REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

O co nie można pytać kandydata do pracy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Maciej Chakowski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy kodeksu pracy zobowiązują pracodawcę do równego traktowania kandydatów do pracy. Każdy przejaw dyskryminacji, w szczególności ze względu na płeć lub wiek jest zabroniony.

 

Najczęściej do naruszenia zakazu dyskryminacji ze względu na płeć i niepełnosprawność dochodzi w trakcie procesu rekrutacji. W takiej sytuacji kandydatowi do pracy przysługuje prawo do odszkodowania. Jeżeli sąd pracy stwierdzi, że doszło do dyskryminacji podczas postępowania kwalifikacyjnego, pracodawca będzie musiał zapłacić odszkodowanie w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Kodeks pracy nie określa maksymalnej wysokości odszkodowania. O wysokości roszczeń pieniężnych zdecyduje sąd pracy po zapoznaniu się ze stanem faktycznym.

Dyskryminujące oferty

Każdy pracodawca powinien pamiętać o tym, by przygotowanie, a później prowadzenie procesu rekrutacyjnego odbywało się zgodnie z prawem. Ważne, by na żadnym etapie postępowania kwalifikacyjnego nie doszło do działań dyskryminacyjnych wobec kandydatów do pracy.

Pracodawca poszukujący kandydata do pracy, najczęściej zamieszcza w prasie stosowne ogłoszenie. Z punktu widzenia zakazu dyskryminacji w procesie rekrutacji ważna jest jego właściwa treść. Nie jest dopuszczalne zawarcie w ofercie pracy elementów wskazujących na preferowaną płeć, wiek czy też pełnosprawność kandydata, chyba że pracodawca może w sposób obiektywny udowodnić, że na danym stanowisku może pracować np. tylko i wyłącznie kobieta.

Na podstawie art. 183b k.p. ciężar udowodnienia, że dyskryminacja w procesie rekrutacji nie miała miejsca, spoczywa na pracodawcy. Natomiast kandydat na pracownika musi jedynie uprawdopodobnić, że faktycznie doszło do jej naruszenia. Dlatego też pracodawca powinien zwracać szczególną uwagę na treść zamieszczanych w jego imieniu ogłoszeń o pracy, ponieważ bardzo często udowodnienie, że obiektywne przesłanki uniemożliwiają zatrudnienie kandydata na danym stanowisku może okazać się niezwykle trudne lub praktycznie niemożliwe. Dotyczy to w szczególności poszukiwania kandydatów do pracy, których zawody nie mają męskiego lub żeńskiego odpowiednika w języku polskim.

Pracodawcy, zamieszczając w gazetach oferty pracy, powinni również pamiętać o tym, żeby nie ukrywać treści dyskryminujących na zdjęciach ilustrujących ogłoszenie o pracę np. ze względu na wiek czy płeć. Nie można prezentować wizerunku firmy jako miejsca, w którym zatrudnione są jedynie osoby młode. Ważne jest, aby odbiór całego ogłoszenia nie miał charakteru dyskryminacyjnego.

Utrudnianie zatrudnienia

Często zdarza się, że w procesie kwalifikacyjnym dochodzi do naruszenia dyskryminacji w sposób pośredni. Ma ona miejsce wówczas, gdy na skutek pozornie neutralnego postanowienia, zastosowanego kryterium lub podjętego działania występują dysproporcje w zakresie warunków zatrudnienia na niekorzyść wszystkich lub znacznej liczby pracowników należących do grupy wyróżnionej ze względu np. na płeć, wiek, niepełnosprawność. Powyższy problem zauważył Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 12 maja 2000 r. (II SA 143/2000, Prawo Pracy 2000/7 str. 40) stwierdzając, iż uchwała zarządu gminy zakazująca kierownikom gminnych jednostek organizacyjnych zatrudniania bez jego zgody emerytów i rencistów jest bezprawna. W opisywanej sytuacji chodziło o wprowadzenie pozornie neutralnej instrukcji dotyczącej szczególnych zasad zatrudniania emerytów. Sąd uznał, iż wszelkie formy dyskryminacji pośredniej, faktycznie utrudniające pewnej grupie kandydatów nawiązanie stosunku pracy, są sprzeczne z prawem.

Rozmowy kwalifikacyjne

Na tym etapie postępowania rekrutacyjnego pracodawca jest najbardziej narażony na oskarżenie o działania dyskryminacyjne. Rozmowa kwalifikacyjna może być dla pracodawcy źródłem wielu ważnych informacji o kandydacie do pracy, jednak osoba rekrutująca nie może zadać każdego dowolnego pytania. Obecnie wielu pracodawców ma już świadomość, że nie należy pytać młodej kobiety o to, czy planuje mieć dzieci w ciągu najbliższych trzech lat. Tego typu pytanie stanowi naruszenie zakazu dyskryminacji ze względu na płeć i jest niedopuszczalne. W takich sytuacjach osoby rekrutujące próbują uzyskać tego typu informacje w sposób pośredni, czyli formułują pytanie w sposób bardziej ogólny i z pozoru neutralny. Nie zadają pytania o planowane w najbliższej przyszłości dzieci, ale o to, czy kandydatka do pracy lubi dzieci i jaki ma do nich stosunek. Mogłoby się wydawać, że taki sposób uzyskania zakazanej informacji jest zgodny z prawem, ponieważ nie pytamy o plany bądź też sytuację rodzinną kandydatki, lecz jedynie jej ogólny stosunek do dzieci. Jednakże poza szczególnymi przypadkami rekrutowania kobiet na stanowiska związane z opieką nad dziećmi (gdzie taka informacja jest z obiektywnych przyczyn potrzebna) takie pytania są jedynie próbą obejścia prawa.

Polscy pracodawcy powinni zwrócić szczególną uwagę na rozszerzającą się w Wielkiej Brytanii praktykę pozywania niedoszłych pracodawców przez kandydatów, którym zadano (nawet nie wprost) dyskryminujące pytania. W kwestii dowodowej należy podkreślić, że polskie sądy coraz częściej dopuszczają w procesie dowody z nagrań audio czy wideo, dlatego też pracodawcy powinni zwracać uwagę na to, jakie pytania zadają osoby rekrutujące potencjalnych pracowników. Ważne jest stworzenie dokładnego planu rozmowy kwalifikacyjnej na długo przed jej rozpoczęciem i właściwe jej udokumentowanie dla celów dowodowych.

PRZYKŁAD: DYSKRYMINACJA KOBIET

Pracodawca poszukiwał do pracy cukiernika. Na ofertę odpowiedziały dwie osoby o identycznym doświadczeniu, ale różnej płci. Pracodawca wybrał mężczyznę. W takiej sytuacji kobieta, która nie została zaakceptowana przez pracodawcę z przyczyn dotyczących tylko i wyłącznie jej płci, może wystąpić do sądu pracy z powództwem o wypłatę odszkodowania. Niewątpliwie została złamana zasady niedyskryminacji w stosunkach pracy.

PRZYKŁAD: TREŚĆ OGŁOSZENIA

Pracodawca chce zatrudnić spawacza. Postanawia zamieścić ogłoszenie w ogólnokrajowej gazecie. Pracodawca powinien pamiętać o tym, że nie ma w języku polskim żeńskiego odpowiednika zawodu spawacza. W treści ogłoszenia należy więc wpisać, że pracodawca poszukuje pracownika na stanowisko spawacza. Nie należy podawać płci osoby, której poszukujemy. Dzięki temu pracodawca uniknie zarzutu naruszenia zakazu dyskryminacji.

Z ORZECZNICTWA SĄDU NAJWYŻSZEGO

1. Kandydat do pracy zgłaszający się na ofertę pracodawcy dyskryminującą ze względu na płeć, który nie został zatrudniony, może dochodzić odszkodowania w granicach tzw. ujemnego interesu (culpa in contrahendo) na podstawie przepisów o czynach niedozwolonych (art. 415 k.c.)

Wyrok z 24 marca 2000 r., I PKN 314/99, OSNAPiUS 2001/15, poz. 480

2. Pracownik dochodzący odszkodowania z tytułu naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu musi najpierw wskazać, że był w zatrudnieniu dyskryminowany w bezpośredni lub pośredni sposób, a dopiero następnie pracodawcę obciąża dowód, że przy różnicowaniu pracowników kierował się obiektywnymi powodami

Postanowienie z 24 maja 2005 r., II PK 33/05, LEX nr 184961


MACIEJ CHAKOWSKI, PRZEMYSŁAW CISZEK

gp@infor.pl

prawnicy i wspólnicy w C&C Chakowski & Ciszek


PODSTAWA PRAWNA

- Art. 183b ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Punkty karne: ile możesz mieć, kiedy się kasują, jak odzyskać prawo jazdy?

Zastanawiasz się, ile punktów karnych możesz mieć i kiedy znikają z Twojego konta? Interesują Cię najnowsze przepisy na 2025 rok dotyczące kasowania punktów, kursów redukcyjnych i tego, jak nie stracić prawa jazdy ani nie przepłacić za OC w 2025 roku? Ten kompleksowy przewodnik rozwieje wszelkie wątpliwości. Dowiedz się, co oznaczają punkty karne, jak działają nowe limity dla doświadczonych i początkujących kierowców, a także jakie są konsekwencje przekroczenia dozwolonej liczby punktów.

Groźna bakteria w lodach. Ministerstwo Zdrowia ostrzega

Nic tak nie psuje urlopu jak zatrucie pokarmowe. Wysokie temperatury, niewłaściwe warunki przechowywania żywności i spożywanie posiłków w przypadkowych miejscach sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii, wirusów i pasożytów. Niektóre z nich mogą poważnie zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Szczególnie narażone są kobiety w ciąży i dzieci.

Ważny komunikat RCB w sprawie zagrożenia powodziowego w Polsce w dniach 7-13 lipca 2025 r. Czy grozi nam powtórka sytuacji z września 2024 r.?

W dniu 4 lipca 2025 r. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) wydało komunikat, w którym odnosi się do pojawiających się w przestrzeni publicznej doniesień o możliwych intensywnych opadach deszczu i ryzyku powodzi w Polsce w przyszłym tygodniu (tj. w dniach 7-13 lipca 2025 r.). Czy grozi nam wytworzenie się nad Polską „niżu genueńskiego” i powtórka sytuacji z września 2024 r.?

Sondaż partyjny: Prawo i Sprawiedliwość przejmie władzę po wyborach parlamentarnych w 2027 r.? Najbardziej wierzą w to młodzi

Ponad połowa młodych Polaków do 24. roku życia (52,7 proc.) uważa, że Prawo i Sprawiedliwość wróci do władzy po wyborach parlamentarnych w 2027 roku. Wśród wszystkich badanych przekonanie to podziela 49 proc. respondentów, przy czym mężczyźni wyrażają je częściej niż kobiety — wynika z sondażu SW Research dla Onetu.

REKLAMA

Trzeba wypłacać pieniądze na czarną godzinę. Apelują o to banki. Wezwanie, które mrozi krew w żyłach?

Większość kraju była bez prądu, stanęło metro i windy, nie działały bankomaty… ten horror wydarzył się w Czechach. To tam, niczym grom z jasnego nieba, spadł blackout. I znowu, tak jak pod koniec kwietnia w Hiszpanii, Portugalii, części Francji i Belgii, doszło do poważnej awarii infrastruktury elektroenergetycznej. Czy spełnił się czarny scenariusz, jaki wieszczyły europejskie banki? Już pięć miesięcy temu apelowały do swoich klientów, żeby w domu trzymali gotówkę na czarną godzinę.

Rząd naprawia emerytury czerwcowe! Koniec z niesprawiedliwością z lat 2009–2019 – znamy szczegóły projektu ustawy

Rząd szykuje rewolucję dla tysięcy emerytów i rencistów! Nowy projekt ustawy ma zlikwidować wieloletnią niesprawiedliwość wobec osób, którym przyznano emeryturę lub rentę rodzinną w czerwcu w latach 2009–2019. Zmiany mają wyrównać ich sytuację ze świadczeniobiorcami z późniejszych lat i położyć kres tzw. „sezonowości emerytalnej”. Decyzja już we wtorek.

To może być pierwsza taka sytuacja w historii Polski: Prezes NBP Adam Glapiński już ostrzega!

Historyczny moment dla polskiej gospodarki? Prezes NBP Adam Glapiński ostrzega, że już w 2026 roku dług publiczny może po raz pierwszy przekroczyć unijny próg 60 proc. PKB. Choć inflacja zbliża się do celu NBP, to fiskalna polityka rządu – najluźniejsza w całej UE poza Rumunią – może zachwiać stabilnością makroekonomiczną kraju.

Aby mieć od stycznia więcej urlopu i wyższe wypłaty, już teraz zadbaj o dokumenty. Dotyczy wszystkich pracowników

Przed nami duża zmiana dla wszystkich pracowników. Będzie dotyczyła zarówno pracowników budżetówki, jak i sektora prywatnego. Chodzi o większe pieniądze i wyższy wymiar urlopu. Żeby skorzystać, trzeba będzie mieć dowody.

REKLAMA

2333 zł miesięcznie dla każdego od 3. roku do końca życia. „Największa zmiana społeczno-gospodarcza od 1989 roku”. Sejm rozpatrzy możliwość wprowadzenia nowego świadczenia

Już wkrótce Sejm rozważy propozycję wprowadzenia rewolucyjnego świadczenia: bezwarunkowego dochodu podstawowego w wysokości 2333 zł. Pomysł wprowadzenia bezwarunkowego dochodu podstawowego budzi wiele emocji. Z jednej strony może pomóc w likwidacji ubóstwa i zmniejszyć lęk przed przyszłością, z drugiej – takie rozwiązanie bywa postrzegane jako niesprawiedliwe i nadmiernie obciążające budżet państwa.

Za nowy trawnik z rolki zapłaci… dostawca prądu. Przełomowy wyrok NSA, na podstawie którego tysiące właścicieli nieruchomości będzie mogło bezkosztowo odtworzyć swoje ogrody

Niejeden właściciel nieruchomości zmagał się już na pewno z usuwaniem drzew (lub krzewów) z jego nieruchomości na wniosek właściciela urządzeń przesyłowych służących do doprowadzania energii elektrycznej, z tego względu, że drzewa te (lub krzewy) – z tymi urządzeniami kolidowały (a konkretniej – zagrażały funkcjonowaniu tych urządzeń). Okazuje się, że zgodnie z najnowszym wyrokiem NSA – w takim przypadku – odszkodowanie należne od przedsiębiorstwa energetycznego, obejmuje nie tylko wartość usuniętych drzew (lub krzewów), koszty ich wycinki, ponownego zalesienia i pielęgnacji, ale również koszty odtworzenia trawnika, który – na skutek powyższych działań – uległ zniszczeniu.

REKLAMA