REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uwłaszczenie za spłatę czynszu - niezgodne z konstytucją

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Przepis stanowiący, że jedynym warunkiem uwłaszczenia lokatorów zajmujących mieszkania zakładowe, przejęte nieodpłatnie przez spółdzielnię, jest spłata zadłużenia czynszu, jest niezgodny z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Trybunał (P 17/10) odroczył utratę mocy obowiązującej zakwestionowanego przepisu o 12 miesięcy.

REKLAMA

TK badał zgodność z konstytucją art. 48 ust. 1 ustawy z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych w zakresie, w jakim przepis ten umożliwiał przeniesienie własności spółdzielczego lokalu mieszkalnego osobom, które spłaciły zadłużenie wynikające z umowy najmu lokalu. Dotyczyło to mieszkań zakładowych, przejętych nieodpłatnie przez spółdzielnie wraz z lokatorami.

Pytanie o zgodność tego przepisu z konstytucją złożyły do Trybunału trzy sądy: Apelacyjny w Katowicach, Okręgowy w Katowicach oraz Okręgowy w Gliwicach. Stało się tak w następstwie innego wyroku TK - z 16 lipca 2009 r. (sygn. K 64/07), w którym Trybunał uznał za niekonstytucyjny przepis, zgodnie z którym w razie nieodpłatnego nabycia przez spółdzielnię mieszkania zakładowego, najemcy pokrywali przy wykupie tylko koszty nakładów na utrzymanie budynku i spłacali zadłużenie w czynszu. Regulował to art. 48 ust. 3 tej ustawy.

We wtorkowym wyroku Trybunał zwrócił uwagę na to, że po utracie mocy obowiązującego art. 48 ust. 3, na skutek wyroku z lipca 2009 r., nie zmieniono odpowiednio przepisów. Poprzestano na art. 48 ust. 1 przyjmując, że uzależnia on przeniesienie własności lokalu jedynie od spłaty przez najemcę zadłużenia wynikającego z umowy najmu lokalu.

REKLAMA

Zdaniem Trybunału jednak najemcy nie mogą w zamian za opłatę czynszu oczekiwać przeniesienia prawa własności. Ponoszenie opłat - jak podkreślił - w związku z korzystaniem z mieszkania jest podstawowym obowiązkiem każdego najemcy, wynikającym z umowy najmu lokalu. TK podkreślił, że uznanie tego przepisu za zgodny z konstytucją oznaczałoby, iż najemcom przysługiwałoby roszczenie o nieodpłatne przeniesienie własności lokalu. To natomiast stanowiłoby zbyt daleko posuniętą ingerencję w prawo własności. Dlatego też TK uznał, że przepis ten narusza art. 64 ust. 1 konstytucji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Trybunał podkreślił, że dopuszczalne jest określanie cen niższych od rynkowych przy nabywaniu mieszkań przez ich dawnych najemców, jednak warunki te muszą spełniać konstytucyjne standardy proporcjonalności. Trybunał zaznaczył, że następstwa stosowania zaskarżonego przepisu są w wielu przypadkach nieodwracalne. Dlatego też odroczył utratę mocy obowiązującego art. 48 ust. 1 ustawy o 12 miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw.

Trybunał podkreślił też, że następstwem wyroku powinna być zmiana przepisu, dlatego skierował postanowienie sygnalizacyjne do Sejmu w sprawie podjęcia prac nad zmianami w przepisach.

Ostatnio interpretacją art. 48 ust. 1 oraz nieobowiązującego już art. 48 ust 3 ustawy zajmował się także Sąd Najwyższy w wyroku z 16 listopada 2011 r. (sygn. V CSK 524/11). SN w uznał w tym wyroku, że najemcom mieszkań zakładowych przejętych przez spółdzielnie bezpłatnie należy się darmowe uwłaszczenie, jeśli wystąpili oni do sądu o potwierdzenie tego prawa do 30 grudnia 2009 r. Jako podstawę SN wskazał art. 5 ust. 4 ustawy z 2009 r. nowelizującej ustawę o spółdzielniach mieszkaniowych. Zapisano w nim, że "do spraw sądowych toczących się i niezakończonych prawomocnym orzeczeniem stosuje się przepisy dotychczasowe", a więc - zdaniem SN - także art. 48 ust. 3 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

Wszystkiezmiany prawa w jednym miejscu > www.zmianyprawa.infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatkowy urlop dla pracownika ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Są warunki i apel o zmianę przepisów

Pracownikowi z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnoprawności przysługuje prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Nie przysługuje on jednak od razu i nie w każdym przypadku. Stąd propozycja zmiany aktualnych przepisów.

Od 1 maja zakaz dla telefonów komórkowych w szkołach. Radykalna decyzja rządu

W Polsce MEN zastanawia się nad przepisami, które ograniczą korzystanie ze smartfonów przez uczniów, natomiast w Austrii podjęto już radykalną decyzję. Od 1 maja w szkołach w tym kraju zacznie obowiązywać zakaz korzystania z telefonów komórkowych. Wprowadzono go również podczas krótkich wycieczek szkolnych.

Matura 2025. CKE zabrała głos ws. przekazywania informacji o treści materiałów egzaminacyjnych po rozpoczęciu egzaminu z języka polskiego

W poniedziałek, 5 maja 2025 r. rozpoczęły się matury. O godz. 9:00 maturzyści zaczęli pisać egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. W ciągu dnia, dyrektor CKE Robert Zakrzewski zapowiadał, że zbada sprawę opublikowania w mediach społecznościowych zdjęć z tegorocznego arkusza egzaminacyjnego z matury z języka polskiego.

Matura 2025 r. Testy. Odpowiedzi. Rozprawki [język polski] [PDF]

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z trzech części. Maturzyści musieli rozwiązać dwa testy ("Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki") oraz napisać tekst własny - rozprawkę na wybrany temat spośród dwóch podanych. W artykule zadania egzaminacyjne w formacie PDF (do ściągnięcia).

REKLAMA

Ile jest warta informacja czy akcja zdrożeje? Kolizja interesów prawnych i obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej a należyte wykonywanie zadań giełdowych. Przepisy i sankcje

W sytuacji kolizji pomiędzy obowiązkiem lojalnego wykonywania obowiązków służbowych a obowiązkiem zachowania tajemnicy i ochrony informacji poufnych, rozstrzygnięcie, które przyznaje pierwszeństwo temu drugiemu, opiera się na fundamentalnych zasadach prawa rynku kapitałowego oraz etyce zawodowej. Zasadniczo, ochrona rynku finansowego i zapobieganie nadużyciom w obrocie papierami wartościowymi mają nadrzędne znaczenie, a w związku z tym obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej w kontekście informacji poufnych staje się priorytetowy. Jest to nie tylko kwestia przestrzegania przepisów prawa, ale także zapewnienia uczciwości i przejrzystości w działaniach podejmowanych na rynku kapitałowym - pisze radca prawny K. Jakub Gładkowski. I wyjaśnia także jakie są sankcje i odpowiedzialność za tego typu naruszenia w unijnym i polskim porządku prawnym.

Dwunasta rata kredytu hipotecznego gratis w każdym roku? Ten scenariusz staje się coraz bardziej realny

Czy promocje znane ze sklepów mogą mieć swój odpowiednik w kredytach hipotecznych? Coraz więcej wskazuje na to, że scenariusz jednej raty rocznie „za darmo” staje się realny.

Pozwani przez PFR – jak program pomocy dla firm stał się przyczyną tysięcy pozwów? Sprawdź, jak się bronić

Ponad 16 tysięcy firm już otrzymało pozew z Polskiego Funduszu Rozwoju [i]. Kolejne są w drodze. Choć Tarcza Finansowa miała być tarczą – dla wielu stała się źródłem wieloletnich problemów prawnych.

Rozwód w 2025 i 2026 r. [FAQ]

Co może się zmienić w procedurach rozwodowych? Jakie są aktualne przepisy? Co trzeba wiedzieć o rozwodzie w 2025 2026 r.? Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania!

REKLAMA

Kawa z INFORLEX. Nowy plan wdrożenia KSeF

Spotkania odbywają się w formule „na żywo” o godzinie 9.00. Przy porannej kawie poruszamy najbardziej aktualne tematy, które stanowią także zasób kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Rozmawiamy o podatkach, księgowości, rachunkowości, kadrach, płacach oraz HR. 15 maja br. tematem spotkania będzie nowy plan wdrożenia KSeF.

Matura 2025 polski: tematy wypracowań

Jakie były dziś tematy wypracowań na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym? Jeden dotyczył motywu nadziei, a drugi błędnej oceny sytuacji. Niedługo poznamy pełne arkusze.

REKLAMA