REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak korzystać ze świadczeń zdrowotnych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dominika Sikora
Dominika Sikora
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W 2008 roku NFZ wprowadza nowe zasady zawierania umów na świadczenie usług zdrowotnych. Mają one znaczenie nie tylko dla samych świadczeniodawców, ale również dla pacjentów, którzy korzystają ze świadczeń.


Czy zmieni się leczenie chorych na cukrzycę

Od kilku lat choruję na cukrzycę. Regularnie korzystam z konsultacji lekarskich. Dotychczas wiązało się to z wizytami nawet u kilku specjalistów. Czy w nowym roku lekarz diabetolog będzie mógł nadzorować cały proces mojego leczenia?

Tak

REKLAMA

Od nowego roku ubezpieczeni, którzy są chorzy na cukrzycę, będą mogli skorzystać z leczenia na dotychczasowych zasadach albo wybrać nową formę usługi - kompleksową opiekę na pacjentem z cukrzycą. Z nowej formy opieki diabetologicznej mogą skorzystać osoby z cukrzycą typu I i II leczeni insuliną oraz kobiety, u których cukrzyca wystąpiła po raz pierwszy w czasie ciąży.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do objęcia kompleksową opieką zakwalifikować pacjenta może lekarz specjalista w poradni diabetologicznej. W tym celu należy złożyć deklarację wyboru lekarza specjalisty, który będzie nadzorował cały proces leczenia. Opieka taka będzie obejmowała: przeprowadzenie niezbędnych badań laboratoryjnych i konsultacji oraz nadzór nad stanem zdrowia pacjenta. A jeśli zajdzie taka konieczność - również dodatkową diagnostyka, przepisywanie niezbędnych leków i wyrobów medycznych. W czasie kilkugodzinnej ambulatoryjnej opieki nad pacjentem lekarz prowadzący będzie mógł wyrównać poziom glikemii u chorego z zaburzeniami gospodarki wodno-elektrolitowej i kwasowo-zasadowej.

Pacjent, jeżeli będzie tego wymagał stan jego zdrowia, zostanie poddany konsultacjom innych lekarzy, np. okulisty, neurologa lub kardiologa.

Podstawa prawna

- Zarządzenie nr 65/2007/DSOZ prezesa NFZ z 20 września 2007 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne.


Czy w uzdrowiskach będzie rehabilitacja

Kilka miesięcy temu uległem wypadkowi samochodowemu i wymagałem leczenia ortopedycznego. Teraz zamierzam ubiegać się o refundowany wyjazd do uzdrowiska. Czy jest możliwe skorzystanie tam z rehabilitacji?

Tak

Niektóre schorzenia wymagają intensywnej rehabilitacji leczniczej. Powrót do zdrowia mogą w takich sytuacjach ułatwić zabiegi wykonywane w szpitalach lub sanatoriach uzdrowiskowych. Od 2008 roku ubezpieczeni będą mogli skorzystać z rehabilitacji dla dorosłych:

- w szpitalu uzdrowiskowym, jeśli cierpią na jedno ze schorzeń: ortopedyczno-urazowych, choroby układu nerwowego, choroby reumatologiczne,

- w sanatorium uzdrowiskowym, jeśli cierpią na choroby: ortopedyczno-urazowe, układu krążenia, dolnych dróg oddechowych i cukrzycę.

Skierowanie na rehabilitację w sanatorium uzdrowiskowym wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, a na rehabilitację w szpitalu uzdrowiskowym - lekarz specjalistycznej poradni ortopedycznej, neurologicznej, rehabilitacyjnej, reumatologicznej lub lekarz z odpowiedniego oddziału szpitalnego o specjalności wymienionej powyżej.

W obu przypadkach konieczne jest potwierdzenie skierowań przez właściwy oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia.

Podstawa prawna

- Rozporządzenie ministra zdrowia z 3 września 2007 r. w sprawie leczenia uzdrowiskowego (Dz.U. nr 168, poz. 1185).

Czy leczenie zębów będzie tańsze

Czy za wybór lepszego materiału przy leczeniu stomatologicznym pacjent zapłaci mniej?

Tak

Do tej pory, jeśli ubezpieczony chciał, by stomatolog użył podczas leczenia zębów materiału innego niż gwarantowany i opłacany ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, musiał ponieść całkowite koszty tego leczenia. W 2008 roku pacjent dopłaci jedynie różnicę w cenie materiału, z jakiego skorzysta stomatolog. W sytuacji, w której pacjent zażyczy sobie użycia lepszych i droższych materiałów stomatologicznych, będzie musiał wyrazić zgodę (na odpowiednim formularzu) na użycie przez lekarza droższego materiału.

Podstawa prawna

- Zarządzenie nr 64/2007/DŚOZ prezesa NFZ z 20 września 2 007 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzajuleczenie stomatologiczne.


Czy jeden specjalista pokieruje leczeniem

Jestem osobą starszą i często korzystam z badań specjalistycznych. Chcąc wykonać kilka badań, muszę udawać się do kilku specjalistów. Czy w dalszym ciągu będę musiał mieć skierowania na badania od kilku lekarzy?

Nie

Teraz lekarze specjaliści będą mogli przyjmować pacjentów w ramach porady kompleksowej, która umożliwi przeprowadzenie pełnej diagnostyki w jednej poradni. Lekarz specjalista zadecyduje o rodzaju i liczbie badań, które pacjent powinien wykonać. Porada zakończy się wydaniem zaświadczenia, w którym znajdzie się informacja o rozpoznanym schorzeniu oraz zalecenia dla lekarza podstawowej opieki zdrowotnej dotyczące dalszej diagnostyki i sugerowanej farmakoterapii. Taka organizacja pracy pozwoli lekarzowi podstawowej opieki zdrowotnej koordynować proces leczenia oraz objąć pacjenta właściwą opieką między wizytami u specjalisty.

Podstawa prawna

- Zarządzenie nr 69/2007/DSOZ prezesa NFZ z 25 września 2007 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju POZ.


Czy zawsze trzeba mieć skierowanie

Mam 40 lat i chciałbym skorzystać z badań profilaktycznych z zakresu chorób układu krążenia. Czy muszą mieć skierowanie do lekarza rodzinnego, który skieruje mnie na takie badania.

Nie

REKLAMA

Osoby w wieku 35, 40, 45, 50 lub 55 lat, które w ostatnich pięciu latach nie korzystały z badań wykrywających ryzyko chorób układu krążenia, mogą zgłosić się do swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który zbada m.in. poziom cholesterolu i glukozy we krwi oraz oceni ryzyko zachorowań na te choroby. Ci pacjenci, którzy nie spełniają wyżej wymienionych kryteriów wiekowych, również mogą skorzystać z badań, powinny jednak otrzymać na nie skierowanie od lekarza rodzinnego.

Również nałogowi palacze papierosów mogą przebadać się w ramach realizowanego przez niektóre przychodnie POZ Programu profilaktyki chorób odtytoniowych. Badania lekarskie i diagnostyczne, tj. pomiar masy ciała, wzrostu, ciśnienia tętniczego krwi pozwolą wstępnie określić stan zdrowia i ryzyko zachorowania na choroby odtytoniowe. Ubezpieczeni uzyskają również pełną informację na temat szkodliwości palenia. Jeśli zdecydują się podjąć walkę z nałogiem, otrzymają skierowanie do poradni specjalistycznej, w której przygotowany zostanie dla nich program terapii odwykowej.

Przychodnie POZ realizują również „Program profilaktyki gruźlicy” W przypadku zwiększonego ryzyka zachorowania, na przykład przedłużającego się stanu osłabienia lub gdy ubezpieczony miał kontakt z osobą chorą na gruźlicę, powinien się zgłosić do pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej.

Pozostałe programy profilaktyczne realizowane będą tak jak dotychczas w przychodniach specjalistycznych:

- badania cytologiczne w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy wykonywane są u kobiet w wieku od 25 do 59 lat, które nie korzystały z nich w ciągu ostatnich dwóch lat;

- badania mammograficzne w ramach programu profilaktyki raka piersi wykonywane są u kobiet w wieku od 50 do 69 lat, które nie korzystały z nich w ciągu ostatnich dwóch lat;

- badania prenatalne dla kobiet w ciąży powyżej 35 roku życia.

- badania okulistyczne w ramach programu wczesnej diagnostyki i leczenia jaskry dla osób powyżej 35 roku życia;

- badania wczesnego wykrywania HIV u kobiet w ciąży.

Informację o miejscach wykonywania tych badań można uzyskać w oddziałach wojewódzkich NFZ lub na stronie www. nfz. gov. pl/profilaktyka. Osoby, które nie spełniają kryteriów wiekowych, również mogą skorzystać z badań. Powinny jednak otrzymać w tym celu skierowanie od lekarza.

Podstawa prawna

- Zarządzenie nr 66/2007/DSOZ prezesa NFZ z 20 września 2007 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju profilaktyczne programy zdrowotne.


Czy można skorzystać z opieki pielęgniarki

Jedno z moich rodziców jest przewlekle chore. W związku z tym wymaga opieki pielęgniarskiej w domu. Czy zapewni ją pielęgniarka środowiskowa?

Tak

Jeśli ktoś z bliskich wymaga systematycznej opieki, pielęgnacji bądź pomocy przy wykonywaniu w domu zaleceń lekarza, można skorzystać z pomocy pielęgniarki środowiskowej. Od 2008 roku Fundusz wprowadził zmiany organizacyjne, które pozwolą pielęgniarkom środowiskowym na prowadzenie aktywnej opieki i pielęgnacji chorego. Jedna pielęgniarka będzie mogła opiekować się ośmioma podopiecznymi.

W celu uzyskania fachowej opieki pielęgniarskiej wystarczy zgłosić taką potrzebę wybranej przez siebie pielęgniarce podstawowej opieki zdrowotnej. W zgłoszeniu takim może pośredniczyć również każdy lekarz ubezpieczenia zdrowotnego lub instytucja, np. miejskie ośrodki pomocy społecznej. Pielęgniarka oceni stan zdrowia, a następnie, w zależności od zebranych informacji i postawionej diagnozy, sporządzi Indywidualny plan opieki w pielęgniarskiej opiece zdrowotnej. Taki plan podlega konsultacji i akceptacji lekarza rodzinnego.

Podstawa prawna

- Zarządzenie nr 61/2007/DSOZ prezesa NFZ z 19 września 2007 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju opieka długoterminowa.

Opracowała Dominika Sikora

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Uważam, że Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 4 czerwca 2024 r. niesprawiedliwie pominął grupę emerytów, która złożyła wnioski o wcześniejszą emeryturę między 6 czerwca a 31 grudniem 2012 r.

Do naszej redakcji stale trafiają historie emerytów, którzy uważają, że zostali pokrzywdzeni przez niekorzystne przeliczenie wcześniejszych emerytur. Trwa to od 2013 r. aż do dnia dzisiejszego. Mechanizm pokrzywdzenia? Emerytura powszechna jest pomniejszana o np. 1000 zł miesięcznie jako sankcja za pójście na emeryturę wcześniejszą. Miesiąc w miesiąc. W artykule przykład takiego listu – autorem jest emerytowany operator kamery. Opisał, że wprost pytał się w ZUS w 2012 r (pracowników i służby prasowe), czy straci na emeryturze powszechnej za pójście na wcześniejszą emeryturę. Usłyszał, że absolutnie nie. Okazało się, że stracił i traci do teraz (do 2025 r.). Historia emeryta jest więc interesująca bo czuł w 2012 r., że zbyt piękne jest, aby nie było jakiegoś haczyka we wcześniejszej emeryturze. I próbował uniknąć zagrożenia szukając informacji w ZUS. Nie udało mu się (pomimo starań).

Kolosalne zmiany dot. takich usług i produktów: bankomaty, terminale płatnicze, wpłatomaty, laptopy, smartfony, tablety, automaty biletowe, routery, modemy, piloty i inne. Już od czerwca 2025 r.

Na polskich przedsiębiorców ale i konsumentów, już za miesiąc, bo w czerwcu 2025 r. czekają kolosalne zmiany dot. takich usług i produktów: bankomaty, terminale płatnicze, wpłatomaty, laptopy, smartfony, tablety, automaty biletowe, routery, modemy, piloty i inne. O co chodzi?

Co za profity dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny - jest już ustawa

Jak się okazuje Karta Dużej Rodziny uprawnia nie tylko do licznych ulg i zniżek, jak i zasad pierwszeństwa w życiu społecznym co do korzystania z tzw. rzeczy powszechnego użytku czy miejsc użyteczności publicznej, ale rodzice - posiadacze Karty Dużej Rodziny mają też specjalne profity na rynku pracy! Czy rzeczywiście będzie to dobre rozwiązanie do ich aktywizacji? Tym bardziej, że będzie to generowało ogromny koszt dla skarbu państwa. Zatem jakie są zasady Karty Dużej Rodziny? I co to jest wyszukiwarka partnerów KDR?

Ponad 4000 zł na nowoczesną protezę zębową do wzięcia dla każdego już w maju 2025 r. Nareszcie jest nowe zarządzenie Prezesa NFZ

10 kwietnia br. został opublikowany projekt nowego zarządzenia Prezesa NFZ, które ma wejść w życie już w maju br. i z którego wynikają wartości punktowe dla protez „o charakterze overdenture”, na podstawie których będzie można określić przysługujące kwoty refundacji. To doprecyzowanie dotychczas „martwych” przepisów, na które wiele osób czeka już od stycznia br., sprawi, że – możliwość wykonania nowoczesnej protezy, na koszt NFZ, wreszcie stanie się rzeczywistością. Jest jednak pewien haczyk – proteza „o charakterze overdenture” to nie do końca to samo, co proteza overdenture.

REKLAMA

Pytania online na aplikację adwokacką i radcowską. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [KK i KPK, pytania z 2024 r.]
22 pytania testowe na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich i radcowskich. Kodeks karny i Kodeks postępowania karnego, pytania z 2024 r.
Grozi nam upadek tysięcy firm. Co z zakazem używania wyrobów pirotechnicznych? Czy powstaną strefy wolne od fajerwerków?

Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki z niepokojem śledzi działania legislacyjne prowadzące do jej likwidacji. Przestrzega przed upadłością tysięcy firm i niekontrolowanym napływem do Polski niebezpiecznej pirotechniki niewiadomego pochodzenia.

Ci, którzy są po pięćdziesiątce dostaną przelew z ZUS. Na ich konto trafi ponad 4 tysiące złotych. Jak to możliwe?

Skąd ten przelew na kilka tysięcy złotych i to jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego? Dla kogo Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest aż tak hojny? Chodzi o tak zwane świadczenie kompensacyjne. To odpowiednik pomostówki. Taka comiesięczna ZUS-owska pensja może wynieść nawet ponad 4 tysiące złotych. Wyjaśniamy, komu należy się taki przywilej i jakie trzeba spełnić warunki.

Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

REKLAMA

Zmiany w urlopach: 2 dni wolne na 1 dziecko, 3 na 2 dzieci, 4 na 3 dzieci, 5 na 4 dzieci, a za odmowę udzielenia – 30 tys. zł kary dla pracodawcy

Na 1 dziecko – 2 dni wolne, na 2 dzieci – 3 dni wolne, na 3 dzieci – 4 dni wolne, a na 4 i więcej – 5 dni wolnych, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, poddając pod wątpliwość zgodność ww. przepisu z konstytucyjną zasadą równości oraz zasadą ochrony praw dziecka. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy w roku kalendarzowym, na wszystkie dzieci i łącznie dla obojga rodziców?

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

REKLAMA