REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprawdź do kogo należy twoje mieszkanie

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy wiesz jaką formą własności objęte jest twoje mieszkanie? Znasz swoje prawa i obowiązki wynikające z posiadanego prawa do lokalu? Dowiedz się, czym różni się spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu od prawa własnościowego? Jak nabyć lokal w Towarzystwie Budownictwa Społecznego?


Prawa do lokalu w spółdzielni mieszkaniowej


Wszelkie kwestie prawne dotyczące mieszkań nabywanych w spółdzielniach reguluje ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych. Wyróżnia ona trzy prawa do lokali wybudowanych przez spółdzielnie:

1) spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu,

2) spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu,

3) prawo odrębnej własności lokalu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego


Lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego jest:

- niezbywalne (nie można go sprzedać),

- nie przechodzi na spadkobierców (nie można go odziedziczyć),

- nie podlega egzekucji (nie może zostać zajęte i sprzedane przez komornika).


Prawo lokatorskie może powstać w mieszkaniu, które jest własnością spółdzielni. Powstaje z chwilą zawarcia umowy między członkiem a spółdzielnią. Umowa taka musi być zawarta w formie pisemnej (inaczej umowa jest nieważna).


Prawo lokatorskie może należeć do jednej osoby lub wspólnie do małżonków. Lokatorskie prawo do lokalu jest nierozerwalnie związane z członkostwem w spółdzielni. Ustanie członkostwa powoduje wygaśnięcie prawa lokatorskiego.

REKLAMA


Członek spółdzielni ubiegający się o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego wnosi wkład mieszkaniowy według zasad określonych w statucie spółdzielni (każda spółdzielnia określa zasady wnoszenia wkładów indywidualnie).


W przypadku wygaśnięcia lokatorskiego prawa spółdzielnia zwraca wniesiony wkład mieszkaniowy, zwaloryzowany według wartości rynkowej. Wkład zwracany jest byłemu członkowi lub jego spadkobiercom.


Po ustaniu członkostwa w spółdzielni i lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego – zwłaszcza w wypadku śmierci osoby uprawnionej, prawa małżonków i innych członków rodziny są chronione. Domownikom członka przysługuje roszczenie o przyjęcie na członka spółdzielni i ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego. Oznacza to, że każdy domownik członka spółdzielni może domagać się przyjęcia w poczet członków spółdzielni i przysługuje mu pierwszeństwo przed innymi osobami.

REKLAMA


Aby móc starać się o przyjęcie do spółdzielni w miejsce byłego członka należy spełniać dwa warunki. Należeć do określonej kategorii osób - być małżonkiem, dzieckiem lub inną osobą bliską zmarłego członka oraz mieszkać z byłym członkiem w chwili ustania członkostwa.


Aby zostać członkiem w miejsce zmarłego członka należy złożyć w ciągu jednego roku deklarację członkowską wraz z pisemnym zapewnieniem o gotowości do zawarcia umowy lokatorskiego prawa. Roczny termin na złożenie deklaracji ma charakter techniczny. Jeśli spełniamy powyższe warunki (bycie członkiem rodziny i zamieszkiwanie z lokatorem w chwili śmierci uprawnionego), to w chwili złożenia deklaracji spółdzielnia nie może odmówić nam przyjęcia w poczet członków oraz przyznania lokalu po zmarłym.


Każdy członek spółdzielni, któremu przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu ma prawo żądać przeniesienia na niego - po spełnieniu określonych warunków - własności lokalu lub ustanowienia własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu. Chodzi głównie o spłatę przypadającej na członka części kredytu za budowę lokalu lub dotacji na budowę lokalu.


Trzeba podkreślić, że członkowi posiadającemu spółdzielcze lokatorskie prawo, podobnie jak najemcy, przysługuje szczególna ochrona prawna.


W przypadku likwidacji lub upadłości spółdzielni mieszkaniowej członkowie, którym przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu z mocy ustawy stają się najemcami tych lokali.


Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu


Własnościowe prawo do lokalu może być ustanawiane w stosunku do mieszkania, które jest własnością lub współwłasnością spółdzielni. W przeciwieństwie do prawa lokatorskiego jest ono prawem:

- zbywalnym (może być sprzedawane lub darowane),

- dziedzicznym (może być zapisane w testamencie),

- podlegającym egzekucji (może być zajęte przez komornika i sprzedane przez niego),

- ma charakter ograniczonego prawa rzeczowego - prawo zapewniające danej osobie tylko ściśle określony zakres uprawnień względem rzeczy. W przypadku lokalu własnościowego zezwala na swobodne dysponowanie lokalem, ale nie pozwala mieć wpływu na rzeczy związane z budynkiem w którym lokal się znajduje. Zasada prawna mówi , że budynki należą do tego czyj jest grunt. W przypadku spółdzielni oznacza to, że blok zawsze będzie należał do spółdzielni. Co nie ogranicza naszej swobody w dysponowaniu lokalem.


Spółdzielcze prawo własnościowe zbliżone jest do prawa własności. Powstaje ono z chwilą zawarcia, między członkiem spółdzielni a spółdzielnią, umowy o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Umowa musi być zawarta w formie pisemnej. Inaczej umowa ta jest nieważna. Dotyczy to tak zwanego nabycia pierwotnego – czyli pierwszego nabycia lokalu od spółdzielni.


Kolejne nabycia tego prawa możliwe jest w każdej formie przejścia prawa. Może to być zbycie (sprzedaż, darowizna), dziedziczenie, podział majątku małżeńskiego, zapis i nabycie w ramach egzekucji komorniczej. Sprzedaż musi nastąpić u notariusza.


Własnościowe spółdzielcze prawo może należeć do osoby fizycznej lub do osoby prawnej (np. spółki, fundacji), o ile statut spółdzielni zezwala na członkostwo osób prawnych.


Obecnie skuteczność zbycia spółdzielczego własnościowego prawa nie jest już uzależniona od przyjęcia nabywcy tego prawa na członka spółdzielni. Nabywca prawa spełniający warunki statutowe może żądać przyjęcia go na członka spółdzielni, natomiast spółdzielnia nie może żądać od nabywcy prawa, by stał się jej członkiem. Przy nabyciu pierwotnym, czyli ustanawianiu prawa przez spółdzielnię, członkostwo jest nadal obowiązkowe.


Ustanie członkostwa w spółdzielni mieszkaniowej nie skutkuje wygaśnięciem własnościowego prawa do lokalu. Oznacza to, że dopóki danej osobie przysługuje spółdzielcze własnościowego prawo do lokalu, to nie może ona być z niego eksmitowana.


Zatem jeśli właściciel prawa własnościowego nie wnosi opłat za jego użytkowanie, to jedyną możliwością dochodzenia zaległych opłat przez spółdzielnie pozostaje sprawa sądowa i egzekucja komornicza ze spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu i sprzedaż w drodze licytacji. Egzekucja podlega tym samym regułom, co egzekucja z nieruchomości.


Prawo odrębnej własności lokalu


Ustanowienia odrębnej własności lokalu możliwe jest w dwojaki sposób:

- zawarcie umowy o wybudowanie lokalu i ustanowienie jego odrębnej własności,

- poprzez przekształcenie, czyli zawarcie z posiadaczem prawa spółdzielczego umowy o przeniesienie własności lokalu.


Prawo do własności lokalu wiąże się z prawem do gruntu. Właściciel mieszkania jest współwłaścicielem w określonej części gruntu pod budynkiem i części wspólnych nieruchomości. Podobnie jak właściciel lokalu zbudowanego przez dewelopera nie przez spółdzielnie.


Podstawowym i niezależnym od członka spółdzielni wymogiem uzyskania własności lokalu jest uregulowanie sytuacji prawnej nieruchomości przez spółdzielnie. Nieruchomość musi być wydzielona, a zarząd spółdzielni jest zobowiązany podjąć uchwałę określającą przedmiot odrębnej własności (wielkość i szczegóły dotyczące lokalu) i udziały przyszłego właściciela w nieruchomości wspólnej.


Nabycie własności lokalu następuje na podstawie umowy sporządzonej w formie aktu notarialnego u notariusza z chwilą wpisu do księgi wieczystej.


Koszty określenia wartości rynkowej lokalu, zawarcia umowy, koszty wpisu do księgi wieczystej ponosi osoba, na rzecz której przenoszona jest odrębna własność lokalu. Z chwilą wyodrębnienia w danej nieruchomości przynajmniej jednego lokalu powstaje nieruchomość wspólna.


Odrębna własność lokalu nie wygasa i jest prawem zbywalnym, przechodzi na spadkobierców i podlega egzekucji.


W przypadku dokonywania zakupu mieszkania nowo budowanego przez spółdzielnie najlepiej domagać się odrębnej własności do lokalu. Daje ona szersze możliwości korzystania z lokalu. Prawo takie nigdy nie wygasa, a mieszkanie stanowi odrębną własność.


Udział właściciela takiego lokalu w części wspólnej pozwala mu mieć wpływ zarówno na sposób korzystania z części wspólnej, sposób remontowania a ponadto wpływ na losy całego bloku, którego jest on de facto właścicielem.


Oczywiście odrębna własność lokalu jest droższa w zakupie i obsłudze, gdyż jako współwłaściciel ponosimy obciążenia związane z utrzymaniem i remontami części wspólnej, które często są łatwiejsze do udźwignięcia przez dużą spółdzielnie prowadzącą gospodarkę finansową w znacznie większym zakresie.


Mieszkania z zasobów Towarzystwa Budownictwa Społecznego (tzw. TBS)


Mieszkania w TBS to lokale czynszowe. Nie można ich wykupić na własność , można za to dziedziczyć prawo do ich najmu.


Procedura nabycia lokalu w TBS wygląda następująco. TBS przed rozpoczęciem budowy bloku tworzy listę osób chętnych do zamieszkania w nim. Przed rozpoczęciem budowy pobiera opłatę określaną „partycypacją w kosztach budowy”.


Przyszły najemca musi zdać dotychczas zajmowane mieszkanie komunalne lub wpłacić partycypacje w kosztach budowy na poziomie 20 – 25% wartości lokalu.


Przed wprowadzeniem się do mieszkania należy wpłacić jeszcze kaucję w wysokości 10 miesięcznych czynszów. W stawce czynszu zawarta jest opłata eksploatacyjna oraz spłacany jest kredyt, jaki TBS zaciągnął na budowę mieszkań.


Aby móc przystąpić do TBS należy spełniać szereg warunków. Nie można zarabiać więcej niż 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia zwiększonego o 20% w momencie mieszkania w mieszkaniu samemu lub o 80% gdy zamieszkuje się ze współmałżonkiem (ale bez dzieci) oraz o kolejne 40% na każdą dodatkową osobę (np. dziecko). Przeciętne miesięczne wynagrodzenia w III kwartale 2007 r. wynosiło 2878,66 zł.


Kolejnym warunkiem jest nieposiadanie własnego mieszkania (lokatorskiego, spółdzielczego, własnościowego) w miejscowości w której staramy się o mieszkanie w TBS-ie. Konieczne jest jednak zatrudnienie w tym mieście gdzie buduje TBS.

 

Łukasz Plaza
Kancelaria Radcowie s.c. Aneta Naworska & Malwina Jarzembska
Toruń
www.radcowiesc.pl

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jeśli posiadasz dużą rodzinę, należą Ci się zniżki. Jakie?

Jesteś rodzicem przynajmniej 3 dzieci? Możesz nie wiedzieć, że przysługują Ci zniżki. Dowiedz się, jak z nich skorzystać oraz jak i gdzie złożyć odpowiedni wniosek.

5000 zł na wakacje dla dzieci i młodzieży szkolnej. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000 zł na aktywizację dzieci i młodzieży szkolnej w czasie wakacji, czyli wakacyjna AktywAKCJA. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

REKLAMA

Trzaskowski wydał zarządzenie. Hołownia komentuje

Prezydent Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie dla Warszawy dotyczące wprowadzenia 16 standardów "równego traktowania”. Jest to szerokie zarządzenie, które dotyczy kwestii związanych z równouprawnieniem i zakazem dyskryminacji. Ocenił je marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Gość Infor.pl: Cezary Kaźmierczak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców) [17.05.2024] – Oglądaj na żywo!

Czy propozycja Trzeciej Drogi ws zakazu handlu to dobry kierunek? Dlaczego rośnie liczba przypadków łamania prawa przez przedsiębiorców? Czy płaca minimalna w Polsce jest na właściwym poziomie? Czy koszty pracy w Polsce są niskie? Czy Zielony Ład pomoże naszej gospodarce? Te pytania usłyszy gość Piotra Nowaka - Cezary Kaźmierczak - Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Bon energetyczny - kto się załapie na 300-1200 zł? Kryteria dochodowe są naprawdę niskie

Wysokość bonu energetycznego będzie zależała m.in. od liczby osób w gospodarstwie domowym, jak również od kryterium dochodowego na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub wieloosobowym. Pieniądze w wysokości od 300 zł do 1200 zł są do wzięcia już w 2024 roku. Jednak załapać się na to nowe świadczenie nie będzie łatwo.

Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

REKLAMA

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

QUIZ Historia sztuki. Te informacje wypada znać. Dasz radę zdobyć 6/10?
Co to są rubensowskie kształty? A tycjanowski kolor? Kto namalował "Śniadanie na trawie"? Znasz odpowiedzi na te pytania? W takim razie jest duża szansa na komplet punktów.

REKLAMA