REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek nieruchomości też odczuje pozytywny efekt Euro 2012

fot. fotolia
fot. fotolia
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Infrastruktura wybudowana na Euro 2012 przyspieszy rozwój miast-gospodarzy, a zwłaszcza dzielnic, w których powstały te obiekty; dzięki tym inwestycjom publicznym zwiększy się potencjał całego rynku nieruchomości - oceniają analitycy.

Zdaniem analityków firmy doradczej CBRE największa inwestycja związana z EURO 2012 w Warszawie - Stadion Narodowy na terenie dawnego Jarmarku Europa na Pradze, zdecydowanie zmienił wizerunek dzielnicy i przyciągnie kolejne inwestycje. Jedna z koncepcji zagospodarowania otoczenia stadionu zakłada budowę hali widowiskowo-sportowej, basenu o wymiarach olimpijskich, centrum kongresowego, hotelu oraz budynków biurowych.

REKLAMA

Agata Czarnecka z Działu Badań Rynku i Doradztwa CBRE przewiduje, że w ciągu najbliższej dekady na Pradze nastąpi najwięcej rewitalizacji historycznych budynków, a jednocześnie najwięcej wyburzeń. "Moda na Pragę przyciągnie tam nie tylko artystów, ale także ludzi biznesu, co na pewno przyczyni się do wzrostu wartości nieruchomości w dzielnicy" - powiedziała PAP.

W Trójmieście stadion powstał w jednej z najbardziej zaniedbanych dzielnic Gdańska - Letnicy, co wpłynęło na szybką rewitalizację tej przemysłowo-portowej części miasta. Bezpośrednim efektem Euro 2012 było też przeniesienie Międzynarodowych Targów Gdańskich do nowego kompleksu biurowo-wystawienniczego Amber Expo, w okolicach stadionu. Nie bez znaczenia jest też nowy terminal Lotniczy T2 w Gdańsku, który pozwoli na zwiększenie o 100 proc. ruchu pasażerskiego na gdańskim lotnisku do blisko 5 mln pasażerów rocznie.

Zdaniem szefa Biura Regionalnego CBRE w Gdańsku Mariusza Wiśniewskiego na największą pochwałę zasługują jednak projekty drogowe np. obwodnica południowa, czy trasa W-Z, które są ważne dla funkcjonowania i rozwoju Portu w Gdańsku, a zwłaszcza Terminalu Kontenerowego DCT Gdańsk.

"Trójmiasto dzięki inwestycjom w komunikację publiczną oraz projektom drogowym jest dzisiaj najmniej zakorkowaną aglomeracją w Polsce" - powiedział PAP Wiśniewski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodał, że komunikacja, zwłaszcza z Warszawą, była przez wiele lat bolączka Trójmiasta. Dziś tanie połączenia lotnicze, autostrada A1 i modernizacja dróg krajowych poprawiła sytuację na tyle, że od końca zeszłego roku ulokowało się w Trójmieście aż pięć nowych ważnych inwestycji.

"Trójmiasto jest dziś na topie lokalizacji najbardziej przyjaznych bezpośrednim inwestycjom zagranicznym, co pozytywnie odbija się na rozwoju tutejszego rynku powierzchni biurowych" - podkreślił Wiśniewski.

REKLAMA

Wojciech Dachniewski z Działu Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych firmy doradczej Cushman & Wakefield podkreślił wielki wpływ dobrej infrastruktury drogowej na rozwój rynków logistycznych i magazynowych "choć np. połączenie Wrocławia z rynkiem poznańskim jeszcze nie doczekało się należytej autostrady".

Według danych Jones Lang LaSalle, Wrocław przyciąga najemców traktujących Dolny Śląsk, jako centrum dystrybucyjne do obsługi całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Wrocław może odgrywać taką rolę dzięki rozwiniętej sieci drogowej - autostradzie A4 i Autostradowej Obwodnicy Wrocławia.

Natomiast Poznań był w pierwszym kwartale 2012 r. regionem, w którym wybudowano najwięcej powierzchni magazynowych. Zdaniem analityków do dotychczasowych atutów tj. silnego rynku lokalnego i bliskości granicy z Niemcami, dojdzie teraz nowy - połączenie autostradowe Poznania z Warszawą.

Dyrektor biura Związku Miast Polskich Andrzej Porawski podkreślił, że inwestycje publiczne, zwłaszcza w infrastrukturę przyciągają inne.

"Dobra infrastruktura przyciąga nie tylko inwestycje komercyjne, także mieszkaniowe i wszelkie inne, a już istniejącym nieruchomościom podnosi wartość. Dlatego pozytywny efekt Euro odczuje cały rynek nieruchomości" - powiedział PAP.

Dodał, że budowa terminali lotniczych, dróg i autostrad i tak była planowana, ale dzięki Euro 2012 znacznie przyspieszono prace, np. w ekspresowym trybie pozyskano grunty pod te budowy. "Pewnie, gdyby nie Euro 2012, trwałoby to bardzo długo" - stwierdził.

Nowe emerytury – praktyczny przewodnik

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

Kosztowny obowiązek. Dofinansowanie pracownikowi okularów lub szkieł kontaktowych

Pracodawca powinien zapewnić okulary lub szkła kontaktowe pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Czy pracownik ma prawo do jednoczesnej refundacji zarówno okularów korygujących wzrok, jak i szkieł kontaktowych?

Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

REKLAMA

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA