REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustalanie systemów i rozkładów czasu pracy

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Pracodawca ma obowiązek tak zorganizować działalność jednostki, aby pozostawać w zgodzie z obowiązującymi unormowaniami dotyczącymi czasu pracy. W tym celu poszczególne grupy pracowników należy przypisać do odpowiednich dla nich systemów czasu pracy, a także opracować rozkłady dla mniejszych komórek organizacyjnych, a nawet pojedynczych osób, jak również indywidualne harmonogramy czasu pracy.

MARIA KOSIŃSKA

Ustalanie systemów i rozkładów czasu pracy

REKLAMA

Pracodawca ma obowiązek tak zorganizować działalność jednostki, aby pozostawać w zgodzie z obowiązującymi unormowaniami dotyczącymi czasu pracy. W tym celu poszczególne grupy pracowników należy przypisać do odpowiednich dla nich systemów czasu pracy, a także opracować rozkłady dla mniejszych komórek organizacyjnych, a nawet pojedynczych osób, jak również indywidualne harmonogramy czasu pracy.

Definicji określającej system czasu pracy nie znajdziemy w przepisach. Zdaniem ekspertów termin ten oznacza maksymalne ramy czasowe oraz sposób organizacji czasu pracy poszczególnych grup pracowników zatrudnionych w jednostce. Elementami składowymi systemu czasu pracy jest sposób określenia czasu pracy, normy czasu pracy (dobowa i przeciętna tygodniowa), okresy rozliczeniowe, jak również dopuszczalność stosowania przerwy w pracy niewliczanej do czasu pracy oraz założona z góry praca w niedziele i święta. Właśnie na podstawie tych kryteriów przepisy Kodeksu pracy wyróżniają kilka systemów czasu pracy (rodzaje i charakterystykę systemów czasu pracy przestawiamy w tabeli).

ZAPAMIĘTAJ!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracodawca może stosować jeden lub kilka systemów pracy, przy czym w każdym systemie pracy jest możliwe wykonywanie pracy na zmiany.

PRZYKŁAD

Jakie są podstawowe ograniczenia w kształtowaniu systemów i rozkładów czasu pracy?

Należy wskazać m.in. na konieczność zapewnienia zatrudnionym pracownikom dobowego, przynajmniej 11-godzinnego, i tygodniowego, minimum 35-godzinnego odpoczynku. Odpoczynek ten obejmuje zasadniczo niedzielę (art. 132, 133 i 136 § 2 k.p.).

Kolejnym takim ograniczeniem jest chociażby obowiązek udzielenia pracownikowi zastępczego dnia wolnego w zamian za pracę w niedzielę podczas 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli (art. 15111 § 1 k.p.).

REKLAMA

Należy także pamiętać o ograniczeniach występujących w stosowaniu tzw. ruchomego czasu pracy, spowodowanych kodeksowym określeniem doby pracowniczej jako kolejnych 24 godzin, liczonych od godziny rozpoczęcia pracy w danym dniu. Polega o­no na tym, że tylko część dobowej normy czasu pracy przypada ściśle w oznaczone godziny, natomiast godziny rozpoczynania i kończenia pracy pozostają zmienne. Takie uregulowanie oznacza przykładowo, że jeżeli jednego dnia pracownik zatrudniony w normach podstawowych rozpoczyna pracę o godz. 800 i pracuje do godz. 1600, a drugiego dnia rozpoczyna pracę o godz. 1000 i pracuje do godz. 1800, to trzeciego dnia nie może już zacząć pracy przed godz. 1000, tj. przed zakończeniem obowiązującej go doby pracowniczej.

Natomiast ruchomy czas pracy można nadal stosować w rozkładach czasu pracy przewidujących dodatkowe dni wolne od pracy poza niedzielami, świętami oraz dniami wolnymi wynikającymi z 5-dniowego tygodnia pracy.

Kodeks pracy określa natomiast pojęcie rozkładu czasu pracy. Jest nim ustalony przez pracodawcę w trybie określonym przepisami i zbilansowany w przyjętym okresie rozliczeniowym fundusz czasu pracy (w znaczeniu: liczba godzin), obowiązujący pracownika w poszczególnych dniach okresu rozliczeniowego (z uwzględnieniem maksymalnych dla nich norm czasu pracy, okresów rozliczeniowych oraz przerw w pracy).

PRZYKŁAD

Na jakiej podstawie wdraża się systemy i rozkłady czasu pracy?

Systemy i rozkłady czasu pracy oraz okresy rozliczeniowe ustala się w układzie zbiorowym pracy (zakładowym lub ponadzakładowym) lub w regulaminie pracy. Pracodawcy nieobjęci układem zbiorowym pracy lub nieobowiązani do stanowienia regulaminu pracy dokonują takich ustaleń w obwieszczeniu (przy zachowaniu wymogów ustawowych w tym zakresie).

Należy zaznaczyć, że istnieje również możliwość zawarcia wewnątrzzakładowych przepisów ustalających systemy i rozkłady czasu pracy równocześnie w więcej niż jednym z tych aktów. Przykładowo, zakładowy układ zbiorowy pracy może regulować systemy czasu pracy, zaś regulamin pracy – rozkłady czasu pracy.

Warto wskazać, że rozkład czasu pracy powinien być opracowany nawet w przypadku podstawowego systemu czasu pracy (powinien określać przynajmniej godziny rozpoczynania i kończenia pracy).

Omawiane tutaj zasady ustalania systemów i rozkładów czasu pracy obejmują systemy czasu pracy: podstawowego, skróconego, przedłużonego, ruchu ciągłego i przy pracach, które nie mogą być wstrzymane ze względu na konieczność ciągłego zaspokajania potrzeb ludności, równoważnego tzw. typowego, równoważnego przy dozorze urządzeń lub przy pracach polegających na częściowym pozostawaniu w pogotowiu do pracy, przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób, a także w zakładowych strażach pożarnych i zakładowych służbach ratowniczych, czy zadaniowego.

Nie znajdują o­ne natomiast zastosowania w ramach pracy weekendowej, przerywanego czasu pracy oraz skróconego tygodnia pracy.

ZAPAMIĘTAJ!

Z dniem 1 stycznia 2004 r. do Kodeksu pracy wprowadzono możliwość ustalania rozkładów czasu pracy, normy dobowej oraz okresu rozliczeniowego w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy we wszystkich systemach czasu pracy w granicach określonych przepisami. Nie dotyczy to jednak dwóch nowych systemów czasu pracy: skróconego oraz weekendowego.

Rozkłady czasu pracy sporządza się tylko dla zatrudnionych w tych systemach, w których pracę mierzy się konkretnymi jednostkami czasu (zatem znajdują o­ne ograniczone zastosowanie przy zadaniowym czasie pracy).

W ramach rozkładu czasu pracy należy ustalić:

• dni pracy z zachowaniem zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym,

• przerwy w pracy (w tym ewentualnie w ramach przerywanego czasu pracy),

• wymiar czasu pracy w poszczególnych dniach roboczych,

• pracę jednozmianową lub wielozmianową, godziny rozpoczynania i kończenia pracy w poszczególnych dniach i na poszczególnych zmianach, jak również zasady przesuwania zmian.

PRZYKŁAD

Na czym polega wprowadzona od 1 stycznia 2004 r. możliwość swobodniejszego kształtowania przez pracodawców systemów czasu pracy?

Pracodawcy zyskali możliwość swobodniejszego kształtowania systemów czasu pracy, zarówno stosownie do własnych potrzeb, jak i wniosków i wymagań załogi. Przykładowo, u jednego pracodawcy mogą być stosowane różne systemy czasu pracy, ze zróżnicowanymi maksymalnymi normami czasu pracy, okresami rozliczeniowymi oraz stosowanymi przerwami w pracy. Ponadto w poszczególnych systemach czasu pracy mogą funkcjonować różne rozkłady czasu pracy.

Nie oznacza to jednak pełnej dowolności pracodawców w posługiwaniu się systemami i rozkładami czasu pracy, pamiętać należy o obostrzeniach określonych w przepisach Kodeksu pracy. Zasadniczo stosowanie poszczególnych systemów i rozkładów czasu pracy powinno być uzasadnione rodzajem lub organizacją pracy oraz – ewentualnie – potrzebami pracownika.

ZAPAMIĘTAJ!

Czas pracy, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy, nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy (art. 129 k.p.).

Pracodawca, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa lub u którego organizacja działająca nie wyraża zgody na ustalenie lub zmianę systemów i rozkładu czasy pracy, może stosować czas pracy o przedłużonym okresie rozliczeniowym – spowodowanym szczególnie uzasadnionymi przypadkami. Przedmiotowy czas pracy może być stosowany po uprzednim zawiadomieniu właściwego inspektora pracy (art. 150 § 2 k.p.).

Należy przy tym pamiętać, że odrębnie nominalny wymiar czasu pracy pozostaje uregulowany w szczególności dla pracowników młodocianych oraz mających ustalony stopień niepełnosprawności.

PRZYKŁAD

Czy jednemu pracownikowi w jednostce można ustalić właściwy tylko jemu system czasu pracy?

Zasadniczo jednej osobie nie można ustalić właściwego tylko jej systemu czasu pracy, odmiennego od obowiązującego innych pracowników zatrudnionych w jednostce, danej komórce organizacyjnej czy realizujących podobne zadania. Przykładowo, jeżeli pracownicy tej samej komórki organizacyjnej wykonujący tę samą pracę są zatrudnieni w podstawowym czasie pracy, to dla jednego z nich pracodawca nie może przyjąć np. równoważnego czasu pracy. Możliwe jest natomiast funkcjonowanie wszystkich lub większości pracowników w indywidualnych rozkładach czasu pracy.

ZAPAMIĘTAJ!

Tygodniowy czas pracy łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może przekraczać 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym (ograniczenie to nie dotyczy pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy). Zgodnie z definicją kodeksową, przez tydzień należy rozumieć 7 kolejnych dni kalendarzowych, poczynając od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego.

Należy wskazać, że rozpoczęcie doby pracowniczej w poszczególnych dniach może ulec przesunięciu w przypadkach doraźnych zmian w rozkładzie czasu pracy wprowadzonych przez pracodawcę. Pojęcie doby Kodeks pracy definiuje jako 24 kolejne godziny, poczynając od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Rozpoczęcie i zakończenie doby pracowniczej ustala się odrębnie dla każdego pracownika.

PRZYKŁAD

Na czym polega i w jaki sposób wprowadza się czas pracy w skróconym tygodniu pracy?

Czas pracy w systemie skróconego tygodnia pracy jest postacią równoważnego czasu pracy. Polega o­n na zatrudnieniu w mniej niż 5 dni w tygodniu, przy jednoczesnym wydłużeniu dobowego wymiaru czasu pracy do 12 godz. i zachowaniu przeciętnej 40-godzinnej normy na tydzień w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca.

Czas pracy w systemie skróconego tygodnia pracy, podobnie jak i pracy weekendowej (tj. świadczonej wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta), wprowadza się na pisemny wniosek pracownika (art. 143 i 144 k.p.).

Przepisy nie określają, co powinien zawierać wniosek przedstawiony przez pracownika. Należy zatem przyjąć, że w takim wniosku powinny być zawarte co najmniej informacje i propozycje określające dni tygodnia, w których praca miałaby być świadczona, proponowany dobowy i tygodniowy wymiar czasu pracy oraz proponowany okres rozliczeniowy.

Pracodawca może, ale nie musi, uwzględnić wniosku pracownika o zastosowanie jednego z omawianych tutaj systemów czasu pracy.

Z uwagi na to, że systemy te wprowadza się na podstawie umowy o pracę (art. 150 § 3 k.p.), ich ustalanie polega na zgłoszeniu pisemnego wniosku w tej sprawie przez pracownika, a następnie – w razie jego przyjęcia przez pracodawcę – na wprowadzeniu danego systemu do umowy o pracę.

Z ORZECZNICTWA SĄDU NAJWYŻSZEGO...

Nazwanie czasu pracy „zadaniowym” nie wyłącza stosowania przepisów o wynagrodzeniu za pracę w godzinach nadliczbowych.

Wyrok SN z 4 sierpnia 1999 r., sygn. akt I PKN 181/99; (OSNP 2000/22/810)

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Podstawa prawna:

Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 120, poz. 1252)



Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

Co najmniej 2074 zł brutto za pracę w majówkę?

Związek Zawodowy „Związkowa Alternatywa” apeluje do rządu o wprowadzenie wyższego wynagrodzenia dla pracowników wykonujących swoje obowiązki w trakcie dni świątecznych w majówkę. W opublikowanym komunikacie związkowcy proponują, by za trzy dni pracy (1,3 i 4 maja) wypłacana była kwota nie niższa niż 2074 zł brutto.

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

REKLAMA

500 plus na badania dla każdego Polaka powyżej 20 roku życia. Nowe świadczenie dostępne już od 5 maja

Mowa o nowym programie „Moje zdrowie – bilans zdrowia osoby dorosłej”, który będzie realizowany od 5 maja 2025 r. przez wszystkie placówki podstawowej opieki zdrowotnej oraz laboratoria diagnostyczne wpisane do ewidencji Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych, w ramach którego, każda osoba powyżej 20 roku życia, będzie mogła bezpłatnie (na koszt NFZ) wykonać badania laboratoryjne o łącznej wartości od ok. 230 zł do niemal 500 zł – w zależności od wskazań lekarskich i wieku pacjenta.

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

7 lat ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności i inne zmiany. Nowelizacja rozporządzenia dot. orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

Skarbówka robi pogrom. Sprawdzają to teraz na potęgę i prześwietlają nas pięć lat wstecz. Kara to nawet 30 tysięcy złotych

Zaległości w podatkach prześwietlane są nawet pięć lat wstecz, a wlepiane kary sięgają nawet 20-30 tysięcy złotych. Urzędy skarbowe biorą po lupę właścicieli lokali i mieszkań oferowanych na popularnych portalach, takich jak Booking.com oraz Airbnb. Fiskus nie ma litości dla tych, którzy trudnią się krótkoterminowym najmem, ale zyskiem z państwem dzielić się nie chcą.

REKLAMA

Ukrywanie majątku przed komornikiem: czy grozi za to więzienie? Komornik wyjaśnia

Coraz więcej dłużników lokuje swoje pieniądze na aplikacjach takich jak Revolut czy Zen. Czy to bezpieczne rozwiązanie? Niekoniecznie. W Polsce celowe ukrywanie majątku przed egzekucją komorniczą może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych, w tym kary pozbawienia wolności.

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

REKLAMA