REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprawdź do kogo należy twoje mieszkanie

Subskrybuj nas na Youtube
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy wiesz jaką formą własności objęte jest twoje mieszkanie? Znasz swoje prawa i obowiązki wynikające z posiadanego prawa do lokalu? Dowiedz się, czym różni się spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu od prawa własnościowego? Jak nabyć lokal w Towarzystwie Budownictwa Społecznego?


Prawa do lokalu w spółdzielni mieszkaniowej


Wszelkie kwestie prawne dotyczące mieszkań nabywanych w spółdzielniach reguluje ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych. Wyróżnia ona trzy prawa do lokali wybudowanych przez spółdzielnie:

1) spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu,

2) spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu,

3) prawo odrębnej własności lokalu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego


Lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego jest:

- niezbywalne (nie można go sprzedać),

- nie przechodzi na spadkobierców (nie można go odziedziczyć),

- nie podlega egzekucji (nie może zostać zajęte i sprzedane przez komornika).


Prawo lokatorskie może powstać w mieszkaniu, które jest własnością spółdzielni. Powstaje z chwilą zawarcia umowy między członkiem a spółdzielnią. Umowa taka musi być zawarta w formie pisemnej (inaczej umowa jest nieważna).


Prawo lokatorskie może należeć do jednej osoby lub wspólnie do małżonków. Lokatorskie prawo do lokalu jest nierozerwalnie związane z członkostwem w spółdzielni. Ustanie członkostwa powoduje wygaśnięcie prawa lokatorskiego.

REKLAMA


Członek spółdzielni ubiegający się o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego wnosi wkład mieszkaniowy według zasad określonych w statucie spółdzielni (każda spółdzielnia określa zasady wnoszenia wkładów indywidualnie).


W przypadku wygaśnięcia lokatorskiego prawa spółdzielnia zwraca wniesiony wkład mieszkaniowy, zwaloryzowany według wartości rynkowej. Wkład zwracany jest byłemu członkowi lub jego spadkobiercom.


Po ustaniu członkostwa w spółdzielni i lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego – zwłaszcza w wypadku śmierci osoby uprawnionej, prawa małżonków i innych członków rodziny są chronione. Domownikom członka przysługuje roszczenie o przyjęcie na członka spółdzielni i ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego. Oznacza to, że każdy domownik członka spółdzielni może domagać się przyjęcia w poczet członków spółdzielni i przysługuje mu pierwszeństwo przed innymi osobami.

REKLAMA


Aby móc starać się o przyjęcie do spółdzielni w miejsce byłego członka należy spełniać dwa warunki. Należeć do określonej kategorii osób - być małżonkiem, dzieckiem lub inną osobą bliską zmarłego członka oraz mieszkać z byłym członkiem w chwili ustania członkostwa.


Aby zostać członkiem w miejsce zmarłego członka należy złożyć w ciągu jednego roku deklarację członkowską wraz z pisemnym zapewnieniem o gotowości do zawarcia umowy lokatorskiego prawa. Roczny termin na złożenie deklaracji ma charakter techniczny. Jeśli spełniamy powyższe warunki (bycie członkiem rodziny i zamieszkiwanie z lokatorem w chwili śmierci uprawnionego), to w chwili złożenia deklaracji spółdzielnia nie może odmówić nam przyjęcia w poczet członków oraz przyznania lokalu po zmarłym.


Każdy członek spółdzielni, któremu przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu ma prawo żądać przeniesienia na niego - po spełnieniu określonych warunków - własności lokalu lub ustanowienia własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu. Chodzi głównie o spłatę przypadającej na członka części kredytu za budowę lokalu lub dotacji na budowę lokalu.


Trzeba podkreślić, że członkowi posiadającemu spółdzielcze lokatorskie prawo, podobnie jak najemcy, przysługuje szczególna ochrona prawna.


W przypadku likwidacji lub upadłości spółdzielni mieszkaniowej członkowie, którym przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu z mocy ustawy stają się najemcami tych lokali.


Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu


Własnościowe prawo do lokalu może być ustanawiane w stosunku do mieszkania, które jest własnością lub współwłasnością spółdzielni. W przeciwieństwie do prawa lokatorskiego jest ono prawem:

- zbywalnym (może być sprzedawane lub darowane),

- dziedzicznym (może być zapisane w testamencie),

- podlegającym egzekucji (może być zajęte przez komornika i sprzedane przez niego),

- ma charakter ograniczonego prawa rzeczowego - prawo zapewniające danej osobie tylko ściśle określony zakres uprawnień względem rzeczy. W przypadku lokalu własnościowego zezwala na swobodne dysponowanie lokalem, ale nie pozwala mieć wpływu na rzeczy związane z budynkiem w którym lokal się znajduje. Zasada prawna mówi , że budynki należą do tego czyj jest grunt. W przypadku spółdzielni oznacza to, że blok zawsze będzie należał do spółdzielni. Co nie ogranicza naszej swobody w dysponowaniu lokalem.


Spółdzielcze prawo własnościowe zbliżone jest do prawa własności. Powstaje ono z chwilą zawarcia, między członkiem spółdzielni a spółdzielnią, umowy o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Umowa musi być zawarta w formie pisemnej. Inaczej umowa ta jest nieważna. Dotyczy to tak zwanego nabycia pierwotnego – czyli pierwszego nabycia lokalu od spółdzielni.


Kolejne nabycia tego prawa możliwe jest w każdej formie przejścia prawa. Może to być zbycie (sprzedaż, darowizna), dziedziczenie, podział majątku małżeńskiego, zapis i nabycie w ramach egzekucji komorniczej. Sprzedaż musi nastąpić u notariusza.


Własnościowe spółdzielcze prawo może należeć do osoby fizycznej lub do osoby prawnej (np. spółki, fundacji), o ile statut spółdzielni zezwala na członkostwo osób prawnych.


Obecnie skuteczność zbycia spółdzielczego własnościowego prawa nie jest już uzależniona od przyjęcia nabywcy tego prawa na członka spółdzielni. Nabywca prawa spełniający warunki statutowe może żądać przyjęcia go na członka spółdzielni, natomiast spółdzielnia nie może żądać od nabywcy prawa, by stał się jej członkiem. Przy nabyciu pierwotnym, czyli ustanawianiu prawa przez spółdzielnię, członkostwo jest nadal obowiązkowe.


Ustanie członkostwa w spółdzielni mieszkaniowej nie skutkuje wygaśnięciem własnościowego prawa do lokalu. Oznacza to, że dopóki danej osobie przysługuje spółdzielcze własnościowego prawo do lokalu, to nie może ona być z niego eksmitowana.


Zatem jeśli właściciel prawa własnościowego nie wnosi opłat za jego użytkowanie, to jedyną możliwością dochodzenia zaległych opłat przez spółdzielnie pozostaje sprawa sądowa i egzekucja komornicza ze spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu i sprzedaż w drodze licytacji. Egzekucja podlega tym samym regułom, co egzekucja z nieruchomości.


Prawo odrębnej własności lokalu


Ustanowienia odrębnej własności lokalu możliwe jest w dwojaki sposób:

- zawarcie umowy o wybudowanie lokalu i ustanowienie jego odrębnej własności,

- poprzez przekształcenie, czyli zawarcie z posiadaczem prawa spółdzielczego umowy o przeniesienie własności lokalu.


Prawo do własności lokalu wiąże się z prawem do gruntu. Właściciel mieszkania jest współwłaścicielem w określonej części gruntu pod budynkiem i części wspólnych nieruchomości. Podobnie jak właściciel lokalu zbudowanego przez dewelopera nie przez spółdzielnie.


Podstawowym i niezależnym od członka spółdzielni wymogiem uzyskania własności lokalu jest uregulowanie sytuacji prawnej nieruchomości przez spółdzielnie. Nieruchomość musi być wydzielona, a zarząd spółdzielni jest zobowiązany podjąć uchwałę określającą przedmiot odrębnej własności (wielkość i szczegóły dotyczące lokalu) i udziały przyszłego właściciela w nieruchomości wspólnej.


Nabycie własności lokalu następuje na podstawie umowy sporządzonej w formie aktu notarialnego u notariusza z chwilą wpisu do księgi wieczystej.


Koszty określenia wartości rynkowej lokalu, zawarcia umowy, koszty wpisu do księgi wieczystej ponosi osoba, na rzecz której przenoszona jest odrębna własność lokalu. Z chwilą wyodrębnienia w danej nieruchomości przynajmniej jednego lokalu powstaje nieruchomość wspólna.


Odrębna własność lokalu nie wygasa i jest prawem zbywalnym, przechodzi na spadkobierców i podlega egzekucji.


W przypadku dokonywania zakupu mieszkania nowo budowanego przez spółdzielnie najlepiej domagać się odrębnej własności do lokalu. Daje ona szersze możliwości korzystania z lokalu. Prawo takie nigdy nie wygasa, a mieszkanie stanowi odrębną własność.


Udział właściciela takiego lokalu w części wspólnej pozwala mu mieć wpływ zarówno na sposób korzystania z części wspólnej, sposób remontowania a ponadto wpływ na losy całego bloku, którego jest on de facto właścicielem.


Oczywiście odrębna własność lokalu jest droższa w zakupie i obsłudze, gdyż jako współwłaściciel ponosimy obciążenia związane z utrzymaniem i remontami części wspólnej, które często są łatwiejsze do udźwignięcia przez dużą spółdzielnie prowadzącą gospodarkę finansową w znacznie większym zakresie.


Mieszkania z zasobów Towarzystwa Budownictwa Społecznego (tzw. TBS)


Mieszkania w TBS to lokale czynszowe. Nie można ich wykupić na własność , można za to dziedziczyć prawo do ich najmu.


Procedura nabycia lokalu w TBS wygląda następująco. TBS przed rozpoczęciem budowy bloku tworzy listę osób chętnych do zamieszkania w nim. Przed rozpoczęciem budowy pobiera opłatę określaną „partycypacją w kosztach budowy”.


Przyszły najemca musi zdać dotychczas zajmowane mieszkanie komunalne lub wpłacić partycypacje w kosztach budowy na poziomie 20 – 25% wartości lokalu.


Przed wprowadzeniem się do mieszkania należy wpłacić jeszcze kaucję w wysokości 10 miesięcznych czynszów. W stawce czynszu zawarta jest opłata eksploatacyjna oraz spłacany jest kredyt, jaki TBS zaciągnął na budowę mieszkań.


Aby móc przystąpić do TBS należy spełniać szereg warunków. Nie można zarabiać więcej niż 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia zwiększonego o 20% w momencie mieszkania w mieszkaniu samemu lub o 80% gdy zamieszkuje się ze współmałżonkiem (ale bez dzieci) oraz o kolejne 40% na każdą dodatkową osobę (np. dziecko). Przeciętne miesięczne wynagrodzenia w III kwartale 2007 r. wynosiło 2878,66 zł.


Kolejnym warunkiem jest nieposiadanie własnego mieszkania (lokatorskiego, spółdzielczego, własnościowego) w miejscowości w której staramy się o mieszkanie w TBS-ie. Konieczne jest jednak zatrudnienie w tym mieście gdzie buduje TBS.

 

Łukasz Plaza
Kancelaria Radcowie s.c. Aneta Naworska & Malwina Jarzembska
Toruń
www.radcowiesc.pl
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatkowe co najmniej 1900 zł miesięcznie dla każdego – niewiele osób wie o tym świadczeniu, które przysługuje, jeżeli nie spełniają warunków do przyznania emerytury lub renty! Wystarczy wniosek

Niewiele osób jest świadomych, iż niespełnienie wymogów ustawowych do otrzymania emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, nie pozbawia ich całkowicie szansy na comiesięczne świadczenie w wysokości co najmniej 1878,91 zł z budżetu państwa, które pozwoli im na zaspokojenie ich niezbędnych potrzeb życiowych. Co więcej – świadczenie to, nie jest „obwarowane” żadnymi szczególnymi kryteriami.

Nowa kwota wolna zapewni lepsze życie dla tysięcy emerytów i rencistów: „To sprawa etyki i szacunku do drugiego człowieka. Bo teraz, tej etyki i szacunku brak”

Czym różni się emeryt od osoby pracującej? Zdaniem ustawodawcy - tym, że emeryt potrafi przeżyć za znacznie mniejsze pieniądze. Chodzi o tzw. minimalny byt życiowy. To pojęcie bezpośrednio łączy się z kwotą wolną od potrąceń komorniczych. Ustawodawca stosuje różne limity, w zależności od tego, czy potrącenia dokonywane są z wynagrodzenia za pracę, czy ze świadczenia emerytalnego. Do Sejmu trafiła propozycja zmiany tych przepisów.

Nowa płaca minimalna: 4806 zł czy 5015 zł, podwyżka o 140 czy 250 zł. Nie ma zgody co do najniższej krajowej, rząd sam zdecyduje

Na ostateczną wysokość najniższej krajowej jaka będzie obowiązywała od 1 stycznia 2026 roku trzeba poczekać do pierwszej połowy września. Rada Dialogu Społecznego nie wypracowała w sprawie minimalnego wynagrodzenia za pracę wspólnego stanowiska do połowy lipca więc zgodnie z prawem decyzję co do płacy minimalnej arbitralnie podejmie rząd za dwa miesiące.

Ruszyły zwroty pieniędzy dla pracowników. To 3 tysiące złotych. Nie wszyscy o tym wiedzą

Coraz wyższe rachunki za prąd i za gaz, coraz droższe zakupy rujnują domowe budżety… to sprawia, że coraz więcej Polaków szuka sposobów na tańszy urlop. Wakacje roku mogą kosztować mniej. Nawet 3 tysiące złotych dopłaty do urlopu czeka na pracowników. Ciągle nie wszyscy wiedzą, że po dofinansowanie mogą się ubiegać. Wachlarz możliwości jest szeroki i zróżnicowany. Od funduszu socjalnego, przez premie urlopowe, po lokalne bony turystyczne.

REKLAMA

Czy 20.07.2025 r. jest niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

To już połowa lipca - urlopy i wakacje w pełni. Pogoda nie dopisuje jednak, a to oznacza, że więcej czasu spędzamy w domach i zapotrzebowanie na zakupy jest większe niż zwykle. Jak jest w ten weekend - sklep trzeba zaliczyć koniecznie w sobotę czy można je odłożyć na niedzielę, bo jeśli jest ona bez zakazu handlu, to w dogodnych godzinach czynne będą wszystkie sklepy.

Zasiłek pielęgnacyjny a dodatek pielęgnacyjny. Tylko jedno świadczenie Ci się należy. Komu przysługuje, kto wydaje i jakie są różnice?

Zastanawiasz się, czym różni się zasiłek pielęgnacyjny od dodatku pielęgnacyjnego? Nie wiesz, komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny w 2025 roku, kto wypłaca te świadczenia, MOPS czy ZUS, i jak je uzyskać? A może szukasz informacji, czy można pobierać oba świadczenia jednocześnie, czy dodatek pielęgnacyjny został podwyższony oraz jak wygląda wniosek o zasiłek pielęgnacyjny? W tym artykule znajdziesz wszystkie odpowiedzi. Wyjaśniamy, komu należą się pieniądze, ile możesz dostać i jakie dokumenty będą potrzebne, by złożyć wniosek w MOPS lub ZUS.

Niski wiek emerytalny kobiet to bomba z opóźnionym zapłonem. Polki stracą tysiące na emeryturze

Polska starzeje się w szybkim tempie, co już dziś budzi poważne obawy o przyszłość systemu emerytalnego. Międzynarodowy Fundusz Walutowy alarmuje: jeśli nie zostaną wprowadzone pilne reformy, do 2050 roku świadczenia mogą spaść nawet o jedną trzecią. Najbardziej ucierpią kobiety, osoby o niskich dochodach i pracownicy niestandardowi. Czy jest jeszcze czas, by uniknąć kryzysu?

Ukrywasz majątek w Delaware? Możesz się zdziwić, jak łatwo wierzyciele potrafią dotrzeć do prawdy

Delaware od dekad uchodzi za bezpieczną przystań dla firm dbających o dyskrecję właścicieli. Ale ten mit ma swoje granice. Coraz częściej okazuje się, że za zasłoną prywatności kryją się słabe punkty – a zdeterminowany wierzyciel potrafi je wykorzystać, by ujawnić, kto naprawdę stoi za spółką i gdzie ukryto aktywa.

REKLAMA

W świadomej podróży po spokój

Rozmowa z Olą Krzemińską, twórczynią i CEO agencji Power, promotorką aktywnego stylu życia, o mądrym zarządzaniu energią w życiu i biznesie, zmianach w kulturze pracy oraz trendach w organizacji wydarzeń i wyjazdów firmowych.

MOPS umiarkowany stopień niepełnosprawności – jakie świadczenia przysługują w 2025 roku?

Jakie dodatki i zasiłki przysługują osobie z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności? Czy MOPS wypłaca zasiłek stały i pielęgnacyjny przy umiarkowanym orzeczeniu? Jakie dokumenty są potrzebne i ile wynosi próg dochodowy w 2025 roku? Czy osoba z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności może otrzymać jednocześnie zasiłek pielęgnacyjny i usługi opiekuńcze z MOPS? W tym poradniku odpowiadamy na najczęstsze pytania osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów. Sprawdź, jakie formy wsparcia oferuje MOPS osobom z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

REKLAMA