REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dokapitalizowanie hiszpańskich banków nie rozwiązuje problemu długu publicznego

© ferkelraggae - Fotolia.com
© ferkelraggae - Fotolia.com
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dokapitalizowanie hiszpańskich banków zmniejszy ryzyko destabilizacji systemu bankowego w tym kraju i strefie euro - ocenia w Biuletynie Rady Gospodarczej jej członek Jakub Borowski. Zwraca przy tym uwagę, że nie rozwiązuje to problemu długu publicznego Madrytu.

W sobotę ministrowie gospodarki i finansów strefy euro zaakceptowali wniosek Hiszpanii o przyznanie jej sektorowi bankowemu pomocy w wysokości do 100 miliardów euro.

W niedzielę przy okazji meczu Włochy-Hiszpania z szefem hiszpańskiego rządu Mariano Rajoyem spotkał się premier Donald Tusk. Aktualna sytuacja gospodarcza w Europie była jednym z omawianych tematów. Politycy nie wypowiedzieli się dla mediów.

REKLAMA

W poniedziałek na stronach internetowych premiera w sprawie pomocy dla banków wypowiedział się Jakub Borowski z Rady Gospodarczej. "Dokapitalizowanie niektórych hiszpańskich banków zmniejszy ryzyko destabilizacji systemu bankowego w Hiszpanii i strefie euro" - ocenił Borowski, który poza zasiadaniem w Radzie jest też głównym ekonomistą w Kredyt Banku.

Według niego dobrze się stało, że zadeklarowana przez kraje strefy euro kwota wsparcia znacznie przewyższa aktualne szacunki Międzynarodowego Funduszu Walutowego (40 mld euro) dotyczące skali koniecznego dokapitalizowania hiszpańskich banków.

Borowski zwrócił przy tym uwagę, że otrzymana pomoc istotnie zwiększy dług publiczny Hiszpanii, co będzie wymagało dodatkowych oszczędności pogłębiających spowolnienie wzrostu gospodarczego. "Pomoc dla Hiszpanii nie rozwiązuje zatem podstawowego problemu, jakim jest szybko rosnąca relacja długu publicznego do PKB w tym kraju" - podkreślił ekonomista.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W Biuletynie Rady podkreślono, że europejscy politycy chcieliby ustabilizować hiszpańskie banki przed zaplanowanymi na 17 czerwca wyborami w Grecji, które mogą przesądzić o wyjściu tego kraju ze strefy euro.

Pomoc dla Hiszpanii zwiększy do ok. 500 mld euro obciążenie funduszy umożliwiających obecnie pomoc dla Grecji, Irlandii i Portugalii. Rozpoczęte w ubiegłą środę rozmowy o pomocy dla Madrytu pchnęły w górę giełdy.

Hiszpania jest obecnie pogrążona w recesji - ma najwyższe bezrobocie w Europie (25 proc.) i pokaźny deficyt budżetowy w wysokości 8,9 proc. PKB.

Rada Gospodarcza przy prezesie Rady Ministrów istnieje od 2010 roku, składa się z ekonomistów, naukowców i praktyków biznesu, których zadaniem jest przedstawianie premierowi niezależnej i obiektywnej opinii na temat bieżących i planowanych działań rządu. Przewodniczącym Rady jest były premier Jan Krzysztof Bielecki.

Wszystkie zmiany prawa w jednym miejscu > www.zmianyprawa.infor.pl

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

REKLAMA

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA

Płaca minimalna 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Data zbliża się wielkimi krokami

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że płaca minimalna w 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Jeśli chodzi o kolejne lata, to jej wysokość określi już ustawa o minimalnym wynagrodzeniu, które ma wejść w życie w listopadzie br.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

REKLAMA