REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czego komornik nie może zająć

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Małgorzata Kryszkiewicz
Małgorzata Kryszkiewicz

REKLAMA

Nie wszystkie składniki majątku dłużnika podlegają egzekucji. Przepisy prawa wymieniają także rodzaje majątku, z których prowadzenie egzekucji jest możliwe, ale tylko w ograniczonym zakresie.

Wbrew pozorom prawo wymienia wiele rzeczy i praw majątkowych, których komornik nie może zająć dla zaspokojenia należności wierzyciela. Wyłączenia bądź ograniczenia egzekucji są zawarte w kilku aktach prawnych, wśród których najważniejsze to kodeks postępowania egzekucyjnego oraz kodeks pracy.

Utrzymanie dłużnika

REKLAMA

Kodeks postępowania cywilnego ogranicza egzekucję co do wybranych przedmiotów i kwot pieniężnych, aby w ten sposób zapewnić minimalne standardy ochrony dłużnika. Artykuł 829 k.p.c. wymienia wiele składników majątku dłużnika, których komornikowi nie wolno zajmować. W punkcie 1 tego artykułu wskazano przedmioty wyposażenia domowego o podstawowym standardzie, czyli urządzenia domowe, pościel, bielizna i ubranie codzienne, niezbędne dla dłużnika i będących na jego utrzymaniu członków jego rodziny. Nie zawsze jednak ta codzienna przydatność przedmiotów jest jednoznaczna. Ocena, czy występuje ona w konkretnym przypadku, należy do komornika. Dłużnik może jednak z nią nie zgadzać się i złożyć skargę na czynności komornika.

Następne punkty omawianego artykułu (2 i 3) stanowią, że komornikowi nie wolno przeprowadzić egzekucji z zapasów żywności i opału wystarczających na okres jednego miesiąca, a także z jednej krowy lub dwóch kóz albo trzech owiec, jeżeli są one potrzebne dla wyżywienia dłużnika i jego rodziny. Obecnie jednak wierzyciele rzadko żądają zaspokojenia swoich należności z takich składników majątkowych dłużnika, nie mają one bowiem zbyt dużej wartości rynkowej.

W punkcie 4 wskazano z kolei narzędzia i przedmioty niezbędne dłużnikowi do osobistej pracy zarobkowej i surowce niezbędne do produkcji na okres tygodnia. W tym przypadku najważniejsze jest ustalenie, jaki zawód wykonuje lub jaką działalność prowadzi dłużnik. Nie może być bowiem tak, że dłużnik, powołując się na ten przepis, sprzeciwia się zajęciu na przykład wyposażenia warsztatu stolarskiego, pomimo tego że na co dzień wykonuje inny zawód będący podstawą jego utrzymania, a warsztat służy mu jedynie do realizacji jego hobby. W takiej sytuacji komornik jak najbardziej ma prawo do zajęcia wyposażenia warsztatu stolarskiego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Komornik nie może

przeprowadzić egzekucji z przedmiotów niezbędnych do nauki

Punkt 5 art. 829 k.p.c. stanowi natomiast, że egzekucji nie podlegają w pewnej kwocie pieniądze należące do dłużnika. Chodzi o pieniądze pochodzące ze stałego wynagrodzenia dłużnika, jak i innego źródła dochodu. Nie ma więc znaczenia, czy dłużnik pracuje na umowie o pracę, czy też na podstawie umowy cywilnoprawnej. Różnica polega jedynie na sposobie obliczania wysokości kwoty, której komornik nie może egzekwować. W przypadku, gdy dłużnik zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę, należy obliczyć proporcje wynikające z okresu pomiędzy dniem zajęcia a dniem kolejnej wypłaty (1/30 na każdy dzień). Natomiast gdy dłużnik nie ma stałej pracy, egzekucji nie podlegają pieniądze niezbędne dla niego i jego rodziny na utrzymanie przez dwa tygodnie.

Przedmioty niezbędne

REKLAMA

Kolejny, 6 punkt stanowi, że komornik nie może przeprowadzić egzekucji z przedmiotów niezbędnych do nauki, papierów osobistych, odznaczeń i przedmiotów służących do wykonywania praktyk religijnych. Jeżeli chodzi o przedmioty niezbędne do nauki, to dotyczy to zarówno tych, które są niezbędne dla ucznia, jak i tych, z których korzysta dłużnik będący nauczycielem. Pojęcie papierów osobistych odnosi się do dokumentów urzędowych oraz prywatnych, które mają bezpośredni związek z dłużnikiem i jego rodziną. Podlegają one wyłączeniu spod egzekucji nawet wówczas, gdy przedstawiają dużą wartość antykwaryczną. Natomiast za niepodlegające wyłączeniu należy uznać te przedmioty, które są jedynie ozdobą i rozrywką dla dłużnika i jego rodziny. Tak więc, jeżeli córka dłużnika pobiera naukę w szkole muzycznej w klasie fortepianu, to komornik nie będzie mógł zająć fortepianu będącego własnością dłużnika, ponieważ jest to przedmiot niezbędny do nauki jednego z członków rodziny dłużnika. Gdyby jednak ten fortepian służył jedynie jako ozdoba, a domownicy grali by na nim tylko okazjonalnie, to komornik ma prawo go zająć.

Ponadto w tym punkcie wymienione zostały przedmioty codziennego użytku, które mogą być sprzedane jedynie znacznie poniżej ich wartości, a dla dłużnika mają znaczną wartość użytkową. Jako przykład można tutaj podać czarno-biały telewizor lub magnetofon na kasety. Wierzyciel, domagając się ich sprzedaży, uzyskałby znikome korzyści, a dla dłużnika - jeżeli jest to jedyny telewizor czy też sprzęt grający w domu - mają istotną wartość użytkową.

Potrącenia z pensji

Zgodnie z kodeksem pracy wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy. Jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, kwota ta ulega zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy. Jednak ograniczenie to nie odnosi się tylko do świadczeń otrzymywanych przez dłużnika z tytułu umowy o pracę. Pojęcie wynagrodzenia za pracę należy bowiem traktować szeroko i odnosić do wszystkich świadczeń, które mają charakter powtarzalny i zmierzają do zapewnienia utrzymania dłużnika i jego rodziny. Ograniczenia wysokości dopuszczalnych potrąceń stosuje się więc odpowiednio do uposażeń posłów i senatorów, wynagrodzeń członków spółdzielni pracy czy też umów zlecenia. Ochronie, o której mowa, podlegają także odprawa emerytalna oraz nagroda jubileuszowa.

Ograniczenie egzekucji dotyczy także świadczeń pieniężnych przewidzianych w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym. Komornik nie może egzekwować wierzytelności bez żadnych ograniczeń również z rent przysługujących z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, a także rent zasądzonych przez sąd lub ustalonych umową za utratę zdolności do pracy.

Egzekucja ze spadku

W przypadku śmierci dłużnika wierzyciel może prowadzić egzekucję wyłącznie z pozostawionego spadku. Ograniczenie to ma charakter czasowy. Po przyjęciu spadku przez spadkobierców wierzyciel może bowiem egzekwować długi zmarłego także z majątku spadkobierców. Należy jednak pamiętać, że od przyjęcia spadku (w którego skład wchodzi nie tylko majątek spadkodawcy, ale także jego długi) spadkobierca może się uchylić poprzez złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku. Brak jakiegokolwiek oświadczenia spadkobiercy co do przyjęcia spadku w terminie sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania (np. o testamencie), traktowane jest jako przyjęcie spadku wprost, czyli bez ograniczenia za długi spadkowe.

MAŁGORZATA KRYSZKIEWICZ

malgorzata.kryszkiewicz@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Emerytura i renta po śmierci seniora. Kiedy można ją zatrzymać, a kiedy trzeba zwrócić. ZUS musi wypłacić świadczenie jeżeli zmarły nabył do niego prawo

ZUS informuje, że po śmierci osoby pobierającej emeryturę lub rentę, ZUS wstrzymuje wypłatę świadczeń, ponieważ prawo do nich wygasa. Jeśli jednak emerytura lub renta została wypłacona po śmierci, ale w miesiącu, w którym ta śmierć miała miejsce, nie zawsze jest konieczne zwracanie tych pieniędzy do ZUS-u. W niektórych sytuacjach rodzina może zatrzymać ostatnią wypłatę, o ile zmarły miał do niej prawo.

Dwie decyzje w jednej kopercie prześle ZUS do emerytów i rencistów w maju 2025 r. Przeczytaj uważnie i sprawdź wysokość świadczeń

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę corocznej korespondencji do emerytów i rencistów. W jednej kopercie znajdą dwie decyzje – o waloryzacji z marca 2025 r. oraz przyznaniu dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego czyli tzw. trzynastki.

Grillowanie na balkonie i w parku – czy jest dozwolone?

Nadejście wiosny można poczuć nie tylko w zwiększonych temperaturach, ale także w zapachach unoszonych przez powietrze. Bowiem gdy tylko zaczyna się sezon, Polacy chętnie zaczynają grillować. Rośnie wtedy nie tylko sprzedaż grillowych akcesoriów, ale także statystyczna liczba mandatów udzielonych przez Straż Miejską plenerowym koneserom. Większość mieszkańców miast nie posiada własnego ogrodu, dlatego wielu zadaje sobie pytanie, czy grillowanie na balkonie lub w parku jest dozwolone.

Jak nie zaciągać pożyczki?

Każde postanowienie w umowie pożyczkowej może mieć realny wpływ na sytuację finansową pożyczkobiorcy, zwłaszcza jeśli chodzi o dodatkowe opłaty, prowizje czy warunki spłaty. Bardzo ważna jest świadomość prawna, pochopne podejmowanie decyzji odłóż na bok. Zatem jak nie zaciągać pożyczki?

REKLAMA

Matura 2025. Arkusze egzaminu maturalnego w 2025 r.: język polski

W poniedziałek, 5 maja 2025 r. rozpoczęły się matury. O godz. 9:00 maturzyści zaczęli pisać egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Jak wynika z danych CKE, do egzaminu maturalnego w terminie głównym z języka polskiego powinno przystąpić 284 540 osób.

Powrót do obowiązkowych, podlegających ocenianiu prac domowych w szkołach podstawowych – MEN podejmuje działania w odpowiedzi na presję nauczycieli

74% nauczycieli chce powrotu do obowiązkowych, podlegających ocenie prac domowy w szkołach podstawowych – wynika z ankiety przeprowadzonej przez Głos Nauczycielski. Minister edukacji Barbara Nowacka ulega presji i zapowiada ewaluację przepisów w tym zakresie jeszcze we wrześniu tego roku. Czy wprowadzone rok temu ograniczenia w zakresie zadań domowych, mające na celu umożliwienie uczniom realizacji swoich pasji i odpoczynek w czasie wolnym po szkole, były jednak błędem?

MEN zapowiada zmiany w podstawie programowej. Czy dyrektorzy szkół i placówek oraz nauczyciele zdążą przygotować się do nadchodzących zmian?

Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiada zmiany w podstawie programowej, które obejmą m.in. wprowadzenie nowych przedmiotów: edukacji zdrowotnej i obywatelskiej. Choć zmiany te nie są gruntowną reformą, wywołują spore emocje w środowisku nauczycielskim – zarówno nadzieje, jak i obawy. Czy szkoły zdążą się przygotować?

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

REKLAMA

Można dostać co miesiąc blisko 400 złotych dopłaty na mieszkanie. O tym dodatku wielu Polaków nie ma pojęcia

Coraz trudniejsze do udźwignięcia przy rosnących kosztach utrzymania staję się dla niektórych płacenie czynszu. W takiej sytuacji kołem ratunkowym może się okazać tak zwany dodatek mieszkaniowy. Ponieważ od marca wzrosły progi dochodowe umożliwiające jego otrzymanie, więcej osób może skorzystać z dofinansowania. Miesięczna kwota może wynosić od 250 do 380 złotych. Żeby pieniądze dostać, trzeba spełnić określone warunki.

Uważam, że Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 4 czerwca 2024 r. niesprawiedliwie pominął grupę emerytów, która złożyła wnioski o wcześniejszą emeryturę między 6 czerwca a 31 grudniem 2012 r.

Do naszej redakcji stale trafiają historie emerytów, którzy uważają, że zostali pokrzywdzeni przez niekorzystne przeliczenie wcześniejszych emerytur. Trwa to od 2013 r. aż do dnia dzisiejszego. Mechanizm pokrzywdzenia? Emerytura powszechna jest pomniejszana o np. 1000 zł miesięcznie jako sankcja za pójście na emeryturę wcześniejszą. Miesiąc w miesiąc. W artykule przykład takiego listu – autorem jest emerytowany operator kamery. Opisał, że wprost pytał się w ZUS w 2012 r (pracowników i służby prasowe), czy straci na emeryturze powszechnej za pójście na wcześniejszą emeryturę. Usłyszał, że absolutnie nie. Okazało się, że stracił i traci do teraz (do 2025 r.). Historia emeryta jest więc interesująca bo czuł w 2012 r., że zbyt piękne jest, aby nie było jakiegoś haczyka we wcześniejszej emeryturze. I próbował uniknąć zagrożenia szukając informacji w ZUS. Nie udało mu się (pomimo starań).

REKLAMA