REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zatrudnić pracownika tymczasowego

REKLAMA

Pracodawca użytkownik przyjmuje do pracy pracowników tymczasowych skierowanych do niego przez agencję pracy tymczasowej. Aby podjąć decyzję czy skorzystać z usług agencji, warto wiedzieć, jakie obowiązki względem pracowników tymczasowych i agencji musi spełnić taki pracodawca.
Pracownik tymczasowy jest zatrudniany przez agencję (na podstawie umowy o pracę na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy), która kieruje go do pracodawcy użytkownika. Pracownik wykonuje zadania, które wyznacza mu pracodawca użytkownik, na jego rzecz i wyłącznie pod jego kierownictwem i kontrolą.

Do czego zatrudnić

Pracownik tymczasowy może wykonywać zadania: o charakterze sezonowym, okresowym, doraźnym, lub których terminowe wykonanie przez pracowników zatrudnionych przez pracodawcę użytkownika nie byłoby możliwe albo takie, których wykonanie należy do obowiązków nieobecnego pracownika zatrudnionego przez pracodawcę użytkownika. Pracownik tymczasowy nie może jednak wykonywać dla pracodawcy użytkownika pracy:
• szczególnie niebezpiecznej w rozumieniu przepisów wydanych na podstawie art. 23715 k.p.;
• na stanowisku pracy, na którym jest zatrudniony pracownik pracodawcy użytkownika, w okresie uczestniczenia tego pracownika w strajku,
• na stanowisku pracy, na którym, w okresie trzech miesięcy poprzedzających przewidywany termin rozpoczęcia pracy przez pracownika tymczasowego, był zatrudniony pracownik pracodawcy użytkownika, z którym został rozwiązany stosunek pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

Na jaki czas umowa

Łączny okres wykonywania pracy przez pracownika tymczasowego na rzecz jednego pracodawcy użytkownika nie może przekroczyć 12 miesięcy w okresie obejmującym 36 kolejnych miesięcy. Jeżeli jednak pracownik tymczasowy zastępuje nieobecnego stałego pracownika zatrudnionego na warunkach kodeksowych, wówczas może wykonywać pracę tymczasową przez okres nie dłuższy niż 36 miesięcy. Taki pracownik może być ponownie skierowany do wykonywania pracy tymczasowej u tego samego pracodawcy użytkownika nie wcześniej niż po upływie 36 miesięcy od zakończenia poprzedniej pracy (przykład 1).
PRZYKŁAD 1

W ramach grupy kapitałowej korzystającej z usług agencji pracy tymczasowej działa siedem spółek. Podjęto decyzję o zatrudnieniu kolejnych osób. Czy pracownik agencji może być kierowany do pracy tymczasowej na rzecz całej grupy kapitałowej maksymalnie na 12 miesięcy, czy też ograniczenie to dotyczy okresu pracy dla jednej ze spółek działających w ramach grupy?
O tym, kto jest pracodawcą – spółka czy grupa kapitałowa – decyduje treść aktów powołujących spółki. Jeżeli mają o­ne status odrębnych pracodawców, ograniczenie czasu zatrudnienia pracownika tymczasowego dotyczy każdej spółki odrębnie. Jeżeli nie – pracodawcą użytkownikiem jest grupa kapitałowa, co w praktyce powoduje, że pracownicy tymczasowi nie będą mogli być przesuwani po 12 miesiącach pracy w jednej spółce do pracy w drugiej.
WAŻNE
Nie może korzystać z pomocy pracowników tymczasowych pracodawca, który w okresie ostatnich 6 miesięcy przeprowadził zwolnienia grupowe.


Kto nie może korzystać

Pracodawca nie może być pracodawcą użytkownikiem w stosunku do pracowników pozostających z nim w stosunku pracy (przykład 2).
PRZYKŁAD 2

Czytelnik pracuje w firmie jako kierowca. Wozi swego pracodawcę na miejsce spotkań i w czasie ich trwania czeka na szefa w samochodzie nie wykonując żadnej pracy. Ponieważ zna biegle angielski, pracodawca chciałby, aby podczas spotkań tłumaczył informacje biznesowe. Zadanie to miałby wykonywać jako tłumacz – pracownik tymczasowy. Nie jest to jednak możliwe, ponieważ pracodawca nie może być pracodawcą użytkownikiem w stosunku do pracowników pozostających z nim w stosunku pracy.
Nie może nim być również podmiot, który w ciągu ostatnich 6 miesięcy przed rozpoczęciem pracy przez pracownika przysłanego przez agencję rozwiązał ze swoimi pracownikami umowy o prace za wypowiedzeniem lub na mocy porozumienia stron z przyczyn niedotyczących pracowników, w liczbie wskazującej na zwolnienie grupowe (przykład 3).
PRZYKŁAD 3

Przed dwoma miesiącami pracodawca w trybie zwolnień indywidualnych zlikwidował 5 stanowisk pracy. Może skorzystać z pracowników tymczasowych, ale pod warunkiem że nie zostaną o­ni zaangażowani na miejsce pracowników, których stanowiska pracy zlikwidowano.

Uzgodnienia z agencją

Przed skierowaniem pracownika tymczasowego do pracodawcy użytkownika muszą być uzgodnione z agencją na piśmie następujące kwestie:
• rodzaj pracy, która ma być powierzona pracownikowi tymczasowemu, oraz stawiane mu wymagania kwalifikacyjne,
• miejsce i przewidywany okres wykonywania pracy tymczasowej,
• wymiar czasu pracy pracownika tymczasowego,
• zakres informacji dotyczących przebiegu pracy tymczasowej, które mają wpływ na wysokość wynagrodzenia pracownika tymczasowego, oraz sposób i termin przekazywania tych informacji agencji w celu prawidłowego obliczania wynagrodzenia za pracę tego pracownika,
• zakres przejęcia przez pracodawcę użytkownika obowiązków pracodawcy dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, obejmujących zwłaszcza dostarczanie pracownikowi tymczasowemu odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej, zapewnienie napojów i posiłków profilaktycznych, przeprowadzanie szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, ustalenie okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy, przeprowadzanie oceny ryzyka zawodowego oraz informowanie o tym ryzyku,
• zakres przejęcia przez pracodawcę użytkownika obowiązku pracodawcy dotyczącego wypłacania należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową.

Warunki pracy

Pracownik tymczasowy w okresie wykonywania pracy na rzecz pracodawcy użytkownika nie może być gorzej traktowany w zakresie warunków pracy i innych warunków zatrudnienia niż pozostali pracownicy zatrudnieni w tym samym zakładzie pracy na takim samym lub podobnym stanowisku. Zasada ta dotyczy również wysokości wynagrodzenia pracownika tymczasowego, które musi być uzgodnione w umowie zawartej pomiędzy agencją a pracodawcą użytkownikiem. W umowie zawieranej pomiędzy agencją a pracodawcą użytkownikiem strony powinny określić, kto ponosi koszty związane z badaniami lekarskimi oraz szkoleniami BHP. Pracodawca użytkownik musi prowadzić ewidencję czasu pracy pracownika tymczasowego. Pracownikowi tymczasowemu przysługuje urlop w wymiarze dwóch dni za każdy miesiąc pozostawania w dyspozycji jednego lub kilku pracodawców użytkowników.

Zwolnienie pracownika

Pracodawca użytkownik może zrezygnować z pracy wykonywanej przez pracownika tymczasowego przed upływem okresu wykonywania umówionej pracy uzgodnionego w umowie zawartej z agencją. Umowa o pracę z pracownikiem tymczasowym na czas określony może zostać rozwiązana za wypowiedzeniem przed upływem terminu, na jaki została zawarta. Termin wypowiedzenia wynosi 3 dni w przypadku umowy o pracę zawartej na okres nie dłuższy niż 2 tygodnie albo jeden tydzień, gdy umowa o pracę została zawarta na okres dłuższy niż 2 tygodnie. O zamiarze rezygnacji z pracy pracownika tymczasowego pracodawca użytkownik powinien poinformować agencję na piśmie.

Podstawa prawna
• Art. 4, 8, art. 9 ust. 1, art. 13 ust. 2, art. 15, art. 19, art. 20 i art. 26 ustawy z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz.U. nr 166, poz. 1608 z późn. zm.).

Marzena Jurczewska

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

REKLAMA

Jeśli posiadasz dużą rodzinę, należą Ci się zniżki. Jakie?

Jesteś rodzicem przynajmniej 3 dzieci? Możesz nie wiedzieć, że przysługują Ci zniżki. Dowiedz się, jak z nich skorzystać oraz jak i gdzie złożyć odpowiedni wniosek.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Trzaskowski wydał zarządzenie dotyczące symboli religijnych w urzędach. Hołownia komentuje

Prezydent Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie dla Warszawy dotyczące wprowadzenia 16 standardów "równego traktowania”. Jest to szerokie zarządzenie, które dotyczy kwestii związanych z równouprawnieniem i zakazem dyskryminacji. Ocenił je marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Gość Infor.pl: Cezary Kaźmierczak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców) [17.05.2024] – Oglądaj na żywo!

Czy propozycja Trzeciej Drogi ws zakazu handlu to dobry kierunek? Dlaczego rośnie liczba przypadków łamania prawa przez przedsiębiorców? Czy płaca minimalna w Polsce jest na właściwym poziomie? Czy koszty pracy w Polsce są niskie? Czy Zielony Ład pomoże naszej gospodarce? Te pytania usłyszy gość Piotra Nowaka - Cezary Kaźmierczak - Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

REKLAMA

Bon energetyczny - kto się załapie na 300-1200 zł? Kryteria dochodowe są naprawdę niskie

Wysokość bonu energetycznego będzie zależała m.in. od liczby osób w gospodarstwie domowym, jak również od kryterium dochodowego na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub wieloosobowym. Pieniądze w wysokości od 300 zł do 1200 zł są do wzięcia już w 2024 roku. Jednak załapać się na to nowe świadczenie nie będzie łatwo.

Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

REKLAMA