REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wspólne konto zwalnia bank od zwrotu

REKLAMA

ZUS nie skorzysta z możliwości szybkiego zwrotu nienależnie wypłaconego zmarłemu świadczenia za pośrednictwem banku, jeśli zostało o­no wpłacone na rachunek prowadzony wspólnie.
Taki wniosek wypływa z uchwały Sądu Najwyższego. Zagadnienie prawne, będące przedmiotem rozpoznania, wyłoniło się w trakcie sporu między organem ZUS w W. a oddziałem banku PKO BP w Ś. Klient banku Wojciech Sz., uprawniony do pobierania emerytury, zmarł 16 września 2004 r. i w tym miesiącu powinno wpłynąć na jego konto ostatnie należne mu świadczenie. ZUS zbyt późno dowiedział się o zgonie i przekazał emeryturę także za październik. Potem jednak zwrócił się do banku z żądaniem zwrotu świadczenia, korzystając z możliwości, jaką stwarzał art. 138a ustawy 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS (obowiązujący od 1 lipca 2004 r.). Bank odmówił, gdyż rachunek uprawnionego był wspólny, a w takim przypadku ustawa z 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe wyłącza obowiązek zwrotu.

Bank złożył więc odwołanie od niekorzystnej dla siebie decyzji. Sąd okręgowy nie podzielił jednak jego argumentacji i oddalił odwołanie. Zdaniem sądu art. 138a reguluje szczególny przypadek zwrotu nienależnie pobranego świadczenia i nie ma tu znaczenia okoliczność, czy jest to rachunek indywidualny czy wspólny.

Sąd II instancji, rozpatrując apelację banku, powziął wątpliwość dotyczącą wzajemnego stosunku regulacji zawartych w dwóch aktach prawnych (art. 138a ustawy o emeryturach i rentach z FUS i art. 55 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 57 Prawo bankowe) obejmujących w zasadzie ten sam stan faktyczny. Sąd zauważył, że o ile art. 138a nie zawiera ograniczenia obowiązku zwrotu nienależnego świadczenia, o tyle ustawa Prawo bankowe przewiduje wyjątek w tym zakresie. Bank nie dokonuje zwrotu z rachunku prowadzonego wspólnie.

W takiej sytuacji można przyjąć jedną z następujących koncepcji rozwiązania problemu:
• przyjąć, iż zachodzi konkurencja dwóch norm prawnych, których hipotezy są zbieżne, natomiast dyspozycje się wykluczają. Wtedy sprzeczność można usunąć za pomocą klauzuli derogacyjnej. Zgodnie z nią ustawa późniejsza uchyla wcześniejszą. Artykuł 138a wprowadzono później niż art. 55 Prawa bankowego, a zatem należy wyłączyć stosowanie przepisów Prawa bankowego;
• uznać, że sprzeczność między przepisami jest tylko pozorna, gdyż art. 138a formułuje obowiązek o charakterze formalnym a nie materialnym. W konsekwencji banki są zobowiązane zwracać nienależne świadczenia w sposób doznający ograniczeń z przepisów prawa bankowego (rachunek prowadzony wspólnie).

Sąd Najwyższy opowiedział się za drugą koncepcją i przyjął, że przewidziany w art. 138a obowiązek zwrotu przez bank ZUS kwot świadczeń przekazywanych na rachunek w banku za miesiące przypadające po miesiącu, w którym nastąpiła śmierć świadczeniobiorcy, nie obejmuje wpłat na rachunek wspólny.


Przedstawiając motywy rozstrzygnięcia sąd podkreślił, że art. 138a należy odczytywać razem z art. 138 i ustanowioną przez niego ogólną zasadą, że obowiązek zwrotu nienależnego świadczenia dotyczy osoby, która je pobrała. Artykuł 138a ma za zadanie ułatwić dochodzenie zwrotu świadczeń przez ZUS, nie może jednak być stosowany rozszerzająco. W przypadku rachunku wspólnego każdy ze współposiadaczy może decydować o podjęciu środków i dysponować nimi samodzielnie. Stąd ZUS musi zastosować zupełnie inny tryb odebrania nienależnego świadczenia od osoby trzeciej.

Uchwała Sądu Najwyższego z 13 czerwca 2006 r. (sygn. akt II UZP 7/06).


Ewa Kaczmarczyk

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zostań urzędnikiem służby cywilnej. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r. Niższa opłata i nowe kursy

Do 31 maja 2024 r. można zgłaszać się do postępowania kwalifikacyjnego w służbie cywilnej. Wysokość opłaty została obniżona. Dodano też nowe kursy w Systemie e-learningowym służby cywilnej.

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Premier D. Tusk: W 2025 r. pensja minimalna około 4515 zł (brutto). 3407,35 zł (netto). Koniec wysokich podwyżek pensji, emerytur, zasiłków?

I koniec ten wymusza po prostu spadająca inflacja. Ostatnie lata przyzwyczaiły nas do corocznych podwyżek pensji, zasiłków, emerytur. Chyba musimy sobie przypomnieć, że 12% podwyżki pensji hurtem dla wszystkich "rok w rok", nie jest normalne w zrównoważonej gospodarce.

Wiek emerytalny do zmiany czy zrównania: emerytura z ZUS dla kobiet dopiero po ukończeniu 65 roku życia, a dla mężczyzn

Wiek emerytalny kobiet jest do zmiany - to prawie przesądzone. Argumenty są dużej wagi: dyskryminacja - bo mężczyzn dotyczy wiek emerytalny pięć lat wyższy i ekonomiczne - kobiety z tego powodu dostają dużo niższe emerytury. Bardziej dyskusyjna jest kwestia czy ogólnie wiek emerytalny powinien być podwyższony.

REKLAMA

Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Dzień Matki. Nie wiesz, gdzie świętować? Stolica przygotowała multum atrakcji na ten weekend

W najbliższy weekend mieszkańcy Warszawy będą mogli skorzystać z wielu atrakcji. Na Saskiej Kępie odbędzie się piknik z okazji święta dzielnicy, a nad Wisłą rozpocznie się sezon turystyczny, który uświetni barwna parada łodzi.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

REKLAMA

Uwaga! GIS wydał ostrzeżenie dotyczące żywności. Partia produktu wycofana ze sprzedaży

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie w piątek, dotyczące wykrycia białka soi w partii mąki z ciecierzycy. Osoby z alergią na białko soi mogą doświadczyć reakcji alergicznej po spożyciu tego produktu.

QUIZ Wybory do europarlamentu. Sprawdź co o nich wiesz!
Czy wiesz czym zajmuje się Parlament Europejski? Jak wybieramy europosłów? Koniecznie sprawdź się w naszym teście i wybierz jedną z dwóch odpowiedzi: TAK lub NIE

REKLAMA