REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Później na emeryturę

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Niemal wszyscy nasi sąsiedzi podnoszą wiek emerytalny i likwidują prawo do wcześniejszych emerytur. To odpowiedź na starzenie się społeczeństwa. Polska, jak dotychczas, podąża w odwrotnym kierunku.
Najnowsze raporty Banku Światowego „Sustainability of pension System in the UE8” i raport OECD „Pension at glance 2005” wskazują, że na całym świecie odbywa się proces dostosowywania wieku emerytalnego do wyzwań współczesności – wydłużającego się życia, starzejącego społeczeństwa, malejącego przyrostu naturalnego i bankrutującej idei państwa opiekuńczego.

Belg i Niemiec dłużej

W ubiegłym tygodniu strajki sparaliżowały Belgię, która od 2002 r. podnosi wiek emerytalny kobiet. Wynosił o­n 62 lata, a docelowo w 2009 r. ma wynieść 65 lat.
Niemal wszystkie kraje starej Unii mają już jednak zrównany lub są w trakcie zrównywania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Prawie we wszystkich z nich (poza Austrią) wynosi o­n 65 lat dla obojga płci. Najdłużej pracują Irlandczycy (do 66 lat). Wyjątkiem jest Francja. Tam wiek emerytalny dla obojga płci wynosi 60 lat. Jednak także tam próbuje się go podnieść. Póki co blokują to niezwykle silne związki zawodowe. Jak pisał w ubiegłym tygodniu „Financial Times”, także powstający rząd Niemiec rozważa podniesienie wieku emerytalnego z 65 do 67 lat.
Co ciekawe, niecierpiące na kryzys demograficzny USA są w trakcie wydłużania wieku emerytalnego – z 65 do 67 lat.

Nowa Unia się reformuje

Wszystkie kraje nowej Unii (poza Polską) podnoszą wiek emerytalny. Słowacy robią to do 2014 r. corocznie o 9 miesięcy. Teraz wynosi o­n 60,75 lat dla mężczyzn, ale w przyszłym roku osiągnie już docelowy poziom 62 lat. Dla kobiet, w zależności od liczby dzieci, obecnie waha się od 53,75 do 57,75 lat. Wyniesie 62 lata.
Także Czesi podnoszą wiek emerytalny (o 4 miesiące rocznie). W 2013 r. wyniesie o­n 63 lata dla bezdzietnych kobiet, 59-62 dla tych, które wychowały dzieci (w zależności do ich liczby) i 63 lata dla mężczyzn. Również Węgrzy postępują tak samo. W tym roku wiek emerytalny wzrósł do 60 lat, w 2007 r. 61 lat, a do końca 2009 r. 62 lata.
W 2009 r. proces podnoszenia tego wieku zakończą Łotysze (wyniesie 62 lata), a już w 2006 r. Litwini (wiek emerytalny kobiet wzrośnie do 60 lat). Estonki będą pracować od 2014 r. do 63 roku życia. Ich wiek emerytalny wzrasta każdego roku o pół roku. Bułgarzy, podnosząc wiek emerytalny i likwidując przywileje, pozwalają osobom z brakującym stażem płacić za niego z własnej kieszeni.
Osoby przechodzące w Polsce na emerytury są młode. W ub.r. mężczyźni mieli średnio 58,7 lat, kobiety 56 lat. To najniższy wiek w UE i OECD. Mamy też najwyższy wskaźnik bezrobocia. Podobnie (też najgorzej) jest ze wskaźnikiem aktywności osób starszych (55-64 lata). Wynosi o­n 26,2 proc. (średnia dla UE ponad 40 proc.). – Pobieranie przez młodych emerytów łatwo dostępnych świadczeń powoduje określone koszty, obciążające pracujących. Przez to są o­ni drodzy i pracodawcy nie chcą ich zatrudniać – podkreśla prof. Marek Góra.
Na tak niską aktywność zawodową nakłada się też problem starzejącego się społeczeństwa. Od 2001 r. więcej Polaków umiera niż się rodzi.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Zmiany wymusi demografia

Ubiegłoroczna propozycja zawarta w planie Hausnera, przewidująca stopniowe podnoszenie wieku emerytalnego kobiet, wywołała ogromny opór. Rząd się z niej wycofał i sprawa ucichła. Ponadto po lipcowej awanturze pod Sejmem stworzono nie tylko odrębny system emerytalny dla górników, ale też wydłużono możliwość przechodzenia na emeryturę pozostałym pracownikom. – Kontynuowanie polityki ułatwiania odejścia z rynku pracy osobom stosunkowo młodym nie pozwoli na poprawę sytuacji na rynku pracy – podkreśla ekspert rynku pracy Michał Boni.
Nie uda się uniknąć wydłużenia aktywności zawodowej Polaków. Jeśli zmiany te nie zostaną wprowadzone wcześniej i z odpowiednim przygotowaniem, to wymusi je demografia i bankrutujący system ubezpieczeń społecznych. Wtedy nie tylko znikną przywileje, ale będą też obniżane już wypłacane świadczenia.

Bartosz Marczuk

OPINIA
Emilia Skrok, ekspert Banku Światowego
Polska jako jedyny kraj nowej Unii nie podnosi wieku emerytalnego i nie dąży, aby był o­n równy dla obojga płci. A trzeba podkreślić, że podejmowane przez naszych sąsiadów działania są nie tylko korzystne z punktu widzenia wypłacalności systemu ubezpieczeń, ale także dla osób, które w przyszłości będą korzystać ze świadczeń. Zależność ta działa szczególnie w polskim systemie. Wysokość świadczenia będzie zależeć od wysokości zgromadzonego kapitału i tego, ile statystycznie lat pozostanie do przeżycia osobie przechodzącej na emeryturę. Jeśli skorzysta o­na ze świadczenia później, to wyższy kapitał zostanie podzielony przez mniejszą liczbę lat. Emerytura będzie więc wyższa. Biorąc pod uwagę starzejące się polskie społeczeństwo i wypłacalność systemu w przyszłości, pytanie, które trzeba sobie zadać nie brzmi, czy wydłużać wiek emerytalny. o­no brzmi, kiedy to robić. Moim zdaniem, im szybciej, tym lepiej.


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Staż pracy a urlop. Czy w 2025 r. będą zmiany?

Staż pracy a urlop. Czy w 2025 r. będą zmiany? Być może, szczególnie w obliczu gruntownych zmian prawa w zakresie zaliczania do stażu pracy okresu zatrudnienia w ramach JDG i umów zleceń! Co więcej, w polskiej debacie publicznej coraz głośniej wybrzmiewa postulat, który może zrewolucjonizować podejście do praw pracowniczych – wprowadzenie powszechnego tzw. urlopu stażowego. Wówczas nie-pracownicy również skorzystaliby na zmianach. Pomysł, choć nie nowy, nabiera impetu w kontekście rosnącej świadomości na temat potrzeby zachowania równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Czy dodatkowe dni wolne, uzależnione od lat spędzonych na rynku pracy, wejdą w życie? W wielu zawodach już tak jest! Być może stanie się to więc powszechnym prawem.

Przelew darowizny ze środków firmowych spółki: Czy zwolnienie z podatku od darowizn nadal obowiązuje? Skarbówka wyjaśnia

Skarbówka potwierdził, że przekazanie środków pieniężnych bezpośrednio z konta firmowego spółki, której darczyńca jest wspólnikiem, na konto obdarowanego – przy spełnieniu ustawowych formalności – może korzystać ze zwolnienia z podatku od darowizn. To jest dobra wiadomość dla podatników.

PFRON dofinansowanie do samochodu dla niepełnosprawnych. Możesz dostać nawet 185 tys. zł. Nabór wniosków tylko sierpniu!

Możesz dostać nawet 185 tys. zł dopłaty do zakupu i adaptacji samochodu jako kierowca lub pasażer, jeśli jesteś osobą niepełnosprawną. Druga tura rządowego programu "Samodzielność – Aktywność – Mobilność!" rusza już 1 sierpnia 2025 r. Wnioski przyjmowane są tylko online, a o dopłacie decyduje nie tylko kolejność, ale i punktacja. Dowiedz się komu przysługuje dofinansowanie z PFRON, sprawdź zasady, warunki, wymagania i wysokość dofinansowania. Nie zmarnuj tej szansy, to ostatni nabór w tym roku!

Koniec pobłażania dla agresji wobec lekarzy – nowe wytyczne Prokuratora Generalnego [PDF]

Wzrost liczby przypadków agresji wobec pracowników ochrony zdrowia skłonił Prokuratora Generalnego do wydania jednoznacznych wytycznych w sprawie prowadzenia postępowań karnych w takich sprawach. Naczelna Izba Lekarska z zadowoleniem przyjęła tę decyzję, podkreślając, że to efekt długofalowych działań środowiska lekarskiego na rzecz poprawy bezpieczeństwa.

REKLAMA

Na ile oszacowano miesięczną wartość nieodpłatnej pracy domowej? Wartość „ukrytej” pracy kobiet była znacznie wyższa niż mężczyzn

Ile wynosi średnia miesięczna wartość nieodpłatnej pracy domowej? Kobiety, zwłaszcza matki małych dzieci, wykonują znacząco więcej nieodpłatnej pracy domowej niż mężczyźni. Różnice te są widoczne we wszystkich obszarach codziennych obowiązków. Ocenia Polski Instytut Ekonomiczny, powołując się na badania GUS.

Stanowisko NIL z 2023 r. ws. biorezonansu

W przestrzeni publicznej coraz częściej pojawiają się doniesienia o stosowaniu terapii biorezonansu magnetycznego – metody, która zyskuje popularność zarówno wśród zwolenników medycyny alternatywnej, jak i osób poszukujących niekonwencjonalnych sposobów leczenia różnych dolegliwości. Przypominamy stanowisko Rady Ekspertów Naczelnej Izby Lekarskiej z sierpnia 2023 r.

4-dniowy tydzień pracy: hit czy mit? Nabór wniosków od 14 sierpnia do 15 września 2025 r.

Skrócenie tygodnia pracy do czterech dni nie jest już tylko trendem na zachodzie. Jeszcze kilka lat temu koncepcja czterodniowego tygodnia pracy wydawała się futurystycznym eksperymentem. Dziś coraz więcej firm testuje ten model, motywowane realnymi korzyściami: większym zaangażowaniem zespołów, niższą rotacją, a nawet oszczędnościami kosztowymi, np. dzięki programowi pilotażowemu z MRPiPS. Etap II programu to właśnie testowanie zaproponowanego modelu skróconego czasu pracy w środowisku pracy – zaczyna się 1 stycznia 2026 r. i trwa do 31 grudnia 2026 r.

Wzrost wynagrodzeń w budżetówce kością niezgody. Ale coś się zmienia po 10 latach

Po raz pierwszy od dekady doszło do bezprecedensowego porozumienia w Radzie Dialogu Społecznego - zarówno związki zawodowe, jak i organizacje pracodawców jednomyślnie sprzeciwiły się rządowej propozycji zaledwie 3-procentowej podwyżki płac w budżetówce. Uchwała nr 139 RDS, przyjęta 14 lipca 2025 roku, to nie tylko wyraz wspólnego stanowiska wobec zbyt niskiego wzrostu wynagrodzeń, lecz także sygnał narastającego kryzysu w dialogu społecznym i zapowiedź otwartego sporu z rządem.

REKLAMA

Okulary za kierownicą: kiedy grozi mandat nawet w wysokości 500 zł? O tym musisz pamiętać

Kierowcy z wadami wzroku powinni zachować szczególną ostrożność. Mimo że jazda w okularach korekcyjnych wydaje się standardowa, w niektórych przypadkach może skutkować mandatem w wysokości nawet 500 zł. Wysokość kary zależy od kodów, które są wpisane w twoim prawie jazdy. Upewnij się, że znasz obowiązujące przepisy, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.

Nawet 80 km/h. Tak pędzą dzieciaki na hulajnogach

Coraz więcej dzieci trafia do szpitali z poważnymi urazami po wypadkach na elektrycznych hulajnogach – alarmuje Mateusz Struś asystent z Oddziału Neurochirurgii Dziecięcej, Dziecięcego Szpitala Klinicznego WUM. Jego zdaniem główną przyczyną jest nadmierna prędkość oraz brak kasków, a nieletni pacjenci często osiągają na własnych hulajnogach nawet 70–80 km/h.

REKLAMA