REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Unia Europejska potępia wysokie bonusy dla bankierów

fot. shutterstock
fot. shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Komisarze UE uważają, że wysokie bonusy nadal zachęcają bankierów do ryzykownych działań, które przyczyniły się do kryzysu finansowego. Niektórzy otrzymują bonusy 9 razy wyższe od pensji a szefowie wielkich banków zarobili w ub.r. ponad 10 mln dol.

Portal Financial News, powołując się na raporty finansowe banków, opublikował listę 10 najlepiej zarabiających bankierów w Europie w 2011 roku. Na jej szczycie znalazł się Mike Rees z londyńskiego banku Standard Chartered, który zarobił w minionym roku 13,3 mln dolarów, w tym podstawowej pensji 1,1 mln dol; reszta to bonusy w gotówce i akcjach. Drugi był szef Deutsche Banku Josef Ackermann, którty zarobił 12,2 mln dol (w tym 1,65 mln pensji) Powyżej 10 mln dolarów w ubiegłym roku zarobili też m.in. przedstawiciele kierownictwa HSBC i Barclaysa.

REKLAMA

"Uważam, że nadmierne bonusy w sektorze finansowym dostarczają niewłaściwej zachęty zwłaszcza w bankowości inwestycyjnej i rzeczywiście ta sprawa musi być regulowana, ale nie do mnie należy proponowanie tych regulacji" - powiedział w poniedziałek komisarz UE ds. zatrudnienia Laszlo Andor.

Za regulacje sektora finansowego odpowiada komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Michel Barnier. Zaproponował on w ubiegłym roku dalszą regulację rynku finansowego (w tym wypłaty bonusów) w ramach przeglądu dyrektywy o wymogach kapitałowych tzw. CRD IV. Nad nowymi przepisami pracują Parlament Europejski i Rada UE.

Pod koniec ubiegłego tygodnia, Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) opublikował raport, z którego wynika, że bonusy wypłacane w UE bankowcom wysokiego szczebla stanowią średnio 122 proc. ich stałych pensji, a w przypadku pozostałych pracowników (głownie handlowców) - 139 proc. Zdarzają się jednak kraje, gdzie średnie proporcje wynoszą odpowiednio 220 i 313 proc., najwyższe odnotowane bonusy to aż 429 proc. pensji dla menadżerów i 940 proc. dla pracowników.

REKLAMA

Barnier podkreślił, że lektura raportu EBA była miejscami "przerażająca" i że jest "zaniepokojony". "Obserwowana relacja pomiędzy zmienną a stałą częścią płacy może doprowadzić do bardzo wysokiego udziału części zmiennej. W pełni podzielam ocenę EBA, że może to zachęcać pracowników (banków) do podejmowania zbyt dużego ryzyka, by zapewnić odpowiedni, minimalny poziom wynagrodzenia" - ocenił komisarz cytowany przez portal Europolitics.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem KE, wysokie bonusy zachęcają do podejmowania przez handlowców bankowych ryzykownych działań, które przyczyniły się do kryzysu finansowego z 2008 roku. Unijny nadzór bankowy zapowiedział, że pod koniec roku opublikuje zagregowane dane o wysokości wynagrodzeń w poszczególnych sektorach rynku finansowego a także o wynagrodzeniach najwięcej zarabiających osób w bankowości.

"W świetle wykazanych w badaniu niedociągnięć, cieszymy się, że duńska prezydencja zaproponowała w styczniowym tekście kompromisowym pakietu CRD IV rozszerzenie uprawnień EBA do opracowywania kryteriów kategoryzacji pracowników, których działalność ma materialny wpływ na profil ryzyka danej instytucji" - czytamy we wstępie do raportu EBA.

Według obowiązujących od stycznia 2011 roku zasad CRD III kazdra zarządzająca i handlowcy w bankach otrzymują tylko do 30 proc. bonusów "z góry", w gotówce. Połowa bonusów powinna być im wypłacona w akcjach, a 40 do 60 procent wszystkich dodatków do pensji powinno być rozłożona na 3 do 5 lat. Jednak jak wynika z raportu EBA, niektóre banki stosuą te zasady tylko do niewielkiej części swojego personelu.

Tymczasem w czwartek austriacki, centroprawicowy eurodeputowany Othmar Karas wezwał, by w ramach regulacji CRD IV wyznaczyć limit bonusów tak, by nie przekraczały 100 procent pensji. Barnier określił propozycje dalszego ograniczenia bankowych bonusów zgłaszane przez Parlament Europejski jako "pożyteczne i interesujące", jednak nowym limitom mogą sprzeciwić się ministrowie z poszczególnych krajów UE.

Wszystkie zmiany prawa w jednym miejscu > www.zmianyprawa.infor.pl

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

REKLAMA

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA

Płaca minimalna 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Data zbliża się wielkimi krokami

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że płaca minimalna w 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Jeśli chodzi o kolejne lata, to jej wysokość określi już ustawa o minimalnym wynagrodzeniu, które ma wejść w życie w listopadzie br.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

REKLAMA