REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy pracownik traci uprawnienia zawodowe

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Danuta Klucz
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zawiniona utrata uprawnień do wykonywania zawodu przez pracownika, może uzasadniać rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia, a w razie braku jego winy - może stanowić podstawę wypowiedzenia tej umowy.

Działania, jakie może podjąć pracodawca, jeśli pracownik utracił uprawnienia zawodowe do wykonywania dotychczasowej pracy, zależą od powodów, z jakich doszło do takiej sytuacji, a w szczególności od tego, czy doszło do tego z winy pracownika czy bez jego winy. Kodeks pracy reguluje tylko tę pierwszą sytuację, uznając zawinioną utratę uprawnień do wykonywania pracy jako jedną z przyczyn uprawniających pracodawcę do rozwiązania umowy o pracą bez wypowiedzenia.

Jednak nawet brak winy po stronie pracownika nie wyklucza, że pracodawca, stawiając mu zarzut nieprzydatności zawodowej, zdecyduje się na wypowiedzenie umowy o pracę. Kwestii tej nie rozstrzyga kodeks pracy, wynika ona jednak z utrwalonej w orzecznictwie wykładni klauzuli zasadności wypowiedzenia umowy o pracę.

Uprawnienia a kwalifikacje

REKLAMA

Pracodawca chcąc się powołać na utratę uprawnień zawodowych przez pracownika musi mieć orientację, co kryje się pod tym pojęciem. Pewne trudności w tym zakresie mogą wynikać z tego, że kodeks pracy nie wyjaśnia pojęcia konieczne uprawnienia do wykonywania pracy, a dużo częściej posługuje się określeniem kwalifikacji zawodowych. Z drugiej strony także pojęcie kwalifikacji, któremu można przypisać wiele znaczeń, nie zostało zdefiniowane w kodeksie.

Kwalifikacje mogą bowiem oznaczać zarówno formalne wykształcenie pracownika, jak i posiadane przez niego faktyczne lub praktyczne umiejętności. Kodeks pracy uprawniając pracodawcę do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, nie odnosi się jednak do jakichkolwiek kwalifikacji, lecz uprawnień do wykonywania pracy o szczególnym charakterze. Na ogół oznaczają one formalne upoważnienie do wykonywania określonego zawodu (np. lekarza, kierowcy, pilota samolotowego).

Innymi słowo chodzi tu o takie uprawnienia zawodowe, których posiadanie umożliwiło zatrudnienie pracownika na danym stanowisku. Utrata tych uprawnień z reguły powoduje, że dalsze zatrudnienie go na tym stanowisku staje się niemożliwe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PRZYKŁAD: BRAK PRZYDATNOŚCI NA STANOWISKU

Pracownik nie wykazuje inicjatywy doskonalenia swoich umiejętności. Spowodowało to, że nie zna się on na nowych programach komputerowych i technikach obsługi klientów. W opisanej sytuacji nie można stwierdzić, że doszło do utraty uprawnień zawodowych, gdyż umiejętności, którymi nie może wykazać się pracownik, nie stanowią formalnego upoważnienia do wykonywania przez niego określonej pracy. W tym przypadku chodzi raczej o kwestię przydatności zawodowej pracownika do pracy na dotychczasowym stanowisku. Skoro zaś pracownik nie przejawia inicjatywy i zaangażowania w kierunku doskonalenia swoich umiejętności, a w interesie pracodawcy jest zatrudnianie pracowników przydatnych zawodowo, to z tych względów pracodawca może wypowiedzieć pracownikowi umowę o pracę.

Z winy pracownika

REKLAMA

Kodeks pracy enumeratywnie wymienia przyczyny upoważniające pracodawcę do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Obok ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych i popełnienia przestępstwa, przyczyną taką jest także zawiniona przez pracownika utrata uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.

Z uwagi na to, że rozwiązanie umowy ze skutkiem natychmiastowym należy do szczególnych sposobów rozstania się z pracownikiem i zastrzeżone jest do sytuacji wyjątkowych, należy przede wszystkim wyjaśnić, kiedy przyczyna w postaci utraty uprawnień zawodowych uzasadnia zastosowanie wspomnianego trybu.

Jest bezsporne, że aby utrata uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku mogła stać się przyczyną uprawniającą pracodawcę do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, musi mieć ona charakter zawiniony przez pracownika. Istotna jest tu zatem kwalifikacja winy jako umyślnej, co oznacza że utrata uprawnień nie może być wywołana okolicznościami niezależnymi od pracownika.

PRZYKŁAD: POZBAWIENIE UPRAWNIEŃ WYROKIEM SĄDU

Jednemu z pracowników zatrudnionych w charakterze kierowcy w firmie transportowej policja zatrzymała prawo jazdy pod zarzutem prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu. Sąd orzekł wobec niego zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Pracownik w opisanej sytuacji dopuścił się przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, wskutek czego utracił uprawnienia konieczne do wykonywania pracy w charakterze kierowcy. Stwierdzeniem utraty tych uprawnień jest w opisanej sytuacji wyrok sądowy. Dlatego też pracodawca może rozwiązać z takim pracownikiem umowę o pracę ze skutkiem natychmiastowym.

Przyczyny utraty tych uprawnień mogą być różne i wynikać zarówno z naruszenia przez pracownika obowiązków pracowniczych lub zasad etyki zawodowej, jak również z dopuszczenia się wykroczenia lub przestępstwa. O tym jednak, czy pracodawca może powołać się na tę przyczynę, nie przesądza rodzaj zachowania pracownika, lecz wynikające z niego skutki w sferze jego uprawnień zawodowych. Skutek ten ma polegać na utracie uprawnień stwierdzonej przez właściwy organ i wynikać np. z decyzji administracyjnej, wyroku sądowego czy orzeczenia dyscyplinarnego.

PRZYKŁAD: ZAWINIONA UTRATA UPRAWNIEŃ

Jeden z pracowników ochrony wykonujący pracę związaną z konwojowaniem pieniędzy oraz bezpośrednią ochroną osób został skazany za przestępstwo umyślne przeciwko mieniu, wskutek czego cofnięto mu licencję pracownika ochrony. Osoba wykonująca pracę związaną z konwojowaniem pieniędzy oraz bezpośrednią ochroną osób taką licencję musi jednak posiadać. W omawianej sytuacji cofnięcie licencji spowodowało zatem utratę uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku. Dlatego pracodawca może skorzystać z wyjątkowego trybu rozstania się z pracownikiem. Warunkiem jest jednak, aby utrata licencji była przez pracownika zawiniona. W przytoczonej sytuacji skazanie pracownika za umyślne przestępstwo przeciwko mieniu nie powinno jednak budzić wątpliwości co do spełnienia tego warunku.

Obowiązki pracodawcy

Zawiniona utrata uprawnień zawodowych, choć w konkretnej sytuacji może nie nasuwać żadnych wątpliwości, to jednak nie zwalnia pracodawcy z przestrzegania określonych wymogów formalnoprawnych. Pominięcie ich uprawnia bowiem pracownika do dochodzenia przed sądem pracy przywrócenia do pracy lub odszkodowania.

Pracodawca musi więc pamiętać, że chcąc zastosować szczególny tryb rozstania się z pracownikiem, nie może zwlekać z decyzją. Rozwiązanie umowy w tym trybie nie może bowiem nastąpić po upływie jednego miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okolicznościach uzasadniających rozwiązanie umowy. Poza tym nie wystarczy, aby pracodawca dowiedział się, iż pracownik popełnił czyn naganny, lecz musi to być wiadomość w dostatecznym stopniu wiarygodna.

Innymi słowy, wiedza o tym, iż pracownik utracił uprawnienia, nie powoduje jeszcze rozpoczęcia biegu miesięcznego terminu, gdyż przed podjęciem decyzji o niezwłocznym rozwiązaniu umowy pracodawca musi mieć wystarczające informacje do zakwalifikowania czynu pracownika zgodnie z wymaganiami kodeksu pracy, a więc, że utrata uprawnień jest zawiniona.

Na pracodawcy spoczywają także inne powinności. Jedną z nich jest wymóg konsultacji związkowej. Przed podjęciem decyzji o niezwłocznym rozwiązaniu umowy o pracę, pracodawca, u którego działa związek zawodowy, zobowiązany jest bowiem zasięgnąć opinii reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej, którą jednocześnie zawiadamia o przyczynie uzasadniającej rozwiązanie umowy.

Kolejne wymogi dotyczą formy oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę oraz jego treści. Przede wszystkim oświadczenie pracodawcy powinno nastąpić na piśmie. Należy jednak dodać, że niezachowanie formy pisemnej, np. ustne rozwiązanie umowy, jest skuteczne, ale powoduje nabycie przez pracownika roszczeń określonych w kodeksie pracy.

Ponadto w oświadczeniu pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna rozwiązania umowy, a więc wyraźne sformułowanie, że chodzi tu o zawinioną utratę uprawnień zawodowych. W piśmie powinno być także zawarte pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy.

Niezawiniona utrata uprawnień

W razie niezawinionej przez pracownika utraty uprawnień zawodowych pracodawca może się z nim rozstać się z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Utrata uprawnień zawodowych koniecznych do wykonywania pracy na danym stanowisku z reguły bowiem dezorganizuje pracę i stanowi uciążliwość dla pracodawcy, niezależnie od okoliczności, jakie towarzyszyły temu zdarzeniu.

Dlatego przyjmuje się, że niezawiniona utrata uprawnień może być jedną z przyczyn uzasadniających wypowiedzenie umowy o pracę. Wskazuje na to orzecznictwo SN, w którym od dawna przy ocenie zasadności wypowiedzenia eksponuje się prawo pracodawcy do prowadzenia polityki racjonalnego zatrudnienia. Według tej polityki w interesie pracodawcy jest zatrudnianie pracowników przydatnych zawodowo.

PRZYKŁAD: TYLKO WYPOWIEDZENIE UMOWY

Pracownica zatrudniona w firmie turystycznej z powodu stanu zdrowia straciła możliwość wykonywania zadań przewodnika turystycznego. Pracodawca został wprawdzie uprawniony do rozstania się z pracownikiem w trybie natychmiastowym, gdy ten traci uprawnienia do wykonywania pracy, ale tylko wówczas gdy utrata ta następuje z przyczyn zawinionych przez pracownika. W opisanej sytuacji pracownica straciła uprawnienia do wykonywania zadań przewodnika turystycznego z przyczyn od siebie niezależnych, jaką jest stan zdrowia. Choć jest to dla pracodawcy sytuacja niewygodna, to jednak brak winy po jej stronie nie daje możliwości rozwiązania z nią umowy ze skutkiem natychmiastowym. Pracodawca może co najwyżej niezawinioną utratę uprawnień zawodowych uznać za podstawę wypowiedzenia umowy o pracę.

UPRAWNIENIA PRACODAWCY

Z powodu utraty uprawnień zawodowych pracodawca może:

• rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę ze skutkiem natychmiastowym, jeżeli nastąpiło to z przyczyn zawinionych przez pracownika i dotyczy zatrudnienia na danym stanowisku

• wypowiedzieć umowę o pracę, jeżeli pracownik utracił uprawnienia z przyczyn niezawinionych przez siebie i spowodowało to obniżenie jego przydatności zawodowej

DANUTA KLUCZ

gp@infor.pl

Podstawa prawna

• Art. 52 par. 1 pkt 3 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jednorazowa wypłata całości emerytury, która należałaby się do końca życia, zamiast comiesięcznych wypłat świadczenia – Sejm ma nowy pomył na obniżenie kosztów ZUS

„To my Panu wypłacimy jednorazowo całość emerytury, która by się Panu należała do końca życia” – „pozwoli to na uniknięcie ogromnych opłat [red.: ponoszonych przez ZUS w związku z obsługą takiego świadczenia], wielokrotnie przewyższających kwotę tej emerytury” – padło w czasie posiedzenia sejmowej Komisji Polityki Senioralnej, która pochyliła się nad problemem tzw. emerytur groszowych. Co to oznacza dla emerytów, którzy otrzymują świadczenia na poziomie niższym od minimalnej, gwarantowanej ustawowo wysokości emerytury i czy w przypadku wprowadzenia takiej zmiany – utracą oni prawo do corocznej trzynastej i czternastej emerytury?

Koniec darmowych worków na śmieci od gminy. Zmiany w sposobie segregacji odpadów

Coraz więcej gmin w Polsce nie udostępnia już darmowych worków na śmieci dla swoich mieszkańców. Jest to związane ze zmianą sposobu segregacji odpadów. Zmiany mają na celu walkę z niewłaściwym sortowaniem śmieci.

Odrzucenie spadku i tak nie uchroni przed długami po zmarłym

Odrzucenie spadku i tak nie uchroni przed długami po zmarłym - dlaczego? Cóż, kwestie dziedziczenia po bliskich budzą wiele emocji, a nierzadko również obaw. Choć przyjęcie spadku kojarzy się z korzyścią, niewiedza i skomplikowane przepisy mogą prowadzić do poważnych problemów finansowych, zwłaszcza gdy w grę wchodzą długi zmarłego. Zawiłości prawa spadkowego potrafią zaskoczyć, o czym świadczą kontrowersyjne orzeczenia sądowe, które wymagają interwencji nawet Rzecznika Praw Obywatelskich.

Ponad 3 tysiące zł miesięcznie dla każdego. Nikt nie pyta o zarobki. Wystarczy ten dokument. Wypłaty ruszą niebawem

Dokładnie 3287 zł miesięcznie, tyle wynosi teraz świadczenie pielęgnacyjne przysługujące tym, którzy opiekują się bliskimi z niepełnosprawnością. Novum, jakie pojawiło się w przepisach, pozwala na łączenie świadczenia z pracą zarobkową. Jak uzyskać to finansowe wsparcie na nowych zasadach?

REKLAMA

Msze w kościołach bez pieniędzy. Ruszyła rewolucyjna zmiana w polskich parafiach

Czy wkrótce podczas mszy nie usłyszymy już brzęku monet wrzucanych na tacę? Coraz więcej na to wskazuje. W polskich kościołach trwa cicha, ale znacząca zmiana – rewolucja, która zaczęła się od jednego urządzenia i szybko ogarnęła całą Polskę. Mowa o… ofiaromacie czyli elektronicznym terminalu, dzięki któremu wierni mogą złożyć datki kartą, telefonem lub Blikiem.

1500 zł mandatu i 10 punktów karnych za stłuczkę? Jak tego uniknąć? Wystarczy smartfon z aplikacją mObywatel

Kolizja na drodze to stres, mandaty, punkty karne i długie czekanie na patrol. Na szczęście już niedługo w niektórych przypadkach będzie można tego wszystkiego uniknąć. Legalnie, szybko i bez papierologii. Sprawdź, co się zmieni i jak wkrótce będziesz mógł oszczędzić nawet 1500 zł.

Intensywne opady deszczu uszczuplą portfele wielu właścicieli nieruchomości o nawet 10 tys. zł. Kontrolerzy nie będą mieli litości dla Polaków

Ostatnie dni obfitują w gwałtowne zjawiska pogodowe, w tym m.in. w intensywne opady deszczu. Stąd, wiele osób zmaga się z problemem wód opadowych gromadzących się w nadmiarze na ich posesjach. Zagospodarowanie wód opadowych, leży w gestii właściciela nieruchomości. Nie każdy jest świadomy, że za odprowadzanie deszczówki niezgodnie z przepisami, grożą poważne konsekwencje – w tym grzywna w wysokości nawet 10 tys. zł.

Niekorzystna zmiana dla wszystkich emerytów i rencistów: ZUS będzie mógł zażądać zwrotu świadczeń za ostatnie 3 lata! Nowe narzędzie w rękach ZUS, pod przykrywką ułatwienia dla seniorów

Osoba, która wykonuje pracę zarobkową w czasie pobierania emerytury (jeżeli nie osiągnęła jeszcze powszechnego wieku emerytalnego, chyba, że – kontynuuje zatrudnienie u dotychczasowego pracodawcy) lub renty musi mieć świadomość, iż przekroczenie przez nią tzw. limitów dorabiania (do emerytury lub odpowiednio – renty), może skutkować zmniejszeniem przysługującego jej świadczenia, a w określonych okolicznościach – nawet całkowitym zawieszeniem jego wypłacania. Z limitami tymi – związany jest obowiązek corocznego powiadamiania ZUS o wysokości osiąganych przychodów, który ciąży na emerytach i rencistach. W związku z projektem deregulacyjnym rządu – w odniesieniu do większości emerytów i rencistów ma on zostać zniesiony. Okazuje się jednak, że pośredni skutek takiej zmiany, może być dla świadczeniobiorców bardzo niekorzystny.

REKLAMA

To pewne: będzie wyższa kwota wolna w PIT i niższy podatek od dochodów. Ceną podatek katastralny czyli nie od metra kwadratowego ale wartości mieszkania i domu?

Podatek katastralny zamiast podatku od nieruchomości? Rząd niezmiennie kwestionuje możliwość wprowadzenia takiej zmiany w podatkach. Jednocześnie jednak sondowane są nieoficjalnie różnie opcje podatku od wartości mieszkania i domu w miejsce obecnie obowiązującego podatku naliczanego dla obywateli nie od wartości nieruchomości, ale od jej metrażu.

Ponad 1700 złotych bez względu na staż pracy. Ta podwyżka już weszła w życie

Bon na zasiedlenie bez limitu wieku, rejestracja na podstawie miejsca zamieszkania, a nie adresu zameldowania, takie zmiany przyniosły bezrobotnym nowe przepisy, jakie z początkiem czerwca zaczęły obowiązywać w urzędach pracy. To nie wszystko. Rewolucja dotyczy także wypłaty zasiłku.

REKLAMA