REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zgromadzone na koncie środki wracają do pracownika

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Pracodawca oraz reprezentacja pracowników mogą zawrzeć porozumienie o likwidacji pracowniczego programu emerytalnego funkcjonującego w firmie.

Ustawa o pracowniczych programach emerytalnych (PPE) z 2004 r. znacząco rozbudowała katalog przypadków, w których możliwa jest likwidacja programu. Jednym z nich jest likwidacja PPE w konsekwencji zawarcia przez pracodawcę z reprezentacją pracowników porozumienia w tej sprawie.

Porozumienie to początek

Porozumienie to musi zostać zawarte na piśmie przez prawidłowo umocowanych reprezentantów pracodawcy oraz wszystkich związków zawodowych działających w firmie. Dopiero po zawarciu tego porozumienia pracodawca ma prawo wypowiedzieć zakładową umowę emerytalną, za okresem wypowiedzenia ustalonym w umowie zakładowej. Następnie, zgodnie z treścią art. 41 ust. 3 ustawy, ma o­n obowiązek złożyć do Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych (KNUiFE) wniosek o wydanie decyzji o wykreśleniu PPE z rejestru programów. Wniosek ten rozpoczyna procedurę administracyjną, która może potrwać nawet kilka tygodni.
WARTO WIEDZIEĆ
Od złożenia wypowiedzenia przez pracodawcę do dnia wykreślenia programu z rejestru zasady programu pozostają bez zmian. Oznacza to, że składka podstawowa opłacana obowiązkowo przez pracodawcę w wysokości określonej w umowie zakładowej powinna być opłacana aż do dnia wykreślenia programu z rejestru programów prowadzonego przez KNUiFE.

Informacja o likwidacji

Po uzyskaniu decyzji o wykreśleniu programu z rejestru pracodawca przekazuje uczestnikom, za potwierdzeniem lub przesyłką poleconą, informację o likwidacji programu, powiadamiając ich jednocześnie o terminie, od którego zaprzestał naliczać, pobierać i odprowadzać składki, oraz o przyczynach likwidacji programu i o czynnościach, które podjął. Powyższa informacja powinna zawierać ponadto wezwanie uczestnika do wskazania pracodawcy rachunku, na który ma zostać dokonana wypłata transferowa, oraz pouczenie, że w przypadku niepodania tego rachunku w terminie jednego miesiąca zgromadzone środki zostaną po prostu zwrócone.

Co ze składkami

Od dnia wykreślenia programu z rejestru pracodawca nie nalicza i nie odprowadza nowych składek podstawowych do PPE. Natomiast zgromadzone w PPE środki muszą zostać rozdysponowane (wypłacone z PPE) zgodnie z dyspozycją uczestnika. Ma o­n dwie opcje do wyboru. Może dokonać wypłaty transferowej albo doprowadzić swoją biernością (niepodejmowaniem żadnych działań) do zwrotu zgromadzonych środków. Konsekwencje zarówno podatkowe, jak i ubezpieczeniowe obu tych opcji są różne. W zależności od wyboru jednej z nich inny jest też okres, w którym uczestnik może fi- zycznie wypłacić zgromadzone środki.
Warto podkreślić, iż te same zasady mają zastosowanie w stosunku do uczestników będących pracownikami pracodawcy, jak i uczestników niepozostających już z pracodawcą w stosunku pracy.

Wypłata transferowa

Przypadki, w których możliwe jest dokonanie wypłaty transferowej, określa art. 43 ust. 2 ustawy o PPE. Zgodnie z tym przepisem wypłata transferowa z pracowniczego programu emerytalnego w przypadku likwidacji programu może być dokonana do innego PPE, do którego należy uczestnik likwidowanego programu albo na jego indywidualne konto emerytalne (IKE). Oznacza to, iż aby móc dokonać wypłaty transferowej, uczestnik musi posiadać rachunek IKE (w banku, funduszu inwestycyjnym, domu maklerskim lub zakładzie ubezpieczeń) albo być uczestnikiem PPE prowadzonego u innego pracodawcy.

Bez podatków i składek

Wypłata transferowa nie pociąga za sobą ani dla uczestnika, ani dla pracodawcy, żadnych konsekwencji w zakresie podatkowym czy składek na ubezpieczenia społeczne. Całe 100 proc. kwoty zgromadzonej przez uczestnika na jego koncie w ramach PPE jest przekazywane zgodnie z jego dyspozycją. Uczestnik, dokonując wypłaty transferowej, nie traci więc finansowo. Nie ma jednak możliwości fizycznej wypłaty pieniędzy i skonsumowania zgromadzonych środków. Wypłata transferowa jest w istocie odłożeniem (odroczeniem) w czasie możliwości skorzystania przez uczestnika ze zgromadzonych środków.
W przypadku wypłaty transferowej dokonanej do PPE przekazane środki będą inwestowane w tym nowym PPE aż do czasu uzyskania przez uczestnika uprawnień do wypłaty ich z pracowniczego programu emerytalnego. Natomiast w przypadku wypłaty transferowej do IKE środki, aby nie zaszła konieczność zapłaty podatku oraz składek do ZUS, powinny pozostawać na indywidualnym koncie emerytalnym do 60 roku życia danej osoby.

Wycofanie środków z IKE

Jeśli uczestnik likwidowanego PPE będzie chciał wycofać pieniądze przekazane w ramach wypłaty transferowej do innego PPE czy IKE, będzie mógł to zrobić na zasadach przewidzianych w ustawach: o pracowniczych programach emerytalnych oraz o indywidualnych kontach emerytalnych.
Osoba posiadająca rachunek IKE może w każdej chwili dokonać likwidacji tego rachunku i skonsumować zgromadzone środki (dokonać tzw. zwrotu z IKE). Decydując się na to, musi jednak pamiętać o wiążących się z tym konsekwencjami podatkowymi i „ubezpieczeniowymi” (w zakresie składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne uczestnika) na podobnych zasadach jak w przypadku zwrotu z PPE. Ponadto likwidacja IKE wcześniej niż przed upływem 12 miesięcy od jego utworzenia może się wiązać z koniecznością zapłaty określonej kwoty na rzecz podmiotu prowadzącego IKE.
WARTO WIEDZIEĆ
W przypadku likwidacji PPE, mimo iż obowiązek taki nie wynika z przepisów ustawy, pracodawca powinien pomóc pracownikom w otworzeniu rachunków IKE, na które mogliby dokonać wypłaty transferowej z PPE.

Zwrot środków z PPE

W przypadku braku wskazania przez uczestnika rachunku IKE lub PPE do dokonania wypłaty transferowej pracodawca ma obowiązek zwrócić uczestnikowi zgromadzone przez niego środki inaczej. Zwrot może być dokonany przelewem na rachunek bankowy uczestnika albo w innej formie, w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące od dnia otrzymania przez uczestnika informacji o likwidacji programu.
Jeśli pracodawca nie może zwrócić uczestnikowi jego pieniędzy, np. z powodu nieposiadania aktualnego adresu uczestnika programu, są o­ne przekazywane do depozytu sądowego. Środki przekazane do depozytu sądowego stają się własnością Skarbu Państwa po upływie 20 lat, chyba że uczestnik przed upływem tego terminu wyda dyspozycję przekazania ich na wskazany przez siebie rachunek bankowy.
Dokonanie zwrotu pociąga za sobą dla uczestnika konsekwencje w zakresie podatkowym oraz składek na ubezpieczenia społeczne. W praktyce są to potrącenia z wypłacanej kwoty.

Marcin Wojewódka
Autor jest radcą prawnym, twórcą komentarza do ustawy o PPE


PODSTAWA PRAWNA
• Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o pracowniczych programach emerytalnych – Dz.U. nr 116, poz. 1207 z późn. zm.
• Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych – Dz.U. nr 116, poz. 1205 z późn. zm.


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co za profity dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny - jest już ustawa

Jak się okazuje Karta Dużej Rodziny uprawnia nie tylko do licznych ulg i zniżek, jak i zasad pierwszeństwa w życiu społecznym co do korzystania z tzw. rzeczy powszechnego użytku czy miejsc użyteczności publicznej, ale rodzice - posiadacze Karty Dużej Rodziny mają też specjalne profity na rynku pracy! Czy rzeczywiście będzie to dobre rozwiązanie do ich aktywizacji?

Ponad 4000 zł na nowoczesną protezę zębową do wzięcia dla każdego już w maju 2025 r. Nareszcie jest nowe zarządzenie Prezesa NFZ

10 kwietnia br. został opublikowany projekt nowego zarządzenia Prezesa NFZ, które ma wejść w życie już w maju br. i z którego wynikają wartości punktowe dla protez „o charakterze overdenture”, na podstawie których będzie można określić przysługujące kwoty refundacji. To doprecyzowanie dotychczas „martwych” przepisów, na które wiele osób czeka już od stycznia br., sprawi, że – możliwość wykonania nowoczesnej protezy, na koszt NFZ, wreszcie stanie się rzeczywistością. Jest jednak pewien haczyk – proteza „o charakterze overdenture” to nie do końca to samo, co proteza overdenture.

Pytania online na aplikację adwokacką i radcowską. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [KK i KPK, pytania z 2024 r.]
22 pytania testowe na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich i radcowskich. Kodeks karny i Kodeks postępowania karnego, pytania z 2024 r.
Grozi nam upadek tysięcy firm. Co z zakazem używania wyrobów pirotechnicznych? Czy powstaną strefy wolne od fajerwerków?

Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki z niepokojem śledzi działania legislacyjne prowadzące do jej likwidacji. Przestrzega przed upadłością tysięcy firm i niekontrolowanym napływem do Polski niebezpiecznej pirotechniki niewiadomego pochodzenia.

REKLAMA

Ci, którzy są po pięćdziesiątce dostaną przelew z ZUS. Na ich konto trafi ponad 4 tysiące złotych. Jak to możliwe?

Skąd ten przelew na kilka tysięcy złotych i to jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego? Dla kogo Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest aż tak hojny? Chodzi o tak zwane świadczenie kompensacyjne. To odpowiednik pomostówki. Taka comiesięczna ZUS-owska pensja może wynieść nawet ponad 4 tysiące złotych. Wyjaśniamy, komu należy się taki przywilej i jakie trzeba spełnić warunki.

Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

Zmiany w urlopach: 2 dni wolne na 1 dziecko, 3 na 2 dzieci, 4 na 3 dzieci, 5 na 4 dzieci, a za odmowę udzielenia – 30 tys. zł kary dla pracodawcy

Na 1 dziecko – 2 dni wolne, na 2 dzieci – 3 dni wolne, na 3 dzieci – 4 dni wolne, a na 4 i więcej – 5 dni wolne, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, powołując się m.in. na naruszenie przez ww. przepis konstytucyjnej zasady równości. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców?

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

REKLAMA

UWAGA: maturę można zdawać w domu. Jest komunikat CKE

Wprawdzie nie doszło jeszcze do tego, że maturę można zdawać zdalnie (na szczęście), ale okazuje się, że można ją zdawać w domu. Są na to przepisy, jest specjalny wniosek, a poszczególne Okręgowe Komisje Egzaminacyjne wydają w tym zakresie wytyczne.

Zmiany w wypłatach 800 plus. ZUS przesuwa w maju terminy przelewów. Kiedy pieniądze trafią do rodziców?

Jak to jest z tym przelewaniem 800 plus na konta rodziców? Wedle harmonogramu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pieniądze wypłacane są w dziesięciu określonych terminach. Bywa, że z powodu takiego a nie innego ułożenia dat, przelewy robione są wcześniej. Tak właśnie będzie w maju.

REKLAMA