REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

O czym trzeba pamiętać, opłacając składkę zdrowotną

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Osoba prowadząca pozarolniczą działalność, która jest równocześnie wspólnikiem w dwóch spółkach cywilnych albo jawnych, musi począwszy od składek za październik opłacić składkę zdrowotną w podwójnej wysokości. Każda osoba, której komornik wypłaca wynagrodzenie musi wiedzieć, że to na niej obecnie ciąży obowiązek opłacenia składki na ubezpieczenie zdrowotne.

W przypadku gdy prowadzący działalność pozarolniczą uzyskuje przychody z więcej niż jednego rodzaju działalności, składka na ubezpieczenie zdrowotne jest opłacana odrębnie od każdego rodzaju działalności. Rodzajami działalności są:
• działalność gospodarcza prowadzona w formie spółki cywilnej,
• działalność gospodarcza prowadzona w formie jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,
• działalność gospodarcza prowadzona w formie spółki jawnej,
• działalność gospodarcza prowadzona w formie spółki komandytowej,
• działalność gospodarcza prowadzona w formie spółki partnerskiej,
• wykonywanie działalności twórczej lub artystycznej jako twórca lub artysta,
• wykonywanie wolnego zawodu w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,
• wykonywanie wolnego zawodu, z którego przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych,
• inna pozarolnicza działalność gospodarcza prowadzona na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych.
Od 1 października br. uległy zmianie zasady opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne przez osobę prowadzącą pozarolniczą działalność, która uzyskuje przychody z więcej niż jednej spółki w ramach tego samego rodzaju działalności (np. jest równocześnie wspólnikiem w dwóch spółkach cywilnych albo jawnych). Gdy prowadzący pozarolniczą działalność uzyskuje przychody z więcej niż jednej spółki w ramach tego samego rodzaju działalności, składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacana jest odrębnie od każdej prowadzonej spółki. Wobec tego prowadzący działalność, który równocześnie jest wspólnikiem w dwóch spółkach cywilnych, począwszy od składek należnych za październik jest zobowiązany do opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne w podwójnej wysokości. Jest to radykalna zmiana, gdyż do 30 września br. osoba prowadząca działalność, która miała kilka źródeł przychodów, ale działalność była prowadzona w tej samej formie organizacyjno-prawnej, np. gdy była równocześnie wspólnikiem w dwóch spółkach cywilnych, była zobowiązana do opłacania jednej składki na ubezpieczenie zdrowotne.
PRZYKŁAD
Dariusz N. jest wspólnikiem w dwóch spółkach jawnych. Za okres do 30 września br. opłacał tylko jedną składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Począwszy od składek należnych za październik (opłacanych w odpowiednim terminie w listopadzie) jest zobowiązany opłacać składkę w podwójnej wysokości. Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne osób prowadzących działalność pozarolniczą stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 75 proc. przeciętnego wynagrodzenia. W składanych za siebie dokumentach rozliczeniowych wykazuje podwójną podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne (2 x 75 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw z poprzedniego kwartału, włącznie z wypłatami z zysku) i od tej podstawy nalicza i opłaca składkę na ubezpieczenie zdrowotne.
PRZYKŁAD
Janusz N. jest wspólnikiem w spółkach: cywilnej oraz jawnej. Zarówno za okres do 30 września, jak i od 1 października jest zobowiązany do opłacania podwójnej składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Składki za pobierających zasiłki i świadczenia przedemerytalne
Od 1 października 2004 r. do ubezpieczenia zdrowotnego jako członkowie rodziny nie mogą być zgłoszone osoby pobierające zasiłek przedemerytalny lub świadczenie przedemerytalne. W okresie do 30 września 2004 r. osoby te, jeżeli spełniały warunki do podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu jako członkowie rodziny, z tytułu pobierania świadczenia lub zasiłku nie musiały być zgłaszane do ubezpieczenia, bo ubezpieczeniu podlegały jako członkowie rodziny.
PRZYKŁAD
Janina M. pobiera świadczenie przedemerytalne. 30 września 2004 r. była zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny przez męża, który jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Natomiast od 1 października podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu pobierania świadczenia przedemerytalnego i do ubezpieczenia powinna zostać zgłoszona przez ZUS.
Ubezpieczenie zdrowotne małżonków w separacji
Od 1 października br. pod rządami nowej ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych jako członek rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego nie mogą zostać zgłoszeni małżonkowie, w stosunku do których orzeczono separację prawomocnym wyrokiem i równocześnie mających swój tytuł do ubezpieczeń (o którym mowa w art. 66 ust.1 pkt. 17-20, 24, 26-28, 30 i 33 ustawy). Wobec tego, jeżeli jeden z małżonków spełnia warunki do podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu, np. jako:
• student lub uczestnik studiów doktoranckich,
• bezrobotny,
• osoba pobierająca zasiłek stały z pomocy społecznej,
• osoba pobierająca świadczenie pielęgnacyjne,
• osoba uprawniona do świadczeń alimentacyjnych na podstawie ugody sądowej lub prawomocnego wyroku orzeczenia sądu
• i jednocześnie spełnia warunki do podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu jako członek rodziny, gdyż jego współmałżonek ma tytuł do ubezpieczeń (np. jest zatrudniony na umowę o pracę), ubezpieczeniu zdrowotnemu podlega ze „swojego tytułu” i nie może być zgłoszony jako członek rodziny.
PRZYKŁAD
W stosunku do małżeństwa Nowaków sąd prawomocnym wyrokiem orzekł separację. Pan Nowak jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę, a pani Nowak jest zarejestrowana w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Z uwagi na separację pani Nowak nie może zostać zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny i podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu jako osoba bezrobotna. Gdyby orzeczenia separacji nie było, pani Nowak podlegałaby ubezpieczeniu zdrowotnemu jako członek rodziny i byłaby zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego przez męża, za pośrednictwem jego pracodawcy.
Kto opłaca składki, gdy wynagrodzenie wypłaca komornik
Nowa ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych uregulowała również zasady opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne, w przypadku gdy wypłata przychodu stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne jest dokonywana przez komornika (komornik przekazuje ubezpieczonemu np. pracownikowi kwotę brutto). Wówczas składkę na ubezpieczenie zdrowotne opłaca ubezpieczony bezpośrednio na rachunek bankowy wskazany przez właściwy oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia.
Michał Jarosik
PODSTAWA PRAWNA
• Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. nr 210, poz. 2135).


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Można dostać co miesiąc blisko 400 złotych dopłaty na mieszkanie. O tym dodatku wielu Polaków nie ma pojęcia

Coraz trudniejsze do udźwignięcia przy rosnących kosztach utrzymania staję się dla niektórych płacenie czynszu. W takiej sytuacji kołem ratunkowym może się okazać tak zwany dodatek mieszkaniowy. Ponieważ od marca wzrosły progi dochodowe umożliwiające jego otrzymanie, więcej osób może skorzystać z dofinansowania. Miesięczna kwota może wynosić od 250 do 380 złotych. Żeby pieniądze dostać, trzeba spełnić określone warunki.

Uważam, że Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 4 czerwca 2024 r. niesprawiedliwie pominął grupę emerytów, która złożyła wnioski o wcześniejszą emeryturę między 6 czerwca a 31 grudniem 2012 r.

Do naszej redakcji stale trafiają historie emerytów, którzy uważają, że zostali pokrzywdzeni przez niekorzystne przeliczenie wcześniejszych emerytur. Trwa to od 2013 r. aż do dnia dzisiejszego. Mechanizm pokrzywdzenia? Emerytura powszechna jest pomniejszana o np. 1000 zł miesięcznie jako sankcja za pójście na emeryturę wcześniejszą. Miesiąc w miesiąc. W artykule przykład takiego listu – autorem jest emerytowany operator kamery. Opisał, że wprost pytał się w ZUS w 2012 r (pracowników i służby prasowe), czy straci na emeryturze powszechnej za pójście na wcześniejszą emeryturę. Usłyszał, że absolutnie nie. Okazało się, że stracił i traci do teraz (do 2025 r.). Historia emeryta jest więc interesująca bo czuł w 2012 r., że zbyt piękne jest, aby nie było jakiegoś haczyka we wcześniejszej emeryturze. I próbował uniknąć zagrożenia szukając informacji w ZUS. Nie udało mu się (pomimo starań).

Zasiłek nie przez 180 ale nawet przez 365 dni dla wybranych osób. Jest ustawa i czeka na wejście w życie

Zasiłek nie przez 180 ale nawet przez 365 dni dla wybranych osób. Jest ustawa i czeka na wejście w życie, ale czy to wpłynie na aktywizację osób bezrobotnych? Raczej nie, tym bardziej, że ustawodawca poszerzył krąg podmiotów mający prawo do zasiłku przez rok.

Kolosalne zmiany dot. takich usług i produktów: bankomaty, terminale płatnicze, wpłatomaty, laptopy, smartfony, tablety, automaty biletowe, routery, modemy, piloty i inne. Już od czerwca 2025 r.

Na polskich przedsiębiorców ale i konsumentów, już za miesiąc, bo w czerwcu 2025 r. czekają kolosalne zmiany dot. takich usług i produktów: bankomaty, terminale płatnicze, wpłatomaty, laptopy, smartfony, tablety, automaty biletowe, routery, modemy, piloty i inne. O co chodzi?

REKLAMA

Co za profity dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny - jest już ustawa

Jak się okazuje Karta Dużej Rodziny uprawnia nie tylko do licznych ulg i zniżek, jak i zasad pierwszeństwa w życiu społecznym co do korzystania z tzw. rzeczy powszechnego użytku czy miejsc użyteczności publicznej, ale rodzice - posiadacze Karty Dużej Rodziny mają też specjalne profity na rynku pracy! Czy rzeczywiście będzie to dobre rozwiązanie do ich aktywizacji? Tym bardziej, że będzie to generowało ogromny koszt dla skarbu państwa. Zatem jakie są zasady Karty Dużej Rodziny? I co to jest wyszukiwarka partnerów KDR?

Ponad 4000 zł na nowoczesną protezę zębową do wzięcia dla każdego już w maju 2025 r. Nareszcie jest nowe zarządzenie Prezesa NFZ

10 kwietnia br. został opublikowany projekt nowego zarządzenia Prezesa NFZ, które ma wejść w życie już w maju br. i z którego wynikają wartości punktowe dla protez „o charakterze overdenture”, na podstawie których będzie można określić przysługujące kwoty refundacji. To doprecyzowanie dotychczas „martwych” przepisów, na które wiele osób czeka już od stycznia br., sprawi, że – możliwość wykonania nowoczesnej protezy, na koszt NFZ, wreszcie stanie się rzeczywistością. Jest jednak pewien haczyk – proteza „o charakterze overdenture” to nie do końca to samo, co proteza overdenture.

Pytania online na aplikację adwokacką i radcowską. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [KK i KPK, pytania z 2024 r.]
22 pytania testowe na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich i radcowskich. Kodeks karny i Kodeks postępowania karnego, pytania z 2024 r.
Grozi nam upadek tysięcy firm. Co z zakazem używania wyrobów pirotechnicznych? Czy powstaną strefy wolne od fajerwerków?

Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki z niepokojem śledzi działania legislacyjne prowadzące do jej likwidacji. Przestrzega przed upadłością tysięcy firm i niekontrolowanym napływem do Polski niebezpiecznej pirotechniki niewiadomego pochodzenia.

REKLAMA

Ci, którzy są po pięćdziesiątce dostaną przelew z ZUS. Na ich konto trafi ponad 4 tysiące złotych. Jak to możliwe?

Skąd ten przelew na kilka tysięcy złotych i to jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego? Dla kogo Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest aż tak hojny? Chodzi o tak zwane świadczenie kompensacyjne. To odpowiednik pomostówki. Taka comiesięczna ZUS-owska pensja może wynieść nawet ponad 4 tysiące złotych. Wyjaśniamy, komu należy się taki przywilej i jakie trzeba spełnić warunki.

Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

REKLAMA