REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy można zmusić pracownika do urlopu

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Zasadniczo pracodawca nie może zmusić pracownika do pójścia na urlop wypoczynkowy, który jest udzielany na jego wniosek. Niekiedy jednak może zobowiązać go do odpoczynku w terminie przez siebie wyznaczonym.
Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych praw pracowniczych o charakterze osobistym. Oznacza to, że nie można ich przenieść na inną osobę, pracownik nie może też zrzec się prawa do urlopu. Celem urlopu powinien być wypoczynek i regeneracja sił.
Jednak pracodawca, respektując prawa urlopowe pracowników, ma prawo wyważać własne interesy, gdyż nieobecność pracownika z reguły wiąże się z pewną dezorganizacją pracy. Dlatego też terminy wypoczynku muszą być planowane lub uzgadniane z pracodawcą, tak by nie zakłóciły normalnego toku pracy. Wyjątkowo pracownik może być także zmuszony do pójścia na urlop w terminie wyznaczonym przez pracodawcę.

Nie tylko potrzeby pracownika

Według obowiązujących reguł urlop wypoczynkowy udzielany jest na podstawie planu urlopów, a w przypadku gdy nie jest o­n sporządzany – na zasadzie indywidualnego porozumienia z pracownikiem. W obu sytuacjach pracodawca bierze pod uwagę wnioski pracowników, co do terminu urlopu oraz konieczność zapewnienia normalnego toku pracy.
Ustalając termin urlopu pracownika zarówno w planie urlopów, jak i po porozumieniu z pracownikiem, co do zasady, pracodawca nie jest związany wnioskami pracowników (z wyjątkiem pracowników, o których mowa w art. 163 par. 3 i art. 205 par. 3 k.p.). Pracodawca może więc oddziaływać na wykorzystywanie urlopów także z uwzględnieniem swoich potrzeb (przykład 1).

Gdy obowiązuje plan

Urlopy wypoczynkowe przysługujące pracownikom w konkretnym roku kalendarzowym, powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów (art. 163 k.p.), który z jednej strony konstruowany jest w oparciu o wnioski składane przez pracowników, z drugiej natomiast – weryfikowany potrzebami pracodawcy w zakresie konieczności zapewnienia normalnego toku pracy.
Pracodawca nie ma obowiązku ustalania planu urlopów, jeżeli wyrazi na to zgodę zakładowa organizacja związkowa. Podobnie pracodawca, u którego nie działają związki zawodowe, może uzgadniać terminy udzielenia urlopów w porozumieniu z pracownikami, bez konieczności konstruowania planu (art. 163 par. 2 k.p.).
Plan urlopu powinien być podany do wiadomości pracowników zgodnie z przyjętą praktyką zakładową (np. poprzez wywieszenie na tablicy ogłoszeń lub wyłożenie do wglądu w dziale kadr). Od tego momentu staje się o­n wiążący dla obu stron. Zaznajomienie pracowników z planem uznaje się bowiem za wystarczającą informację o terminie urlopów poszczególnych pracowników (przykład 2).

W okresie wypowiedzenia

Generalnie pracodawca nie może zmusić pracownika do wykorzystania urlopu w ustalonym przez siebie terminie. Kodeks pracy przewiduje jednak sytuację, w której przymusowy urlop może mieć miejsce. Zgodnie bowiem z art. 1671 k.p., w okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu.
Pracodawca ma zatem prawo udzielić pracownikowi przysługującego mu urlopu wypoczynkowego w okresie trwającego wypowiedzenia umowy o pracę, i to bez względu na długość tego okresu i stronę inicjującą wypowiedzenie stosunku pracy. Dotyczy to wszystkich urlopów wypoczynkowych, a więc zarówno bieżących, jak i zaległych.
Skorzystanie z urlopu w trakcie biegnącego wypowiedzenia nie zależy zatem od wniosku czy zgody pracownika. Innymi słowy, pracodawca nie musi w tej kwestii porozumiewać się z pracownikiem. O tym, czy ma o­n w tym czasie urlopować czy też nie, decyduje pracodawca, który może wyjątkowo zamienić urlop w naturze na świadczenie pieniężne i wypłacić je tytułem ekwiwalentu za niewykorzystany urlop (przykład 3).

Może być kara grzywny

Przymusowy urlop w okresie wypowiedzenia nie budzi wątpliwości, gdyż kodeks pracy reguluje taką możliwość. Inaczej wygląda sprawa, gdy pracownik nie chce wykorzystać zaległego wypoczynku. Trudno nie zauważyć, że dla pracodawcy jest to sytuacja dość niewygodna.
Pracodawca, przymuszając pracownika do urlopu, może bowiem spotkać się z zarzutem, że narusza w ten sposób jego prawa pracownicze. Z drugiej strony musi pamiętać o regułach udzielania urlopu, a te ustalają najpóźniejszą datę wykorzystania urlopu na 31 marca następnego roku kalendarzowego.
Uniemożliwienie pracownikowi wypoczynku do tego terminu jest traktowane jako wykroczenie przeciwko prawom pracownika, za które grozi kara grzywny (art. 282 par. 1 pkt 2 k.p.). A zatem pracodawca, by nie narazić się na przykre konsekwencje, musi udzielić pracownikowi zaległego urlopu wypoczynkowego do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego. Co jednak zrobić, gdy pracownik nie chce wypoczywać?

Wymuszony odpoczynek

Brak rozwiązań prawnych dotyczących sytuacji, gdy pracownik nie chce pójść na zaległy urlop, powoduje, że w praktyce nierzadko dochodzi do sporów na tym tle. Zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego pracodawca może w takim przypadku zmusić pracownika do wykorzystania urlopu.
PRZYKŁAD 1
Pracodawca, mający trudności finansowe, chciałby w jednym miesiącu zamknąć zakład i w tym okresie wysłać wszystkich pracowników na urlopy wypoczynkowe. Nie może jednak zmusić pracowników do wykorzystania urlopów wypoczynkowych w czasie, który jest dogodny tylko dla niego. Nie ma jednak przeszkód, by przedstawił pracownikom szczególną sytuację w firmie, sugerując jednocześnie swoją propozycję w zakresie wykorzystywania urlopów w określonym czasie. Wydaje się, że w interesie obu stron jest w takiej sytuacji szybkie rozwiązanie problemu w firmie.
PRZYKŁAD 2
W planie urlopu pracownik zaplanował wypoczynek w czerwcu i grudniu. Plan został podany do wiadomości pracowników poprzez wywieszenie na tablicy ogłoszeń. Pracodawca, sporządzając plan i podając go do wiadomości godził się na to, że pracownik bez dodatkowego powiadomienia będzie korzystał z urlopu we wskazanych miesiącach. Pracownik więc zobowiązany jest rozpocząć urlop zgodnie z terminem określonym w planie. Innymi słowy, pracodawca ma prawo wysłać go na urlop w czerwcu i grudniu.
PRZYKŁAD 3
Okres trzymiesięcznego wypowiedzenia, na którym aktualnie przebywa pracownik, upływa 31 sierpnia 2006 roku. Pracownik ma na swoim koncie 12 dni zaległego urlopu oraz niewykorzystany urlop bieżący. Pracodawca może udzielić pracownikowi w miesiącach czerwiec-sierpień całego urlopu zaległego oraz urlopu bieżącego w wymiarze proporcjonalnym do czasu przepracowanego w tym roku, a więc za osiem miesięcy.
ORZECZNICTWO SĄDU NAJWYŻSZEGO
Choć udzielenie urlopu powinno odbywać się po konsultacji z pracownikiem, to jednak w sytuacji gdy ten odmawia pójścia na urlop, pracodawca, postępując zgodnie z art. 168 k.p., może udzielić go nawet bez jego zgody – wyrok Sądu Najwyższego z 2 września 2003 r., I PK 403/02 OSNP 2004/18/310 i z 25 stycznia 2005 r., I PK 124/05, M. Pr. Pr. 2006/3/119.

Danuta Klucz
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ukrywanie majątku przed komornikiem: czy grozi za to więzienie? Komornik wyjaśnia

Coraz więcej dłużników lokuje swoje pieniądze na aplikacjach takich jak Revolut czy Zen. Czy to bezpieczne rozwiązanie? Niekoniecznie. W Polsce celowe ukrywanie majątku przed egzekucją komorniczą może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych, w tym kary pozbawienia wolności.

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Groźna nimfa kleszcza. Jak się chronić po spacerze w lesie? Ekspert radzi

Nimfa kleszcza, choć wielkości główki od szpilki, może przenosić groźne choroby. Dlatego po powrocie z lasu warto dokładnie obejrzeć ciało, wytrzepać ubrania i wziąć prysznic – przypomina główny inspektor sanitarny Paweł Grzesiowski.

REKLAMA

1200 zł podwyżki emerytury i (jednak!) 64 tys. zł wyrównania dla 120 tys. emerytów (bez pomijania roczników 1949-1952) – jest zupełnie nowa specustawa przeliczeniowa dot. wyroku TK z 4 czerwca 2024 r.

W dniu 29 kwietnia 2025 r. do laski marszałkowskiej został złożony poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który zakłada ponowne przeliczenie emerytur (i ich podwyżkę) oraz wypłatę wyrównań za okres pobierania świadczeń w zaniżonej wysokości dla wszystkich emerytów objętych zakresem podmiotowym wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. (sygn. akt sygn. akt SK 140/20). W przeciwieństwie do tego co proponuje rząd – specustawa przeliczeniowa w tej wersji – nie pozbawia emerytów prawa do wyrównania (w wysokości 64 tys. zł dla każdego uprawnionego) i obejmuje również poszkodowane kobiety z roczników 1949-1952, które MRPiPS chce pozbawić nie tylko ww. wyrównania, ale również podwyżki bieżących świadczeń emerytalnych.

Co z podwyżkami dla nauczycieli od września? Są pierwsze odpowiedzi na postulaty ZNP

Związek Nauczycielstwa Polskiego apeluje o 10 proc. podwyżki dla nauczycieli od września tego roku. Rząd na razie nie odpowiedział na te żądania, ale pojawiły się już pierwsze komentarze samorządowców. Uważają oni, że mogliby wypłacić podwyżki, ale musi zostać spełniony jeden, podstawowy warunek.

Trzeba wypłacać pieniądze na czarną godzinę. Apelują o to banki. To wezwanie budzi prawdziwą trwogę

Unieruchomione pociągi i metro, paraliż na lotniskach, brak internetu, niedziałająca sieć komórkowa i tłumy ludzi w sklepach. Szturmowali je tylko ci, którzy w portfelach mieli pieniądze, bo kartą płacić się nie dało. Ten horror wydarzył się w Hiszpanii. To tam, niczym grom z jasnego nieba, spadł blackout. Czy spełnił się czarny scenariusz, jaki wieszczyły europejskie banki? Już cztery miesiące temu apelowały do swoich klientów, żeby w domu trzymali gotówkę na czarną godzinę.

Skrócenie czasu pracy – potrzebna zmiana czy kosztowny eksperyment?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło w poniedziałek, 28 kwietnia 2025 r. rozpoczęcie pilotażowego programu skrócenia czasu pracy. Na jego realizację przewidziano 10 mln zł z Funduszu Pracy. ekspertka BCC ds. prawa pracy, radca prawny w Rycak Kancelaria Prawa Pracy i HR dr Magdalena Rycak o skróceniu czasu pracy.

REKLAMA

Zakaz używania urządzeń telekomunikacyjnych na egzaminie – konsekwencje prawne

Niedługo rozpoczną się egzaminy maturalne. Warto pamiętać, że zakazane jest korzystanie z jakichkolwiek pomocy niedozwolonych. Każde takie działanie narusza zasady uczciwości egzaminacyjnej i grozi unieważnieniem egzaminu.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

REKLAMA