REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pierwszy urlop pracownika

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Joanna Skrobisz

REKLAMA

Pracownik rozpoczynający pracę zawodową ma prawo, oprócz wynagrodzenia za pracę, również do innych świadczeń związanych z pracą, a zagwarantowanych przepisami prawa pracy.
Jednym z takich uprawnień jest prawo do urlopu wypoczynkowego. Aby skorzystać z tego uprawnienia, pracownik musi przepracować co najmniej miesiąc. Wówczas może otrzymać urlop w wymiarze 1/12 wymiaru przysługującego mu po przepracowaniu roku, tj. 20 lub 26 dni. Należy pamiętać, że przy obliczaniu prawa do pierwszego w życiu urlopu wypoczynkowego nie ma zastosowania zasada zaokrąglania niepełnego dnia do pełnego. Przepisy prawa nie zabraniają pracodawcy zastosowania w stosunku do tego pracownika metody zaokrąglania niepełnego dnia urlopu w górę.

Szkoła a wymiar urlopu

Na wymiar urlopu wypoczynkowego ma wpływ czas trwania nauki i rodzaj ukończonej szkoły.

I tak z tytułu ukończenia:

• zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata,

• średniej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat,

• średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych - 5 lat,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• średniej szkoły ogólnokształcącej - 4 lata,

• szkoły policealnej - 6 lat,

• szkoły wyższej, w tym licencjatu - 8 lat.

Warunkiem zaliczenia okresu nauki do stażu urlopowego jest jej ukończenie, które powinno być stwierdzone świadectwem lub dyplomem. Tylko na tej podstawie można zaliczyć okres nauki do stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu. Okresy nauki nie podlegają sumowaniu.

Na wymiar urlopu mają także wpływ inne okresy wynikające z przepisów prawa.

Okresami takimi są między innymi:

• służba wojskowa,

• pobieranie stypendium dla stażystów.

Bardzo często pracodawcy mają problem z ustaleniem prawa do urlopu wypoczynkowego młodego pracownika, który swoją pierwszą pracę podjął np. 15 grudnia danego roku kalendarzowego. Do końca roku pracownik ten nie nabył prawa do pierwszego urlopu, a już 1 stycznia następnego roku nabędzie prawo do kolejnego.

Przykład

Zakład produkcyjny zatrudnił od 22 grudnia 2008 r. do 30 czerwca 2009 r. pracownika, dla którego jest to pierwsza praca zawodowa w życiu. Pracownik ten ma ukończoną szkołę zawodową. Zgodnie z przepisami prawo do urlopu pracownik nabyłby po przepracowaniu co najmniej jednego miesiąca pracy. Z uwagi na to, że do końca grudnia pozostaje 10 dni, pracownik ten nie nabędzie prawa do urlopu za dany rok kalendarzowy. Jednak 1 stycznia 2009 r. pracownik nabędzie prawo już do kolejnego, pełnego urlopu wypoczynkowego.

Zmiana pracodawcy

Zdarza się, że pracownik w pierwszym kalendarzowym roku pracy zmienia pracodawcę. W takim przypadku należy przyjąć, że stosuje się również art. 153 k.p., a zatem pracownikowi przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 1/12 za każdy przepracowany miesiąc. Prawo do cząstkowego urlopu w pierwszym kalendarzowym roku pracy pracownik nabywa u tego pracodawcy, u którego kończą się kolejne miesiące pracy. Miesiąc pracy może składać się z kilku okresów, jako że wszystkie okresy pracy podlegają zliczeniu przy ustalaniu prawa do urlopu i jego wymiaru (art. 1541 k.p.). Miesiąc w przypadku przerw w zatrudnieniu oznacza 30 dni.

„Ułamkowy” urlop

Obecnie nie istnieje już zasada, która przyznawała pracownikowi urlop z upływem roku pracy. Według obecnego stanu prawnego pracodawca może udzielać pracownikowi urlopu ułamkowego przez cały jego rok pracy, jednak tylko w przypadku, gdy rok pracy pracownika pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Jeśli jednak pracownik podejmie pracę np. 1 września, to ułamkowy urlop wypoczynkowy (w wymiarze 1/12) przysługuje mu za każdy przepracowany miesiąc do końca roku kalendarzowego, w którym rozpoczął pracę, a nie przez cały rok pracy.

Urlopu wypoczynkowego udziela się na dni pracy pracownika. Mogą to być również dni ustawowo wolne od pracy, jeżeli są one dniami pracy dla pracownika i praca w nich jest dozwolona.

Wymiar urlopu wypoczynkowego jest przeliczany na godziny i udzielany pracownikowi w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy danego pracownika. Zasadą jest, że jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy. Jeżeli czas pracy pracownika w niektóre dni wynosi 12 godzin, to składając wniosek o udzielenie urlopu na te dni, pracodawca z puli godzinowej powinien odliczyć 1 dzień i 4 godziny.

Urlop niepełnozatrudnionego

Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy, w tym podejmującego pracę po raz pierwszy, nie jest taki sam jak dla pracownika zatrudnionego na pełny etat.

Należy go ustalać zgodnie z zasadami określonymi w art. 154 § 2 k.p, w świetle których za podstawę przyjmujemy wymiar określony dla pełnozatrudnionego, a więc 20 lub 26 dni roboczych, a następnie przelicza się na wymiar zatrudnienia. Niepełny dzień urlopu zaokrąglamy do pełnego dnia.

Kodeks pracy przewiduje udzielanie urlopu proporcjonalnego do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym.

Przykład

W przedsiębiorstwie wodociągowym 1 maja 2008 r. zatrudniono pracownika w wymiarze 1/4 etatu. Jest to dla niego pierwsza praca. Pracownik ten, gdyby był zatrudniony w pełnym wymiarze, po roku pracy miałby prawo do 20 dni urlopu. Aby obliczyć wymiar urlopu dla tego pracownika, należy wykonać następujące działania:

wymiar urlopu na cały rok kalendarzowy - 1/4 x 20 dni = 5 dni

po miesiącu pracy pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu w wymiarze 0,41 dnia, co odpowiada 3 godzinom i 28 minutom.

REKLAMA

Dla pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy jeden dzień urlopu również odpowiada 8 godzinom. Jednak z tak ustalonej puli godzinowej pracodawca, udzielając urlopu, odejmuje liczbę godzin, jaką ma pracownik do przepracowania w danym dniu. Pracownikom tym udziela się urlopu również w dni, które są dla nich dniami pracy zgodnie z obowiązującym ich rozkładem czasu pracy.

Od tej zasady jest jeden wyjątek. Zgodnie z art. 1542 § 4 k.p. można udzielić urlopu na część dobowego wymiaru czasu pracy (np. na 2 godziny, pracownikowi, który w grafiku ma zaplanowane 8 godzin pracy w danym dniu), gdy pozostał mu do wykorzystania urlop w wymiarze niższym niż zaplanowany w danej dobie czas pracy.

Informację o urlopie wypoczynkowym wykorzystanym przez pracownika należy umieścić w świadectwie pracy, podając liczbę dni i godzin wykorzystanego urlopu w danym roku kalendarzowym.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stacje hydrologiczne odnotowują rekordy dobowego opadu deszczu. Ulewy w całym kraju

Aż jedenaście stacji hydrologicznych zanotowało opad dobowy wyższy niż dotychczasowa maksymalna suma dobowa - wynika z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dwukrotnie wyższy poziom odnotowano na trzech stacjach, na jednej - trzykrotnie wyższy.

Punkty 5, 6, 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności – co oznaczają i jak wpływają na świadczenia w 2025 roku?

Dla wielu osób, które po raz pierwszy stykają się z orzecznictwem, treść dokumentu jest nieczytelna, a zapisy wydają się niezrozumiałe. Tymczasem właśnie od nich zależy, czy przysługuje Ci świadczenie pielęgnacyjne, zasiłek lub pierwszeństwo w leczeniu. W tym artykule krok po kroku tłumaczymy, co oznaczają punkty 5, 6, 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności w 2025 roku, i jak wpływają one na prawa i możliwości otrzymania pomocy, zarówno finansowej, jak i niematerialnej.

Ulga termomodernizacyjna i zwolnienie z podatku dochodowego (PIT) dla osób realizujących przedsięwzięcia termomodernizacyjne. Najnowsze objaśnienia Ministra Finansów z 2025 r.

W dniu 30 czerwca 2025 r. Minister Finansów wydał objaśnienia podatkowe odnośnie form wsparcia przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w podatku dochodowym od osób fizycznych. Objaśnienie te dotyczą rozwiązań podatkowych (ulga termomodernizacyjna i zwolnienie podatkowe), które wspierają przedsięwzięcie termomodernizacyjne na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej „ustawa PIT”), oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dalej „ustawa o ryczałcie”). Objaśnienia zawierają ogólne wyjaśnienia przepisów prawa podatkowego oraz uwzględniają stan prawny obowiązujący na dzień 1 stycznia 2025 r. Objaśnienia podatkowe są wydawane przez ministra finansów na podstawie art. 14a § 1 pkt 2 ustawy – Ordynacja podatkowa z urzędu w celu zapewnienia jednolitego stosowania przepisów prawa podatkowego przez organy podatkowe. Warto w szczególności zwrócić uwagę na zmieniony wykaz wydatków uprawniających do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Walorem tych objaśnień są także liczne przykłady wyjaśniające treść przepisów. Publikujemy poniżej pełną treść tych objaśnień.

50 proc. do pensji. Są już nowe przepisy: data urodzenia decyduje

Są już nowe przepisy dotyczące rynku pracy, które umożliwiają pracodawcom otrzymanie dofinansowania do wynagrodzenia zatrudnianych pracowników – uzależnionego od daty urodzenia. Dofinansowanie może wynieść maksymalnie 50 proc. minimalnego wynagrodzenia miesięcznie.

REKLAMA

Nowe obowiązki i prawa uczniów od 1 stycznia 2026 – zmiany w Prawie oświatowym. [PROJEKT MEN z 8 lipca 2025 r.]

Do uzgodnień, konsultacji publicznych oraz opiniowania trafił projekt nowelizacji ustawy Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja obejmuje m.in. ustawowe uregulowanie praw i obowiązków uczniów, niższy próg frekwencji oraz katalog kar. Wprowadzone zostaną także nowe instytucje – m.in. Krajowy Rzecznik Praw Ucznia.

Rada UE uruchomiła klauzulę wyjścia. Dotyczy także Polski

Rada Unii Europejskiej uruchomiła klauzulę wyjścia dla 15 krajów członkowskich, w tym Polski. Decyzja ta pozwala na wyłączenie wydatków obronnych z unijnych reguł budżetowych, umożliwiając tym krajom zwiększenie wydatków na wojsko bez łamania zasad fiskalnych.

Druga waloryzacja emerytur będzie we wrześniu 2025? Jest decyzja rządu!

Czy we wrześniu 2025 emeryci otrzymają dodatkowe pieniądze z ZUS? Przekroczenie progu inflacji w pierwszym półroczu znów rozgrzało dyskusję o drugiej waloryzacji świadczeń. Gdyby rząd zdecydował się na ten krok, część seniorów mogłaby zyskać nawet kilkaset złotych więcej. Jakie warunki trzeba spełnić? Co mówi ustawa i na czym polega ten mechanizm? Sprawdzamy, kto i ile mógłby dostać.

Rząd wyrównuje „emerytury czerwcowe” – nowe przepisy obejmą świadczenia z lat 2009–2019

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który rozwiązuje wieloletni problem tzw. emerytur czerwcowych. Emerytury i renty rodzinne przyznane w czerwcu w latach 2009–2019 zostaną przeliczone na nowo według korzystniejszych zasad. ZUS zrobi to automatycznie, bez potrzeby składania wniosków.

REKLAMA

Od kiedy nowy tachograf 2025? Błędy lokalizacji, problemy z czasem pracy [OBSŁUGA]

Od kiedy w przewozach międzynarodowych Unii Europejskiej obowiązuje wyłącznie nowy tachograf (G2V2)? Jak go obsługiwać? Są błędy lokalizacji i problemy z czasem pracy. Na co uważać, by uniknąć kar?

Boiska i inne obiekty sportowe nie będą już zamykane z powodu sąsiedzkich skarg na hałas. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o sporcie

Boiska i inne obiekty sportowe nie będą już zamykane z powodu sąsiedzkich skarg na hałas. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o sporcie, który pozwoli wyłączyć niektóre obiekty spod obowiązujących norm hałasowych. Celem zmian jest ochrona prawa dzieci i młodzieży do aktywności fizycznej.

REKLAMA