REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kupuj taniej w e-aptekach

Adam Makosz
Adam Makosz

REKLAMA

REKLAMA

W internetowych aptekach można kupić leki dostępne bez recepty. Ceny farmaceutyków z e-aptek są dużo niższe niż z tradycyjnych punktów. Odesłać leki możemy tylko, gdy źle je zapakowano lub gdy są złej jakości.

Przełom w sprzedaży medykamentów w Polsce nastąpił 1 maja 2007 r. Od tego dnia apteki mogą sprzedawać leki przez internet. Ten sposób zakupu pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Ceny leków oferowanych w aptekach internetowych są na ogół kilkanaście procent niższe od cen produktów dostępnych w tradycyjnych punktach sprzedaży. Korzystanie z usług apteki internetowej pozwala też uniknąć kłopotów związanych z koniecznością wychodzenia z domu w trakcie choroby. Musimy jednak pamiętać, że w internecie można handlować wyłącznie farmaceutykami wydawanymi bez recept (w sieci nie kupimy antybiotyków i lekarstw na poważniejsze dolegliwości).

W aptece internetowej można znaleźć popularne specyfiki na przeziębienie, leki przeciwbólowe, witaminy, zioła oraz cały zestaw artykułów medycznych. Kupując przez internet, możemy lepiej porównać oferty i wybrać tę, która jest dla nas najkorzystniejsza. Za leki z e-apteki można płacić przelewem albo przy odbiorze.

Są też wady takiej formy sprzedaży farmaceutyków. Największa to czas oczekiwania na przesyłkę (nawet do tygodnia) i jej koszty. W odróżnieniu od innych zakupów w sieci, nabyte przez nas produkty lecznicze nie mogą być zwrócone w ciągu 10 dni od momentu zakupu. Jest to dopuszczalne jedynie, gdy lek został niewłaściwie wydany lub dostarczone opakowanie budzi wątpliwości co do jakości otrzymanego produktu.


Jak kupować w e-aptece

REKLAMA

Robienie zakupów w aptece internetowej jest proste i nie wymaga większych formalności. Jak znaleźć interesujący nas produkt? Na stronie e-apteki wystarczy wejść do odpowiedniej kategorii (np. odchudzanie, dla sportowców, przeciwbólowe) lub skorzystać z wyszukiwarki, która znajduje się na większości witryn e-aptek.

Zamówienia w e-aptece można składać na różne sposoby. Pierwszy to zarejestrowanie się w serwisie, wybranie produktów i sfinalizowanie transakcji (z podaniem formy płatności i sposobu przesyłki). Można także wysłać zamówienie na adres mailowy serwisu aptecznego (wybrać produkty, podać ich liczbę i wielkość opakowań, adres i sposób przesyłki oraz formę płatności). Zamówienie można złożyć również telefonicznie lub faxem.

Ze względów bezpieczeństwa i ochrony danych osobowych klientów, apteki pozwalają na robienie zakupów dopiero po zalogowaniu (trwa to chwilę). Oczywiście, oferty dostępnych produktów i ceny można przeglądać bez logowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ceny w aptekach internetowych są dużo niższe niż w tradycyjnych punktach. Nie korzystajmy jednak z tej okazji i nie zamawiajmy lekarstw na zapas. E-apteki nie prowadzą sprzedaży hurtowej i mogą odmówić realizacji przesadnie dużego zamówienia (jest tak, jak w tradycyjnej aptece, gdzie farmaceuta nie wyda np. dziesięć opakowań apapu - pomimo, że lek ten jest bez recepty).

Płać jak chcesz

REKLAMA

Serwisy apteczne dają nam możliwość wyboru formy płatności za leki lub materiały medyczne, a także wybór sposobu przesyłki. Realizacja zamówień trwa kilka dni, a jej czas zależy przede wszystkim od wybranej formy płatności i dostępności produktu. Apteki internetowe najczęściej akceptują płatność przelewem na rachunek bankowy, płatność przy odbiorze przesyłki lub płatności przelewem albo kartą płatniczą za pośrednictwem serwisów płatnościowych. Koszt przesyłki ponosi - co do zasady - zamawiający. Bezpłatna dostawa odbywa się często w obrębie większych miast i przy dużych zamówieniach.

Trzeba pamiętać, że wydane z e-apteki leki i materiały medyczne nie podlegają zwrotowi. Produkt może zostać zwrócony tylko w uzasadnionych przypadkach - gdy został niewłaściwie wydany lub dostarczone opakowanie budzi wątpliwości, co do należytej jakości otrzymanego produktu (art. 96 ust. 5 i 6 prawa farmaceutycznego).

Będą nowe przepisy

Ogólne zasady sprzedaży leków w internecie regulują przepisy prawa farmaceutycznego. Od ponad pół roku trwają też prace nad rozporządzeniem, które ma określić szczegółowe warunki prowadzenia wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych wydawanych bez przepisu lekarza, oraz sposób dostarczenia tych produktów do odbiorców.

Zgodnie z propozycjami Ministerstwa Zdrowia, sprzedaż produktów leczniczych będą mogły prowadzić apteki i punkty apteczne prowadzone na podstawie zezwoleń wydanych przez uprawnione organy Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej. Na głównej stronie internetowej takiej placówki trzeba będzie umieścić odnośnik do posiadanego zezwolenia na prowadzenie placówki (w formacie pdf).

Potrzebny farmaceuta

Zgodnie z projektem MZ, przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na założenie apteki internetowej, będą musieli znaleźć farmaceutę z prawem wykonywania zawodu aptekarza lub technika farmaceutycznego posiadającego dwuletnią praktykę w pełnym wymiarze czasu pracy, który będzie odpowiadał za prawidłową realizację sprzedaży wysyłkowej lekarstw (np. za zabezpieczenie medykamentów przed nieodpowiednią temperaturą lub wilgocią).

Nowością jest również obowiązek, zgodnie z którym e-apteka musi zapewniać pacjentom całodobowy kontakt telefoniczny. Chodzi o zapewnienie kupującym bezpieczeństwa stosowania leku. Nie wystarczy więc np. umieszczenie na stronie internetowej apteki zeskanowanej ulotki producenta. Zwykłe apteki nie mają obecnie obowiązku prowadzenia dyżurów związanych z zapewnianiem bezpieczeństwa stosowania leków.

3 tysiące rodzajów leków wydaje się w Polsce bez recepty lekarza

13 tysięcy aptek działa obecnie na polskim rynku

ZE STRONY PRAWA

Sejm 30 marca uchwalił nowelizację prawa farmaceutycznego uwzględniającą poprawki Senatu co do obrotu lekami w internecie. Artykuł 68 ust. 3 dopuszcza prowadzenie wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych wydawanych bez przepisu lekarza przez apteki i punkty apteczne. Warunki takiej sprzedaży określi rozporządzenie. 11 kwietnia nowelizację prawa farmaceutycznego przyjął rząd. Znowelizowana ustawa weszła w życie 1 maja.

PACZKI POD SPECJALNYM NADZOREM

Zgodnie z projektem resortu zdrowia, apteki internetowe będą odpowiadały za jakość leku do momentu jego dostarczenia do pacjenta. Dodatkowo transport leków będzie musiał odbywać się w specjalnie wydzielonych częściach pojazdów. Wysyłka produktu leczniczego będzie musiała odbywać się w warunkach zapewniających jego jakość oraz bezpieczeństwo stosowania. Dlatego e-apteki będą musiały uzgodnić odpowiednie warunki transportu z pocztą i firmami kurierskimi. Produkt leczniczy powinien być należycie zapakowany, a opakowanie opatrzone etykietą przymocowaną w sposób trwały i zawierającą: pieczątkę placówki, numer zamówienia, dane identyfikujące odbiorcę, określenie warunków transportu oraz numer telefonu kontaktowego.

ADAM MAKOSZ
adam.makosz@infor.pl

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

REKLAMA

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA

Płaca minimalna 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Data zbliża się wielkimi krokami

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że płaca minimalna w 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Jeśli chodzi o kolejne lata, to jej wysokość określi już ustawa o minimalnym wynagrodzeniu, które ma wejść w życie w listopadzie br.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

REKLAMA