REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto może wykupić mieszkanie na własność

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Monika Burzyńska

REKLAMA

Od dziś obowiązują nowe zasady wykupu mieszkań lokatorskich. Na pytania z tym związane, w trakcie redakcyjnego dyżuru telefonicznego, odpowiadał Cezary Grzybowski, ekspert ds. prawa mieszkaniowego.

 

Czy spółdzielnia będzie musiała uwzględnić bonifikaty

Spółdzielnia mieszkaniowa, której jestem członkiem, przeprowadziła przekształcenie użytkowania wieczystego gruntów w prawo własności, korzystając z bardzo dużych upustów. Następnie, przy przekształcaniu dotychczasowych praw do mieszkań we własność, cenę gruntu ustalała z pominięciem bonifikat. Czy nowe przepisy nie będą na to pozwalały?

Tak

Rzeczywiście zdarzały się sytuacje, kiedy spółdzielnie mieszkaniowe, mimo korzystania ze znacznych bonifikat przy przekształcaniu użytkowania wieczystego w prawo własności, nie chciały ich uwzględniać przy obliczaniu ceny ułamkowej części gruntu przypadającej na określony lokal. Obowiązujące od 31 lipca 2007 r. przepisy znowelizowanego prawa spółdzielczego nie będą na to pozwalały. W związku z tym, w przypadku gdy określona spółdzielnia korzystała z bonifikat, będzie musiała brać je pod uwagę przy wyznaczaniu wartości gruntu przy przekształcaniu spółdzielczych praw do lokalu w prawo własności. Warto przy tym zaznaczyć, że nie wszystkie gminy stosują bonifikaty przy przekształcaniu użytkowania wieczystego we własność. W takich przypadkach zainteresowani wykupem mieszkań członkowie spółdzielni nie będą mogli liczyć na obniżenie wartości udziału w nieruchomości wspólnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podstawa prawna

l Art. 35 ust. 21 ustawy z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116, ost. zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 125, poz. 873).


Czy gminy będą stosować nowe przepisy

Zajmuję mieszkanie komunalne. Chciałabym wykupić je na własność. Czy będę mogła skorzystać z rozwiązań przewidzianych w nowych, obowiązujących od 31 lipca, przepisach?

Nie

Te przepisy nie dotyczą w ogóle mieszkań komunalnych. Wchodzą one w życie w ramach nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Mogą mieć zastosowanie tylko w przypadku wykupu mieszkań należących do zasobów spółdzielni mieszkaniowych. Mieszkania komunalne stanowią własność gmin. Osoby zainteresowane wykupieniem ich na własność nie mogą liczyć to, że gminy będą stosować preferencyjne rozwiązania przewidziane dla mieszkań spółdzielczych.

Podstawa prawna

l Art.12 ustawy z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116, ost. zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 125, poz. 873).


Czy termin będzie liczony od 16 lipca 2007 r.

Ze względu na urlopowy wyjazd postanowiłam nie czekać na wejście w życie nowych przepisów i 16 lipca złożyłam wniosek o wykupienie mojego lokatorskiego mieszkania. Czy spółdzielnia ma czas na jego rozpatrzenie do 16 października 2007 r.?

Nie

REKLAMA

Wcześniejsze złożenie wniosku nie przyspieszy w ogóle przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w prawo własności. Trzymiesięczny termin, jaki według nowych przepisów będą miały spółdzielnie na załatwienie tej sprawy, i tak będzie liczony od wejścia w życie nowelizacji, tzn. od 31 lipca 2007 r. W związku z tym osoby, które złożyły wnioski o wykupienie mieszkania na nowych zasadach np. na początku lub w połowie lipca, muszą liczyć się z tym, że spółdzielnia mieszkaniowa będzie miała czas do końca października.

Poza tym należy pamiętać, że w wyjątkowych sytuacjach, tzn. wtedy gdy spółdzielnia ma nieuregulowany stan prawny dotyczący gruntów, na których znajdują się budynki z mieszkaniami objętymi wykupem, trzymiesięczny termin będzie mógł być przedłużony. W takich przypadkach zarząd spółdzielni będzie musiał powiadomić osoby zainteresowane przekształceniem o powodach takiego stanu sprawy.

Postawa prawna

l Art. 12 ust. 11 ustawy z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116, ost. zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 125, poz. 873).


Czy były mąż musi podpisać wniosek

Czy wniosek o wykupienie mieszkania lokatorskiego będzie musiał podpisać małżonek, nawet jeśli jesteśmy wiele lat po rozwodzie? Mieszkanie lokatorskie otrzymaliśmy jako małżeństwo, ale tylko ja jestem członkiem spółdzielni. Czy rzeczywiście muszę teraz szukać kontaktu z osobą, której nie widziałam około 20 lat?

Nie

Wszystko wskazuje na to, że w przedstawionej sytuacji spółdzielnia nie będzie mogła wymagać podpisu byłego męża na wniosku o przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego. W czasie, w którym nabywała pani to prawo, nie obowiązywało domniemanie współposiadania mieszkania przez małżeństwo. Poza tym tylko pani była i nadal jest członkiem spółdzielni mieszkaniowej. Może więc pani samodzielnie złożyć wniosek bez dodatkowego podpisu byłego męża.

Podstawa prawna

l Art. 9 ustawy z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116, ost. zm. Dz.U. z 2007 r. nr 125, poz. 873).


Czy każda spółdzielnia musi zaliczyć wpłaty na fundusz

Rok temu przekształciłam spółdzielcze lokatorskie prawo do mieszkania na własność. Zapłaciliśmy za to 20 tys. zł. Czy to prawda, że w związku z wejściem w życie nowych przepisów spółdzielnia będzie musiała przeznaczyć te pieniądze na fundusz remontowy? Czy wszystkie spółdzielnie będą miały obowiązek postąpić w ten sposób?

Nie

Rzeczywiście nowe przepisy przewidują możliwość zaliczenia pieniędzy wpłaconych na wykup mieszkania na dotychczasowych zasadach na fundusz remontowy. Jednak zostawiają one spółdzielniom pewną swobodę i nie będą działały automatycznie w każdym przypadku. O tym, czy pieniądze wpłacone przy przekształcaniu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w prawo własności będą przeznaczone na fundusz remontowy, zdecydują walne zgromadzenia spółdzielni. Od ich zgody przepisy uzależniają stosowanie tego rozwiązania. Mogą więc zdarzyć się sytuacje, kiedy, ze względu na brak tego pozwolenia, spółdzielnie mieszkaniowe nie będą zaliczać wpłat na fundusz remontowy.

Oprócz tego należy pamiętać, że to zwolnienie będzie mogło mieć zastosowanie tylko w przypadku osób, które przekształciły mieszkania lokatorskie po 23 kwietnia 2001 r.

Podstawa prawna

l Art. 6 ust. 2 ustawy z 14 lipca 2007 r. w sprawie zmiany ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2007 r. Nr 125, poz. 873).


Czy mieszkanie będzie należało do jednej osoby

Jesteśmy z mężem po rozwodzie, ale nie dokonaliśmy jeszcze podziału majątku. Jednym z jego składników jest spółdzielcze mieszkanie typu lokatorskiego. Co należy zrobić w tej sytuacji, aby wykupić ten lokal na nowych zasadach? Czy będzie to mogła zrobić tylko jedna osoba?

Tak

REKLAMA

Chociaż w państwa przypadku mieszkanie należało do dwóch osób jako małżeństwa, to w związku z jego wykupieniem właścicielem może zostać tylko jedna. W tym celu w pierwszej kolejności powinni państwo uporządkować sprawy związane z podziałem majątku wspólnego i ustalić, komu będzie przysługiwało mieszkanie. W tym zakresie obowiązują określone terminy, o których warto wiedzieć, by później nie spotkać się z przykrymi konsekwencjami ich niezachowania.

Po ustaniu małżeństwa wskutek rozwodu lub po unieważnieniu małżeństwa małżonkowie powinni w terminie jednego roku zawiadomić spółdzielnię, któremu z nich przypadło spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, albo przedstawić dowód wszczęcia postępowania sądowego o podział tego prawa. Były małżonek niebędący członkiem spółdzielni powinien złożyć deklarację członkowską w terminie trzech miesięcy od dnia, w którym przypadło mu prawo do lokalu. Byłemu małżonkowi przysługuje roszczenie o przyjęcie w poczet członków spółdzielni. Jeżeli małżonkowie nie dokonają odpowiednich czynności, spółdzielnia wyznaczy im w tym celu dodatkowy termin, nie krótszy niż sześć miesięcy, uprzedzając o skutkach, jakie może spowodować jego niezachowanie. Po bezskutecznym upływie tego terminu spółdzielnia może podjąć uchwałę o wygaśnięciu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu.

Kiedy załatwią już państwo sprawy związane z podziałem majątku wspólnego, osoba, której przypadnie spółdzielcze lokatorskie prawo do mieszkania, będzie mogła złożyć wniosek o jego przekształcenie w prawo własności.

Podstawa prawna

l Art. 9, art. 13 ustawy z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116, ost. zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 125, poz. 873).


Czy po ślubie nastąpi utrata mieszkania

Mam mieszkanie spółdzielcze lokatorskie, natomiast moja narzeczona spółdzielcze własnościowe (są to mieszkania w dwóch różnych spółdzielniach, w zupełnie innych miastach). Czy w momencie ślubu mogę stracić swoje mieszkanie lokatorskie? Słyszałem, że nie wolno mieć jednocześnie mieszkania lokatorskiego, kiedy ma się mieszkanie własnościowe, a rozumiem, że w momencie ślubu stanę się współwłaścicielem mieszkania mojej narzeczonej.

Nie

Nawet jeśli nie zdecyduje się pan na podpisanie intercyzy, mieszkanie spółdzielcze własnościowe należące przed ślubem do narzeczonej również po zawarciu małżeństwa będzie stanowiło jej wyłączną własność jako składnik jej majątku osobistego. Nie są potrzebne w tej sprawie żadne dodatkowe umowy i ustalenia. Z przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wynika bowiem, że do majątku osobistego każdego z małżonków należą przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej. Nie będzie pan współwłaścicielem mieszkania spółdzielczego własnościowego. Nie powinien pan mieć kłopotów z zachowaniem spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego.

Należy przy tym zaznaczyć, że w przepisach nie ma w ogóle przewidzianego warunku dotyczącego nieposiadania innego mieszkania czy też domu przez osobę, której przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego.

Podstawa prawna

l Art. 33 ustawy z 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. Nr 9, poz. 59 z późn. zm.).

l Art. 9 ustawy z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. z 2003 r. nr 119, poz. 1116, ost. zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 125, poz. 873).


Przygotowała MONIKA BURZYŃSKA

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Grozi nam upadek tysięcy firm. Co z zakazem używania wyrobów pirotechnicznych? Czy powstaną strefy wolne od fajerwerków?

Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki z niepokojem śledzi działania legislacyjne prowadzące do jej likwidacji. Przestrzega przed upadłością tysięcy firm i niekontrolowanym napływem do Polski niebezpiecznej pirotechniki niewiadomego pochodzenia.

Ci, którzy są po pięćdziesiątce dostaną przelew z ZUS. Na ich konto trafi ponad 4 tysiące złotych. Jak to możliwe?

Skąd ten przelew na kilka tysięcy złotych i to jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego? Dla kogo Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest aż tak hojny? Chodzi o tak zwane świadczenie kompensacyjne. To odpowiednik pomostówki. Taka comiesięczna ZUS-owska pensja może wynieść nawet ponad 4 tysiące złotych. Wyjaśniamy, komu należy się taki przywilej i jakie trzeba spełnić warunki.

Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

Zmiany w urlopach: 2 dni wolne na 1 dziecko, 3 na 2 dzieci, 4 na 3 dzieci, 5 na 4 dzieci, a za odmowę udzielenia – 30 tys. zł kary dla pracodawcy

Na 1 dziecko – 2 dni wolne, na 2 dzieci – 3 dni wolne, na 3 dzieci – 4 dni wolne, a na 4 i więcej – 5 dni wolne, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, powołując się m.in. na naruszenie przez ww. przepis konstytucyjnej zasady równości. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców?

REKLAMA

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

UWAGA: maturę można zdawać w domu. Jest komunikat CKE

Wprawdzie nie doszło jeszcze do tego, że maturę można zdawać zdalnie (na szczęście), ale okazuje się, że można ją zdawać w domu. Są na to przepisy, jest specjalny wniosek, a poszczególne Okręgowe Komisje Egzaminacyjne wydają w tym zakresie wytyczne.

Zmiany w wypłatach 800 plus. ZUS przesuwa w maju terminy przelewów. Kiedy pieniądze trafią do rodziców?

Jak to jest z tym przelewaniem 800 plus na konta rodziców? Wedle harmonogramu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pieniądze wypłacane są w dziesięciu określonych terminach. Bywa, że z powodu takiego a nie innego ułożenia dat, przelewy robione są wcześniej. Tak właśnie będzie w maju.

Dziś 04.05.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Długi weekend, święto w czwartek 1 maja i w sobotę 3 maja to mocno ograniczone możliwości zakupowe. Zarówno w czwartek jak i w sobotę sklepy nieczynne. W sobotę 03.05.2025 r. można je zrobić tylko w małych sklepach osiedlowych, a z sieciowych głównie w Żabce. A jak będzie w niedzielę 04.05.2025 r. - można wybrać się do Lidla lub Biedronki albo wręcz do galerii handlowej na duże tygodniowe zakupy?

REKLAMA

MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze?

Egzaminy maturalne 2025 rozpoczną się już niebawem. Główna sesja egzaminacyjna zaplanowana jest na okres od 5 do 22 maja 2025 r. Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze? Co w przypadku, gdy zapomni się dokumentów?

REKLAMA