REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdy pracownik nie może wykorzystać części urlopu z powodu choroby

REKLAMA

Zdarza się, że pracownik nie może z przyczyn obiektywnych wykorzystać części udzielonego już i rozpoczętego urlopu wypoczynkowego. W praktyce najczęstszą tego przyczyną jest choroba pracownika. Jakie wtedy ma uprawnienia i obowiązki? Co powinien zrobić w takiej sytuacji pracodawca?


Jeżeli pracownik nie wykorzystał części urlopu wypoczynkowego z powodu:
- czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,
- odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
- odbywania ćwiczeń wojskowych albo przeszkolenia wojskowego przez czas do 3 miesięcy,
- urlopu macierzyńskiego,
pracodawca jest obowiązany udzielić mu go w terminie późniejszym. Mówi o tym art. 166 kodeksu pracy.

W określonych powyżej przypadkach mamy do czynienia z sytuacją, gdy pracownik rozpoczął już wykorzystywanie urlopu, ale nie mógł go dalej kontynuować z powodu wystąpienia przeszkód wymienionych w art. 166 kodeksu pracy. Lista przyczyn uzasadniających przesunięcie na termin późniejszy niewykorzystanej jeszcze części urlopu ma charakter wyczerpujący, a więc zamknięty. Oznacza to przede wszystkim, że inne przyczyny, które mogłyby usprawiedliwiać nieobecność pracownika w swojej firmie, nie mogą skutecznie uzasadniać przesunięcia niewykorzystanej jeszcze części urlopu wypoczynkowego na inny, późniejszy termin.

Urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego z powodu przeszkód wymienionych w art. 166 kodeksu pracy pracodawca powinien udzielić pracownikowi bądź bezpośrednio po planowanym pierwotnie zakończeniu urlopu wypoczynkowego, bądź w innym, późniejszym terminie. Trzeba jednak pamiętać, że termin wykorzystania urlopu wypoczynkowego nie może przypadać później niż do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego (tak mówi art. 168 kodeksu pracy).

Oczywiste jest przy tym, że termin wykorzystania niedokończonego urlopu wypoczynkowego wymaga przeprowadzenia uzgodnień między pracodawcą a zainteresowanym pracownikiem.
W przypadku gdy wykorzystywany właśnie urlop wypoczynkowy został przerwany przez urlop macierzyński, to kobieta ma prawo do wykorzystania na jej wniosek pozostałej części urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Tę samą regułę stosuje się w przypadku ojców korzystających z urlopu macierzyńskiego.

Przy okazji należy podkreślić, że okresy niezdolności do pracy oraz odosobnienia w związku z chorobą zakaźną liczone są w dniach kolejno po sobie następujących.

Oznacza to uwzględnienie, poza dniami roboczymi, także niedziel, świąt oraz dni dodatkowo wolnych od pracy, podczas gdy urlop wypoczynkowy liczony jest w dniach roboczych (art.154 kodeksu pracy). Zasadę tę najlepiej zilustruje przykład. Jeżeli zatem zwolnienie lekarskie w czasie urlopu wypoczynkowego obejmuje piątek, wolną sobotę, niedzielę oraz poniedziałek, to przesunięciu na inny termin podlegają dwa niewykorzystane dni urlopu wypoczynkowego, czyli piątek i poniedziałek.

Trzeba pamiętać, że warunkiem skorzystania z części niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego w innym terminie jest zawiadomienie swojego pracodawcy o zaistnieniu przyczyny wymienionej w art. 166 kodeksu pracy.
Niezbędne jest też oczywiście przedstawienie dokumentacji potwierdzającej zaistnienie przyczyny wymienionej w art. 166 kodeksu pracy. Praktycznie sprowadza się to do tego, że pracownik powinien przedstawić stosowne zaświadczenie lekarskie potwierdzające czasową niezdolność do pracy podczas wykorzystywanego urlopu wypoczynkowego wskutek choroby lub wezwanie z wojska do odbycia (w czasie urlopu wypoczynkowego) ćwiczeń wojskowych albo przeszkolenia wojskowego przez czas do 3 miesięcy.

Jerzy Wratny

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

Kosztowny obowiązek. Dofinansowanie pracownikowi okularów lub szkieł kontaktowych

Pracodawca powinien zapewnić okulary lub szkła kontaktowe pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Czy pracownik ma prawo do jednoczesnej refundacji zarówno okularów korygujących wzrok, jak i szkieł kontaktowych?

Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

REKLAMA

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA