REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pomoc prawna: system tani i efektywny

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Stanisław Rachelski

REKLAMA

Jak powinien wyglądać doskonały system pomocy prawnej dla najuboższych finansowany przez Skarb Państwa?

Od pewnego czasu pomiędzy środowiskiem prawników a ustawodawcą toczy się dyskusja dotycząca kształtu i zasad funkcjonowania systemu pomocy prawnej dla najuboższych. Nie ulega wątpliwości, że stworzenie takiego systemu jest konieczne z uwagi na to, że nie wszyscy obywatele znają swoje prawa, jakie przyznają im demokratyczne zasady państwa prawnego, a przez to nie mogą należycie ich dochodzić .

REKLAMA

Proponowane przez dotychczasowych ministrów sprawiedliwości systemy pomocy prawnej dla najuboższych różnią się kształtem, zasadami udzielania pomocy, a także źródłem finansowania. Każda jednak koncepcja stworzenia takiego systemu opiera swe finansowanie na środkach pochodzących z budżetu państwa, co stwarza dodatkowy problem, gdyż rozwiązania, które mogłyby być przyjęte, dopasowane zostałyby do określonych środków finansowych przeznaczonych na ten cel, a nie do najbardziej optymalnego i korzystnego rozwiązania.

Z tego względu należy się zastanowić, jaki system pomocy prawnej dla najuboższych chcemy stworzyć? Czy ma to być doskonale funkcjonujący, a zarazem drogi system, czy też chcemy ukształtować dostęp do pomocy prawnej w taki sposób, aby nie wiązało się to ze znacznym obciążeniem dla budżetu państwa przy jednoczesnej dobrej efektywności.

Na to pytanie powinien sobie odpowiedzieć na początku ustawodawca, a dopiero później określić zasady, na jakich będzie on funkcjonował, i zaproponować środowisku prawniczemu dyskusję na temat dalszych kwestii związanych z organizacją systemu pomocy prawnej dla najuboższych.

REKLAMA

Co do ogólnych zarysów tego systemu, to podkreślić należy, że ważne jest, aby pomoc prawna dla najuboższych była ogólnie i łatwo dostępna, bez barier finansowych związanych z kosztami dojazdu w odległe miejsca. Ponadto pomoc prawna nie może być uzależniona od sytuacji finansowej osoby, którą określa gminny ośrodek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zakres przedmiotowy ustawy nie powinien być ograniczony jedynie do pewnego katalogu spraw, zaś trudne sprawy, np. podatkowe, miałyby być wyłączone? Nie zapominajmy, że w tych sprawach obywatel zawsze staje naprzeciwko aparatu państwa i jest na z góry straconej pozycji. Zakres świadczonej pomocy prawnej powinien być jak najszerszy. Uważam jednak, że należy tu dokonać wyłączenia doradztwa na rzecz osób prawnych i przedsiębiorców.

Wyboru prawnika powinna dokonywać osoba, której pomoc przyznano. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie będą się pojawiały zarzuty, że dany adwokat, radca lub magister prawa został tej osobie narzucony. Udzielanie takiej pomocy prawnej na rzecz najuboższych powinno się umożliwić nie tylko adwokatom, radcom prawnym, ale także magistrom prawa. Nie powinno się także dokonywać dywersyfikacji takiej pomocy poprzez tworzenie różnych form i różnego rodzaju instytucji. Powinniśmy skupić się na tym, co już istnieje (kliniki prawa, gminne ośrodki udzielania porad), i w tym kierunku rozwijać i budować ten system z myślą o obywatelu, który tej pomocy potrzebuje.

Ważne jest także, aby system dostępu osób najuboższych do pomocy prawnej finansowanej przez Skarb Państwa został uregulowany stosowną ustawą jak najszybciej.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Stanisław Rachelski, radca prawny, wspólnik zarządzający w kancelarii Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawnicza

STANISŁAW RACHELSKI

radca prawny, wspólnik zarządzający w kancelarii Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawnicza

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pytania online na aplikację komorniczą. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [pytania z 2024 r.] cz. II
Oto kolejnych 25 pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów komorniczych. W następnych częściach będziemy przedstawiać pozostałe pytania.
Czy uczeń ma prawo do odwołania od wyniku matury? Procedura krok po kroku

Wyniki matury 2025 są już znane. Jeśli maturzysta spodziewał się wyższego wyniku niż uzyskał, może złożyć odwołanie od wyniku matury. Jak to zrobić? Oto procedura krok po kroku.

Jak zdobyć orzeczenie o niepełnosprawności w 2025 roku? Poznaj 6 ważnych kroków

Jak uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności w 2025 roku? Kto może się ubiegać, jakie dokumenty trzeba przygotować i co możesz dzięki temu zyskać? W naszym poradniku znajdziesz wszystko: 6 kroków, terminy, nowe przepisy i pełną listę ulg i świadczeń.

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Praktyczne aspekty korzystania z procedury VAT OSS – rejestracja, rozliczenia, płatności, ewidencja

Procedura OSS (ang. One Stop Shop) obowiązuje w Polsce od 1 lipca 2021 r., jednak wciąż wiele firm nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo może ona uprościć ich rozliczenia podatkowe w zakresie VAT. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowana, przy wsparciu doświadczonego doradcy jej wdrożenie jest szybkie i efektywne, a korzyści z jej stosowania znaczące.

Dodatek do emerytury po 65. i 70. roku życia. Jakie nowe dodatki do emerytury z ZUS dla seniorów w 2025 roku?

W 2025 roku seniorzy mogą liczyć na wyższe dodatki do emerytur – choć nie pojawiły się nowe świadczenia, to obowiązujące zostały zwaloryzowane. Sprawdź, ile dokładnie wynoszą nowe dodatki i w jakim wieku przysługują – po 65., 70. roku życia i później. Czy trzeba składać wniosek, żeby dostać dodatek do emerytury?

O co pyta lekarz orzecznik i jak wygląda komisja wydająca orzeczenie o niepełnosprawności w 2025 roku

Jak wygląda komisja orzekająca o niepełnosprawności? O co pyta lekarz orzecznik i jak się przygotować do badania? W tych kwestiach obowiązują konkretne procedury, których znajomość może pomóc w uzyskaniu orzeczenia. Zobacz krok po kroku, jak przebiega komisja, jakie pytania padają podczas rozmowy i co ma wpływ na końcową decyzję o przyznaniu stopnia niepełnosprawności.

Wzrost pensji nie wystarcza – 44% Polaków już szuka nowej pracy

Mimo dynamicznego wzrostu wynagrodzeń i rekordowo niskiego bezrobocia, polscy pracownicy nie czują się doceniani finansowo. Aż 44,2% z nich aktywnie szuka nowego miejsca zatrudnienia, wskazując na zbyt niskie wynagrodzenie, brak przejrzystości i poczucie niesprawiedliwości płacowej. Najnowsze badanie SD Worx pokazuje, że pieniądze to wciąż palący problem na rynku pracy – nawet jeśli słupki wynagrodzeń idą w górę.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Dobry wynik matury z języka angielskiego. Jakie studia może wybrać absolwent?

„Dobre wyniki z języka angielskiego dają uczniom realne szanse w rekrutacjach na bardzo zróżnicowane kierunki – od studiów językowych, przez ekonomię, aż po kierunki techniczne” – przekonuje Daria Domagała, specjalistka w zakresie edukacji językowej osób dorosłych.

REKLAMA