REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak się odwołać od wypowiedzenia pracy

REKLAMA

Pracownik, który nie zgadza się ze złożonym mu wypowiedzeniem umowy o pracę, może odwołać się od niego do sądu pracy. Ma na to 7 dni od otrzymania pisma od pracodawcy.

Wniesienie przez pracownika odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę nie zmienia jednak jego sytuacji. Każde wypowiedzenie, nawet niezgodne z prawem lub nieuzasadnione, jest bowiem skuteczne. Oznacza to, że bez względu na ewentualną wadliwość wypowiedzenia umowa o pracę rozwiąże się w określonym w nim terminie. Dopiero sąd pracy może zdecydować o jego przywróceniu do pracy czy o przyznaniu mu odszkodowania.

Co można kwestionować

Pracownik, składając odwołanie do sądu pracy, może zarzucić pracodawcy, że wypowiedzenie:
• narusza przepisy o wypowiadaniu umów,
• jest nieuzasadnione (tylko w przypadku umów na czas nieokreślony).

Naruszenie przepisów o wypowiadaniu umów polegać może na przykład na nierespektowaniu terminów i okresów wypowiedzenia, niepouczeniu pracownika o możliwości odwołania się do sądu pracy, nieprzeprowadzeniu konsultacji ze związkami zawodowymi (przy umowie na czas nieokreślony) czy lekceważeniu przez pracodawcę zakazów wypowiedzenia. Wypowiedzenie narusza również wymogi formalne, jeśli nie zostało dokonane w formie pisemnej.

Podnosząc natomiast zarzut, że wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony jest nieuzasadnione, pracownik kwestionuje prawdziwość podanej w piśmie pracodawcy przyczyny.

Podanie w oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy o pracę przyczyny pozornej (nierzeczywistej, nieprawdziwej) jest zdaniem Sądu Najwyższego (wyrok z 13 października 1999 r. I PKN 304/99,OSNP 2001/4/118) równoznaczne z brakiem wskazania przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie w pojęciu art. 30 par. 4 k.p. Co więcej, jeżeli wskazana w wypowiedzeniu przyczyna jest pozorna, to równocześnie jest o­no bezzasadne.

Jeśli pracownik zakwestionuje przyczynę wypowiedzenia, jej prawdziwość zweryfikuje sąd. Warto pamiętać, że to na pracodawcy spoczywa obowiązek udowodnienia zasadności złożonego wypowiedzenia. Potwierdza to wyrok SN z 8 marca 1977 r. (I PRN 17/77, PiZS 1978/5/70), zgodnie z którym w razie sporu co do istnienia przyczyn wypowiedzenia, ciężar dowodu spoczywa na zakładzie pracy, który z tego faktu wywodzi skutki prawne (art. 6 k.c. w związku z art. 300 k.p.).

Decyduje rodzaj umowy

Odwołując się do sądu, pracownik powinien określić swoje żądania. Rodzaj roszczenia, z jakim może wystąpić, zależy od rodzaju wypowiedzianej umowy oraz następstw, jakie to wypowiedzenie wywołało. Najwięcej może żądać pracownik zatrudniony na umowie na czas nieokreślony. Może o­n wystąpić do sądu o:
• uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne, jeżeli nie upłynął jeszcze okres wypowiedzenia lub
• przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach, jeżeli okres wypowiedzenia już upłynął lub
• odszkodowanie od pracodawcy.

Natomiast tylko o odszkodowanie mogą ubiegać się pracownicy, którym pracodawca wadliwie wypowiedział umowę o pracę na okres próbny, na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy. Co do zasady, nie mogą o­ni walczyć w sądzie o przywrócenie do pracy. Chyba że wypowiedzenie umowy na czas określony lub wykonania określonej pracy otrzymała pracownica w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego albo pracownik wychowujący dziecko w okresie korzystania przez niego z urlopu macierzyńskiego (przykład).

Wybór roszczenia

Pracownik, któremu pracodawca wypowiedział umowę na czas nieokreślony, ma prawo do wyboru roszczenia, czyli zdecydowania, czy interesuje go uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne lub przywrócenie do pracy, czy też wystarczy mu odszkodowanie. Sąd – w zasadzie – powinien jego wybór uszanować. Jeśli jednak uzna, że uwzględnienie żądania uznania wypowiedzenia za bezskuteczne lub przywrócenie pracownika do pracy byłoby niemożliwe lub niecelowe, może przyznać pracownikowi odszkodowanie.

Przepisy nie precyzują, kiedy przywrócenie pracownika do pracy jest niemożliwe lub niecelowe. Pewnych wskazówek interpretacyjnych dostarczyć mogą natomiast orzeczenia Sądu Najwyższego. I tak, zdaniem sądu:
• pozostawanie pracownika zatrudnionego na stanowisku kierowniczym w długotrwałym i głębokim konflikcie z pracodawcą lub osobą zarządzającą zakładem w imieniu pracodawcy uzasadnia ocenę, że przywrócenie go do pracy nie byłoby celowe (art. 45 par. 2 k.p.) – wyrok SN z 19 listopada 1997 r. I PKN 374/97, OSNP 1998/17/508,
• za sprzeczne z zasadami współżycia społecznego (art. 8 k.p.) należy uznać żądanie przywrócenia do pracy ze względu na niedopełnienie przez pracodawcę obowiązku konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę (art. 38 k.p.), jeżeli pracownik w sposób istotny naruszył obowiązki pracownicze i zachował się wobec pracodawcy wyjątkowo nielojalnie – wyrok SN z 24 marca 2000 r. I PKN 544/99,OSNP 2001/15/481.

Inaczej pracownicy chronieni

Czasami jednak sąd jest związany żądaniem pracownika. Chodzi tu m.in. o:
• kobiety w ciąży i w okresie macierzyństwa (art. 177 k.p.),
• pracowników, którym brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeśli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury wraz z osiągnięciem tego wieku (art. 39 k.p.).

Tak więc w przypadku osób szczególnie chronionych przez przepisy prawa pracy przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę sąd pracy powinien zawsze stosować się do zgłoszonych w pozwie roszczeń, chyba że uwzględnienie żądania pracownika przywrócenia do pracy jest niemożliwe z przyczyn określonych w art. 411 k.p. (doszło do upadłości lub likwidacji pracodawcy). W takim przypadku sąd przyzna pracownikowi odszkodowanie.

Jakie odszkodowanie

Wysokość odszkodowania zależy od rodzaju umowy o pracę, jaka została wypowiedziana. I tak:
• za niezgodne z prawem czy nieuzasadnione wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres od 2 tygodni do 3 miesięcy, nie niższej jednak od wynagrodzenia za okres wypowiedzenia,
• za wadliwe wypowiedzenie umowy na okres próbny odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas, do upływu którego umowa miała trwać,
• za wadliwe wypowiedzenie umowy na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas, do upływu którego umowy miały trwać, nie więcej jednak niż za 3 miesiące.

OBOWIĄZEK PRACODAWCY

O możliwości wniesienia odwołania pracownik powinien zostać poinformowany przez pracodawcę, w piśmie wypowiadającym umowę o pracę.

TERMIN

Na złożenie odwołania od wypowiedzenia pracownik ma 7 dni od jego otrzymania.

WARTOŚĆ PRZEDMIOTU SPORU

W przypadku roszczenia o przywrócenie do pracy wartość przedmiotu sporu wyznacza kwota rocznego wynagrodzenia zwolnionego z pracy pracownika.


Podstawa prawna
• Art. 30, 45- 50 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

Czy sąd może przyznać tylko odszkodowanie
Pracodawca wypowiedział mi umowę o pracę na czas nieokreślony, od której odwołałem się do sądu pracy. Chciałem, aby sąd przywrócił mnie do pracy. Ten jednak przyznał mi tylko odszkodowanie, bo moje stanowisko zostało w międzyczasie zlikwidowane. Czy sąd mógł tak postąpić, mimo że nie występowałem o żadne pieniądze, bo zależało mi na pracy.
Tak
Mimo że co do zasady o wyborze roszczenia decyduje zwolniony pracownik, sąd pracy może nie uwzględnić jego żądania i uznania wypowiedzenia za bezskuteczne lub przywrócenia do pracy, jeśli uzna, że byłoby to niemożliwe lub niecelowe. Do takiej sytuacji może dojść np. w sytuacji, gdy doszło do likwidacji stanowiska pracy, na którym był zatrudniony zwolniony pracownik. Potwierdza to wyrok Sądu Najwyższego z 1 października 1998 r. (I PKN 357/98, OSNP 1999/21/680), zgodnie z którym likwidacja stanowiska radcy prawnego uzasadnia nieuwzględnienie żądania przywrócenia do pracy na to stanowisko. Nie w każdej sytuacji likwidacji stanowiska musi jednak zapaść takie orzeczenie. Likwidacja stanowiska pracy może być bowiem pozorna. Konkretną sytuację ocenia zawsze sąd i to o­n decyduje, czy w danym przypadku przywrócenie pracownika do pracy jest możliwe.


Podstawa prawna
• Art. 45 par. 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

Czy przywrócenie to powrót na to samo stanowisko
Pracodawca wypowiedział mi umowę o pracę, ale sąd kazał mu przywrócić mnie do pracy. Czy pracodawca powinien mnie zatrudnić na tym samym stanowisku, jakie zajmowałem przed zwolnieniem mnie z pracy?
Tak
W razie ustalenia, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, sąd pracy – stosownie do żądania pracownika – orzeka o bezskuteczności wypowiedzenia, a jeśli umowa uległa już rozwiązaniu – o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach lub o odszkodowaniu. Cytowany art. 45 par. 1 k.p. wyraźnie wskazuje więc, że pracownik powinien zostać przywrócony do pracy na poprzednich warunkach. Co należy przez to rozumieć, wyjaśnia wyrok Sądu Najwyższego z 24 października 1997 r. (I PKN 326/97, OSNP 1998/15/454), zgodnie z którym przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach oznacza, że pracodawca jest obowiązany zatrudnić pracownika na takim samym stanowisku, jakie zajmował poprzednio, zapewnić mu możliwość wykonywania takiej samej pracy i za wynagrodzeniem zgodnym z obowiązującym u tego pracodawcy regulaminem lub taryfikatorem wynagrodzeń.


Podstawa prawna
• Art. 45 par. 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

Małgorzata Jankowska

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jeśli posiadasz dużą rodzinę, należą Ci się zniżki. Jakie?

Jesteś rodzicem przynajmniej 3 dzieci? Możesz nie wiedzieć, że przysługują Ci zniżki. Dowiedz się, jak z nich skorzystać oraz jak i gdzie złożyć odpowiedni wniosek.

REKLAMA

5000 zł na wakacje dla dzieci i młodzieży szkolnej. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000 zł na aktywizację dzieci i młodzieży szkolnej w czasie wakacji, czyli wakacyjna AktywAKCJA. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Trzaskowski wydał zarządzenie. Hołownia komentuje

Prezydent Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie dla Warszawy dotyczące wprowadzenia 16 standardów "równego traktowania”. Jest to szerokie zarządzenie, które dotyczy kwestii związanych z równouprawnieniem i zakazem dyskryminacji. Ocenił je marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Gość Infor.pl: Cezary Kaźmierczak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców) [17.05.2024] – Oglądaj na żywo!

Czy propozycja Trzeciej Drogi ws zakazu handlu to dobry kierunek? Dlaczego rośnie liczba przypadków łamania prawa przez przedsiębiorców? Czy płaca minimalna w Polsce jest na właściwym poziomie? Czy koszty pracy w Polsce są niskie? Czy Zielony Ład pomoże naszej gospodarce? Te pytania usłyszy gość Piotra Nowaka - Cezary Kaźmierczak - Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Bon energetyczny - kto się załapie na 300-1200 zł? Kryteria dochodowe są naprawdę niskie

Wysokość bonu energetycznego będzie zależała m.in. od liczby osób w gospodarstwie domowym, jak również od kryterium dochodowego na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub wieloosobowym. Pieniądze w wysokości od 300 zł do 1200 zł są do wzięcia już w 2024 roku. Jednak załapać się na to nowe świadczenie nie będzie łatwo.

REKLAMA

Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

REKLAMA