REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdy pracodawca wysyła pracownikowi pismo pocztą

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Pracodawca rozwiązując umowę o pracę bez wypowiedzenia z pracownikiem, który jest nieobecny w pracy, często doręcza mu pismo zawierające oświadczenie o rozwiązaniu umowy pocztą. Powstają wówczas wątpliwości co do skuteczności tego rozwiązania.

Takie wątpliwości dotyczą zwłaszcza sytuacji, gdy pracownik nie przyjmie przesyłki lub nie odbierze awizowanej przesyłki z poczty. Rozstrzygnięciem tych kwestii zajmował się wielokrotnie Sąd Najwyższy i to właśnie orzecznictwem należy się posiłkować przy podejmowaniu interpretacji, czy doszło i kiedy do rozwiązania umowy.

Rozwiązanie umowy

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia następuje z chwilą dojścia do pracownika oświadczenia pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę. Wskazywał na to Sąd Najwyższy w wyroku z 16 marca 1995 r. (I PRN 2/95, OSNP z 1995 r. nr 18, poz. 229) podnosząc, że oświadczenie woli zakładu pracy o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia jest złożone pracownikowi z chwilą, gdy doszło do niego w taki sposób, że mógł się zapoznać z jego treścią, chociaż tego nie uczynił. Zgodnie bowiem z art. 61 kodeksu cywilnego, który z mocy art. 300 k.p. ma zastosowanie także i do stosunków pracy, złożenie oświadczenia woli następuje z chwilą jego dojścia do adresata w sposób stwarzający mu możliwość zapoznania się z jego treścią.

Nieobecność pracownika

Problemy pojawiają się, gdy pracownik, z którym pracodawca zamierza rozwiązać umowę, nie stawia się w pracy, np. przebywa na zwolnieniu lekarskim. W takim przypadku pracodawca może wysłać do niego innego pracownika celem wręczenia mu oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę. Może także posłużyć się pocztą i przesłać pracownikowi pismo zawierające oświadczenie o rozwiązaniu umowy za zwrotnym poświadczeniem odbioru. W takim przypadku data doręczenia pracownikowi tego pisma będzie zarazem datą rozwiązania umowy o pracę, którą należy wskazać w treści świadectwa pracy (przykład 1).

PRZYKŁAD 1: JAK LISTOWNIE ROZWIĄZAĆ UMOWĘ
Czytelnik był zatrudniony w spółce. Podczas pracy, wbrew poleceniom przełożonego, opuścił swoje stanowisko pracy, a następnie udał się na zwolnienie lekarskie. Pracodawca postanowił rozwiązać z nim umowę o pracę bez wypowiedzenia. Ponieważ pracownik nie stawiał się w zakładzie pracy, wysłał do niego pismo za zwrotnym poświadczeniem odbioru, w którym wskazał przyczynę rozwiązania umowy o pracę. Pismo to zostało odebrane z poczty 12 lipca 2006 r. Z tą też datą nastąpiło rozwiązanie umowy o pracę. Następnie pracodawca wysłał do pracownika świadectwo pracy, w który wskazał jako datę rozwiązania umowy dzień 12 lipca 2006 r.

Brak odbioru poczty

Bardziej problematyczna jest jednak sytuacja, gdy pracownik nie odbiera z poczty przesyłki pracodawcy, zawierającej oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia. W takim bowiem przypadku możliwość powoływania się na art. 61 k.c. jest dyskusyjna. Jak bowiem wynika z orzecznictwa Sądu Najwyższego (wyrok z dnia 18 listopada 1999 r., I PKN 375/99, OSNP z 2001 r. nr 7, poz. 227), podjęcie przez pracownika zawiadomienia o przesyłce pocztowej skierowanej na jego adres przez pracodawcę (awizo) nie jest równoznaczne z dojściem do niego zawartego w tej przesyłce oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy o pracę w taki sposób, iż mógł się zapoznać z jego treścią (art. 61 k.c. w związku z art. 300 k.p.). Możliwość powołania się na skutek z art. 61 k.c., powstaje bowiem dopiero w chwili, gdy w zwykłym toku czynności adresat uzyskuje realną możliwość zapoznania się z treścią przesyłki pocztowej, co wymaga udania się na pocztę i odebrania przesyłki pracodawcy. Należy jednak podkreślić, że stanowisko Sądu Najwyższego nie jest w tym zakresie jednolite, gdyż uprzednio w wyroku z 11 grudnia 1996 r. (I PKN 36/96, OSNP z 1997 r. nr 14, poz. 251) Sąd Najwyższy wskazywał, że złożenie oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia (art. 61 k.c. w związku z art. 300 k.p.) ma miejsce także wtedy, gdy pracownik mając realną możliwość zapoznania się z jego treścią, z własnej woli nie podejmuje przesyłki pocztowej zawierającej to oświadczenie.
Dla przyjęcia domniemania, że pisemne oświadczenie woli pracodawcy zostało złożone pracownikowi z chwilą doręczenia mu pisma zawierającego to oświadczenie, niezbędne jest stwierdzenie, że pracownik mógł się zapoznać z jego treścią wyrażającą oświadczenie woli pracodawcy. Ponadto to domniemanie faktyczne oznacza przerzucenie ciężaru dowodu na adresata przesyłki co do niemożliwości (braku możliwości) zapoznania się z treścią oświadczenia pracodawcy.
Rozstrzygnięcie to jest jak najbardziej uzasadnione, gdyż w razie uzyskania wiadomości o pozostawieniu przesyłki w urzędzie pocztowym pracownik ma szansę udać się do tego urzędu, odebrać przesyłkę i zapoznać się z jej treścią. W razie zaś zaniechania przez pracownika tej czynności można uznać, że oświadczenie o rozwiązaniu umowy zostało mu skutecznie złożone, gdyż z własnej woli nie odebrał pisma pracodawcy. Pracownik mógłby się jednak bronić, że do odbioru przesyłki nie doszło z przyczyn od niego niezależnych (np. z powodu ciężkiej choroby, pobytu w szpitalu lub wyjazdu za granicę). Twierdzenia takie musiałby jednak udowodnić w razie procesu przed sądem (przykład 2).

PRZYKŁAD 2: KONSEKWENCJE NIEODEBRANIA PISMA
W dniach od 10 do 14 lipca 2006 r. pracownik nie stawił się w pracy bez usprawiedliwienia. Spółka postanowiła rozwiązać z nim umowę o pracę i wysłała na jego adres przesyłkę zawierającą oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia. Pismo pracodawcy wysłane przesyłką poleconą było dwukrotnie awizowane i wróciło jako nieodebrane przez pracownika z poczty. Następnie spółka przesłała mu świadectwo pracy, które odebrała z poczty jego żona. Pracownik nie godząc się z rozwiązaniem umowy o pracę, wniósł pozew do sądu pracy, żądając zasądzenia odszkodowania. Podnosił, że nie otrzymał pisma o rozwiązaniu umowy o pracę i nie wie dlaczego pracodawca go zwolnił. Sąd jednak oddalił jego powództwo uznając, że miał o­n możliwość zapoznać się z oświadczeniem pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę, ale z niej nie skorzystał.

Termin odwołania

Pracownik może zaskarżyć decyzję pracodawcy o rozwiązaniu z nim umowy o pracę poprzez wniesienie odwołania – pozwu do sądu pracy. Aby to było skuteczne, musi wnieść pozew w ustawowym terminie, który wynosi 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia. Przy czym odmowa przez pracownika przyjęcia pisma zawierającego oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę, a także nieodebranie go z placówki pocztowej mimo dwukrotnego awizowania tej przesyłki, nie opóźnia rozpoczęcia biegu tego terminu. Zaś niezachowanie tego terminu skutkuje oddaleniem powództwa pracownika. Podobnie wypowiadał się Sąd Najwyższy w wyroku z 23 listopada 2001 r. (I PKN 693/00, OSNP z 2003 r. nr 22, poz. 539) stwierdzając, że niezachowanie przez pracownika terminu do zaskarżenia czynności prawnej pracodawcy rozwiązującej stosunek pracy (art. 264 k.p.) wyłącza potrzebę rozważania zasadności i legalności przyczyn rozwiązania umowy o pracę.


4 KROKI
DORĘCZENIE PISMA WYPOWIADAJĄCEGO UMOWĘ O PRACĘ
1 Pracodawca wysyła pocztą wypowiedzenie umowy.

2 Pracownik ma czas na odebranie poczty do 14 dni.

3 Po upływie tego terminu pracodawca uznaje pismo za doręczone, chyba że pracownik udowodni, że nie odebrał go z poczty z przyczyn przez siebie niezawinionych.

4 Pracownik może wnieść odwołanie do sądu od wypowiedzenia w terminie 14 dni od skutecznego doręczenia mu pisma.

Podstawa prawna
• Art. 52, art. 300 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).
• Art. 61 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

RYSZARD SADLIK
Autor jest sędzią Sądu Rejonowego w Kielcach
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister infrastruktury: w 2025 r. wprowadzimy obowiązek jazdy w kasku na rowerze i hulajnodze elektrycznej przez dzieci i młodzież do lat 16

Jest uchwała w sprawie wprowadzenia ustawowego obowiązku noszenia kasku podczas jazdy m.in. rowerem i hulajnogą elektryczną przez dzieci do lat 16. Przepis ma zostać dodany do nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym - poinformował 14 lipca szef MI Dariusz Klimczak.

KSeF 2026: koniec z papierowymi fakturami, zmiany w obiegu dokumentów i obsłudze procesu sprzedaży w firmie

W przyszłym roku w Polsce zostanie uruchomiony obowiązkowy system fakturowania za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Obowiązek ten wejdzie w życie na początku 2026 roku i wynika z procedowanego w Parlamencie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Aktualny postęp prac legislacyjnych nad projektem, oznaczonym numerem druku 1407, można śledzić na stronach Sejmu.

Składki ZUS dla małych firm w 2025 roku - preferencje: ulga na start, mały ZUS plus i wakacje składkowe

Ulga na start, preferencyjne składki, czy „Mały ZUS plus”, a także wakacje składkowe – to propozycje wsparcia dla małych przedsiębiorców. Korzyści to możliwość opłacania niższych składek lub ich brak. Warto też zwrócić uwagę na konsekwencje z tym związane. ZUS tłumaczy kto i z jakich ulg może skorzystać oraz jakie są zagrożenia z tym związane.

Wymeldowanie małżonka przed rozwodem

W okresie poprzedzającym rozwód, często pojawiają się pytania o status prawny wspólnego mieszkania. Jednym z najczęstszych dylematów jest to, możliwe jest wymeldowanie małżonka przed rozwodem. Klienci często mylą administracyjną czynność wymeldowania z prawem do korzystania z mieszkania czy możliwością eksmisji.

REKLAMA

Kiedy modernizacja linii średnicowej w Warszawie? Minister infrastruktury podał kluczowe terminy i zakres prac. Stację Warszawa Powiśle zastąpią dwa nowe przystanki osobowe

W dniu 9 lipca 2025 r. minister infrastruktury – w odpowiedzi na interpelację poselską – udzielił obszernych informacji odnośnie terminów i zakresu modernizacji kolejowej linii średnicowej w Warszawie. Okazuje się, że jako pierwsza (w latach 2026-2029) będzie realizowana część wschodnia linii średnicowej (na praskim brzegu Wisły). Natomiast w drugim etapie (po 2030 r.) zmodernizowana będzie część zachodnia: od stacji Warszawa Zachodnia (bez samej stacji), przez stacje Warszawa Ochota, Warszawa śródmieście do ul. Wybrzeże Szczecińskie. Co ważne, w tym drugim etapie powstaną dwie nowe stacje w rejonie ronda de Gaulle’a oraz pomiędzy ul. Solec i Wybrzeże Kościuszkowskie a obecny przystanek Warszawa Powiśle zostanie na stałe wyłączony z użytkowania. Także w drugim etapie modernizacji zostanie przebudowany tunel średnicowy i most średnicowy na Wiśle.

Co oznacza orzeczenie ZUS: częściowo niezdolny do pracy? Sprawdź, co daje takie orzeczenie w 2025 roku

Co właściwie oznacza orzeczenie "częściowo niezdolny do pracy" w dokumentach ZUS? Czy takie orzeczenie równa się uznaniu niepełnosprawności? Jakie świadczenia, ulgi lub renty przysługują w 2025 roku? I co zawiera formularz ZUS dotyczący niezdolności do pracy? Wyjaśniamy krok po kroku, kto i na jakich zasadach może otrzymać orzeczenie o częściowej niezdolności do pracy.

Renta wdowia zabierze czternastkę. Czy emeryci się tego spodziewali?

Nowe przepisy wprowadzane w 2025 roku miały być ulgą dla tysięcy seniorów, którzy po śmierci małżonka zostali z ograniczonymi środkami do życia. Renta wdowia, nowy instrument łączący własną emeryturę z częścią renty rodzinnej, budziła nadzieję. Niestety, radość nie trwała długo. Okazuje się, że w wielu przypadkach przyjęcie renty wdowiej może pozbawić seniora czternastej emerytury.

Czy ZUS może zabrać Ci rentę, nawet tę przyznaną na stałe w 2025? Osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności też nie są bezpieczne. Poznaj najczęstsze powody utraty świadczenia

Czy wiesz, ile możesz legalnie dorobić, żeby nie stracić renty w 2025 roku? Czy zdajesz sobie sprawę, że jedna decyzja lekarza-orzecznika wystarczy, aby ZUS wstrzymał Twoje świadczenie, nawet jeśli masz stałe orzeczenie o niepełnosprawności? W tym artykule wyjaśniamy, kiedy ZUS może zabrać rentę, jakie limity dorabiania obowiązują w 2025 roku i co zrobić, by nie stracić pieniędzy przez jeden błąd lub zaniechanie.

REKLAMA

Preferencyjny kredyt na studia lekarskie. Możliwość umorzenia do 100 proc. kwoty kredytu po przepracowaniu 10 lat w publicznej służbie zdrowia

Studenci uczący się na płatnych kierunkach lekarskich mogą starać się w Banku Gospodarstwa Krajowego o kredyt na preferencyjnych warunkach, który pomoże w sfinansowaniu nauki. Instytucja przewidziała również formy wsparcia dla studentów pozostałych kierunków.

Dotacje także dla niepełnosprawnych uczestników studiów podyplomowych [PROJEKT]

W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (UDER78). Jest to projekt deregulacyjny. Chodzi o większe wsparcie osób niepełnosprawnych.

REKLAMA