REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Małżonkowie u notariusza

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Umowy majątkowe między małżonkami, które dotyczą wspólności ustawowej zawierane są w formie aktu notarialnego. Jakie są skutki podpisania przez małżonków umowy majątkowej?

 

Po ślubie małżonkowie zaczynają dorabiać się wspólnego majątku i powstaje między nimi wspólność ustawowa. Tę wspólność mogą rozszerzyć lub ograniczyć. Mogą też ustanowić rozdzielność majątkową albo rozdzielność z wyrównaniem dorobków. W tym celu powinni zawrzeć umowę majątkową w formie aktu notarialnego. Umowa zawarta w innej formie - na przykład własnoręcznie spisana przez oboje małżonków - nie będzie ważna.

Umowę majątkową zwaną intercyzą mogą też sporządzić narzeczeni jeszcze przed zawarciem małżeństwa. Pod rygorem nieważności muszą ją zawrzeć również w formie aktu notarialnego. W czasie trwania małżeństwa umowę majątkową małżonkowie mogą zmienić albo rozwiązać. Na przykład małżonkowie pozostający w rozdzielności majątkowej mogą postanowić, że powstanie między nimi wspólność majątkowa. Wszelkie zmiany umowy majątkowej lub rozwiązanie jej powinno nastąpić także w formie aktu notarialnego.

Dopuszczalna jest także zmiana treści intercyzy przez narzeczonych, jeszcze zanim się pobiorą, pod warunkiem że nastąpi ona w formie aktu notarialnego.

Intercyzę

pod rygorem nieważności sporządza się w formie aktu notarialnego

Ważne!

Narzeczeni albo małżonkowie, zawierając umowę majątkową, nie mogą częściowo rozszerzyć wspólności ustawowej co do pewnych przedmiotów, a częściowo jej ograniczyć co do innych przedmiotów. Nie wolno im połączyć w jednej umowie elementów dwóch różnych umów kształtujących ustrój majątkowy

Ważne!

Dorobek obliczany jest według stanu majątku w momencie ustania rozdzielności majątkowej i według cen z chwili rozliczenia

O co umówią się małżonkowie

Małżonkowie w umowie zawartej w formie aktu notarialnego mogą ograniczyć wspólność ustawową, ustanowić rozdzielność majątkową, ustanowić rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków, rozszerzyć wspólność ustawową albo dokonać innych przesunięć między majątkami męża i żony.

Rozszerzenie wspólnoty ustawowej polegałoby na tym, że przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego rozszerzyliby oni wspólność ustawową na przedmioty, które do tej pory stanowiły majątek osobisty każdego z nich. Nie mogą jednak rozszerzyć tej wspólnoty na przedmioty majątkowe, które odziedziczyli, dostali z tytułu zapisu albo darowizny, a także na prawa majątkowe, które wynikają ze wspólności łącznej, bądź na prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie.

Oprócz tego wspólności nie mogą rozszerzyć również na wierzytelności należne z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia, a także z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę oraz na niewymagalne jeszcze wierzytelności o wynagrodzenie za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej każdego z małżonków.

Małżonkowie mogą umówić się też o rozdzielność majątkową. W dodatku w umowie nie muszą uzasadniać, dlaczego chcą ją ustanowić. Z chwilą zawarcia umowy ustaje wspólność majątkowa małżonków. Może ona również ustać z datą późniejszą, wskazaną w umowie. Od momentu ustania jej każdy mąż i żona zaczynają dorabiać się na swój własny rachunek, tworząc własny majątek osobisty. Następnie każdy z małżonków zarządza samodzielnie swoim majątkiem.

Małżonkowie mogą też zawrzeć umowę o rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków. Dorobkiem każdego z nich jest wzrost wartości jego majątku po zawarciu umowy majątkowej. Najczęściej przy obliczaniu dorobków pomija się przedmioty majątkowe nabyte przed zawarciem tej umowy. Natomiast dolicza się wartość darowizn dokonanych przez jednego z małżonków (z wyłączeniem darowizn na rzecz wspólnych zstępnych oraz drobnych zwyczajowo przyjętych na rzecz innych osób), usług świadczonych osobiście przez jednego małżonka na rzecz majątku drugiego, a także nakładów i wydatków z majątku jednego małżonka na rzecz majątku drugiego małżonka. Dorobek obejmuje oddzielnie majątki każdego małżonka, a nie dotyczy majątku wspólnego. Jest nim tylko rzeczywisty wzrost wartości majątku.

Ważne!

W jednym akcie notarialnym nie można zawrzeć intercyzy razem z takimi umowami jak: dział spadku, o dożywocie, darowizna, zniesienie współwłasności, których stronami obok małżonków są jeszcze inne osoby

OGRANICZENIE SWOBODY MAŁŻONKÓW

Małżonkowie, którzy zawierają intercyzę, mogą w dowolny sposób ograniczyć, rozszerzyć albo wyłączyć wspólności majątkowej. Ich wola przy zawieraniu tej umowy jest ograniczona. Nie mogą:

- wyłączyć z wspólności wynagrodzenia za pracę i dochodów z innej działalności zarobkowej małżonka, podczas gdy taką wspólnością byłyby objęte wynagrodzenia i dochody drugiego,

- rozszerzyć na przyszłość wspólności majątkowej wyłącznie na prawa majątkowe przysługujące tylko jednemu małżonkowi,

- kształtować stosunków majątkowych w sposób sprzeczny z zasadami prawa rodzinnego i zasadami współżycia społecznego, co doprowadziłoby do naruszenia zasady równouprawnienia małżonków.

KTO MOŻE ZAWRZEĆ INTERCYZĘ

Osoba, która chce zawrzeć intercyzę, powinna spełniać następujące wymogi:

- posiadać pełną zdolność do czynności prawnych,

- ze względu na wiek mieć ograniczoną zdolność do czynności prawnych (wymagana jest wówczas zgoda przedstawiciela ustawowego małoletniego udzielona za zezwoleniem sądu opiekuńczego),

- strona umowy nie może być ubezwłasnowolniona całkowicie albo częściowo.


MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

Kosztowny obowiązek. Dofinansowanie pracownikowi okularów lub szkieł kontaktowych

Pracodawca powinien zapewnić okulary lub szkła kontaktowe pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Czy pracownik ma prawo do jednoczesnej refundacji zarówno okularów korygujących wzrok, jak i szkieł kontaktowych?

Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

REKLAMA

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA