REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Weto podlega zasadzie dyskontynuacji

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Nierozpatrzone przez Sejm prezydenckie weto do ustawy o nasiennictwie, zawierającej przepisy dotyczące GMO, podobnie jak projekty ustaw podlega zasadzie dyskontynuacji - uważają konstytucjonaliści. W związku z tym - jak podkreślali w rozmowie z PAP - ustawa nie wchodzi w życie.

Sejmowa komisja rolnictwa na środowym posiedzeniu rekomendowała Sejmowi utrzymanie prezydenckiego weta do ustawy o nasiennictwie, zawierającej przepisy dotyczące GMO. Jednak Sejm podczas ostatniego posiedzenia w tej kadencji nie zajmie się wetem.

Jak podkreślił w piątkowej rozmowie z PAP dr Ryszard Piotrowski, prezydenckie weto, podobnie jak ustawy, którymi nie zdążył się zająć Sejm w obecnej kadencji, zgodnie z zasadą dyskontynuacji nie będą rozpatrywane w nowej kadencji.

"Przyjęła się taka interpretacja stosowania konstytucji, że weto prezydenta również jest objęte zasadą dyskontynuacji prac parlamentarnych i jego nierozpatrzenie przez Sejm obecnej kadencji oznacza, że prace nad ustawą ulegają zamknięciu, a ustawa nie dochodzi do skutku" - wyjaśnił konstytucjonalista.

Zwrócił uwagę, że mimo tego, iż Sejm ją uchwalił, nie jest ona obowiązującym aktem prawnym, ponieważ postępowanie ustawodawcze zostało zamknięte bez podpisu głowy państwa.

Piotrowski podkreślił, że wniosek prezydenta o ponowne rozpatrzenie ustawy nie został rozpatrzony. Jak tłumaczył w takiej sytuacji nie ma trybu, który pozwoliłby na zakończenie prac nad ustawą w trakcie tej kadencji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ekspert powiedział, że w następnej kadencji Sejmu, jeżeli posłowie (lub inne podmioty uprawnione do inicjatywy ustawodawczej) będą złożą od nowa projekt ustawy, będzie musiał on przejść całą drogę ustawodawczą.

REKLAMA

Także konstytucjonalista dr Ryszard Balicki jest zdania, że nierozpatrzone przez Sejm prezydenckie weto podlega zasadzie dyskontynuacji. "Uważam, że weto prezydenckie obejmuje zasada dyskontynuacji, nie znajduję powodów, żeby było inaczej" - podkreślił Balicki.

Zaznaczył, że Sejm miał kilka posiedzeń, na których mógł rozpatrzyć prezydenckie weto do tej ustawy. "Co więcej, formalnie Sejm mógłby pracować aż do dnia poprzedzającego pierwsze posiedzenie Sejmu nowej kadencji" - powiedział PAP w piątek konstytucjonalista.

Dopytywany, czy oznacza to, iż posłowie niejako podjęli decyzję o nierozpatrywaniu tego weta przyznał, że "można to tak traktować".

Balicki przypomniał, że Sejm nie ma określonego konkretnego terminu na rozpatrzenie prezydenckiego weta, ale - jak dodał - w doktrynie podkreślano, iż obowiązkiem izby jest zajęcie się wetem głowy państwa. Konstytucjonalista powiedział, że nie przypomina sobie podobnego zdarzenia wcześniej.

W ocenie Balickiego zasada dyskontynuacji jest czymś dobrym, gdyż - jak tłumaczył - nowy Sejm nie jest uzależniony od decyzji, które podejmował parlament wcześniejszej kadencji. Ocenił jednocześnie, że nie jest właściwym nierozpatrywanie przez Sejm prezydenckiego weta przed końcem kadencji.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Matura 2025. Arkusze egzaminu maturalnego w 2025 r.: język angielski, poziom rozszerzony, poziom dwujęzyczny

W czwartek, 8 maja 2025 r. maturzyści o godz. 9:00 rozpoczną egzamin maturalny z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym oraz na poziomie dwujęzycznym. O godz. 14:00 rozpocznie się egzamin z historii muzyki na poziomie rozszerzonym.

Ponowne głosowanie, czyli II tura wyborów [Wybory Prezydenta RP 2025 r.]

W przypadku, gdy żaden z kandydatów na Prezydenta Rzeczypospolitej nie uzyska więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, przeprowadzane jest ponowne głosowanie. Wybory odbędą się 18 maja 2025 r. Kiedy II tura wyborów? Jakie są zasady?

Koniec z pracą w godzinach od 8 do 16. To już pewne. Rząd wprowadza przełomowe zmiany

Urząd jest dla ludzi, czy ludzie dla urzędu? Pytanie jest zasadne, bo kiedy przyjdzie załatwić jakieś administracyjne formalności, nieraz trzeba się urywać z pracy, albo nawet brać wolne. Po szesnastej, a nawet piętnastej, można już tylko całować klamkę. Czy to się może zmienić? Szykuje się rewolucja w przepisach. Godziny pracy urzędów mają się stać bardziej elastyczne. Niektóre instytucje będą czynne nawet do osiemnastej.

Coraz więcej nowych mieszkań w ofercie rynkowej, ale czy zwiększa się liczba chętnych do ich kupna

Poziom sprzedaży wciąż niski, ale zainteresowanie nabywców rekordowo wysokie. Na rynku pojawia się coraz więcej nowych mieszkań. Czy korzystniejsza oferta ożywi rynek i nabywców znajdzie więcej mieszkań?

REKLAMA

O 21:00 czarny dym w Watykanie [Konklawe]

W środę 7 maja 2025 roku nie wybrano nowego papieża. W Watykanie o godz. 21:00 pojawił się czarny dym w kominie Kaplicy Sykstyńskiej. Na ten znak czekały tłumy wiernych. Jutro odbędzie się nowe głosowanie.

Uwaga: zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim

Uwaga: zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Kobieta, która była portierką na UW nie żyje, a ranny mężczyzna walczy o życie. Trwają prace prokuratury i czynności wyjaśniające. Wszystko działo się w okolicach wydziału prawa w dniu 7 maja 2025 r., przed godziną 19-stą. Sprawca jest studentem UW. Dzisiaj - 8 maja 2025 r. Uczelnia ogłosiła dzień żałoby, zajęcie nie odbywają się.

Nowe modele edukacji: Czego EdTech w Polsce może nauczyć się od Chin i USA?

Rozwój nowoczesnych technologii zmienia edukację szybciej, niż zmieniają się podręczniki. W ostatnich latach obserwujemy rosnące zainteresowanie alternatywnymi formami nauczania, a startupy EdTech stają się istotnymi podmiotami w transformacji globalnego systemu kształcenia. By zbudować trwałą przewagę, nie wystarczy jednak stworzyć atrakcyjny produkt. Kluczowe jest zrozumienie kierunków rozwoju, różnic kulturowych oraz mechanizmów adaptacji innowacji w różnych krajach.

Habemus Papam i biały dym: czekamy, trwa głosowanie

Trwa konklawe. Oczy ludzi na całym świecie skierowane są na Watykan. Czekamy na historyczne: „Habemus Papam” i biały dym unoszący się z komina. Czy papieżem zostanie kardynał Pietro Parolin? Spekulacji jest wiele, a specjaliści przewidują, że już 8 maja2025 r. w drugim dniu konklawe poznamy nowego Papieża.

REKLAMA

Prof. Modzelewski: Większość podatników VAT może uniknąć w 2026 r. obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych w KSeF. Jak?

Zdaniem profesora Witolda Modzelewskiego, gdyby uchwalono projekt przepisów wprowadzających obowiązkowy KSeF w przedłożonym niedawno kształcie, to większość podatników VAT nie będzie musiała wystawiać faktur ustrukturyzowanych w 2026 r.

Frankowicze wciąż pozywają banki przed sąd, ale wielu rezygnuje z walki o pieniądze, dlaczego

Frankowicze tracą impet. W I kw. 2025 r. do sądów wpłynęło o 40 proc. mniej pozwów niż rok wcześniej, Do sądów wpływa coraz mniej spraw frankowych. Spadki są dwucyfrowe. Eksperci mówią o efekcie ugód.

REKLAMA