REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polisa (nie)chroni przed wypadkiem

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Polacy podróżujący po krajach Unii Europejskiej powinni nie tylko zaopatrzyć się w druk E111, ale także dodatkowo wykupić polisę ubezpieczeniową. Pozwala o­na na pokrycie kosztów, będących wynikiem nagłego zachorowania lub wypadku, których nie pokrywa w danym kraju ubezpieczenie zdrowotne lub NFZ odmawia ich refundacji.

Choroba, wypadek czy pobyt w szpitalu mogą spowodować, że konieczne będzie pokrycie kosztów leczenia. A są to duże kwoty. Przykładowo zryczałtowana opłata za wizytę u lekarza ogólnego lub specjalisty wynosi np. w Niemczech 10 euro za pierwszą wizytę, w Norwegia – 125 norweskich koron za poradę lekarza ogólnego zaś w Słowacji – 20 słowackich koron. Natomiast opłata za łóżko oraz wyżywienie za każdy dzień pobytu w szpitalu wynosi np. w Niemczech 10 euro, Austrii – 9 euro, Francji – 13 euro. Z tego powodu najlepszym rozwiązaniem jest wykupienie polisy w zakładzie ubezpieczeniowym, która będzie udzielać ochrony ubezpieczeniowej osobom fizycznym w zakresie: kosztów leczenia, transportu medycznego i repatriacji, trwałych następstw nieszczęśliwych wypadków, kosztów poszukiwania i ratownictwa, bagażu podróżnego, kosztów udzielenia natychmiastowej pomocy „Assistance”. Warto przy tym pamiętać, że w razie wystąpienia spraw nieuregulowanych w niniejszych ogólnych warunkach mają zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego oraz inne stosowne przepisy prawa polskiego.

Wizyta u chirurga na koszt ubezpieczyciela

Osoby decydujące się na dodatkowe ubezpieczenie w czasie pobytu poza granicami kraju muszą pamiętać, że przedmiotem ubezpieczenia są niezbędne z medycznego punktu widzenia i udokumentowane koszty leczenia ubezpieczonego, którym, przebywając poza granicami kraju, musiał się poddać. Dotyczą tylko leczenia w związku z nagłym zachorowaniem lub nieszczęśliwym wypadkiem. W takim przypadku zakresem ubezpieczenia objęte są następujące koszty:
• badań, zabiegów ambulatoryjnych, lekarstw i środków opatrunkowych przepisanych lub zleconych przez lekarza,
• pobytu w szpitalu, tj. leczenia, zabiegów i operacji,
• transportu do przychodni lub szpitala z miejsca pobytu ubezpieczonego bądź z miejsca wypadku,
• transportu ubezpieczonego do innego szpitala, jeżeli placówka medyczna, w której ubezpieczony jest hospitalizowany, nie zapewnia opieki medycznej dostosowanej do jego stanu zdrowia,
• naprawy lub zakupu protez oraz środków pomocniczych, o ile ich uszkodzenie, zniszczenie lub konieczność zakupu wynikły z nieszczęśliwego wypadku objętego ochroną ubezpieczeniową, powodującego trwały uszczerbek na zdrowiu,
• leczenia stomatologicznego w przypadku ostrych stanów zapalnych i bólowych lub gdy było o­no niezbędne wskutek nieszczęśliwego wypadku objętego ochroną ubezpieczeniową, w wysokości nie przekraczającej 75 euro.
Koszty leczenia przekraczające zakres niezbędny do przywrócenia ubezpieczonemu stanu zdrowia umożliwiającego powrót lub przewóz kraju rezydencji nie są objęte ochroną ubezpieczeniową.
Ponadto zakres ubezpieczenia w wersji podstawowej nie obejmuje kosztów leczenia związanych z:
• ciążą oraz wszystkimi jej konsekwencjami i komplikacjami,
• poronieniem,
• porodem, z wyjątkiem jednej konsultacji lekarskiej i związanego z nią niezbędnego transportu do placówki medycznej, z wyjątkiem usuwania ciąży w celu ratowania życia lub zdrowia,
• chorobą przewlekłą i jej powikłaniami oraz chorób będących przyczyną hospitalizacji w ciągu 12 miesięcy przed zawarciem umowy ubezpieczenia,
• zaburzeniami psychicznymi lub nerwicami,
• operacją plastyczną lub zabiegiem kosmetycznym,
• leczeniem, którego koszty powstałe w następstwie jednego zdarzenia nie przekraczają 25 euro (nie dotyczy to leczenia stomatologicznego).

Za bilet lotniczy zapłaci ubezpieczyciel

Polacy podróżujący po Europie decydując się na dodatkową ochronę ubezpieczeniową mają prawo do bezpłatnego transportu do kraju. Najczęściej koszty transportu i repatriacji w wariancie podstawowym pokrywane są w ramach wysokości sumy ubezpieczenia kosztów leczenia określonej polisie. Natomiast w przypadku wykupienia rozszerzonych opcji niektórzy ubezpieczyciele opłacają koszty transportu i repatriacji bez limitu kwotowego.

Ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków

Zakłady ubezpieczeniowe oferują ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków polegające na uszkodzeniu ciała powodującego trwały uszczerbek na zdrowiu lub śmierć ubezpieczonego. Ubezpieczeniem wówczas są objęte również trwałe następstwa zawałów serca oraz udaru mózgu, o ile nie istniał stan chorobowy, który mógł się przyczynić do ich powstania.
Świadczenie z tytułu trwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci ubezpieczonego ubezpieczyciel wypłaca pod warunkiem, że zdarzenia te nastąpiły w ciągu 12 miesięcy licząc od daty wypadku objętego odpowiedzialnością.
Odpowiedzialność zakładu nie obejmuje:
• szkód powstałych w wyniku zaburzeń psychicznych lub nerwic,
• śmierci i uszczerbków na zdrowiu powstałych w następstwie niewłaściwego leczenia albo niewłaściwie wykonanych zabiegów, chyba że leczenie lub zabiegi były następstwem wypadku objętego ochroną ubezpieczeniową,
• infekcji, z tym że ochrona ubezpieczeniowa istnieje, jeżeli ubezpieczony zastał zakażony drobnoustrojem chorobotwórczym w wyniku ran odniesionych w wypadku.

Wysokość świadczeń z polisy

Wykupując polisę, należy pamiętać, że zakład ubezpieczeniowy wypłaci należną kwotę tylko w przypadku odpowiedniego jej udokumentowania. Z tego powodu zgłoszone roszczenie zostanie rozpatrzone po przedłożeniu przez ubezpieczonego pełnej dokumentacji niezbędnej do ustalenia zasadności roszczenia i wysokości świadczenia, tj. dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie, diagnozy lekarskiej, dokumentów stwierdzających przyczyny i zakres udzielonej pomocy medycznej lub dotyczących innych kosztów objętych zakresem ubezpieczenia oraz oryginałów rachunków i oryginałów dowodów ich zapłaty.
W przypadku wystąpienia z roszczeniem dotyczącym świadczenia z tytułu następstw nieszczęśliwych wypadków, przy braku rachunków za leczenie, ubezpieczony zobowiązany jest przedłożyć dokumentację medyczną wysławioną na miejscu wypadku potwierdzającą, iż wypadek miał miejsce poza granicami Polski.
Rodzaje i wysokość świadczeń przysługujących ubezpieczonemu ustala się po stwierdzeniu, że istnieje związek przyczynowy pomiędzy nieszczęśliwym wypadkiem a śmiercią lub trwałym uszczerbkiem na zdrowiu. Oceny stopnia trwałego uszczerbku na zdrowiu dokonują lekarze wskazani przez ubezpieczyciela. Natomiast ustalenie związku przyczynowego oraz stopnia (procentu) trwałego uszczerbku na zdrowiu następuje na podstawie dostarczonych dowodów lub wyników badań przeprowadzonych przez lekarzy wskazanych przez zakład. Stopień trwałego uszczerbku na zdrowiu powinien być ustalony po zakończeniu leczenia, z uwzględnieniem zaleconego okresu rekonwalescencji, a w razie dłuższego leczenia – najpóźniej w 12. miesiącu od dnia wypadku. Późniejsza zmiana stopnia trwałego uszczerbku (polepszenie lub pogorszenie) nie daje podstawy do zmiany wysokości świadczenia.
Warto także pamiętać, że w razie utraty lub uszkodzenia organu, narządu, układu, których funkcje przed wypadkiem były już upośledzone wskutek choroby lub trwałego uszczerbku na zdrowiu powstałego z innego zdarzenia, stopień (procent) trwałego uszczerbku na zdrowiu określa się w wysokości różnicy między stopniem (procentem) trwałego uszczerbku po wypadku a stopniem (procentem) trwałego uszczerbku na zdrowiu przed wypadkiem. Przy ustalaniu świadczenia z tytułu trwałego uszczerbku na zdrowiu nie bierze się pod uwagę rodzaju pracy lub czynności wykonywanych przez ubezpieczonego.
W przypadku, kiedy ubezpieczyciel wypłaci świadczenie za trwały uszczerbek na zdrowiu, a następnie w ciągu 12 miesięcy od daty wypadku nastąpi śmierć ubezpieczonego będąca następstwem tego wypadku, świadczenie z tytułu śmierci wypłaca się tylko wówczas, gdy jest o­no wyższe od już wypłaconego, przy czym potrąca się kwotę uprzednio wypłaconą.

Wypłata odszkodowania

Zakłady ubezpieczeniowe stosują podobne zasady wypłat odszkodowań. Świadczenie z tytułu trwałego uszczerbku na zdrowiu wypłaca się ubezpieczonemu, a gdy ubezpieczonym jest osoba niepełnoletnia – prawnemu opiekunowi. W razie śmierci ubezpieczonego nie będącej następstwem wypadku, a przed otrzymaniem przez niego świadczenia przysługującego za trwały uszczerbek – ubezpieczyciel wypłaca świadczenie z tytułu trwałego uszczerbku uprawnionemu. Jeżeli trwały uszczerbek nie został ustalony przed śmiercią ubezpieczonego, przyjmuje się przypuszczalny stopień trwałego uszczerbku według oceny lekarzy.
Równocześnie świadczenie na wypadek śmierci wypłaca się uprawnionemu, a w przypadku braku uprawnionego – członkom rodziny według następującej kolejności: małżonek, dzieci, rodzice, krewni powołani do dziedziczenia z ustawy.

Bożena Wiktorowska


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Uważam, że Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 4 czerwca 2024 r. niesprawiedliwie pominął grupę emerytów, która złożyła wnioski o wcześniejszą emeryturę między 6 czerwca a 31 grudniem 2012 r.

Do naszej redakcji stale trafiają historie emerytów, którzy uważają, że zostali pokrzywdzeni przez niekorzystne przeliczenie wcześniejszych emerytur. Trwa to od 2013 r. aż do dnia dzisiejszego. Mechanizm pokrzywdzenia? Emerytura powszechna jest pomniejszana o np. 1000 zł miesięcznie jako sankcja za pójście na emeryturę wcześniejszą. Miesiąc w miesiąc. W artykule przykład takiego listu – autorem jest emerytowany operator kamery. Opisał, że wprost pytał się w ZUS w 2012 r (pracowników i służby prasowe), czy straci na emeryturze powszechnej za pójście na wcześniejszą emeryturę. Usłyszał, że absolutnie nie. Okazało się, że stracił i traci do teraz (do 2025 r.). Historia emeryta jest więc interesująca bo czuł w 2012 r., że zbyt piękne jest, aby nie było jakiegoś haczyka we wcześniejszej emeryturze. I próbował uniknąć zagrożenia szukając informacji w ZUS. Nie udało mu się (pomimo starań).

Zasiłek nie przez 180 ale nawet przez 365 dni dla wybranych osób. Jest ustawa i czeka na wejście w życie

Zasiłek nie przez 180 ale nawet przez 365 dni dla wybranych osób. Jest ustawa i czeka na wejście w życie, ale czy to wpłynie na aktywizację osób bezrobotnych? Raczej nie, tym bardziej, że ustawodawca poszerzył krąg podmiotów mający prawo do zasiłku przez rok.

Kolosalne zmiany dot. takich usług i produktów: bankomaty, terminale płatnicze, wpłatomaty, laptopy, smartfony, tablety, automaty biletowe, routery, modemy, piloty i inne. Już od czerwca 2025 r.

Na polskich przedsiębiorców ale i konsumentów, już za miesiąc, bo w czerwcu 2025 r. czekają kolosalne zmiany dot. takich usług i produktów: bankomaty, terminale płatnicze, wpłatomaty, laptopy, smartfony, tablety, automaty biletowe, routery, modemy, piloty i inne. O co chodzi?

Co za profity dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny - jest już ustawa

Jak się okazuje Karta Dużej Rodziny uprawnia nie tylko do licznych ulg i zniżek, jak i zasad pierwszeństwa w życiu społecznym co do korzystania z tzw. rzeczy powszechnego użytku czy miejsc użyteczności publicznej, ale rodzice - posiadacze Karty Dużej Rodziny mają też specjalne profity na rynku pracy! Czy rzeczywiście będzie to dobre rozwiązanie do ich aktywizacji? Tym bardziej, że będzie to generowało ogromny koszt dla skarbu państwa. Zatem jakie są zasady Karty Dużej Rodziny? I co to jest wyszukiwarka partnerów KDR?

REKLAMA

Ponad 4000 zł na nowoczesną protezę zębową do wzięcia dla każdego już w maju 2025 r. Nareszcie jest nowe zarządzenie Prezesa NFZ

10 kwietnia br. został opublikowany projekt nowego zarządzenia Prezesa NFZ, które ma wejść w życie już w maju br. i z którego wynikają wartości punktowe dla protez „o charakterze overdenture”, na podstawie których będzie można określić przysługujące kwoty refundacji. To doprecyzowanie dotychczas „martwych” przepisów, na które wiele osób czeka już od stycznia br., sprawi, że – możliwość wykonania nowoczesnej protezy, na koszt NFZ, wreszcie stanie się rzeczywistością. Jest jednak pewien haczyk – proteza „o charakterze overdenture” to nie do końca to samo, co proteza overdenture.

Pytania online na aplikację adwokacką i radcowską. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [KK i KPK, pytania z 2024 r.]
22 pytania testowe na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich i radcowskich. Kodeks karny i Kodeks postępowania karnego, pytania z 2024 r.
Grozi nam upadek tysięcy firm. Co z zakazem używania wyrobów pirotechnicznych? Czy powstaną strefy wolne od fajerwerków?

Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki z niepokojem śledzi działania legislacyjne prowadzące do jej likwidacji. Przestrzega przed upadłością tysięcy firm i niekontrolowanym napływem do Polski niebezpiecznej pirotechniki niewiadomego pochodzenia.

Ci, którzy są po pięćdziesiątce dostaną przelew z ZUS. Na ich konto trafi ponad 4 tysiące złotych. Jak to możliwe?

Skąd ten przelew na kilka tysięcy złotych i to jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego? Dla kogo Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest aż tak hojny? Chodzi o tak zwane świadczenie kompensacyjne. To odpowiednik pomostówki. Taka comiesięczna ZUS-owska pensja może wynieść nawet ponad 4 tysiące złotych. Wyjaśniamy, komu należy się taki przywilej i jakie trzeba spełnić warunki.

REKLAMA

Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

Zmiany w urlopach: 2 dni wolne na 1 dziecko, 3 na 2 dzieci, 4 na 3 dzieci, 5 na 4 dzieci, a za odmowę udzielenia – 30 tys. zł kary dla pracodawcy

Na 1 dziecko – 2 dni wolne, na 2 dzieci – 3 dni wolne, na 3 dzieci – 4 dni wolne, a na 4 i więcej – 5 dni wolnych, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, poddając pod wątpliwość zgodność ww. przepisu z konstytucyjną zasadą równości oraz zasadą ochrony praw dziecka. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy w roku kalendarzowym, na wszystkie dzieci i łącznie dla obojga rodziców?

REKLAMA