REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

6 prostych zasad czyli ABC podawania wina

REKLAMA

Umiejętność dobierania wina do posiłku jest w niektórych krajach odrębną dziedziną sztuki. Znawcy wina są poważani w towarzystwie. Jak zatem podawać wino ?

1.
Na towarzyskim spotkaniu (dla czterech – sześciu osób) możemy podać kilka różnych  rodzajów wina, zawsze pamiętając o następującej kolejności: najpierw podajemy wino białe, później czerwone; lub: najpierw wino wytrawne, półsłodkie, na końcu słodkie; albo: jakość wina w czasie posiłku powinna być coraz lepsza.

2. Dobór wina powinien zależeć od potrawy, której ma towarzyszyć na stole. Dlatego weźmy pod uwagę kilka podpowiedzi:
- przed posiłkiem podajemy aperitify, np. różnego rodzaju wermuty, wina wytrawne, białe, często wzmocnione, jak sherry fino, manzanilla, porto;
- do przekąsek, ryb i białego mięsa lub drobiu – wina białe;
- do pieczystego lub dziczyzny – wina czerwone;
- do owoców, orzechów, ciast i deserów – wina słodkie;
- do sałaty i potraw z octem – wina się nie podaje;
- szampan pasuje prawie do wszystkich dań, jednak zwykle podaje się go przed posiłkiem albo do deserów z owocami.

3. Zadbajmy o odpowiednią temperaturę, jaką powinno mieć podawane wino:
- aperitify podaje się w temperaturze pokojowej lub ochłodzone do 10–12oC;
- wina białe stołowe chłodzi się do temperatury 8–10oC (im słodsze, tym lepiej schłodzone);
- wina czerwone spożywa się w temperaturze pokojowej, tzn. 16–20oC;
- szampana podaje się zawsze schłodzonego do temperatury 5–6oC.

4. Nieumiejętne otwieranie butelki z winem może zepsuć jego smak. Sposobów na otwarcie butelki jest kilka, np. wyciąganie korka, lewarowanie, odkręcanie, pod ciśnieniem lub otwieranie automatycznym korkiem do butelek. Jednak specjaliści preferują najbezpieczniejszą i najłatwiejszą metodę otwierania wina, jaką jest użycie prostego korkociągu o spirali średnicy grubości zapałki. Korkociąg należy wkręcić zdecydowanym ruchem, by nie pokruszyć korka podczas wyciągania go z butelki. Jeśli jednak tak się zdarzy, wino można przelać przez specjalne sitko do karafki. Zresztą dekantację wina – bo tak nazywa się ten proces – zaleca się stosować przy jak największej liczbie serwowanych win, poza winami młodymi, które nie wymagają czasu, by otworzyć swój aromat przed ich degustacją. Otwartą butelkę zaleca się wypić w ciągu trzech dni.

5. Nie zapomnijmy także o odpowiednich kieliszkach. Ich kształt powinien być różny w zależności od typu i rodzaju wina:
- do win czerwonych polecane są duże kieliszki (do burgundzkiego nieco większe niż do bordoskich), na nóżce średniej długości;
- do win białych – kieliszki o wydłużonej czaszy, na długiej nóżce (wszak nigdy nie będziemy trzymać tego kieliszka za jego wypełnioną część);
- do mocnych win południowych, jak sherry, porto i madera – kieliszki mniejsze, o pojemności 75–85 ml, oraz węższe – w kształcie tulipana, osadzone na krótkiej nóżce;
- do szampana lub wina musującego tzw. kielichy szampańskie, wąskie, lekko rozszerzające się ku górze, na wysokich nóżkach, lub duże kieliszki białe, jak do win białych.

6. Ważną sprawą w spożywaniu wina jest degustacja. Przyjęło się, że do degustacji kieliszki napełnia się do jednej trzeciej, natomiast do posiłku – w dwóch trzecich.

Ewa Mościcka

Podczas pisania artykułu korzystałam z informacji zawartych m.in. na stronie www.winomania.pl oraz z książki „Leksykon Daumonta. Wina” autorstwa Cristiny Fischer.
Konsultacja: Artur Boruta, dyrektor ds. handlowych Klubu Domu Wina w Krakowie

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

Kosztowny obowiązek. Dofinansowanie pracownikowi okularów lub szkieł kontaktowych

Pracodawca powinien zapewnić okulary lub szkła kontaktowe pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Czy pracownik ma prawo do jednoczesnej refundacji zarówno okularów korygujących wzrok, jak i szkieł kontaktowych?

Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

REKLAMA

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA