REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polisa ochroni narciarza na górskim stoku

REKLAMA

Zbliżające się ferie zimowe są nie tylko okazją do wypoczynku w Polsce, ale także poza granicami. Jednak, wybierając się na narty, należy zabrać ze sobą polisę chroniącą przed ewentualnymi kosztami leczenia oraz wypłatą odszkodowania OC.
Rozpoczynający się sezon narciarski oraz międzysemestralna przerwa w nauce dla dzieci i młodzieży powodują, że wiele osób zastanawia się nad wykupieniem dodatkowej polisy. Turyści przeważnie poszukują ubezpieczenia chroniącego nie tylko od odpowiedzialności cywilnej, ale także od ewentualnych wydatków związanych z leczeniem. Wypoczynek za granicą może bowiem przysporzyć dodatkowych kosztów związanych z nagłym wypadkiem czy urazem, na przykład podczas uprawiania zimowych sportów. Nie we wszystkich krajach UE możemy korzystać z pomocy w ramach opłacanej w Polsce składki zdrowotnej. W praktyce oznacza to konieczność dopłacenia do leczenia z własnej kieszeni.

Zawsze z kartą

Osoby spędzające ferie w krajach UE, nawet mając dodatkowe ubezpieczenie wykupione w firmie ubezpieczeniowej, powinny zabrać ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dzięki temu będą mogły skorzystać z pomocy medycznej finansowanej ze składek zdrowotnych płaconych w Polsce. Mają do niej prawo wszystkie osoby ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia. Przy czym każdy członek rodziny bez względu na wiek (także dzieci) musi mieć własny dokument ubezpieczenia. Każda osoba ubezpieczona, także członek rodziny, otrzymuje własną kartę. A zatem, gdy np. na wakacje wyjeżdża czteroosobowa rodzina, każdy jej członek, w tym dzieci, powinien zaopatrzyć się w EKUZ. Karta jest wydawana osobom wyjeżdżającym czasowo do innego państwa członkowskiego. EKUZ uprawnia do korzystania z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w innym państwie członkowskim w takim zakresie, który umożliwi kontynuowanie zaplanowanego pobytu w bezpiecznych warunkach z medycznego punktu widzenia. Trzeba jednak pamiętać, że karta ta uprawnia do korzystania w innych państwach z opieki tylko tych placówek, które działają w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia. Za leczenie prywatne pacjent musi zapłacić we własnym zakresie.
W większości państw także placówki działające w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia pobierają opłaty od ubezpieczonych. EKUZ z tych opłat nie zwalnia.
Zakres standardowych ubezpieczeń oferowanych przez firmy ubezpieczeniowe:
• koszty leczenia następstw nieszczęśliwych wypadków (konsultacje lekarskie, badania lekarskie, zabiegi, leki, środki opatrunkowe przepisane przez lekarza, pobyt w szpitalu);
• koszty ratownictwa i poszukiwań amatora sportów zimowych, udzielenia mu doraźnej pomocy lekarskiej oraz koszty transportu do punktu medycznego;
• koszty powrotu osoby ubezpieczonej do kraju oraz dodatkowe koszty podróży osoby towarzyszącej.

Za szpital trzeba płacić

Wyjeżdżając na narty, należy pamiętać, że w wielu krajach (np. w Austrii i we Francji) ratownictwo górskie jest w pełni odpłatne. Należy także pamiętać, że leczenie skutków wypadków związanych z uprawianiem sportu, w tym narciarstwa, obciążone jest wyższymi opłatami niż w innych przypadkach. W związku z tym zaleca się wykupienie ubezpieczenia dodatkowego obejmującego koszty, których w krajach UE nie pokrywa powszechne ubezpieczenie zdrowotne. W Austrii osoba, która trafi do szpitala nawet posiadając Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, musi za każdy dzień pobytu w szpitalu zapłacić od 10 do15 euro. We Francji do każdego dnia pobytu w szpitalu trzeba zapłacić 20 proc. kosztów leczenia lub dzienną opłatę ryczałtową w wysokości 14 euro. W Niemczech pobyt w szpitalu kosztuje 10 euro. Natomiast w przypadku wypadku w Szwajcarii trzeba się liczyć z koniecznością pokrycia pełnych kosztów leczenia, gdyż Polska nie ma żadnych porozumień ze Szwajcarią, które uprawniałyby ubezpieczonych w NFZ do nieodpłatnego lub częściowo odpłatnego korzystania z usług i opieki zdrowotnej szwajcarskiej służby zdrowia. Dlatego też w przypadku skorzystania z opieki zdrowotnej w Szwajcarii osoba poszkodowana zostanie obciążona pełnymi kosztami.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ochrona na miarę potrzeb

Osoby pragnące się udać na zimowy wypoczynek, wybierając odpowiednie dla siebie ubezpieczenie, powinny zwrócić uwagę na zakres ubezpieczenia. Firmy ubezpieczeniowe przeważnie oferują swoim klientom polisy chroniące przed:
• następstwami nieszczęśliwych wypadków,
• wydatkami związanymi z kosztami wyleczenia w przypadku nagłych zachorowań lub nieszczęśliwych wypadków,
• odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym.
W zamian za dodatkową opłatę można się także ubezpieczyć na wypadek:
• kosztów leczenia w związku z zaostrzeniem lub powikłaniami związanymi z chorobą przewlekłą,
• ryzyka związanego z uprawianiem narciarstwa lub snowboardu,
• wyczynowego uprawiania sportu lub sportu wysokiego ryzyka.
Przy zawieraniu umowy ubezpieczenia przed wyjazdem na narty trzeba zwrócić uwagę na to, aby:
• w przypadku ochrony zdrowia i życia wybierać maksymalny limit odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń do potencjalnych zagrożeń. W praktyce to oznacza, że ubezpieczony będzie mógł korzystać ze wszystkich usług medycznych w miejscu wypoczynku,
• osoby wyjeżdżające na narty skorzystały z ubezpieczenia ewentualnych zobowiązań z tytułu odpowiedzialności cywilnej wobec osób trzecich, np. innych narciarzy. Trzeba bowiem pamiętać, że ubezpieczenie OC chroni od skutków finansowych związanych z naprawieniem szkody. Dotyczy to najczęściej sytuacji, kiedy to jeden z amatorów białego szaleństwa wpada na innego, wyrządzając często i sobie, i jemu krzywdę. W takim przypadku ubezpieczyciel pokrywa koszty nie tylko zniszczenia mienia innej osoby, ale także leczenia uczestnika wypadku. Z ubezpieczenia OC będą pokrywane koszty pobytu w szpitalu poszkodowanej osoby, rehabilitacji oraz koszty związane z naprawą lub zakupem nowego sprzętu w miejsce zniszczonego. Trzeba także pamiętać, że wydatki mogą być zwiększone o koszty ewentualnego procesu sądowego i adwokata. W przypadku posiadania polisy, zostaną o­ne pokryte z ubezpieczenia.
• ubezpieczenie obejmowało także sprzęt narciarski, w tym narty zjazdowe i biegowe, deski do snowboardu, wraz z osprzętem, wiązania i buty do nart zjazdowych, biegowych i do snowboardu, gogle narciarskie.

Zabezpieczenie przed lawiną

W większości krajów UE z własnej kieszeni trzeba płacić za akcję poszukiwawczą. Z tego powodu wybierając się na zimowisko w np. w Alpy, warto pomyśleć o wykupieniu ubezpieczenia kosztów akcji ratowniczej i poszukiwań w przypadku lawiny i innych niebezpiecznych w skutkach zdarzeń w górach. Niezwykle ważną sprawą jest to, aby zakład ubezpieczeń był zobowiązany do automatycznego pokrycia kosztów udzielenia pomocy narciarzom bez konieczności wydatkowania środków przez nich, a później ubiegania się o refundację. Wybierając także ubezpieczyciela, należy wiedzieć, czy w przypadku jakiegokolwiek zdarzenia objętego ochroną jest, do kogo zgłosić wypadek. Dlatego tak bardzo ważne jest, aby w ramach oferowanej ochrony firma prowadziła specjalne centrum alarmowe. W takim przypadku wystarczy tylko jeden telefon, pod którym specjalnie przeszkolony personel odbiera zgłoszenie i udziela natychmiastowej pomocy. Jest to szczególnie ważne w przypadku wypadku w górach, gdzie przy niskich temperaturach zagrożenie życia jest bardzo wysokie.

Ważne są warunki umowy

Osoby planujące podpisać umowę z firmą ubezpieczeniową powinny szczegółowo się z nią zapoznać. Dzięki temu unikną wszelkich nieporozumień i rozczarowań po wypadku. W zależności od wariantu ubezpieczenia zakład może także wypłacić odszkodowanie:
• osobom poszkodowanym przez ubezpieczonego,
• za kradzież, utratę, uszkodzenie lub zniszczenie sprzętu narciarskiego,
• związane z nieszczęśliwym wypadkiem, na skutek którego doszło do trwałego uszczerbku na zdrowiu, jeżeli po zakończeniu leczenia komisja lekarska orzeknie określony procent trwałego uszczerbku na zdrowiu.
Ubezpieczenia te mogą działać zarówno w kraju, jak i za granicą. Niektóre firmy oferują ubezpieczenia dla narciarzy w specjalnie przeznaczonych dla nich pakietach. W innych można się ubezpieczyć samemu, dobierając stosowne warianty.

Bożena Wiktorowska


REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szef MON: Dodatki stażowe wypłacimy rok w rok, żeby zatrzymać odchodzenie z wojska. Awans da więcej niż 50 zł

Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak – Kamysz zapowiedział w Sejmie korzystne zmiany dla sił zbrojnych jak i poszczególnych żołnierzy. Przed nami modernizacja wojsk i więcej pieniędzy na wynagrodzenia mundurowych.

Ceny prądu od lipca 2024 r. Gospodarstwa domowe będą zwolnione z opłaty mocowej? Jakie to kwoty?

W dniu 22 maja 2024 r. sejmowa komisja ds. energii zarekomendowała Sejmowi przyjęcie poprawek, które do ustawy ws. osłon dla odbiorców energii zgłosił Senat. Chodzi tu w szczególności o czasowe zwolnienie gospodarstw domowych z opłaty mocowej, które miałoby dodatkowo ograniczyć prognozowany od 1 lipca wzrost rachunków za prąd.

Wszystko jasne: o tyle wyższe będą konta i subkonta emerytalne w ZUS od 1.06.2024 r., oto ogłoszone wskaźniki rocznej waloryzacji

Już wszystko wiadomo o rocznej waloryzacji składek emerytalnych w ZUS. Zgodnie z przepisami prawa minister rodziny i prezes GUS ogłosili wskaźnik waloryzacji kont emerytalnych i kapitału początkowego oraz subkont emerytalnych. Oznacza to, że suma zgromadzonych tam kapitałów odpowiednio wzrośnie, a tym samym wysokość nowych emerytur wyliczanych przez ZUS od lipca 2024 roku.

Rewolucja w Policji? Szkolenia 100% stacjonarne są historią? Szkolenia hybrydowe! Pierwsze zawodowe podoficerskie

Od 20 maja do 10 czerwca szkolenia hybrydowe policjantów. W Krakowie. Wdrożenie tego rozwiązania w całej Polsce zostałoby (prawdopodobnie) przyjęte z zadowoleniem przez mundurowych.

REKLAMA

Tylko 4568 zł najniższej krajowej czy aż 4963 zł europejskiej płacy minimalnej – rząd pilnie liczy wynagrodzenie 2025

Jeśli rząd by ustalał wynagrodzenie minimalne na 2025 rok według nowych zasad – przygotowanego już projektu ustawy dostosowującego ten proces do prawa europejskiego, to według wyliczeń na koniec kwietnia powinno ono wynosić, jako europejska płaca minimalna, 4 963 zł. Według starych, wciąż prawnie obowiązujących zasad byłoby to mniej o prawie 400 zł.

Urlop rodzicielski dla rodziców wcześniaków na nowych zasadach stanie się faktem?

Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej przygotowało projekt ustawy wydłużającej urlopy macierzyńskie. Nowe przepisy będą dotyczyć rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych po narodzinach.

Kiedy podatnik ma prawo otrzymać zwrot VAT – zasady, terminy

Zgodnie z ustawą o VAT, jeżeli kwota podatku naliczonego, jest w danym okresie rozliczeniowym (miesiąc lub kwartał) wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik VAT ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. Przepisy art. 87 oraz art. 146k ustawy o VAT precyzują zasady i terminy tego zwrotu VAT.

8 tys. zł dotacji do wzięcia. Rusza pilotażowy projekt wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm

8 tys. zł dotacji do wzięcia przez 195 przedsiębiorstw. Bank Światowy wybrał Koalicję na rzecz Polskich Innowacji (KPI) do wdrożenia w Polsce pilotażowego projektu wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm. Nabór do projektu rozpocznie się 23 maja 2024 r.

REKLAMA

Zmiany dla rolników. Oznaczanie graficzne składników pochodzących od owadów i gotowe strefy produkcji rolniczej. Propozycje Kukiz'15 i PiS

W środę poseł Jarosław Sachajko z partii Kukiz’15 ogłosił trzy nowe projekty ustaw, które zostaną złożone przez klub PiS i koło Kukiz’15. 

Ulgi ZUS dla przedsiębiorców z ul. Marywilskiej. 2.000 zł z Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu. Dofinansowanie do wynagrodzeń z Urzędu Pracy

Od 23 maja 2024 r. eksperci ZUS, Urzędu Pracy m.st. Warszawy oraz Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu będą udzielać informacji o możliwych formach pomocy przedsiębiorcom poszkodowanym w wyniku pożaru hali przy ul. Marywilskiej w Warszawie.

REKLAMA