REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Doręczenie pisma rozwiązującego umowę o pracę

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Dla większości pracowników i pracodawców przepisy regulujące doręczenie przez pracodawców pism rozwiązujących umowę o pracę są niejasne. Natomiast termin doręczenia takiego pisma ma istotne znaczenie. Od tego momentu biegnie bowiem termin na złożenie odwołania do sądu pracy.
Każda jednostronna decyzja pracodawcy rozwiązująca umowę o pracę, czyli wypowiedzenie umowy o pracę i rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia w przypadkach zawinionych przez pracownika (art. 52 k.p.) lub niezawinionych (art. 53 k.p.), jest oświadczeniem woli. Swoje oświadczenie pracodawca musi złożyć w piśmie, a następnie doręczyć je pracownikowi. Dopiero gdy pracownik zapozna się z treścią pisma, można mówić o prawidłowym i skutecznym doręczeniu, które spowoduje rozwiązanie umowy o pracę w sposób natychmiastowy lub po upływie okresu wypowiedzenia. Zgodnie bowiem z art. 61 par. 1 k.c., oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią.

Odmowa zapoznania się z pismem

Bardzo często pracownik, mając świadomość, że pracodawca zamierza mu wręczyć pismo rozwiązujące umowę o pracę, odmawia zapoznania się z jego treścią. Jednak takie zachowanie pracownika nie niweczy zamiaru rozwiązania umowy o pracę. W takiej sytuacji bowiem pismo o rozwiązaniu umowy o pracę zostało skutecznie doręczone. Odmowa pracownika zapoznania się z tym dokumentem nie ma żadnego znaczenia pod względem prawnym. Pracownik bowiem mógł, ale z własnej woli odmówił, zapoznać się z jego treścią. W wyroku z 23 stycznia 1998 r. (I PKN 501/97; OSNP z 1999 r. nr 1, poz. 15) SN podkreślił, że „wypowiedzenie pracownikowi warunków umowy o pracę jest dokonane w momencie, w którym doszło o­no do niego w sposób pozwalający zapoznać się z treścią oświadczenia pracodawcy, choćby pracownik odmówił zapoznania się z nim (art. 61 k.c. w zw. z art. 300 k.p.). Od tej chwili biegnie termin określony w art. 264 par. 1 k.p.” (podobnie wyrok SN z 13 grudnia 1996 r., I PKN 41/96; OSNP z 1997 r. nr 15, poz. 268).

Odmowa podpisania potwierdzenia

Jeżeli pracownik zapoznał się z pismem rozwiązującym umowę o pracę, ale odmówił złożenia podpisu i daty, nie ma to konsekwencji prawnych. W takiej sytuacji pracodawca odnotowuje na piśmie, że pracownik w danym dniu odmówił złożenia podpisu (często również przyjęcia egzemplarza pisma). Pismo zostało jednak doręczone. W wyroku z 16 marca 1995 r. (I PRN 2/95; OSNP z 1995 r. nr 18, poz. 229) SN stwierdził, że oświadczenie zakładu pracy o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia jest skuteczne, gdy zostało przekazane pracownikowi w taki sposób, że mógł zapoznać się z jego treścią. Nie jest natomiast wystarczające samo okazanie pisma adresatowi.
Odmowa przyjęcia pisma (ponieważ pracownik spodziewa się, że w trybie natychmiastowym rozwiązuje o­no umowę o pracę) nie opóźnia terminu rozwiązania umowy. Zdaniem SN skuteczne jest każde przekazane pracownikowi oświadczenie zakładu pracy, nawet niedostatecznie uzasadnione i naruszające przepisy dotyczące rozwiązywania umów o pracę. SN uznał, że fakt odmowy przyjęcia pisma po zapoznaniu się z jego treścią nie ma znaczenia prawnego. W takiej sytuacji oświadczenie woli zakładu pracy o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia jest złożone pracownikowi z chwilą, gdy doszło do niego w taki sposób, że mógł się zapoznać z jego treścią, chociaż tego nie uczynił.

Nieodbieranie listu poleconego z poczty

W wielu przypadkach pracodawca, nie mając możliwości wręczenia pracownikowi pisma rozwiązującego umowę o pracę, przesyła je listem poleconym na adres domowy pracownika (zawarty w jego aktach osobowych). Niejednokrotnie pracownik, który chce uchylić się od skutków doręczenia takiego pisma, nie odbiera go z poczty.
Jednak takie postępowanie nie opóźni terminu rozwiązania umowy. Uznaje się, że w takich przypadkach pismo zostało doręczone. Jeżeli pracownik z własnej woli nie odbiera takiego pisma i zostało o­no powtórnie awizowane, to doszło o­no do adresata w taki sposób, że mógł się zapoznać z jego treścią. W wyroku z 11 grudnia 1996 r. (I PKN 36/96; OSNP z 1997 r. nr 14, poz. 251) SN stwierdził, że złożenie oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia ma miejsce także wtedy, gdy pracownik, mając realną możliwość zapoznania się z jego treścią, z własnej woli nie podejmuje przesyłki pocztowej zawierającej to oświadczenie.

Przesłanie pisma na stary adres pracownika

Jeżeli pracodawca wysłał pismo rozwiązujące umowę o pracę na stary adres pracownika, to skutki tej pomyłki zależą od tego, czy dysponował nowym adresem pracownika. Jeżeli pracodawca nie miał w aktach osobowych aktualnego adresu pracownika (nawet czasowego pobytu), pismo zostało doręczone prawidłowo. Pracodawca nie miał bowiem innego adresu niż wskazany przez pracownika i nim się posłużył.
Natomiast gdy pracodawca dysponował nowym adresem pracownika, ale poprzez przeoczenie wysłał pismo na stary adres, nie doszło do prawidłowego doręczenia. W wyroku z 19 października 1976 r. (I PR 125/76; niepublikowany) SN stwierdził, że „wysłanie przez zakład pracy pisma rozwiązującego umowę o pracę na adres stałego miejsca zamieszkania pracownika nie czyni zadość wymogom zawartym w art. 61 k.c., jeżeli zakładowi pracy znany jest fakt czasowego zamieszkiwania pracownika w innej miejscowości”.
RADZIMY
Pamiętaj, że 7-dniowy (przy wypowiedzeniu) i 14-dniowy (przy rozwiązaniu umowy w trybie natychmiastowym na podstawie art. 52 i 53 k.p.) termin na złożenie odwołania biegnie od dnia doręczenia pisma rozwiązującego umowę.
Rozwiązanie umowy o pracę jest oświadczeniem woli pracodawcy. Przepisy kodeksu pracy nie określają zasad doręczania przez pracodawcę pism rozwiązujących umowę o pracę z jego inicjatywy. Dlatego należy stosować przepisy kodeksu cywilnego dotyczące składania oświadczeń woli.

Ewa Wronikowska

PODSTAWA PRAWNA
• Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Końskie: debata jednoosobowa. Trzaskowski w Kaliszu

Końskie: 28 maja o godz. 20:00 odbyła się debata jednoosobowa. Rafał Trzaskowski, zgodnie z zapowiedziami, nie przyszedł na debatę. Był na wiecu wyborczym w Kaliszu. Jakie były wyniki pierwszej tury wyborów w Końskich?

Debata w Końskich: Gdzie obejrzeć? Transmisja na żywo

Dzisiaj na miejskim rynku w Końskich Telewizja Republika organizuje "debatę kandydatów na prezydenta". Według zapowiedzi, ma w niej wziąć udział kandydat popierany przez PiS Karol Nawrocki, nie będzie natomiast kandydata KO Rafała Trzaskowskiego.

Drones360 Nowe technologie na rzecz zielonej i cyfrowej przyszłości edukacji zawodowej w Europie

Innowacyjny projekt Drones360, realizowany przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy w ramach programu Erasmus+ (VET) to przedsięwzięcie mające na celu wprowadzenie fundamentalnej zmiany w sposobie przygotowywania młodych ludzi i dorosłych do pracy w kluczowych sektorach przyszłości: zielonej gospodarce i cyfrowych technologiach. Działania w projekcie skupiają się na rozwoju nowoczesnych narzędzi edukacyjnych wykorzystujących drony, wirtualną rzeczywistość (VR) i rozszerzoną rzeczywistość (AR). Inicjatywa łączy ośrodki naukowe, instytucje edukacyjne i firmy z sześciu krajów Unii Europejskiej.

W Sejmie wciąż o drugim dodatku do renty. Pierwszy właśnie zaczyna być wypłacany [Przykład] [Tabela]

Pierwszy dodatek dla rencistów, to dodatek dopełniający. Jego wypłaty są z wyrównaniem od stycznia 2025 r. (wyrównanie uwzględnia też marcową waloryzację.) Natomiast gorzej wygląda sprawa drugiego dodatku – tym razem dla rencistów z tytułu niezdolności do pracy (tzw. renta chorobowa). Wciąż nie mamy upublicznionego projektu nowelizacji przepisów. Wszystko się prawdopodobnie rozbija o stan budżetu oraz zgodę Ministra Finansów. 

REKLAMA

PKWiU 2025 - będzie nowa klasyfikacja statystyczna wyrobów i usług

W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano niedawno Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). Nowa PKWiU 2025 zastąpi obecnie obowiązującą PKWiU 2015.

Raport o stanie gminy na ostatniej prostej

To już ostatni moment na przygotowanie i przedłożenie radzie raportu o stanie gminy. Termin mija 31 maja. Jego dochowanie jest konieczne dla uzyskania przez wójta wotum zaufania. Warto prześledzić, co musi zawierać taki dokument, oraz jaka jest procedura jego opracowania i przyjęcia.

Druga tura wyborów: Na kogo zagłosują kobiety? [sondaż]

Kobiety mogą odegrać istotną rolę w nadchodzących wyborach prezydenckich. Najnowszy sondaż Opinia24 dla Radia ZET pokazuje wyraźne różnice w preferencjach wyborczych między płciami – zarówno Rafał Trzaskowski, jak i Karol Nawrocki cieszą się dużym poparciem wśród kobiet.

Jak głosować w drugiej turze wyborów prezydenckich? [FAQ]

Kiedy odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich? W jakich dniach obowiązuje cisza wyborcza? Na kogo możemy głosować? Kiedy głos będzie nieważny? Prezentujemy odpowiedzi na często zadawane pytania!

REKLAMA

Przelałeś pieniądze na złe konto? Liczy się każda minuta – zobacz, jak je odzyskać!

Jedna pomyłka, a Twoje pieniądze lądują u nieznajomego. Co wtedy? Zaskakująco wiele zależy od Twojej reakcji. Dowiedz się, jak szybko działać, by odzyskać środki – i jak uniknąć podobnych błędów na przyszłość.

Badania techniczne pojazdów i kontrole drogowe. Komisja Europejska zapowiada nowe standardy i przepisy

Komisja Europejska planuje modernizację obowiązujących przepisów dotyczących okresowych badań technicznych i kontroli drogowej pojazdów użytkowych. Celem tzw. „roadworthiness package” jest poprawa bezpieczeństwa na drogach, ograniczenie emisji szkodliwych spalin do środowiska oraz cyfryzacja dokumentacji pojazdów (zob. European Commission, Updated rules for safer roads, less air pollution and digital vehicle documents, kwiecień 2025.) Choć projekt dotyczy szerokiego spektrum środków transportu, to szczególnie istotne zmiany szykują się dla przewoźników drogowych. Jakie są nowe przepisy w zakresie badań technicznych pojazdów i ich weryfikacji na drodze? Co zmiany oznaczają dla branży TSL?

REKLAMA