REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Schengen czyli bez kontroli na granicach

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia zniknie kontrola graniczna. Wejście do strefy Schengen ułatwi także odnajdywanie zaginionych osób i skradzionych aut. Policja i straż graniczna będą dysponować szerszymi danymi osobowymi.

Rada Ministrów Europy ma zatwierdzić 8-9 listopada wejście Polski do strefy Schengen. Wszystko wskazuje na to, że decyzja będzie pozytywna.

- Mieliśmy dziewięć misji ocennych ekspertów Unii Europejskiej i wszystkie wypadły bardzo dobrze. Dotyczyły one ochrony granic na odcinku lądowym, morskim, powietrznym oraz wdrażania systemu informatycznego - twierdzi Władysław Stasiak, minister spraw wewnętrznych i administracji.

- System informatyczny SIS można uznać za kluczowy nerw funkcjonowania tego układu. Od września Polska jest praktycznym uczestnikiem SIS-u. Oznacza to, że mamy już ok. 900 trafień w systemie Schengen, czyli dzięki niemu odnaleziono na terenie tej strefy tyle właśnie poszukiwanych osób - potwierdza minister Stasiak.

Korzyści umowy

Po wejściu Polski do układu granice między państwami oczywiście pozostaną, zniesiona zostanie tylko kontrola graniczna. Będzie można np. jechać z Warszawy do Lizbony bez zatrzymywania przez żadne służby. Straż graniczna ma stacjonować na granicy zachodniej i południowej. Utworzone zostaną centra współpracy policyjnej, które będą służyć wymianie informacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Uzyskiwane dane będą dotyczyć głównie ruchu cudzoziemców. Mają też informować o wejściu danej osoby w konflikt z prawem - potwierdza minister Władysław Stasiak.

- System Schengen pomoże też przeciętnemu obywatelowi w odnalezieniu skradzionego auta czy osoby zaginionej - mówi z kolei Peter Michael, sekretarz ochrony danych Rady UE.

Ochrona danych

- Z punktu widzenia ochrony danych wszystkie informacje wprowadzone do systemu informatycznego powinny być bardzo dokładnie sprawdzone i zabezpieczone - twierdzi Peter Michael.

- Ten system zapewni wszystkim więcej bezpieczeństwa - dodaje.

- Zaletą systemu jest kontrola napływu nielegalnych pracowników i ujednolicenie procedur poruszania się po terytorium Unii Europejskiej - podkreśla Rafał Baniak, zastępca dyrektora generalnego Konfederacji Pracodawców Prywatnych.

REKLAMA

Obywatel Ukrainy czy Rosji podlegać będzie tym samym zasadom przekraczania granicy jak przy podróży do Austrii lub Niemiec. Konsulaty polskie, a zwłaszcza ich wydziały gospodarcze, powinny zająć się już teraz przygotowaniem informacji dla obywateli spoza Unii w rodzimych językach o możliwościach zatrudnienia w Polsce, warunkach czasowego pobytu.

Zdaniem dr. Grzegorza Sibigi z Kancelarii Traple Konarski Podrecki system Schengen nadzoruje specjalny oficer bezpieczeństwa, który musi kontrolować przepływ informacji i zapobiegać wszelkim nadużyciom. Przetwarzanie danych nie może być oderwane od celu, jakiemu ma służyć, ich gromadzenie zawsze musi być usprawiedliwione. Ponadto zakres danych o osobach jest ściśle limitowany.

Wiza Schengen

Do redakcji dochodzą informacje czytelników, że uszczelnianie granicy wschodniej już się rozpoczęło. Nie są wpuszczani do Polski Ukraińcy z ważną wizą. Minister Stasiak jednak dementuje te wiadomości:

- Wszystkie polskie wizy, które mają określoną ważność, obowiązują do momentu utraty ich ważności.

Za przyznanie polskiej wizy od 1 stycznia 2008 r. trzeba będzie zapłacić wyższą opłatę, która wyniesie 35 euro. Możliwość wjazdu zapewni też tzw. wiza narodowa umożliwiająca przebywanie tylko na terenie jednego kraju Unii. Jeśli obcokrajowiec zostanie zatrzymany z wizą narodową w Austrii, to zostanie deportowany. Jest tendencja w UE, aby ograniczać liczbę takich wiz. Najważniejszą rzeczą jest sprawdzenie w zasobach informatycznych strefy Schengen, czy konkretna osoba nie jest notowana. Wystarczy na to 5 sekund.

45,7 mln zł to koszt wejścia w życie ustawy o przystąpieniu Polski do strefy Schengen

KATARZYNA ŻACZKIEWICZ-ZBORSKA

katarzyna.zaczkiewicz@infor.pl

Podstawa prawna

- Ustawa z 24 sierpnia 2007 r. o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w Systemie Informacyjnym Schengen oraz Informacji Wizowej (Dz.U. z 2007 r. nr 165, poz. 1170).

 
 
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skarbówka lustruje tych, którzy mieszkają razem bez ślubu. Kary idą w grube tysiące!

Żyjecie razem, dzielicie mieszkanie, rachunki i śniadania w łóżku, ale bez ślubu? Możecie trafić pod lupę skarbówki. Bo dopóki nie zawiśnie w urzędzie wasz akt ślubu, każdy większy przelew między wami może być potraktowany jak darowizna. A to oznacza jedno. Podatek, który potrafi ugryźć. Nawet do 20 procent.

Dodatek mieszkaniowy 2025: dla kogo, ile, kryteria dochodowe i normatywy

W trakcie pierwszych miesięcy bieżącego roku, koszty mieszkaniowe nie rosły już tak dynamicznie jak wcześniej. Musimy jednak pamiętać o skali wcześniejszych zmian. Przykładowo, w lipcu 2024 r. prąd dla gospodarstw domowych podrożał o około 20%. Główny Urząd Statystyczny podaje, że przez rok (od maja 2024 r.) użytkowanie mieszkania lub domu razem z nośnikami energii zdrożało o około 11%. Trudno się więc dziwić, że użytkownicy mieszkań i domów narzekają na koszty. Mamy jednak dla nich pewną dobrą wiadomość. Mianowicie, niedawno wzrosły kryteria dochodowe dotyczące dodatku mieszkaniowego. Warto przypomnieć na czym polega taka forma pomocy mieszkaniowej.

Lekki stopień niepełnosprawności - przywileje 2025 [LISTA]. Co daje orzeczenie o niepełnosprawności? Jak złożyć wniosek o orzeczenie?

Lekki stopień niepełnosprawności oznacza niewielkie ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu oraz pracy zawodowej. Choć osoby z takim orzeczeniem nie potrzebują stałej pomocy innych, mają prawo do ulg, zniżek i wsparcia. Sprawdź, co to znaczy lekki stopień niepełnosprawności, na jakie choroby można go uzyskać i jakie przywileje przysługują w 2025 roku.

Sześć wsi w Polsce stanie się miastem od początku 2026 roku. Wiemy już które

Od 1 stycznia 2026 r. roku w Polsce przybędzie sześć miast. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany nazwy gminy (RD214), które zostały opublikowane 14 lipca 2025 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu. Nastąpi też 6 zmian dotyczących ustalenia granic gmin, 9 zmian dotyczących ustalenia granic miast i jedna zmiana nazwy miasta.

REKLAMA

126 mln zł na lądowiska dla SOR. Rusza nabór na dofinansowanie z Funduszu Medycznego

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło nowy konkurs w ramach Funduszu Medycznego: „Dotacja na modernizację lub budowę lądowisk dla śmigłowców przy szpitalnych oddziałach ratunkowych (SOR)”. Program ma na celu poprawę dostępności i bezpieczeństwa transportu lotniczego pacjentów w stanach zagrożenia życia. Szpitale będą mogły otrzymać nawet 97% dofinansowania na budowę lub modernizację lądowisk. Nabór wniosków rozpocznie się 31 lipca 2025 roku.

Straciłeś bliską osobę i nie masz z czego żyć? Masz orzeczenie o lekkim, umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności? Sprawdź, gdzie zanieść orzeczenie, by uzyskać pomoc w 2025 roku

Nie wiesz, co zrobić po śmierci bliskiej osoby, jeśli masz orzeczenie o niepełnosprawności i nie masz z czego żyć? Zastanawiasz się, co daje orzeczenie w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym? Czy możesz liczyć na rentę, jeśli masz tylko lekki stopień? Gdzie zanieść orzeczenie, by dostać pomoc? Jakie ulgi i świadczenia Ci przysługują? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania i dowiesz się, gdzie krok po kroku zgłosić się po realne wsparcie – z MOPS, PFRON, fundacji i parafii.

Przedsiębiorcy nie będą mieli obowiązku archiwizacji zgłoszeń do ubezpieczeń [Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy]

15 lipca 2025 roku, Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, znany jako UDER42. Nowe przepisy znoszą obowiązek przechowywania papierowych zgłoszeń do ZUS, co ma odciążyć ponad 2,3 mln płatników składek.

Rząd ujawnia plan waloryzacji emerytur 2026 – tylko minimum! Co to oznacza dla milionów seniorów?

Rząd przygotował projekt rozporządzenia ws. waloryzacji emerytur i rent w 2026 roku [RD216]. Zgodnie z propozycją, świadczenia wzrosną jedynie o ustawowe minimum – 20% realnego wzrostu płac. Brak porozumienia w Radzie Dialogu Społecznego sprawił, że decyzję podjęła sama Rada Ministrów.

REKLAMA

UE szykuje nowy wspólny dług i nowe podatki. Anna Bryłka alarmuje: to finansowa pułapka dla Polski i krok w stronę federalizacji Unii Europejskiej

Komisja Europejska chce wprowadzić nowe źródła dochodów budżetowych i zaciągnąć kolejny wspólny dług. posłanka do Parlamentu Europejskiego Anna Bryłka przestrzega: to zagrożenie dla suwerenności i budżetu Polski.

KSeF 2.0: firmy będą miały tylko 4 miesiące na testy. Co trzeba zrobić już teraz?

W czerwcu 2025 r. – zgodnie z harmonogramem – Ministerstwo Finansów udostępniło dokumentację interfejsu API KSeF 2.0. Jest to jednak materiał dla integratorów systemów i dostawców oprogramowania. Firmy wciąż czekają na udostępnienie środowiska testowego, które zaplanowano na koniec września. Konkretne testy będą więc mogły zacząć się dopiero w październiku. Tymczasem obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur dla części firm wchodzi już w lutym – oznacza to niewiele czasu na przygotowanie.

REKLAMA