REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czas pracy - jakie procedury i dokumentacja?

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Osobom zajmującym się sprawami kadrowymi najwięcej problemów w zakresie prawa pracy stwarzają przepisy o czasie pracy. Dlatego niezwykle ważne jest zachowanie właściwych procedur oraz prowadzenie odpowiedniej dokumentacji dotyczącej czasu pracy. Prawidłowe postępowanie w tym zakresie pozwala uniknąć niepotrzebnych kłopotów.
Czas pracy – jakie procedury i dokumentacja?
Na nasze pytania dotyczące czasu pracy odpowiadają Anna Lewandowska i Ewa Gil – specjalistki w zakresie kadr i płac z firmy Intersource sp. z o.o. Przedstawiamy również wzory odpowiednich dokumentów.
Jakie systemy czasu pracy oraz okresy rozliczeniowe obowiązują w Państwa zakładzie pracy? W jakich wewnątrzzakładowych przepisach są zawarte? W jakich godzinach praca jest wykonywana?
W naszym zakładzie pracy obowiązuje podstawowy system czasu pracy. Nie ma żadnych innych systemów. Okres rozliczeniowy w naszej firmie jest 1-miesięczny. Praca jest wykonywana w godz. 9.00–17.00. Jednak na wniosek pracownika może być wprowadzony indywidualny rozkład czasu pracy. Dotyczy to głównie rodziców dzieci w wieku przedszkolnym. W takich przypadkach często wyrażamy zgodę na świadczenie pracy w innych godzinach, np. 8.00–16.00. Ułatwia to tym pracownikom lepsze wykonywanie swoich pracowniczych obowiązków.
W naszym zakładzie istnieje regulamin pracy, w którym jest ustalony obowiązujący system, rozkład oraz okresy rozliczeniowe czasu pracy.
W jaki sposób pracownicy potwierdzają swoje przybycie do pracy? Czy odnotowywane są wyjścia służbowe lub prywatne w godzinach pracy?
Przy wejściu do firmy znajduje się „lista wejść i wyjść”, gdzie pracownik zaznacza zarówno swoje przybycie do pracy, jak i opuszczenie stanowiska pracy. Na tej liście pracownicy są zobowiązani odnotowywać także swoje wyjścia w sprawach służbowych oraz prywatnych, które mają miejsce w godzinach pracy. Na liście pracownik robi także adnotację dotyczącą przyczyny wyjścia.
W jaki sposób zorganizowana jest w Państwa zakładzie pracy obowiązkowa 15-minutowa przerwa? Czy regulamin pracy dopuszcza dłuższą przerwę?
W naszym zakładzie pracownicy mogą korzystać z przysługującej im na podstawie Kodeksu pracy przerwy w dowolnym czasie. Nie odbywa się o­na w tym samym czasie dla wszystkich pracowników. Wykorzystywanie przerwy nie może zakłócać organizacji pracy. Dlatego pracownik korzystający z przerwy powinien być zastępowany w tym czasie przez innego pracownika. Nasz regulamin pracy nie przewiduje przerwy dłuższej niż kodeksowa.

Jak są prowadzone indywidualne karty ewidencji czasu pracy? Czy są miesięczne czy roczne? W jakiej formie są sporządzane: papierowej czy komputerowej?
Karta ewidencji czasu pracy jest u nas prowadzona w formie komputerowej. Jednak w każdej chwili możliwe jest jej wydrukowanie w formie papierowej, np. na żądanie inspektora pracy. Archiwizowane są o­ne jednak w formie papierowej. Archiwizowane są miesięczne karty czasu pracy, jednak wydruk rocznych kart też jest możliwy.
Co zawiera indywidualna karta ewidencji czasu pracy?
Prowadzona przez nas karta ewidencji czasu pracy zawiera informację dotyczącą pracy w poszczególnych dobach, w tym pracy w niedziele i święta, w godzinach nadliczbowych oraz w dni wolne od pracy wynikające z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, a także dyżury, urlopy, zwolnienia od pracy oraz inne usprawiedliwione i nieusprawiedliwione nieobecności w pracy. Karta zawiera również rubrykę, w której pracodawca (przełożony pracownika) składa swój podpis, akceptując sporządzoną ewidencję.
Czy sporządzacie Państwo harmonogramy czasu pracy?
W naszym zakładzie nie ma takiej potrzeby, ponieważ wszyscy pracownicy pracują w podstawowym systemie czasu pracy. Nie jest więc wymagane sporządzanie harmonogramów, a praca odbywa się w stałych godzinach 9.00-17.00.
Czy w Państwa zakładzie znajdują się unormowania dopuszczające większą liczbę godzin nadliczbowych do przepracowania w ciągu roku niż 150 godzin określonych w Kodeksie pracy?
Takie zapisy występują w naszej firmie w regulaminie pracy. Dopuszcza o­n w przypadkach określonych w Kodeksie pracy przepracowanie 416 godzin nadliczbowych w ciągu roku oraz maksymalnie 8 godzin nadliczbowych tygodniowo.

Jak jest ustalana, w przypadku pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy, dopuszczalna liczba godzin ponad wymiar czasu pracy, uprawniająca do dodatku do wynagrodzenia, jak za godziny nadliczbowe?
Dla pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy dopuszczalną liczbę godzin pracy ponad wymiar czasu pracy, który uprawnia ich do dodatku do wynagrodzenia takiego jak za godziny nadliczbowe, ustala się indywidualnie w umowie o pracę. Najczęściej określamy, że dodatek ten przysługuje po przekroczeniu 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy.
Czy macie Państwo specjalne wzory dokumentów dotyczące czasu pracy do dyspozycji pracowników, np. wniosek o zastosowanie innego rozkładu czasu pracy niż obowiązujący pozostałych pracowników?
Posiadamy na wewnętrzne potrzeby wzory dokumentów w zakresie czasu pracy, z których mogą korzystać pracownicy. Jednak nie są o­ne obowiązkowe. Pracownicy chętnie korzystają z drogi elektronicznej i w tej formie zwracają się z wnioskami w sprawach dotyczących czasu pracy.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


ms


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązkowy KSeF: kogo obejmie, jak fakturować w czasie awarii? Co czeka podatników VAT w 2026 roku?

Ponad pół rok dzieli przedsiębiorców od dnia, w którym elektroniczne fakturowanie stanie się w Polsce obowiązkowe. W zależności od poziomu sprzedaży w 2024 roku, firmy będą musiały dołączyć do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) od 1 lutego lub od 1 kwietnia 2026 roku. Od tego momentu korzystanie z KSeF stanie się obowiązkowe dla wszystkich podatników VAT czynnych. Firmy mają już niewiele czasu, by dostosować swoje systemy, procedury i zespoły do nowych wymogów.

22 lipca 2025 r.: rekonstrukcja rządu

Rekonstrukcja rządu odbędzie się we wtorek 22 lipca 2025 roku. Została opóźniona o tydzień na wniosek marszałka Sejmu Szymona Hołowni. Czym zostało podyktowane opóźnienie zmian w rządzie?

Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Co daje niepełnosprawność sprzężona?

Co daje niepełnosprawność sprzężona? Chociaż większość osób, które cierpi na różnego rodzaju zaburzenia powiedziałoby raczej: co odbiera niepełnosprawność sprzężona? (sic!). Odbiera zdrowie i jakość życia, a czasami nawet samo życie. W artykule skupimy się omówieniu podstawowych pojęć i uprawnień, szczególnie dla dzieci, związanych z niepełnosprawnością sprzężoną. Zatem: co to jest niepełnosprawność sprzężona? Jakie to są niepełnosprawności sprzężone? Czy autyzm to niepełnosprawność sprzężoną? Kto orzeka o niepełnosprawności sprzężonej?

REKLAMA

Stacje hydrologiczne odnotowują rekordy dobowego opadu deszczu. Ulewy w całym kraju

Aż jedenaście stacji hydrologicznych zanotowało opad dobowy wyższy niż dotychczasowa maksymalna suma dobowa - wynika z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dwukrotnie wyższy poziom odnotowano na trzech stacjach, na jednej - trzykrotnie wyższy.

Punkty 5, 6, 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności – co oznaczają i jak wpływają na świadczenia w 2025 roku?

Dla wielu osób, które po raz pierwszy stykają się z orzecznictwem, treść dokumentu jest nieczytelna, a zapisy wydają się niezrozumiałe. Tymczasem właśnie od nich zależy, czy przysługuje Ci świadczenie pielęgnacyjne, zasiłek lub pierwszeństwo w leczeniu. W tym artykule krok po kroku tłumaczymy, co oznaczają punkty 5, 6, 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności w 2025 roku, i jak wpływają one na prawa i możliwości otrzymania pomocy, zarówno finansowej, jak i niematerialnej.

Ulga termomodernizacyjna i zwolnienie z podatku dochodowego (PIT) dla osób realizujących przedsięwzięcia termomodernizacyjne. Najnowsze objaśnienia Ministra Finansów z 2025 r.

W dniu 30 czerwca 2025 r. Minister Finansów wydał objaśnienia podatkowe odnośnie form wsparcia przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w podatku dochodowym od osób fizycznych. Objaśnienie te dotyczą rozwiązań podatkowych (ulga termomodernizacyjna i zwolnienie podatkowe), które wspierają przedsięwzięcie termomodernizacyjne na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej „ustawa PIT”), oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dalej „ustawa o ryczałcie”). Objaśnienia zawierają ogólne wyjaśnienia przepisów prawa podatkowego oraz uwzględniają stan prawny obowiązujący na dzień 1 stycznia 2025 r. Objaśnienia podatkowe są wydawane przez ministra finansów na podstawie art. 14a § 1 pkt 2 ustawy – Ordynacja podatkowa z urzędu w celu zapewnienia jednolitego stosowania przepisów prawa podatkowego przez organy podatkowe. Warto w szczególności zwrócić uwagę na zmieniony wykaz wydatków uprawniających do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Walorem tych objaśnień są także liczne przykłady wyjaśniające treść przepisów. Publikujemy poniżej pełną treść tych objaśnień.

50 proc. do pensji. Są już nowe przepisy: data urodzenia decyduje

Są już nowe przepisy dotyczące rynku pracy, które umożliwiają pracodawcom otrzymanie dofinansowania do wynagrodzenia zatrudnianych pracowników – uzależnionego od daty urodzenia. Dofinansowanie może wynieść maksymalnie 50 proc. minimalnego wynagrodzenia miesięcznie.

REKLAMA

Nowe obowiązki i prawa uczniów od 1 stycznia 2026 – zmiany w Prawie oświatowym. [PROJEKT MEN z 8 lipca 2025 r.]

Do uzgodnień, konsultacji publicznych oraz opiniowania trafił projekt nowelizacji ustawy Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja obejmuje m.in. ustawowe uregulowanie praw i obowiązków uczniów, niższy próg frekwencji oraz katalog kar. Wprowadzone zostaną także nowe instytucje – m.in. Krajowy Rzecznik Praw Ucznia.

Rada UE uruchomiła klauzulę wyjścia. Dotyczy także Polski

Rada Unii Europejskiej uruchomiła klauzulę wyjścia dla 15 krajów członkowskich, w tym Polski. Decyzja ta pozwala na wyłączenie wydatków obronnych z unijnych reguł budżetowych, umożliwiając tym krajom zwiększenie wydatków na wojsko bez łamania zasad fiskalnych.

REKLAMA