REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komfortowa podróż pociągiem

REKLAMA

Samochód, pociąg, a może samolot? Wybór środka transportu w celu odbycia jak najbardziej wygodnej podróży zależy od wielu czynników.


Najczęściej wybieranym środkiem lokomocji jest samochód. Natomiast chcąc wydajniej spędzić czas, który przeznaczamy na podróż, wsiadamy do pociągu pierwszej bądź drugiej klasy. Liczy się również zaspokojenie potrzeb najbardziej wymagających klientów, dla których najważniejszy jest relaks i komfort podróżowania.

Komfort najważniejszy

Jedną z korzyści płynących z wyboru pociągu zamiast auta jest możliwość pracy podczas podróży. Kolej dociera do niemal wszystkich zakątków świata. Można nią podróżować pod każdą szerokością geograficzną. Nowoczesne pociągi konkurują zarówno z samochodem, jak i z samolotem, nie tylko pod względem wygody, ale także bezpieczeństwa. Poza tym pociągi są ekologiczne – nie są tak uciążliwe dla środowiska jak inne środki transportu.

Spełnienie obecnych i przyszłych oczekiwań krajowych i zagranicznych podróżnych, unowocześnianie pociągów zapewni dobrą jakość i zadowolenie użytkowników.

Duży komfort znajdziemy, podróżując pociągami typu InterCity. Do wyboru mamy klasę pierwszą, w której to, w wagonach nazywanych lotniczymi, znajdziemy 54 miejsca, wagon dla niepalących, dwie toalety, z których możemy korzystać również podczas postoju. Stoliki i podnóżki są przy każdym z foteli, ustawionych w dwóch dogodnych pozycjach. Wagon jest klimatyzowany, dźwiękoszczelny przystosowany do komunikacji międzynarodowej.

W nowoczesnych wagonach przedziałowych, zaprojektowanych z przestronnymi przedziałami dla sześciu osób, jest taka sama liczba miejsc co w wagonach klasy pierwszej, są miejsca dla palących i niepalących, fotele ustawione w dwóch pozycjach, indywidualne oświetlenie i stoliki przy każdym z foteli oraz pojedynczy przy oknie.

Dostępny jest również wagon przedziałowy z dziewięcioma przedziałami czteroosobowymi klasy biznes. Wagony są komfortowe, w każdym z nich znajduje się rozkładany stół do pracy, fotele regulowane w przód i w bok oraz rolety.

W klasie drugiej mamy do wyboru wagon z miejscem dla 80 pasażerów oraz nowoczesny wagon z 11 przestronnymi sześcioosobowymi przedziałami. Fotele ustawiane w dwóch pozycjach, a w przedziałach stoliki przy każdym z foteli lub półki.

Każdy wagon klasy pierwszej i drugiej jest klimatyzowany, z możliwością regulacji temperatury, wyposażony w głośniki umożliwiające radiowy kontakt z pasażerami.

PKP Intercity posiada także wersję wagonu dostosowaną do przewozu osób niepełnosprawnych. W takim wagonie znajduje się przedział pasażerski umożliwiający podróż dwóch osób na wózkach oraz trzech osób towarzyszących. Jest szeroki korytarz umożliwiający swobodne poruszanie się na wózkach i dodatkowe poręcze na korytarzach i w toalecie.

W swojej ofercie przewoźnik ma do zaoferowania wagon dla podróżujących nocą „sleeperette”. Jest to komfortowy przedział pasażerski przystosowany do jazdy w pozycji półleżącej lub siedzącej. Możliwy jest również przewóz rowerów w przedziałach ośmioosobowych z dwuosobowymi kanapami. Wagony z kuszetkami w 10 przedziałach na 60 miejsc kursują na trasach międzynarodowych oraz krajowych.

Pociąg nie jest zły

Przerzucając na pociągi ciężar jazd, można w dużym stopniu zmniejszyć koszty podróży. Na pewno warto skorzystać z pociągów, wybierając się np. z Warszawy do Krakowa, Katowic czy Poznania. Koszty porównywalne, a nawet mniejsze, jeśli uwzględnić potężne ryzyko uszkodzenia pojazdu na polskich bezdrożach, czas i zmęczenie kierującego, no i stres spowodowany ciągłym wypatrywaniem puszek z fotoradarami czy mimowolnym udziałem w wyścigu z TIR-ami. Jednak mniejsze przebiegi aut, a co za tym idzie – niższe koszty ich użytkowania i wymierne oszczędności, to nie wszystko. Coraz większe znaczenie ma wspomniany wcześniej komfort podróży i bezpieczeństwo kierowcy.

Bywają jednak przypadki, gdy o wiele lepszym, tańszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem byłoby skorzystanie z obecnie najmniej popularnego środka transportu w ramach podróży, jakim jest samolot. Rozwijający się rynek firm oferujących alternatywne środki transportu, między innymi linie lotnicze, będzie powodował, że użytkownicy samochodów coraz częściej przesiadać się będą do samolotów czy pociągów.

Sylwia Król
Biznes Trendy czerwiec/lipiec 2007

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gość Infor.pl: Robert Kwiatkowski [22.05.2024] – Oglądaj na żywo!

Czy Lewica pod wodzą Włodzimierza Czarzastego zostanie skolonizowana przez Koalicją Obywatelską? Czy SLD powstanie z martwych? Rozmówcą Piotra Nowaka jest Robert Kwiatkowski, były poseł SLD, a niegdyś prezes TVP i przewodniczący Stowarzyszenia Ordynacka.

Minimalne wynagrodzenie w 2025 roku ustalane jak dotąd. Potem 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia? Ponad 5 tys. zł płacy minimalnej w 2026 roku?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęło prace nad wdrożeniem przez Polskę unijnej dyrektywy w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w UE. Ministerstwo skłania się, aby orientacyjna wartość referencyjna określona była jako 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia - poinformowało PAP Biznes biuro prasowe resortu. Jednocześnie MRPiPS zastrzegło, że wybór danej wartości referencyjnej i jej poziomu nie oznacza, że minimalne wynagrodzenie musi być jej równe.

Jak złożyć wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej? Dlaczego warto ją uzyskać?

Wielu podatników składa wnioski o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. Jak to zrobić prawidłowo? Do czego taka interpretacja może się przydać podatnikowi? Kiedy Dyrektor KIS nie musi ani nawet nie może wydać interpretacji indywidualnej?

31 maja mija termin składania zaświadczeń do ZUS dla osób, które dorabiają do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego

Do 31 maja osoby, które dorabiają do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego, muszą dostarczyć do ZUS-u zaświadczenie o osiągniętych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Informacja o przychodach jest niezbędna, aby ZUS mógł ustalić, czy wypłacał świadczenie w prawidłowej wysokości.

REKLAMA

Darowizna pieniędzy od babci lub dziadka. Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Czy darowizna pieniędzy od babci lub dziadka podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn? To zależy od kilku czynników określonych precyzyjnie przez ustawodawcę. Sprawdźmy, kiedy taka darowizna środków pieniężnych w gotówce jest zwolniona z podatku, a kiedy może zostać opodatkowana.

KSeF od 1 lutego 2026 r.?

KSeF od 1 lutego 2026 r.? Jest już ustawa przesuwająca wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r. Obowiązujące wcześniej przepisy zakładały, że obowiązkowy KSeF zacznie obowiązywać od 1 lipca 2024 roku.

Wybory do europarlamentu 2024. Osoby niepełnosprawne powinny pamiętać o tych terminach

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca 2024 r. Wyborcy niepełnosprawni i seniorzy muszą jednak wcześniej dopełnić niezbędnych formalności, jeśli chcą skorzystać z przysługujących im uprawnień. Mają na to kilka najbliższych dni.

Stabilna praca stanie się luksusem? Coraz więcej zwolnień grupowych i trudniej o zatrudnienie nawet w agencji pracy tymczasowej

Obroty agencji pracy tymczasowej w Polsce dalej rosną, a zatrudnionych przez takich pracodawców osób nie ubywa. Jednak jest dla nich mniej ofert, sam zaś wzrost wynika głównie z powodu podwyżki płacy minimalnej i innych wynagrodzeń. Zwolnienia grupowe w przemyśle odbijają swoje piętno także na zatrudnionych w agencjach pracy tymczasowej.

REKLAMA

Płace nauczycieli. Jest nowy tekst jednolity

Ile wynoszą minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli obowiązujące od 1 stycznia 2024 r.? 

Ceny samochodów elektrycznych wciąż odstraszają Polaków. Kiedy należy Ci się 27 000 zł dopłaty do elektryka?

W marcu 2024 roku zarejestrowano w Polsce 1 700 samochodów w pełni elektrycznych. To więcej o 300 sztuk niż w lutym tego samego roku. Niemniej jednak, w porównaniu do roku poprzedniego, liczba rejestracji spadła o 10,9%. Wynika to z danych przedstawionych w raporcie firmy Rankomat.pl, powołującej się na najnowsze dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA).

REKLAMA