REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Piramidy finansowe to nie jest tylko polska specjalność

Subskrybuj nas na Youtube
fot. shutterstock
fot. shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Piramidy finansowe to nie jest tylko polska specjalność. Eksperci zwracają uwagę, że ostrzeżenia przed parabankami publikowane na stronach KNF docierają do zbyt wąskiego grona.

Prezes spółki Polskie Doradztwo Finansowe Fryderyk Karzełek uważa, że pojawianie się piramid finansowych nie jest specyfiką polskiego rynku.

"Takie firmy pojawiają się na całym świecie. Całkiem niedawno mieliśmy do czynienia z piramidą Bernarda Madoffa w USA, który dysponował ogromnymi pieniędzmi (za największe tego typu przestępstwo w historii USA został skazany na 150 lat więzienia), runęła wielka piramida finansowa w Rosji (zgromadziła ponad 20 mln dol. stworzona przez Siergieja Mawrodiego; skazanego wcześniej za podobne oszustwo - PAP)" - powiedział Karzełek.

Prezes PDF wskazał, że z kilkoma piramidami finansowymi mieli do czynienia Niemcy. Niektóre z nich oferowały ponad 70 proc. zysku.

REKLAMA

"Albert Einstein powiedział kiedyś, że na świecie dwie rzeczy są nieograniczone: ludzka głupota i wszechświat, aczkolwiek co do tego drugiej rzeczy Einstein miał wątpliwości. Zawsze znajdą się ludzie - trzeba ich żałować - którzy z racji swoich emocji, niewiedzy czy chciwości trafią na firmę jak Amber Gold, mającą dobrą oprawę medialną i świetnie wyglądające logo przypominające pewien bank, czyli atrybuty uwiarygodniające działalność" - powiedział Karzełek.

Zwrócił uwagę, że Amber Gold zebrał dużo pieniędzy od swoich klientów, ale jednocześnie dużo zainwestował w reklamę, co - zdaniem Karzełka - odegrało ogromną rolę w sukcesie tej firmy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pytany, czy publikowane przez Komisję Nadzoru Finansowego ostrzeżenia przed parabankami są skuteczne, powiedział: "Myślę, że bardzo niewiele osób, +przeciętnych zjadaczy chleba+ wchodzi na stronę internetową Komisji Nadzoru Finansowego. Uważam, że ogromna większość Polaków prawdopodobnie nie wie nawet o istnieniu takiej instytucji".

Zdaniem Karzełka media powinny częściej informować o podejrzanych instytucjach finansowych, nie tylko wtedy, kiedy upadają, ale przede wszystkim, gdy się pojawiają.

"Ponieważ społeczeństwo ma krótką pamięć potrzebny jest radykalny ruch. Dobrym kierunkiem działań, ale obawiam się, że utopijnym, byłoby wprowadzenie edukacji finansowej na poziomie licealnym czy na studiów" - powiedział.

REKLAMA

Według Karzełka problem nie leży też w polskim prawie, ono nie daje bowiem przyzwolenia na funkcjonowanie piramid finansowych. Prezes PDF zaznaczył, że prokuratura może wszcząć postępowanie dopiero, gdy ktoś zostanie przez taką firmę poszkodowany. "Gdy nie ma poszkodowanego, dopóki firma wywiązuje się ze swoich płatności, podejrzanej firmie nie można nic zarzucić" - dodał.

Także prezydent Centrum im. Adama Smitha Robert Gwiazdowski zwrócił uwagę, że piramidy finansowe są powszechnym zjawiskiem na świecie. "Piramidy finansowe zdarzają się od stuleci, a do tego bardzo często. To pokazuje jak bardzo naiwni są ludzie" - wskazał i przypomniał piramidę finansową Madoffa. "W tę piramidę dawali się wrobić nie tylko naiwni prywatni inwestorzy, ale wielkie instytucje finansowe, które profesjonalnie mają zarządzać finansami. Na liście inwestorów funduszu Madoffa znajdziemy wielkie banki, np. włoski UniCredit czy banki francuskie, a także międzynarodowych celebrytów" - podkreślił.

"To potwierdza tezę, że człowiek lubi być naciągany. To się dzieje na randce, w polityce i w finansach. Właśnie z powodu tej naiwności tyle mamy zawiedzionych kobiet, tylu zawiedzionych wyborców i tylu zawiedzionych inwestorów" - mówił.

W jego opinii współczesny świat finansowy oparty jest na jednej wielkiej piramidzie finansowej. "O piramidzie słyszy się jednak dopiero, gdy ta się zawala" - wskazał.

Dodał, że za piramidę finansową można uznać np. finanse publiczne, od systemu emerytalnego począwszy. "To też jest piramida" - ocenił.

Jak twierdzi, innym przykładem piramid mogą być też banki. "To, że Iksiński przychodzi do banku i dostaje wypłatę, to efekt tego, że w tym samym czasie w innym oddziale danego banku ktoś inny wpłaca pieniądze. Prawda jest taka, że jeśli wszyscy klienci danego banku jednego dnia zażądaliby wypłaty, to okazałoby się, że pieniędzy tam nie ma. Każdy bank upadłby następnego dnia, bo nie ma fizycznie tylu pieniędzy. Dzisiejszy system finansowy opiera się na lewarze, czyli na wirtualnym pieniądzu" - mówił.

Gwiazdowski odnosząc się do listy ostrzeżeń KNF stwierdził, że jest ona nielegalna. "Niestety, pod tym względem Amber Gold ma rację. Nie ma podstaw prawnych do publikowania tego typu alertów" - stwierdził.

Dodał, że KNF może np. wpisać na tę listę daną firmę tylko dlatego, że z jakiegoś powodu nie spodobała się ona przewodniczącemu Komisji. "Nie ma trybu odwoławczego, nie ma trybu dotyczącego wyjaśnień ani trybu dochodzenia do tego, by KNF zmienił czy wycofał się ze swojej decyzji. To pokazuje, że my jesteśmy państwem bezprawia. Nikt do tej pory nie pokusił się o to, aby unormować tę sprawę prawnie" - stwierdził.

W jego opinii, gdy sprawa ostrzeżeń KNF zostanie prawnie unormowana, zamieszczanie ostrzeżeń wyłącznie na stronie internetowej Komisji to za mało. Komisja ma budżet i dlatego mogłaby ogłaszać swoje decyzje też w inny sposób.

Nowe emerytury – praktyczny przewodnik

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niezdanie matury z jednego przedmiotu. Egzamin poprawkowy w 2025 czy 2026 roku?

Czy niezdanie matury z jednego przedmiotu pozwala na przystąpienie do egzaminu poprawkowego w sierpniu 2025 r.? Czy trzeba zdawać maturę po raz kolejny dopiero w 2026 roku?

Ile procent trzeba mieć, żeby zdać maturę?

Maturzyści pytają, ile procent trzeba mieć żeby zdać maturę. Próg zaliczeniowy dotyczy tylko matury z przedmiotów obowiązkowych. Nie ma wymaganego minimum przy przedmiotach dodatkowych, które są do wyboru.

PRL-owskie wywłaszczenia pod bloki nadal tematem w sądach

Lata 50., 60. i 70. przyniosły wiele wywłaszczeń pod budowane osiedla. Okazuje się, że spory prawne związane z tymi działaniami nadal goszczą na wokandzie.

Matura 2025 r. W arkuszu egzaminacyjnym 2 testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". Wypracowanie z jęz. polskiego [dwa tematy do wyboru]

Matura 2025 r. z języka polskiego, to podstawa programowa zmniejszona o 20%. Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Co zawiera? Dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". Jest też zadanie: "Napisz wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych."

REKLAMA

Sejm na żywo 5 maja: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie nadinsp. Adama Cieślaka, Komendanta Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

Matura 2025: czas start! Ile minut trwa egzamin?

W poniedziałek 5 maja 2025 r. o godz. 9:00 ruszyły pierwsze egzaminy maturalne. Maturzyści piszą maturę z języka polskiego na poziomie podstawowym. Ile minut trwa matura z polskiego, a ile z matematyki? Do kiedy są matury? Kiedy będą wyniki matur?

Emerytura i renta po śmierci seniora. Kiedy można ją zatrzymać, a kiedy trzeba zwrócić. ZUS musi wypłacić świadczenie jeżeli zmarły nabył do niego prawo

ZUS informuje, że po śmierci osoby pobierającej emeryturę lub rentę, ZUS wstrzymuje wypłatę świadczeń, ponieważ prawo do nich wygasa. Jeśli jednak emerytura lub renta została wypłacona po śmierci, ale w miesiącu, w którym ta śmierć miała miejsce, nie zawsze jest konieczne zwracanie tych pieniędzy do ZUS-u. W niektórych sytuacjach rodzina może zatrzymać ostatnią wypłatę, o ile zmarły miał do niej prawo.

Ilu cudzoziemców pracuje w Polsce? Pochodzą z ponad 150 państw

Ilu cudzoziemców pracuje w Polsce? Jaki jest udział cudzoziemców w ogólnej liczbie pracujących?

REKLAMA

Dwie decyzje w jednej kopercie prześle ZUS do emerytów i rencistów w maju 2025 r. Przeczytaj uważnie i sprawdź wysokość świadczeń

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę corocznej korespondencji do emerytów i rencistów. W jednej kopercie znajdą dwie decyzje – o waloryzacji z marca 2025 r. oraz przyznaniu dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego czyli tzw. trzynastki.

Grillowanie na balkonie i w parku – czy jest dozwolone?

Nadejście wiosny można poczuć nie tylko w zwiększonych temperaturach, ale także w zapachach unoszonych przez powietrze. Bowiem gdy tylko zaczyna się sezon, Polacy chętnie zaczynają grillować. Rośnie wtedy nie tylko sprzedaż grillowych akcesoriów, ale także statystyczna liczba mandatów udzielonych przez Straż Miejską plenerowym koneserom. Większość mieszkańców miast nie posiada własnego ogrodu, dlatego wielu zadaje sobie pytanie, czy grillowanie na balkonie lub w parku jest dozwolone.

REKLAMA