REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulgi podatkowe w Wielkiej Brytanii i Irlandii

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Polacy przebywający w Wielkiej Brytanii i Irlandii mogą korzystać z ulg, które przewiduje tamtejszy system podatkowy. Jakie są warunki preferencji podatkowych na Wyspach?

 

 

Brytyjski system podatkowy, zamiast typowych ulg na dzieci, wprowadza świadczenia rodzinne, rozumiane jako świadczenia finanso-we, które obniżają koszty związane z utrzymaniem rodziny, wychowaniem potomstwa.

Jak wyjaśniła nam Agnieszka Bagińska, konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego PricewaterhouseCoopers, urzędy skarbowe dokonują również bezzwrotnych wypłat w celu pokrycia m.in. kosztów edukacji dzieci. Daje to większe korzyści niż typowe prorodzinne ulgi podatkowe, co wyróżnia Wielką Brytanię spośród innych państw europejskich.

Zasiłki na dzieci

Joanna Narkiewicz-Tarłowska, starszy menedżer, doradca podatkowy w PricewaterhouseCoopers, wskazała, że do podstawowych świadczeń przydzielanych w ramach polityki parorodzinnej należą zasiłki na dziecko w wysokości 1810 funtów brytyjskich (GBP) tygodniowo na pierwsze dziecko i 1210 GBP na kolejne, kredyty podatkowe na dziecko w kwocie 545 GBP rocznie na rodzinę oraz 1765 GBP na każde dziecko lub kredyt podatkowy dla pracujących rodzin, który wynosi nawet kilka tysięcy funtów rocznie.

- Przykładowo, podstawowe świadczenie dla osoby bezdzietnej o niskich dochodach może wynosić maksymalnie 1620 GBP rocznie. Do tego dochodzą dodatki - do 1595 GBP rocznie dla samotnego rodzica, do 660 GBP rocznie dla osoby pracującej ponad 30 godzin tygodniowo, do 2165 GBP rocznie dla niepełnosprawnych, 1660 GBP rocznie dla osób powyżej 50 roku życia - wyliczyła Joanna Narkiewicz-Tarłowska.

Dodała, że zasiłek na dziecko nie jest uzależniony od wysokości zarobków. Może być przyznany, mimo że dzieci nie są pod jednym dachem z rodzicami i mieszkają np. w Polsce. O otrzymaniu kredytu na dziecko decyduje przede wszystkim wysokość dochodu rodziców przypadająca na rodzinę, tj. nie więcej niż 66 tys. GBP rocznie, gdy dziecko ma poniżej jednego roku oraz nie więcej niż 58 tys. GBP rocznie dla starszych dzieci. Natomiast kredyt podatkowy dla pracujących rodzin ma na celu wsparcie osób pracujących zawodowo o niskim dochodzie rocznym.

Koszty wychowania

Rząd brytyjski, mając na uwadze łączenie pracy zawodowej z wychowywaniem dzieci, proponuje bogatą ofertę usług opiekuńczych: przedszkola rodzinne, rodzicielskie, zespołowe, pobytowe, ogródki dziecięce, autoryzowane opiekunki do dzieci. Ponadto, jak tlumaczyła Agnieszka Bagińska, wszystkie 3- i 4-latki mają zapewnioną darmową edukację w niepełnym wymiarze godzin. Zadbano również o przyszłość dzieci. Został stworzony Dziecięcy Fundusz Powierniczy (długoterminowe konto osz-czędnościowe i inwestycyjne opiewające na początek na 250 GBP, do którego dziecko będzie miało dostęp po 18 urodzinach). Kolejny dodatek to zapomoga szkolna wypłacana tygodniowo w wysokości 10, 20 lub 30 GBP, w zależności od dochodu rodziny. Można również skorzystać z pożyczki na rozwój kariery i pomocy finansowej dla studentów i uczniów.

- Fundusz Świadczeń Socjalnych gwarantuje zasiłek przystosowawczy (przyznawany osobie, która opuszcza dom rodzinny i kontynuuje życie w społeczeństwie lub korzysta z programu przesiedleniowego) w wysokości od 30 do 1 tys. GBP, zasiłek na zagospodarowanie, przyznawany w wysokości od 30 do 1 tys. GBP - podała Agnieszka Bagińska.

Dodała, że można skorzystać również z pożyczki kryzysowej przysługującej osobom, których rodziny są w poważnym zagrożeniu zdrowia i bezpieczeństwa spowodowanym nagłym wypadkiem lub katastrofą.

Ważne!

Do podstawowych świadczeń prorodzinnych w Wielkiej Brytanii należą: zasiłek na dziecko, kredyt podatkowy, dziecięcy fundusz powierniczy oraz zapomoga szkolna


Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gość Infor.pl: Robert Kwiatkowski [22.05.2024] – Oglądaj na żywo!

Czy Lewica pod wodzą Włodzimierza Czarzastego zostanie skolonizowana przez Koalicją Obywatelską? Czy SLD powstanie z martwych? Rozmówcą Piotra Nowaka jest Robert Kwiatkowski, były poseł SLD, a niegdyś prezes TVP i przewodniczący Stowarzyszenia Ordynacka.

Minimalne wynagrodzenie w 2025 roku ustalane jak dotąd. Potem 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia? Ponad 5 tys. zł płacy minimalnej w 2026 roku?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęło prace nad wdrożeniem przez Polskę unijnej dyrektywy w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w UE. Ministerstwo skłania się, aby orientacyjna wartość referencyjna określona była jako 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia - poinformowało PAP Biznes biuro prasowe resortu. Jednocześnie MRPiPS zastrzegło, że wybór danej wartości referencyjnej i jej poziomu nie oznacza, że minimalne wynagrodzenie musi być jej równe.

Jak złożyć wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej? Dlaczego warto ją uzyskać?

Wielu podatników składa wnioski o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. Jak to zrobić prawidłowo? Do czego taka interpretacja może się przydać podatnikowi? Kiedy Dyrektor KIS nie musi ani nawet nie może wydać interpretacji indywidualnej?

31 maja mija termin składania zaświadczeń do ZUS dla osób, które dorabiają do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego

Do 31 maja osoby, które dorabiają do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego, muszą dostarczyć do ZUS-u zaświadczenie o osiągniętych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Informacja o przychodach jest niezbędna, aby ZUS mógł ustalić, czy wypłacał świadczenie w prawidłowej wysokości.

REKLAMA

Darowizna pieniędzy od babci lub dziadka. Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Czy darowizna pieniędzy od babci lub dziadka podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn? To zależy od kilku czynników określonych precyzyjnie przez ustawodawcę. Sprawdźmy, kiedy taka darowizna środków pieniężnych w gotówce jest zwolniona z podatku, a kiedy może zostać opodatkowana.

KSeF od 1 lutego 2026 r.?

KSeF od 1 lutego 2026 r.? Jest już ustawa przesuwająca wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r. Obowiązujące wcześniej przepisy zakładały, że obowiązkowy KSeF zacznie obowiązywać od 1 lipca 2024 roku.

Wybory do europarlamentu 2024. Osoby niepełnosprawne powinny pamiętać o tych terminach

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca 2024 r. Wyborcy niepełnosprawni i seniorzy muszą jednak wcześniej dopełnić niezbędnych formalności, jeśli chcą skorzystać z przysługujących im uprawnień. Mają na to kilka najbliższych dni.

Stabilna praca stanie się luksusem? Coraz więcej zwolnień grupowych i trudniej o zatrudnienie nawet w agencji pracy tymczasowej

Obroty agencji pracy tymczasowej w Polsce dalej rosną, a zatrudnionych przez takich pracodawców osób nie ubywa. Jednak jest dla nich mniej ofert, sam zaś wzrost wynika głównie z powodu podwyżki płacy minimalnej i innych wynagrodzeń. Zwolnienia grupowe w przemyśle odbijają swoje piętno także na zatrudnionych w agencjach pracy tymczasowej.

REKLAMA

Płace nauczycieli. Jest nowy tekst jednolity

Ile wynoszą minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli obowiązujące od 1 stycznia 2024 r.? 

Ceny samochodów elektrycznych wciąż odstraszają Polaków. Kiedy należy Ci się 27 000 zł dopłaty do elektryka?

W marcu 2024 roku zarejestrowano w Polsce 1 700 samochodów w pełni elektrycznych. To więcej o 300 sztuk niż w lutym tego samego roku. Niemniej jednak, w porównaniu do roku poprzedniego, liczba rejestracji spadła o 10,9%. Wynika to z danych przedstawionych w raporcie firmy Rankomat.pl, powołującej się na najnowsze dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA).

REKLAMA