REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenie za pracę - jakie procedury i dokumenty?

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Wypłacanie pracownikom wynagrodzenia jest podstawowym obowiązkiem pracodawcy. Zachowanie odpowiednich wymagań w tym zakresie, prawidłowe naliczanie oraz wypłacanie wynagrodzenia w terminie pozwala pracodawcom uniknąć wielu problemów.
Na temat obowiązujących w zakładzie pracy procedur i sposobów dotyczących wypłacania wynagrodzeń rozmawiamy z panią Barbarą Żakowską, specjalistką ds. kadrowych.

Czy macie Państwo w swoim zakładzie pracy jakieś wewnętrzne przepisy w zakresie wynagrodzeń, np. regulamin wynagrodzeń, układ zbiorowy pracy itp.?
Nasz zakład zatrudnia ponad 30 pracowników. W związku z tym posiadamy regulamin wynagradzania. Są w nim unormowane warunki i zasady wynagradzania pracowników. Natomiast w obowiązującym u nas regulaminie pracy jest określony termin, miejsce, czas i częstotliwość wypłaty wynagrodzenia.

W jaki sposób ukształtowane jest wynagrodzenie pracowników? Czy są o­ni wynagradzani prowizyjnie, godzinowo czy mają wynagrodzenia w stałej miesięcznej wysokości?
Wynagrodzenie naszych pracowników składa się z miesięcznej stawki zasadniczej oraz premii regulaminowej. Zasady przyznawania premii są określone w regulaminie wynagradzania. Stawka zasadnicza jest ustalona w stałej miesięcznej kwocie.
W jaki sposób jest określony termin, miejsce, czas oraz częstotliwość wypłaty wynagrodzenia w regulaminie pracy, który obowiązuje u Państwa?
Regulamin pracy stanowi, że wynagrodzenie za pracę wypłacane jest pracownikom 28 danego miesiąca. W przypadku gdy dzień ten wypada w niedzielę lub święto albo w dzień wolny od pracy, wynagrodzenie jest wypłacone pracownikowi w dniu poprzedzającym. Wynagrodzenie pracownicy otrzymują raz w miesiącu. Jest o­no do odbioru w siedzibie firmy w godzinach od 10 do 14.

W jakiej formie wypłacane są pracownikom wynagrodzenia? Czy są o­ne przelewane na konta, czy wypłacane do rąk pracownika?
Pracownicy otrzymują wynagrodzenie w formie pieniężnej. Większość z nich ma wypłacane wynagrodzenia przelewem na konta bankowe. W tym celu pracownicy wyrażają zgodę na piśmie na taki sposób wypłaty wynagrodzenia. Najczęściej sami proponują, aby wynagrodzenie wypłacać im w takiej formie. Jednak w naszym zakładzie są zatrudnieni także pracownicy, którzy nie wyrazili zgody na wypłacenie wynagrodzenia przelewem i otrzymują je do rąk własnych. Pobory odbierają w kasie w siedzibie firmy.

Jak pracownicy potwierdzają wypłatę wynagrodzenia?
Pracownicy, którzy otrzymują wynagrodzenie do rąk własnych, potwierdzają to na liście płac własnoręcznym podpisem. W przypadku pozostałych pracowników potwierdzeniem otrzymania wynagrodzenia są dokonane przelewy bankowe.

Jak wyglądają u Państwa procedury w przypadku, gdy wynagrodzenie pracownika obciążone jest tytułem wykonawczym?
W mojej praktyce zdarzają się takie przypadki. W takiej sytuacji po otrzymaniu od organu egzekucyjnego tytułu wykonawczego możemy ustalić kwotę, jaką powinien spłacić pracownik, oraz określić świadczenie (alimentacyjne lub niealimentacyjne), na zaspokojenie którego mają być przekazane pobory pracownika. Następnie wyliczamy, jaką kwotę można potrącić z wynagrodzenia pracownika.

Jak wygląda postępowanie, gdy pracownik sam wyraża zgodę na potrącenie mu z wynagrodzenia jakichś kwot, np. składki na dodatkowe ubezpieczenie?
W takiej sytuacji wymagamy, aby pracownik wyraził zgodę na piśmie na dokonywanie potrąceń z wynagrodzenia. W przypadku składki na dodatkowe ubezpieczenie pracownik może wyrazić zgodę na jej potrącanie co miesiąc podczas całego okresu zatrudnienia. Przy dokonywaniu potrąceń za zgodą pracownika należy pamiętać, że przy potrąceniach na rzecz pracodawcy wolna od potrąceń jest kwota minimalnego wynagrodzenia (w 2005 r. 849 zł brutto). W przypadku zaś potrąceń na rzecz innych podmiotów pracownikowi powinno pozostać 80% tej kwoty.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


W jaki sposób pracownicy mogą dowiedzieć się o wysokości i sposobie naliczenia swojego wynagrodzenia za dany miesiąc pracy?
Nasi pracownicy oprócz wynagrodzenia zasadniczego otrzymują premie oraz dodatki za godziny nadliczbowe czy nocne. Dlatego, jeżeli pracownik ma wątpliwości co do wysokości otrzymanego wynagrodzenia lub sposobu jego obliczenia, zawsze może prosić o wyjaśnienie pracownika działu księgowości. Pracownik ma prawo wglądu w dokumenty, na których podstawie zostało obliczone jego wynagrodzenie.

W jaki sposób pracownicy są informowani o otrzymywanych nagrodach pieniężnych?
W przypadku przyznania pracownikowi nagrody pieniężnej jest o­n o tym informowany na piśmie. Wszelkie nagrody przyznaje prezes firmy. Pracownik, któremu przyznano nagrodę, jest proszony do kadr, gdzie otrzymuje na piśmie informację o jej przyznaniu, wysokości oraz uzasadnienie jej otrzymania.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.



Czasem zdarza się, że pracownikowi trzeba obniżyć wynagrodzenie. Jakie obowiązują u Państwa procedury w tym zakresie?
W takiej sytuacji prezes firmy przekazuje informację do kadr o obniżeniu wynagrodzenia pracownikowi ze wskazaniem, jak mają być ukształtowane nowe warunki finansowe. Dział kadr przygotowuje wówczas dokumenty dotyczące zmiany wynagrodzenia. Pracownikowi najpierw przedstawiane jest porozumienie zmieniające w zakresie warunków wynagrodzenia, a kiedy nie wyrazi na nie zgody, dokonywane jest wypowiedzenie zmieniające warunki płacy.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

ms


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak zabezpieczyć alimenty na dziecko?

Zabezpieczenie alimentów jest ważnym i pomocnym rozwiązaniem na czas trwania postępowania. Pozwala na uzyskanie świadczeń na dziecko jeszcze przed wydaniem przez sąd wyroku. Biorąc pod uwagę fakt, iż proces o alimenty może być rozciągnięty w czasie, takie rozwiązanie może realnie pomóc w zabezpieczeniu interesów dziecka.

Darmowa pomoc prawna dla pracowników - już jest w wielu miejscach pracy

Pracownicy coraz częściej liczą na atrakcyjne dodatki, premie, nagrody oraz pomoc finansową w przypadku trudnych sytuacji życiowych. Oczywiście wynagrodzenie jest bardzo istotne, ale istotne też są benefity. W zakres benefitów istnieje np. wsparcie na pokrycie kosztów badań, zasiłki związane z narodzinami dziecka, a nawet świadczenia dedykowane osobom po przejściu na emeryturę. Ta rosnąca oferta to odpowiedź na zmieniające się potrzeby współczesnego rynku pracy, który stawia na kompleksowe wspieranie pracowników zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej. Ale uwaga - wśród benefitów pracowniczych pojawiły się też darmowe usługi prawne dla pracowników.

Gorąca debata prezydencka: migranci, miliardy i mylące liczby

Emocje, riposty i... dezinformacja. W telewizyjnej debacie kandydaci mierzyli się w sześciu blokach tematycznych, ale częściej niż faktami – operowali mitami. Karol Nawrocki mówił o „10 tysiącach migrantów wypychanych z Niemiec”, co nie ma potwierdzenia w danych. Rafał Trzaskowski przypisał sobie unijne miliardy, których formalnie nie pozyskał. Sprawdzamy, co naprawdę wydarzyło się na granicy, w szpitalach i na sali debat.

Zasiłek dla opiekunów zamiast świadczenia pielęgnacyjnego. Luka w prawie z wymogiem 365 dni w okresie 18 miesięcy

Zasiłek dla opiekunów osób niepełnosprawnych - są kłopoty w jego otrzymaniu. Wystarczy pół roku czekania na przyznanie punktów przez WZON i już nie ma prawa do zasiłku dla bezrobotnych (bo o ten zasiłek chodzi). Chyba, że zrezygnuje się ze świadczenia wspierającego za okres rozpatrywania wniosku przez WZON (wtedy zamiast wspierającego dla osoby niepełnosprawnej otrzyma opiekun świadczenie pielęgnacyjne). Zasiłek miał pomóc opiekunom tracącym świadczenie pielęgnacyjne w powrocie na rynek pracy (często po dekadzie opiekowania się osoba niepełnosprawną ze znacznym stopniem niepełnosprawności). Uzasadnieniem dla zasiłku jest zrównanie pracy zarobkowej na etacie z opieką nad osobą niepełnosprawną pod warunkiem, że opiekun otrzymał świadczenie pielęgnacyjne przez rok za ostatnie 1,5 roku. Ponieważ mamy przewlekłość przy świadczeniu wspierającym i zwroty świadczenia pielęgnacyjnego za okresy dłuższe niż pół roku, to nie można tego warunku spełnić. Jest on niewykonalny.

REKLAMA

Co kandydaci na Prezydenta RP zamierzają zmienić w ochronie zdrowia? Szczegółowa relacja debaty prezydenckiej Trzaskowski-Nawrocki z dnia 23 maja 2025 r. [wybory prezydenckie w 2025 r.]

W dniu 23 maja br. w Telewizji Polskiej, odbyła się debata prezydencka z udziałem dwóch kandydatów II tury wyborów prezydenckich w 2025 r. – Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego. Była ona podzielona na sześć bloków tematycznych, wśród których jednym była ochrona zdrowia. W tym segmencie, każdy z kandydatów udzielił odpowiedzi na trzy pytania przeciwnika. Oto szczegółowa relacja.

Skarbówka prześwietla tę podatkową ulgę pięć lat wstecz. Strach obleci miliony Polaków

Do końca kwietnia był czas na złożenie PIT-ów. Teraz swój czas ma skarbówka. Fiskus interesuje się przede wszystkim tymi, którzy skorzystali z ulg i odliczeń. Na celowniku znaleźli się między innymi rodzice. Część z nich może mieć problem.

Czy dziś 25.05.2025 r. jest niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Czy najbliższa niedziela nie jest objęta zakazem handlu i czynne są wszystkie sklepy? To kluczowe pytanie dla sensownego zaplanowania weekendu. Praktycznie każda rodzina potrzebuje dużych zakupów raz w tygodniu. Gdy składa się na niego niedziela han4dlowa, można wybierać dzień na zrealizowanie tego planu: sobota lub niedziela. Jeśli jednak niedziela jest z zakazem handlu, na duże zakupy pozostaje tylko sobota.

Po jakim czasie nie można odwołać darowizny?

Termin na odwołanie przekazanej darowizny jest dość krótki. Od czego zależy? Kiedy jest możliwe odwołanie darowizny?

REKLAMA

Kiedy złożenie przysięgi przez nowo wybranego prezydenta RP? [WYBORY 2025]

Zgodnie z art. 128 Konstytucji, kadencja prezydenta RP rozpoczyna się w dniu objęcia przez niego urzędu. Pytanie brzmi: co to dokładnie oznacza i kiedy ten moment następuje? Kto stwierdza ważność wyborów na prezydenta RP?

Sztuczna inteligencja w urzędach, zdrowiu i wyborach. „Nie będziemy już nigdy anonimowi”

Czy AI może uprościć życie obywateli i zrewolucjonizować państwo? Zdaniem Radosława Mechły, doradcy ds. AI w Buzzcenter, to nieunikniona przyszłość. W rozmowie z Infor.pl opowiada, jak technologia zmieni urzędy, system opieki zdrowotnej, rynek pracy i… naszą prywatność.

REKLAMA