REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo pracy - bilans po akcesji

REKLAMA

U progu nowego roku prezentujemy podsumowanie dotychczasowych zmian w prawie pracy, wynikających bezpośrednio z akcesji Polski do Wspólnot Europejskich.
Większość przepisów z zakresu prawa pracy dostosowujących polskie prawo pracy do unijnego weszło w życie 1 stycznia 2004 r. Są o­ne głównie wynikiem zmian wprowadzonych do Kodeksu pracy nowelizacją z 14 listopada 2003 r.
Dyskryminacja – zaostrzenie odpowiedzialności
Dziś wszyscy pracownicy mają być traktowani w jednakowy sposób. Oznacza to, że jeżeli np. w umowie znajdzie się punkt dyskryminujący pracownika, będzie mógł o­n zwrócić pracodawcy na niego uwagę i jeśli nie zostanie usunięty, będzie miał prawo zwrócić się do sądu pracy lub powiadomić Państwową Inspekcję Pracy.
Dyskryminacja od 1 stycznia 2004 r. rozumiana jest „po nowemu”. Poprzednio Kodeks pracy zakazywał jedynie dyskryminacji ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, narodowość, przekonania oraz przynależność związkową. Po zmianach do tego katalogu doszedł zakaz dyskryminacji ze względu na religię, pochodzenie etniczne, orientację seksualną oraz rodzaj zatrudnienia.
ważne
Gdy pracownikowi uda się udowodnić, że był w jakikolwiek z wymienionych sposobów dyskryminowany, należy mu się odszkodowanie w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie. Nie została określona górna kwota odszkodowania.
Molestujący nie będą bezkarni
Pod wpływem przepisów UE w Kodeksie pracy pojawiły się dwa nowe terminy: molestowanie i mobbing.
Molestowanie można potraktować jako przejaw dyskryminacji „werbalny, pozawerbalny oraz fizyczny”. Oznacza to, że każda propozycja o charakterze seksualnym, a także obraźliwe komentowanie czyjegoś wyglądu, niedwuznaczne spojrzenia mogą być przyczyną oskarżenia o molestowanie.
W przypadku mobbingu to pracodawca ma obowiązek przeciwdziałać jego powstawaniu oraz nie dopuszczać do sytuacji, w której pracownik podlega uporczywemu i długotrwałemu nękaniu lub zastraszaniu, co wywołuje u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej lub jest poniżany lub ośmieszany, izolowany lub eliminowany z zespołu współpracowników.
ważne
Konsekwencją dla pracodawcy dopuszczania do mobbingu jest żądanie przez pracownika odszkodowania, w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Nie określono górnej granicy odszkodowania, co powoduje, że finansowa sankcja za wspomniane wyżej zachowanie (lub – w przypadku pracodawcy – nawet „milczące” przyzwolenie do wystąpienia takiej sytuacji) może być bardzo dotkliwa.
Sprawcą mobbingu może być przełożony, koledzy, ale także podwładni.
Czas pracy i urlopy
Nadal obowiązuje 40-godzinny czas pracy w pięciodniowym tygodniu pracy. Zmiana polega na innym rozliczaniu nadgodzin. Po nowelizacji tydzień pracy z nadgodzinami nie może przekroczyć 48 godzin. W podstawowym systemie czasu pracy okres rozliczeniowy nadal wynosi maksymalnie 4 miesiące.
ważne
Pracodawcy zostali zobligowani do ustalenia obowiązkowego 11-godzinnego odpoczynku dobowego oraz 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. Obowiązek wprowadzenia okresu odpoczynku wynika wprost z art. 3 Dyrektywy 93/104 i wszystkie państwa członkowskie muszą się do takiej zasady zastosować.
Nowością jest także możliwość skumulowania pracy w tygodniu. Może o­n na piśmie poprosić pracodawcę o skrócenie czasu pracy, np. do czterech dni albo o pracę tylko w weekendy. Wykonywana wtedy praca nie może wynosić więcej niż 12 godzin na dobę, a okres rozliczeniowy może trwać maksymalnie miesiąc. Rozwiązanie to jest w głównej mierze skierowane do pracowników, ale pracodawca także w takiej sytuacji może odnieść duże korzyści. Ustawodawstwo wspólnotowe spowodowało też konieczność zwiększenia minimalnego rocznego urlopu z 18 do 20 dni.
ważne
Prawo wspólnotowe nakazuje udzielanie każdemu pracownikowi urlopu w wymiarze minimum 4 tygodni. Krótszy wymiar urlopu byłby sprzeczny z prawem UE.
Kolejną zmianą w kwestii urlopów jest prawo pracownika do uzyskania urlopu już po pierwszym miesiącu pracy w wymiarze odpowiadającym jednej dwunastej rocznego urlopu. W związku z powyższym pracodawca musi się liczyć z faktem, że pracownik może wykorzystywać swoje prawa już na początku zatrudnienia, a nie jak do tej pory po przepracowaniu połowy roku.
Od 1 stycznia 2004 r. także mężczyzna może skorzystać z 3-letniego urlopu wychowawczego, a także dodatkowych płatnych dni urlopu na dziecko do 14. roku życia. Wprowadzenie powyższych przepisów wynika z obowiązku zapewnienia równouprawnienia kobiet i mężczyzn oraz zakazu wszelkiej dyskryminacji.
Trzecia umowa na czas nieokreślony
Wśród ważnych zmian, które weszły w życie 1 maja 2004 r., jest przywrócenie przepisu stanowiącego, że trzecia umowa o pracę musi być zawarta na czas nieokreślony. Jeżeli w trakcie obowiązywania umowy na czas określony zostanie o­na przedłużona, traktuje się ją jako nową umowę. Nie dotyczy to umów na zastępstwo, a także prac sezonowych, dorywczych i wykonywanych cyklicznie.
Obowiązek ustalenia przez prawo pracy maksymalnej liczby umów zawieranych na czas określony nałożyło Porozumienie ramowe w sprawie pracy na czas określony, zawarte przez ogólnoeuropejskie stowarzyszania pracodawców i związki zawodowe. Pracodawcy muszą się do tych reguł zastosować.
Europejskie rady zakładowe
Od 1 maja 2004 r. europejskie rady zakładowe (ERZ) mogą działać w zakładach pracy zatrudniających co najmniej 1000 pracowników w państwach członkowskich Unii Europejskiej, w tym co najmniej po 150 w poszczególnych krajach.
Pracodawcy, u których europejska rada zakładowa zostanie powołana, są zobowiązani do przekazywania jej bieżących informacji na temat struktury przedsiębiorstwa, rozwoju inwestycji, wprowadzania nowych technologii, a także zatrudnienia.
Kwestia powoływania ERZ dotyczy tylko przedsiębiorstw międzynarodowych. Trwają jednak prace nad nową dyrektywą, dotyczącą rad zakładowych i reprezentacji załóg w przedsiębiorstwach o zasięgu krajowym.
Na pełną odpowiedź oraz skutki rozszerzenia przyjdzie poczekać kilka najbliższych lat. Dostosowanie się do unijnego prawa i warunków przez polskich pracodawców nie zakończyło się tak naprawdę 30 kwietnia 2004 r. Prawo Unii Europejskiej podlega ciągłym zmianom i będzie nas dotyczyć coraz bardziej.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Zdaniem specjalistów
ANNA PATOLETA, główny specjalista ds. personalnych i płac w firmie Blisterbox sp. z o.o., Dębe Wielkie k. Warszawy
Przystąpienie do Unii w kwestiach kadrowych dało się odczuć przede wszystkim w związku ze zmianami w prawie pracy. Teraz musimy znacznie bardziej rygorystycznie przestrzegać przepisów dotyczących np. czasu pracy (chociażby w zakresie obowiązkowego czasu odpoczynku) czy norm związanych z ryzykiem zawodowym i bhp. Akurat kwestie dotyczące bhp wpłynęły na naszą firmę jeszcze w ubiegłym roku, kiedy musieliśmy dokonać wielu zakupów urządzeń spełniających unijne normy bezpieczeństwa.
Na pewno przystąpienie do UE ułatwiło nam działalność eksportową: odpadły procedury celne, łatwiej jest naszym przedstawicielom poruszać się po Europie.
Ale z kolei nie możemy starać się o fundusze z tytułu wsparcia sektora MSP (małych i średnich przedsiębiorstw). Pomimo iż zatrudniamy mniej niż 100 osób, właścicielem naszym jest spółka akcyjna zatrudniająca około 2 tys. pracowników, w związku z tym nie mieścimy się w pojęciu małych i średnich przedsiębiorstw.
ALICJA KUBIK, kierownik Wydziału Organizacji, Kadr i Szkolenia – Centralny Ośrodek Informatyki Statystycznej
W sprawach kadrowych to nie 1 maja 2004 r. był datą przełomową, ale 1 stycznia 2004 r. Z tym dniem zaczęły obowiązywać znowelizowane przepisy Kodeksu pracy dostosowujące nasze prawo do wymogów unijnych.
Ich wprowadzenie spowodowało początkowo wiele zamieszania. Radykalnej zmianie uległy bowiem zasady udzielania urlopów wypoczynkowych. Pracownikom jeszcze dziś trudno jest zrozumieć mechanizm ich godzinowego udzielania. Najwięcej wątpliwości nastręcza udzielanie urlopów wypoczynkowych pracownikom zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy. Kolejna duża zmiana dotyczyła czasu pracy. Choć w tym roku jeszcze żaden z pracowników nie zdecydował się na pracę w nowym systemie, to nie wykluczamy, że w latach następnych z możliwości takiej nie skorzystamy. Korzyścią wynikającą z nowelizacji jest przyznanie uprawnień związanych z rodzicielstwem pracownikom- -ojcom. Od tego roku panowie mogą skorzystać z urlopu wychowawczego oraz 2 dni opieki nad dzieckiem. W tym roku kilku pracowników skorzystało już z tej możliwości. Widać również znaczne zainteresowanie pracownic rezygnacją z przysługującego im urlopu wychowawczego na rzecz zmniejszenia wymiaru czasu pracy.
Na zakończenie warto wspomnieć o powrocie zasady zawierania trzeciej umowy na czas określony. Ta nowa regulacja jest akceptowana zarówno przez pracowników, jak i pracodawcę, mimo występujących problemów z liczeniem kolejności umów.
Anna Siwek
Urząd Komitetu Integracji Europejskiej


REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jeśli posiadasz dużą rodzinę, należą Ci się zniżki. Jakie?

Jesteś rodzicem przynajmniej 3 dzieci? Możesz nie wiedzieć, że przysługują Ci zniżki. Dowiedz się, jak z nich skorzystać oraz jak i gdzie złożyć odpowiedni wniosek.

REKLAMA

5000 zł na wakacje dla dzieci i młodzieży szkolnej. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000 zł na aktywizację dzieci i młodzieży szkolnej w czasie wakacji, czyli wakacyjna AktywAKCJA. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Trzaskowski wydał zarządzenie. Hołownia komentuje

Prezydent Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie dla Warszawy dotyczące wprowadzenia 16 standardów "równego traktowania”. Jest to szerokie zarządzenie, które dotyczy kwestii związanych z równouprawnieniem i zakazem dyskryminacji. Ocenił je marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Gość Infor.pl: Cezary Kaźmierczak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców) [17.05.2024] – Oglądaj na żywo!

Czy propozycja Trzeciej Drogi ws zakazu handlu to dobry kierunek? Dlaczego rośnie liczba przypadków łamania prawa przez przedsiębiorców? Czy płaca minimalna w Polsce jest na właściwym poziomie? Czy koszty pracy w Polsce są niskie? Czy Zielony Ład pomoże naszej gospodarce? Te pytania usłyszy gość Piotra Nowaka - Cezary Kaźmierczak - Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Bon energetyczny - kto się załapie na 300-1200 zł? Kryteria dochodowe są naprawdę niskie

Wysokość bonu energetycznego będzie zależała m.in. od liczby osób w gospodarstwie domowym, jak również od kryterium dochodowego na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub wieloosobowym. Pieniądze w wysokości od 300 zł do 1200 zł są do wzięcia już w 2024 roku. Jednak załapać się na to nowe świadczenie nie będzie łatwo.

REKLAMA

Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

REKLAMA