REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto podpisuje roczne sprawozdanie finansowe

REKLAMA

Jednostki gospodarcze, stosujące przepisy ustawy o rachunkowości, mają obowiązek sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego za rok obrotowy. Sporządzenie rocznego sprawozdania finansowego musi nastąpić w przypadku jednostek, w których rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym, do 31 marca 2010 r.

Roczne sprawozdanie finansowe składa sięz:

• wprowadzenia do sprawozdaniafinansowego,

• bilansu,

• rachunku zysków i strat,

• dodatkowych informacji i objaśnień,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• zestawienia zmian w kapitale (funduszu)własnym (dotyczy jednostek, które mają obowiązek ogłoszeniarocznego sprawozdania finansowego),

• rachunku przepływów pieniężnych(dotyczy jednostek, które mają obowiązek ogłoszenia rocznegosprawozdania finansowego).

Kto podpisuje roczne sprawozdaniefinansowe

Roczne sprawozdanie finansowe podpisują - podajączarazem datę podpisu (art. 52 ust. 2 ustawy o rachunkowości):

• osoba, której powierzono prowadzenie ksiągrachunkowych (zazwyczaj jest to główny księgowy, ale może to byćtakże biuro rachunkowe, które przejęło prowadzenie ksiągrachunkowych), i

• kierownik jednostki, a jeżeli jednostkąkieruje organ wieloosobowy - wszyscy członkowie tego organu(rocznego sprawozdania finansowego nie mogą podpisywaćpełnomocnicy).

WAŻNE!

Ustawa o rachunkowości nakazuje oprócz podpisuna każdym z elementów sprawozdania finansowego podać zarazem datęzłożenia podpisu.

Ustawa o rachunkowości (art. 3 ust. 1 pkt 6)precyzuje, kogo należy uważać za kierownika jednostki, a tym samymwskazuje osoby, które muszą podpisać roczne sprawozdanie finansowe.Kierownikiem jednostki jest członek zarządu lub innego organuzarządzającego, a jeżeli organ jest wieloosobowy - członkowie tegoorganu, z wyłączeniem pełnomocników ustanowionych przez jednostkę.Ustawa o rachunkowości wskazuje jednocześnie, że kierownikiemjednostki (a więc i osobą podpisującą roczne sprawozdaniefinansowe) w przypadku:

• spółki jawnej i spółki cywilnej sąwspólnicy prowadzący sprawy spółki,

• spółki partnerskiej są wspólnicy prowadzącysprawy spółki albo zarząd,

• spółki komandytowej i spółkikomandytowo-akcyjnej są komplementariusze prowadzący sprawyspółki,

• osób fizycznych prowadzących działalnośćgospodarczą są te osoby (dotyczy to także osób wykonujących wolnezawody),

• jednostek postawionych w stan likwidacjilub upadłości są likwidator, syndyk lub zarządca ustanowiony wpostępowaniu upadłościowym.

WAŻNE!

Rocznego sprawozdania finansowego niepodpisują członkowie rad nadzorczych lub innych organównadzoru.

W przypadku powierzenia ksiąg rachunkowych biururachunkowemu prowadzącemu działalność w formie spółki podpispowinien być złożony przez osobę, która faktycznie te księgi wbiurze rachunkowym prowadzi (pracownika tego biura), a nie osobyuprawnione do reprezentacji spółki - biura rachunkowego.

Kto podpisuje sprawozdanie, gdy wtrakcie roku zmieniła się osoba prowadząca księgi lub członekzarządu

Osobami, na których ciąży obowiązek złożeniapodpisu, są te osoby, które na dzień sporządzania rocznegosprawozdania finansowego (lub ewentualnie późniejszy dzień jegopodpisania) sprawowały funkcje. Oznacza to, że przejęcie obowiązkówprowadzenia ksiąg rachunkowych w trakcie roku lub po jegozakończeniu nie zwalnia z obowiązku złożenia podpisu. Identyczniejest w przypadku osób, które nie wchodziły w skład zarządu wtrakcie roku obrotowego, za który sporządzane jest rocznesprawozdanie finansowe. Wszystkie te osoby mogą jednakże odmówićzłożenia takiego podpisu, gdy mają uzasadnione podejrzenia lubpewność, że informacje podane w rocznym sprawozdaniu finansowym niesą rzetelne.

Więcej: Kto podpisuje roczne sprawozdanie finansowe

REKLAMA

Źródło: Ksiegowosc.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zostań urzędnikiem służby cywilnej. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r. Niższa opłata i nowe kursy

Do 31 maja 2024 r. można zgłaszać się do postępowania kwalifikacyjnego w służbie cywilnej. Wysokość opłaty została obniżona. Dodano też nowe kursy w Systemie e-learningowym służby cywilnej.

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Premier D. Tusk: W 2025 r. pensja minimalna około 4515 zł (brutto). 3407,35 zł (netto). Koniec wysokich podwyżek pensji, emerytur, zasiłków?

I koniec ten wymusza po prostu spadająca inflacja. Ostatnie lata przyzwyczaiły nas do corocznych podwyżek pensji, zasiłków, emerytur. Chyba musimy sobie przypomnieć, że 12% podwyżki pensji hurtem dla wszystkich "rok w rok", nie jest normalne w zrównoważonej gospodarce.

Wiek emerytalny do zmiany czy zrównania: emerytura z ZUS dla kobiet dopiero po ukończeniu 65 roku życia, a dla mężczyzn

Wiek emerytalny kobiet jest do zmiany - to prawie przesądzone. Argumenty są dużej wagi: dyskryminacja - bo mężczyzn dotyczy wiek emerytalny pięć lat wyższy i ekonomiczne - kobiety z tego powodu dostają dużo niższe emerytury. Bardziej dyskusyjna jest kwestia czy ogólnie wiek emerytalny powinien być podwyższony.

REKLAMA

Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Dzień Matki. Nie wiesz, gdzie świętować? Stolica przygotowała multum atrakcji na ten weekend

W najbliższy weekend mieszkańcy Warszawy będą mogli skorzystać z wielu atrakcji. Na Saskiej Kępie odbędzie się piknik z okazji święta dzielnicy, a nad Wisłą rozpocznie się sezon turystyczny, który uświetni barwna parada łodzi.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

REKLAMA

Uwaga! GIS wydał ostrzeżenie dotyczące żywności. Partia produktu wycofana ze sprzedaży

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie w piątek, dotyczące wykrycia białka soi w partii mąki z ciecierzycy. Osoby z alergią na białko soi mogą doświadczyć reakcji alergicznej po spożyciu tego produktu.

QUIZ Wybory do europarlamentu. Sprawdź co o nich wiesz!
Czy wiesz czym zajmuje się Parlament Europejski? Jak wybieramy europosłów? Koniecznie sprawdź się w naszym teście i wybierz jedną z dwóch odpowiedzi: TAK lub NIE

REKLAMA