REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zmieniać umowę ubezpieczenia

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Zdarza się, że chcemy zmienić umowę ubezpieczenia. Może to wynikać z różnych okoliczności. Najczęściej chcemy poszerzyć zakres ochrony. Albo odwrotnie – uznaliśmy, że kilka polis, które posiadamy niepotrzebnie, dubluje osłonę w zakresie tych samych ryzyk. W zależności od rodzaju polisy oraz zaakceptowanych przez nas warunków ubezpieczenia procedura ta może być mniej lub bardziej skomplikowana.
Choć polskie prawo ubezpieczeniowe jest obecnie dostosowane do reguł europejskich, a prawa konsumentów są w nim coraz lepiej chronione, to jednak osoba chcąca wykupić polisę wciąż ma sporo problemów z dostatecznym zabezpieczeniem swoich interesów. Składa się na to wiele przyczyn. A jedną z nich jest fakt, że zasady zawierania umów ubezpieczenia ustalone są w kilku miejscach. Część z nich zawarta jest w kodeksie cywilnym, inne w ustawie o działalności ubezpieczeniowej, a jeszcze inne w tzw. ogólnych warunkach ubezpieczenia.
Trzy źródła prawa
Dotyczy to przede wszystkim ubezpieczeń na życie. A zwłaszcza tej ich części, gdzie składka jest inwestowana bądź to bezpośrednio w fundusze inwestycyjne, bądź w fundusz kapitałowy. Dlatego każdy, kto zawiera taką umowę, powinien dokładnie wiedzieć, jakie kwestie powinny być w niej uregulowane, w jakich warunkach może być o­na zmieniana oraz jakie dodatkowe obowiązki ciążą na zakładzie ubezpieczeń już w czasie trwania umowy.
W myśl przepisów kodeksu cywilnego, przez umowę ubezpieczenia zakład ubezpieczeń zobowiązuje się spełnić określone świadczenie w razie zajścia przewidzianego w umowie wypadku, a ubezpieczający zobowiązuje się zapłacić składkę. Świadczenie polega w szczególności na zapłacie określonego odszkodowania za szkodę powstałą wskutek przewidzianego w umowie wypadku – przy ubezpieczeniu majątkowym albo umówionej sumy pieniężnej, renty lub innego świadczenia w razie zajścia przewidzianego w umowie wypadku w życiu osoby ubezpieczonej – przy ubezpieczeniu osobowym.
Z kolei zgodnie z ustawą o działalności ubezpieczeniowej zakład ubezpieczeń udziela ochrony ubezpieczeniowej na podstawie umowy ubezpieczenia zawartej z ubezpieczającym. Umowa ubezpieczenia, podobnie zresztą jak i ogólne warunki ubezpieczenia, powinna być formułowana jednoznacznie i w sposób zrozumiały. Postanowienia sformułowane niejednoznacznie interpretuje się na korzyść ubezpieczającego, ubezpieczonego, uposażonego lub uprawnionego z umowy ubezpieczenia.
Zgodnie z kodeksem cywilnym zakład ubezpieczeń obowiązany jest podać w dokumencie ubezpieczenia tekst ogólnych warunków ubezpieczenia, na których podstawie umowa została zawarta. Jeżeli ogólne warunki ubezpieczenia były ogłoszone lub wyłożone do publicznej wiadomości, zakład ubezpieczeń może w dokumencie ubezpieczenia bądź tylko powołać się na ogólne warunki, bądź też zamieścić w umowie wyciąg z tych warunków zawierający najbardziej istotne ich postanowienia, podając, gdzie warunki te zostały ogłoszone lub wyłożone do publicznej wiadomości.
Nim podpiszesz umowę
Niestety, jak pokazuje praktyka, większość z nas po ogólne warunki ubezpieczenia (OWU) sięga dopiero wtedy, gdy dojdzie do nieszczęścia i trzeba zgłosić szkodę w towarzystwie ubezpieczeniowym, aby uzyskać odszkodowanie. Tymczasem trzeba wiedzieć, że ponieważ OWU stanowią immanentną część umowy ubezpieczenia, ubezpieczyciel ma prawo tam – a nie bezpośrednio w umowie – szczegółowo określić nawet tak kluczowe kwestie, jak okoliczności, których zajście wyklucza jego odpowiedzialność.
Tam też zazwyczaj uregulowane są szczegółowo obowiązki ubezpieczonego, z których powinien się wywiązać, gdy dojdzie do wypadku objętego ochroną ubezpieczeniową, a które to zapisy stanowią drugą w kolejności rafę.
W ogólnych warunkach ubezpieczenia szczegółowo zazwyczaj określony jest tryb postępowania ubezpieczonego w drodze od stwierdzenia szkody, po wypłatę odszkodowania. Bywa, że także naruszenie zasad z tej kategorii staje się dla towarzystwa ubezpieczeniowego okazją do podejmowania prób uchylania się od odpowiedzialności, a tym samym wypłaty odszkodowania należnego ubezpieczonemu.
I wreszcie w ogólnych warunkach ubezpieczenia powinny być określone zasady, na jakich umowę można zmienić lub uzupełnić w trakcie jej obowiązywania.
Jaka polisa, taki tryb zmiany
Generalnie ubezpieczenia dzielą się na majątkowe oraz na życie. W przypadku pierwszych umowy zawiera się na ogół na rok. Natomiast umowy ubezpieczenia na życie zawieramy głównie bezterminowo. A jeśli nawet określamy czas trwania umowy, to – poza polisami o charakterze wybitnie inwestycyjnym – ustalamy, że trwać o­na będzie kilka lub kilkanaście lat.
Już sam fakt długości umowy w znacznym stopniu przesądza o trybie postępowania w sytuacji, gdy umowę trzeba zmienić. W przypadku ubezpieczeń majątkowych rzadko zmieniamy treść umowy. Z praktycznego punktu widzenia wygodniej jest doczekać, aż o­na wygaśnie, i polisę na kolejny okres wykupić już na nowych, dogodniejszych warunkach. Gdy zaś w grę wchodzi poszerzenie zakresu ubezpieczenia, najwygodniej jest dokupić dodatkową polisę, a więc zawrzeć nową umowę ubezpieczenia dotyczącą tylko ochrony w tym dodatkowym zakresie.
Odwrotnie jest w przypadku ubezpieczeń na życie. Poza terminowymi polisami o charakterze wybitnie inwestycyjnym, gdzie tryb postępowania w przypadku potrzeby zmiany umowy ubezpieczenia jest podobny jak w dziedzinie ubezpieczeń majątkowych, umowę ubezpieczenia na życie lepiej renegocjować niż rozwiązywać, by zastąpić ją inną. Dlatego w przypadku zawierania takich umów ubezpieczenia tak ważna jest część ogólnych warunków ubezpieczenia, które regulują tę kwestię.
Zazwyczaj zmiana treści umowy następuje wówczas na wniosek ubezpieczającego. Jeśli ubezpieczający wyraża zgodę na zmianę treści umowy, a ogólne warunki ubezpieczenia pozwalają na wprowadzenie zmian, o które wnioskuje ubezpieczony, zawierany jest pisemny aneks do umowy.
Najczęściej wnioskujemy o zmianę trybu opłacania składki (np. z raz na rok na raz na kwartał lub co miesiąc). Tego rodzaju zmiany można zazwyczaj bezkolizyjnie przeprowadzać w każdą rocznicę polisy. Rzadziej występujemy o zmianę zakresu ubezpieczenia. Jeśli ogólne warunki ubezpieczenia przewidują dodatkowe opcje do umowy głównej (np. do umowy ubezpieczenia na życie dodatkowo w zakresie ubezpieczenia od śmierci wskutek nieszczęśliwego wypadku), a ponadto pozwalają na dokupienie takiej opcji także w czasie trwania umowy (a nie np. wyłącznie przy jej zawieraniu), umowę poszerzymy aneksem.

Zbigniew Biskupski

UŻYTKOWNICY PYTAJĄ
Czy można poszerzyć zakres ubezpieczenia
Mam już polisę ubezpieczenia na życie. Czy można ją poszerzyć o ubezpieczenie zdrowotne?
NIE. Od strony formalnej do ubezpieczeń dotyczących zdrowia, które możemy wykupić w towarzystwie ubezpieczeń na życie, zaliczają się ubezpieczenia wypadkowe i chorobowe. Wcześniej jednak trzeba wykupić jedno z ubezpieczeń: ubezpieczenie na życie (w tym związane z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym), ubezpieczenie posagowe, zaopatrzenia dzieci lub rentowe. Natomiast jeśli chcemy wykupić wyłącznie ubezpieczenie zdrowotne, musimy skorzystać z oferty towarzystw ubezpieczeniowych zajmujących się ubezpieczeniami majątkowymi i innymi osobowymi.
Wówczas polisa klasyfikowana będzie do jednej z następujących grup: ubezpieczenia rentowe, ubezpieczenia wypadku – w tym wypadku przy pracy i choroby zawodowej (w jej ramach są to polisy gwarantujące świadczenia jednorazowe, świadczenia powtarzające się lub połączone świadczenia obu rodzajów), ubezpieczenia choroby (znów polisy gwarantujące świadczenia jednorazowe, świadczenia powtarzające się lub kombinowane).
Gdy chcemy jednak skorzystać z umów dodatkowych, dotyczących ubezpieczenia zdrowotnego, a towarzyszących ubezpieczeniom na życie, musimy pamiętać, że każda taka umowa ma okres karencyjny. Jeśli więc nawet jesteśmy objęci ochroną na wypadek śmierci i nieszczęśliwego wypadku, to np. z polisy na leczenie szpitalne będziemy mogli skorzystać np. po upływie 3 miesięcy, a ze związanej z przeszczepem np. dopiero po roku itd.
Trzeba też wiedzieć, że towarzystwa ubezpieczeniowe niechętnie zawierają takie umowy – nawet jako dodatkowe – z osobami, które ukończyły już 50 rok życia, a ochrona w zakresie wielu umów szczegółowych kończy się po ukończeniu 60 roku życia. Ponadto ogólne warunki ubezpieczenia mogą obejmować wiele innych ograniczeń – zarówno co do okoliczności, które zwalniają ubezpieczyciela z odpowiedzialności, jak i o charakterze limitu.
Niektóre ubezpieczenia osobowe, w tym chorobowe i wypadkowe, mogą być przedmiotem działalności majątkowych towarzystw ubezpieczeniowych. Wówczas posiadanie ubezpieczenia na życie może mieć tylko znaczenie, jeśli wykupujemy polisę chorobową u ubezpieczyciela, który należy do tej samej grupy kapitałowej jak towarzystwo ubezpieczeń na życie i z tego tytułu możemy liczyć na preferencje przy zakupie nowej polisy.
Czy dostanę załącznik do umowy
Czy ubezpieczyciel ma obowiązek dołączenia do umowy ubezpieczenia ogólnych warunków ubezpieczenia?
NIE. Ale ubezpieczający powinien zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia i fakt ten potwierdzić własnoręcznym podpisem.
Generalnie zakład ubezpieczeń obowiązany jest podać w dokumencie ubezpieczenia tekst ogólnych warunków ubezpieczenia, na których podstawie umowa została zawarta. Trzeba jednak wiedzieć, że jeżeli ogólne warunki ubezpieczenia były ogłoszone lub wyłożone do publicznej wiadomości, zakład ubezpieczeń może w dokumencie ubezpieczenia bądź tylko powołać się na ogólne warunki, bądź też zamieścić w umowie wyciąg z tych warunków zawierający najbardziej istotne ich postanowienia, podając, gdzie warunki te zostały ogłoszone lub wyłożone do publicznej wiadomości.

Zbigniew Biskupski


PODSTAWA PRAWNA
• Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz.U. nr 124, poz. 1151 z późn. zm).


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renciści czekają na nowy dodatek. Co z pracami legislacyjnymi?

Osoby pobierające renty z tytułu niezdolności do pracy dopytują o nowy dodatek. W tym momencie nie wiadomo jeszcze, kiedy taka zmiana mogłaby zostać wprowadzona.

Zasiłek stały z MOPS – ile wynosi, jak go uzyskać i komu przysługuje w 2025 roku?

Ile wynosi zasiłek stały z MOPS w 2025 roku i jak go uzyskać? Czy zasiłek stały z MOPS wlicza się do emerytury? Komu przysługuje to świadczenie i jakie trzeba spełniać kryteria dochodowe? Jakie dokumenty złożyć, by dostać zasiłek stały z pomocy społecznej? Czy można łączyć zasiłek stały z innymi świadczeniami z MOPS? Sprawdź aktualne zasady przyznawania zasiłku stałego, wysokość kryterium dochodowego na 2025 rok oraz zobacz, czy masz prawo do wsparcia finansowego z pomocy społecznej!

Nie wyrzucaj starego dowodu osobistego! Może zapewnić Ci wyższą emeryturę. Nawet kilkaset złotych więcej

Mimo że stare dowody osobiste często traktowane są jako zwykłe pamiątki, to mało kto wie, że ich posiadanie może przynieść konkretne korzyści. W niektórych przypadkach mogą one stanowić wartościowe źródło informacji i pomóc zyskać wyższe świadczenie. Jak to możliwe? Oto szczegóły. 

Student pracuje w wakacje. Co z ubezpieczeniem zdrowotnym?

Po rozwiązaniu umowy o pracę rodzice powinni ponownie zgłosić dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego, jeśli nadal się uczy i nie ukończyło 26 lat. To ważne dla ciągłości ubezpieczenia - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Wzrósł dług Polski: Zła wiadomość dla rządu i samorządów, to już 57,4% PKB

Dług polskiego sektora instytucji rządowych oraz samorządowych (general government) wzrósł do 57,4% PKB w pierwszym kwartale 2025 r. z 55,3% PKB zanotowanych kwartał wcześniej. Takie dane podał Eurostat. Natomiast w pierwszym kwartale 2024 r. wskaźnik ten wyniósł 51,3% PKB.

MOPS znaczny stopień niepełnosprawności – jakie świadczenia i wsparcie przysługują?

Jakie zasiłki przysługują przy znacznym stopniu niepełnosprawności w 2025 roku? Czy MOPS wypłaca zasiłek stały i pielęgnacyjny? Kiedy można liczyć na specjalny zasiłek opiekuńczy i jakie są limity dochodowe? W tym poradniku zebraliśmy najważniejsze informacje o świadczeniach MOPS i programach pomocowych dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności – od wysokości zasiłków po procedurę składania wniosków. Sprawdź, na co naprawdę możesz liczyć.

Mało kto o tym wie, a można dostać 100 zł na rachunki za prąd. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać dopłatę?

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) zapewnia wsparcie finansowe w wysokości 100 zł miesięcznie na pokrycie kosztów prądu. Dofinansowanie to jest przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami, które do funkcjonowania wymagają użycia respiratora lub koncentratora tlenu. Oto szczegóły.

Księgowość w erze automatyzacji. Eksperci spotkają się w Targach Kielce

Nowe technologie, presja legislacyjna i rosnące oczekiwania klientów nie pozostawiają złudzeń – biura rachunkowe muszą redefiniować swoje modele działania. VI Kongres Biur Rachunkowych, który odbędzie się 30 września i 1 października 2025 roku w Targach Kielce, to odpowiedź branży na dynamiczne zmiany w otoczeniu prawnym, podatkowym i organizacyjnym.

REKLAMA

Czy w fundacji rodzinnej beneficjent (córka fundatora) może być zatrudniona na podstawie umowy o pracę jako osoba zarządzająca mieniem fundacji?

W naszej ocenie beneficjent fundacji rodzinnej może być zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Obowiązujące przepisy prawa nie zakazują takiego rozwiązania, a nadto zawarcie umowy o pracę z beneficjentem nie mieści się w katalogu tzw. ukrytych zysków ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Unijna reforma praw pasażerów 2025 – co się zmieni przed kolejnym sezonem wakacyjnym?

Planujesz podróż samolotem? Już wkrótce unijne przepisy dotyczące praw pasażerów przejdą największą reformę od dwudziestu lat. Rada Unii Europejskiej zatwierdziła nowelizację rozporządzenia 261/2004, które od dwóch dekad regulowało zasady odszkodowań i opieki w razie opóźnień oraz odwołań lotów. Nowe przepisy mają zostać uchwalone jeszcze w 2025 roku, a ich wejście w życie przewiduje się na przełomie jesieni i zimy, najpóźniej przed sezonem wakacyjnym 2026

REKLAMA