REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wystąpić z OFE

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Osoby urodzone w latach 1949–1968, które już nabyły lub nabędą do 2006 r. prawo do jednej z form wcześniejszej emerytury, a przystąpienie do OFE jest jedyną przeszkodą uniemożliwiającą im skorzystanie z niej – mają szansę na rozwiązanie takiej umowy.
Powszechne towarzystwa emerytalne zrzeszone w Izbie Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych opracowały wraz z ZUS procedurę unieważniania umów z Otwartym Funduszem Emerytalnym dla osób, którym przynależność do II filara uniemożliwia skorzystanie z wcześniejszej emerytury. Powszechne towarzystwa emerytalne zrzeszone w IGTE to: AIG, Commercial Union, Generali, Pekao, Pioneer, Allianz Polska, BANKOWY, Ergo Hestia, ING Nationale-Nederlanden Polska, PZU, SAMPO.
Komu wcześniejsza emerytura
Wcześniejsza emerytura przysługuje osobie, która najpóźniej do 31 grudnia 2006 r. spełni warunki do jej przyznania.
Warunki uprawniające do emerytury:
• dla kobiety – ukończenie 55 lat oraz udowodnienie:
– co najmniej 30-letniego okresu składkowego i nieskładkowego albo
– 20-letniego pod warunkiem posiadania orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy;
• dla mężczyzny – ukończenie 60 lat oraz udowodnienie:
– co najmniej 25-letniego okresu składkowego i nieskładkowego.
Dodatkowym wymogiem jest, aby osoba wnioskująca o świadczenie:
• ostatnio przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę była pracownikiem,
• w okresie ostatnich 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniu pozostawała w stosunku pracy co najmniej przez 6 miesięcy, chyba że w dniu zgłoszenia wniosku o emeryturę jest uprawniona do renty z tytułu niezdolności do pracy.
ważne
Spełnienia dodatkowych warunków nie wymaga się od osoby, która przez cały niezbędny okres pracy pozostawała w stosunku pracy.
Należy pamiętać, iż prawo do wcześniejszej emerytury przysługuje zwłaszcza pracownikom zatrudnionym w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.
Do tych ostatnich zaliczamy m.in.:
• pracowników organów kontroli państwowej;
• pracowników organów administracji celnej;
• pracowników wykonujących działalność twórczą lub artystyczną;
• dziennikarzy zatrudnionych w redakcjach dzienników, czasopism, w radiu, telewizji oraz w organach prasowych, informacyjnych, publicystycznych albo fotograficznych, objętych układem zbiorowym pracy dziennikarzy, o których mowa w ustawie z 26 stycznia 1984 r. – Prawo prasowe (DzU nr 5, poz. 24 ze zm.);
• nauczycieli, wychowawców lub innych pracowników pedagogicznych wykonujących pracę nauczycielską wymienioną w art. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (DzU z 2003 r. nr 118, poz. 1112 ze zm.);
• żołnierzy zawodowych, funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Służby Celnej, Służby Więziennej i Państwowej Straży Pożarnej;
• pracowników jednostek ochrony przeciwpożarowej, o których mowa w art. 15 pkt 1a–5 i 8 ustawy z 24 sierpnia 1991 r. o ochronie rzeciwpożarowej (DzU z 2002 r. nr 147, poz. 1229 ze zm.).
Urodzeni po 31 grudnia 1948 r. a przed 1 stycznia 1969 r.
Prawo do wcześniejszej emerytury przysługuje również ubezpieczonym urodzonym po 31 grudnia 1948 r. a przed 1 stycznia 1969 r.
Muszą jednak spełniać następujące warunki:
• do 31 grudnia 2006 r. mieć prawo do uzyskania emerytury na warunkach określonych powyżej;
• w przypadku ubezpieczonego będącego pracownikiem musi nastąpić rozwiązanie stosunku pracy.
ważne
Na dzień złożenia wniosku ubezpieczony nie może być członkiem Otwartego Funduszu Emerytalnego.
Wiele osób z powyższego warunku w chwili przystępowania do Otwartego Funduszu Emerytalnego nie zdawało sobie sprawy. Podpisanie umowy z Otwartym Funduszem Emerytalnym de facto przekreśliło szansę przejścia ubezpieczonego na wcześniejszą emeryturę. W związku z powyższym wiele osób starało się rozwiązać podpisane wcześniej umowy. Niestety decyzja o wyborze OFE dla osób w średnim wieku jest ostateczna (nieodwołalne oświadczenie woli). Co „sprytniejsze” osoby, które przystąpiły do II filara i którym decyzja ta nie pozwalała na skorzystanie ze świadczeń, powoływały się na art. 84 Kodeksu cywilnego przewidujący, iż razie błędu co do treści czynności prawnej można uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia woli. Można powoływać się tylko na błąd uzasadniający przypuszczenie, że gdyby składający oświadczenie woli nie działał pod wpływem błędu i oceniał sprawę rozsądnie, nie złożyłby oświadczenia tej treści (błąd istotny). Towarzystwa jednak bardzo różnie odnosiły się do tak uargumentowanych wniosków o unieważnienie umowy, często wymagając dodatkowego zaświadczenia z ZUS.
Jak unieważnić umowę
Powszechne towarzystwa emerytalne, zarządzające OFE, zrzeszone w Izbie Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych od dłuższego czasu pracowały wraz z ZUS nad jednolitą procedurą unieważniania umów z OFE dla osób, którym przynależność do II filara uniemożliwia skorzystanie z wcześniejszej emerytury. Procedura ta została ostatecznie wypracowana i zaakceptowana.
Podstawą dla unieważnienia umowy jest decyzja z ZUS o odmowie przyznania wcześniejszej emerytury jedynie ze względu na przynależność do Otwartego Funduszu Emerytalnego.
ważne
Wniosek składa się do tego Otwartego Funduszu Emerytalnego, z którym ubezpieczony podpisał pierwszą umowę.
Uczestnik Otwartego Funduszu Emerytalnego powinien złożyć wniosek o unieważnienie umowy do OFE.
Powszechne towarzystwo emerytalne, które otrzyma taki wniosek, będzie wymagać od klienta pisemnego oświadczenia o zawarciu umowy pod wpływem błędu oraz decyzji z ZUS o odmowie przyznania wcześniejszej emerytury jedynie ze względu na przynależność do OFE.
Dopiero po stwierdzeniu przez powszechne towarzystwo emerytalne nieważności umowy klient funduszu powinien poinformować o tym (na specjalnym wzorze) OFE, do którego zwrócił się z prośbą o unieważnienie umowy, oraz wszystkie fundusze, których ewentualnie następnie był członkiem.
ważne
Procedura ta nie będzie obowiązywać w odniesieniu do spraw zakończonych prawomocnym wyrokiem oddalającym powództwo o unieważnienie umowy z OFE.
Oczywiście powszechne towarzystwo emerytalne może stosować korzystniejsze (od przyjętych w tej procedurze) zasady unieważnienia umów w stosunku do swoich aktualnych, ale nie byłych członków. Procedura ta będzie obowiązywać wyłącznie do końca 2006 r. i z pewnością oznacza ułatwienie możliwości wycofania się z II filara dla tych ubezpieczonych, którzy do końca 2006 r. nabędą prawo do wcześniejszej emerytury, oraz wyjaśnienie wszelkich wątpliwości związanych z kwestią dopuszczalności rozwiązywania w takiej sytuacji umowy o przystąpieniu do OFE.


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pytania online na aplikację komorniczą. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [pytania z 2024 r.] cz. II
Oto kolejnych 25 pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów komorniczych. W następnych częściach będziemy przedstawiać pozostałe pytania.
Czy uczeń ma prawo do odwołania od wyniku matury? Procedura krok po kroku

Wyniki matury 2025 są już znane. Jeśli maturzysta spodziewał się wyższego wyniku niż uzyskał, może złożyć odwołanie od wyniku matury. Jak to zrobić? Oto procedura krok po kroku.

Jak zdobyć orzeczenie o niepełnosprawności w 2025 roku? Poznaj 6 ważnych kroków

Jak uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności w 2025 roku? Kto może się ubiegać, jakie dokumenty trzeba przygotować i co możesz dzięki temu zyskać? W naszym poradniku znajdziesz wszystko: 6 kroków, terminy, nowe przepisy i pełną listę ulg i świadczeń.

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Praktyczne aspekty korzystania z procedury VAT OSS – rejestracja, rozliczenia, płatności, ewidencja

Procedura OSS (ang. One Stop Shop) obowiązuje w Polsce od 1 lipca 2021 r., jednak wciąż wiele firm nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo może ona uprościć ich rozliczenia podatkowe w zakresie VAT. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowana, przy wsparciu doświadczonego doradcy jej wdrożenie jest szybkie i efektywne, a korzyści z jej stosowania znaczące.

Dodatek do emerytury po 65. i 70. roku życia. Jakie nowe dodatki do emerytury z ZUS dla seniorów w 2025 roku?

W 2025 roku seniorzy mogą liczyć na wyższe dodatki do emerytur – choć nie pojawiły się nowe świadczenia, to obowiązujące zostały zwaloryzowane. Sprawdź, ile dokładnie wynoszą nowe dodatki i w jakim wieku przysługują – po 65., 70. roku życia i później. Czy trzeba składać wniosek, żeby dostać dodatek do emerytury?

O co pyta lekarz orzecznik i jak wygląda komisja wydająca orzeczenie o niepełnosprawności w 2025 roku

Jak wygląda komisja orzekająca o niepełnosprawności? O co pyta lekarz orzecznik i jak się przygotować do badania? W tych kwestiach obowiązują konkretne procedury, których znajomość może pomóc w uzyskaniu orzeczenia. Zobacz krok po kroku, jak przebiega komisja, jakie pytania padają podczas rozmowy i co ma wpływ na końcową decyzję o przyznaniu stopnia niepełnosprawności.

Wzrost pensji nie wystarcza – 44% Polaków już szuka nowej pracy

Mimo dynamicznego wzrostu wynagrodzeń i rekordowo niskiego bezrobocia, polscy pracownicy nie czują się doceniani finansowo. Aż 44,2% z nich aktywnie szuka nowego miejsca zatrudnienia, wskazując na zbyt niskie wynagrodzenie, brak przejrzystości i poczucie niesprawiedliwości płacowej. Najnowsze badanie SD Worx pokazuje, że pieniądze to wciąż palący problem na rynku pracy – nawet jeśli słupki wynagrodzeń idą w górę.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Dobry wynik matury z języka angielskiego. Jakie studia może wybrać absolwent?

„Dobre wyniki z języka angielskiego dają uczniom realne szanse w rekrutacjach na bardzo zróżnicowane kierunki – od studiów językowych, przez ekonomię, aż po kierunki techniczne” – przekonuje Daria Domagała, specjalistka w zakresie edukacji językowej osób dorosłych.

REKLAMA