REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sztuka wznoszenia toastów

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Małgorzata Koszelew

REKLAMA

REKLAMA

Toasty wygłaszamy przy różnych, mniej lub bardziej oficjalnych okazjach. Możemy uczcić czyjś sukces, zaręczyny, awans, wyrazić podziękowanie, powitać w naszym gronie lub życzyć powodzenia w nowym przedsięwzięciu.

Większość toastów składa się z trzech części: wstęp określa naszą relację z osobą, którą pragniemy uczcić, druga część opisuje celebrowaną okazję, trzecia to toast właściwy, czyli wzniesienie pucharu na cześć fetowanego. Bywają oczywiście krótkie, jednozdaniowe toasty, które swoją mocą wcale nie ustępują tym bardziej rozbudowanym.

REKLAMA

Sztuka wygłaszania toastów wymaga przygotowania i praktyki. Zanim wzniesiemy puchar, dobrze jest zapisać sobie treść toastu i przećwiczyć go przed lustrem, nie zaniedbując zmierzenia czasu. Powinniśmy się zastanowić, do kogo kierujemy nasze słowa, jakie są oczekiwania i wrażliwość zebranych. Anegdota, która do łez rozbawiła kolegów z wojska, może nie przypaść do gustu żonie szefa.

Staramy się mówić krótko, zwłaszcza jeśli nasz toast nie jest jedynym wygłaszanym przy danej okazji. Jedynie najwytrawniejsi mówcy mogą pozwolić sobie na przemówienie trwające ponad minutę. Zawsze pamiętamy, że to nie my jesteśmy bohaterem toastu, ale osoba, którą pragniemy uhonorować. Kierujemy do niej ciepłe, serdeczne słowa, a ją samą przedstawiamy zawsze w pozytywnym świetle. W toastach nie wspominamy o sprawach przykrych, krępujących, zbyt osobistych. Unikamy wyświechtanych formułek i pompatycznych sformułowań. Nie skupiamy uwagi na własnej elokwencji czy poczuciu humoru. Dobrze również pamiętać, aby nie mnożyć toastów i nie traktować ich jako pretekstu do ponownego napełnienia kieliszków.

REKLAMA

Prawo wygłoszenia pierwszego toastu należy do gospodarza przyjęcia. Gość honorowy dziękuje i odpowiada toastem. Jeżeli z jakiegoś powodu gospodarz nie decyduje się przemówić, może to zrobić jeden z gości, ale należy to uzgodnić z gospodarzem. W nieformalnych okolicznościach często spontanicznie wznosimy toasty, nie trzymając się sztywnych reguł, i taka sytuacja wydaje się wszystkim odpowiadać. Jeśli świętując wygrany mecz, pijemy w gronie kibiców za zdrowie Leo Beenhakkera, to bez szkody dla decorum damy się ponieść emocjom chwili. Jednak na oficjalnym przyjęciu wydanym na cześć trenera przez prezydenta miasta będziemy musieli trzymać się pewnych reguł.

Przed wygłoszeniem toastu gospodarz powinien dyskretnie upewnić się, że kieliszki gości nie są puste. Zazwyczaj napełniamy je winem lub szampanem. Jeśli nie pijemy alkoholu, możemy spełnić toast innym napojem, choć za granicą warto zwrócić uwagę, czy w odwiedzanym przez nas kraju spełnienie toastu wodą nie będzie nietaktem. Jedynie zupełna odmowa spełnienia toastu zawsze poczytana będzie za grubiaństwo.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odpowiedni moment na wymianę toastów następuje po daniu głównym, przed podaniem deseru. Bywa jednak, że toasty są wygłaszane na początku spotkania. Gospodarz zazwyczaj wita w ten sposób gości i dziękuje im za przybycie. Drugi toast, skierowany do gościa honorowego, następuje już po daniu głównym.

Dzieje się tak również podczas oficjalnych obiadów wydawanych z okazji wizyt na najwyższym szczeblu, aby telewizja mogła zarejestrować przemówienia. Po uroczystych toastach, często zawierających przesłanie polityczne, reporterzy opuszczają salę jadalną.

Nie próbujemy zwrócić uwagi zebranych stukaniem sztućcami o kieliszek. Na przyjęciu zasiadanym po prostu wstajemy z pucharem w ręku i czekamy, aż towarzystwo skieruje na nas wzrok. Odstawiamy kieliszek na stół i wygłaszamy toast, stojąc, następnie podnosimy puchar - dając tym samym sygnał zebranym do powstania - unosimy go na wysokość oczu i upijamy łyk. Nie pijemy do dna. Adresat toastu wysłuchuje go, siedząc, i nigdy nie pije za własne zdrowie. Zazwyczaj rewanżuje się toastem skierowanym do przedmówcy.

W sytuacjach nieformalnych, w małym gronie, w restauracji goście mogą podczas toastu siedzieć. Na przyjęciu stojącym po prostu prosimy zebranych o uwagę. Wygłaszając toast, pamiętamy o nawiązaniu kontaktu wzrokowego z osobą, do której się zwracamy. Przemawiając, kieliszek trzymamy nisko. Wznosimy go w końcowej fazie toastu.

W tradycji francuskiej osoby sąsiadujące ze sobą przy stole stukają się kieliszkami. Ja zdecydowanie wolę zwyczaj angielski, zgodnie z którym w oszczędnym geście unosimy kieliszek na wysokość oczu, a następnie upijamy łyk. Mniej to hałaśliwe i bardziej eleganckie. Czasem goście czują się w obowiązku stuknąć się kieliszkami ze wszystkimi zebranymi, bez względu na to, jak daleko od nich siedzą. Niesłusznie. Nie chcemy przecież prezentować się jak na minimeczu rugby.

Kolejność wygłaszania toastów bywa niekiedy skomplikowana. Na przykład na przyjęciach weselnych obowiązuje ustalony porządek. Zaczyna drużba toastem na cześć panny młodej, po czym pan młody wygłasza toast na cześć panny młodej, dalej panna młoda na cześć pana młodego, ojciec panny młodej na cześć młodej pary, matka panny młodej lub pana młodego na cześć młodej pary, panna młoda na cześć swoich rodziców, pan młody na cześć swoich i tak dalej. Dosyć to zawiłe i często trzeba się posiłkować podręcznikiem etykiety lub zasięgnąć rady doświadczonego organizatora uroczystości weselnych. Zyskujemy wtedy pewność, że nikt nie poczuje się urażony.

Małgorzata Koszelew

FINESSE Szkoła Etykiety

www.dobremaniery.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Na jak długo dostanę orzeczenie o niepełnosprawności? [ZMIANY 2025]

Od czego zależy okres ważności orzeczenia o stopniu niepełnosprawności? Na jaki czas orzeka się o niepełnosprawności dziecka? Kogo dotyczą najnowsze zmiany? Odpowiadamy na kluczowe pytania.

Niepełnosprawna według okulisty z ZUS widzi i czyta. Widzi sama do pół metra. Wszystkie sprawy urzędowe pomaga załatwiać rodzina i MOPS

Infor.pl udostępnia miejsce na portalu czytelnikom. Dziś list o pokrzywdzeniu przez ZUS obniżeniem grupy inwalidzkiej. Nie znamy wersji ZUS-u ani dokumentów medycznych z akt tej sprawy. Pomimo to list publikujemy, aby pokazać, że chyba w historii opisanej przez Czytelniczkę nie zadziałał mechanizm wyjaśniania (przez ZUS albo działających w jego imieniu lekarzy) przyczyn obniżenia wysokości grupy inwalidzkiej. Gdyby lepiej wyjaśniono osobom niepełnosprawnym wychodzącym z komisji ZUS o przyczynach niekorzystnej dla nich decyzji, to być może w przestrzeni publicznej mniej byłoby sarkastycznych zwrotów typu "cudowne uzdrowienie przez ZUS".

Oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych - koniec maja 2025 r. Banki tną procenty ale nadal można dostać nawet 7-8%

Pod koniec maja 2025 r. niełatwo jest znaleźć bank, który w ciągu ostatnich tygodni nie dokonałby cięcia oprocentowania depozytów. Jest już jasne, że drugi miesiąc z rzędu pogorszeniu ulegnie też oferta detalicznych obligacji skarbowych. Jest to efekt uboczny długo wyczekiwanych cięć stóp procentowych, które w maju uchwaliła Rada Polityki Pieniężnej.

Energia ze słońca w najkorzystniejszym wariancie. Oto jak falownik hybrydowy zmienia działanie instalacji fotowoltaicznej i pomaga oszczędzać pieniądze

Nowoczesne, hybrydowe falowniki mogą całkowicie zmienić sposób, w jaki korzystamy z energii. Zamiast oddawać nadwyżki do sieci, możemy je przeznaczyć na własne potrzeby – na przykład podgrzewanie wody czy zasilanie innych urządzeń w domu. A gdy sieć zawiedzie? Falownik zadba o to, by prąd płynął dalej, zasilając obwody gwarantowane – nawet gdy sąsiedzi siedzą po ciemku. Energia jest tuż obok, wystarczy tylko wiedzieć, jak ją właściwie wykorzystać. To elastyczność, która zmienia zasady zarządzania energią – teraz to my decydujemy, jak i kiedy jej używać.

REKLAMA

Zmiany w zawodzie psychologa 2025: jest projekt ustawy

Będą duże zmiany w zawodzie psychologa. Jest projekt ustawy o zawodzie psychologa oraz samorządzie psychologów. Aktualne przepisy są niezgodne z prawem. Co się zmieni?

ZUS: renta wdowia 2025. Komu się należy i jaka jest wysokość świadczenia? [WNIOSEK]

Seniorzy wciąż pytają komu w 2025 r. należy się renta wdowia. ZUS tłumaczy, ile wynosi świadczenie, jakie są warunki i jak złożyć wniosek. Czy można dorabiać do renty wdowiej?

Koszty sądowe: Uchwała NSA ważna dla adwokatów i radców prawnych

Wniosek o wznowienie postępowania ws. administracyjnej motywowany wyrokiem TK nie musi dotyczyć istoty takiej sprawy, ale może też odnosić się np. do ponownego określenia wysokości wynagrodzenia za pomoc prawną z urzędu - tak wynika z uchwały NSA.

Reforma odpadowa nabiera tempa: System kaucyjny i ROP mają zrewolucjonizować sposób gospodarowania odpadami w Polsce

Reforma odpadowa nabiera tempa. System kaucyjny i Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta (ROP) mają zrewolucjonizować sposób gospodarowania odpadami w Polsce. Choć przepisy zostały uchwalone, a termin wdrożenia systemu kaucyjnego wyznaczono na 1 października 2025 roku, uczestnicy debaty podczas gali Innowacyjny Samorząd 2025 nie mają złudzeń – przed samorządami i przedsiębiorcami stoi szereg wyzwań, a sukces reformy zależeć będzie od współpracy, edukacji i spójności legislacyjnej.

REKLAMA

Podatek od spadków i darowizn: NSA wydał kluczową uchwałę

NSA wypowiedział się w sprawie zeznań podatkowych i terminów związanych z dziedziczeniem. Podjęta przez sąd uchwała okazuje się korzystna dla obywateli.

Zorientowana na człowieka i godna zaufania sztuczna inteligencja (AI) - czyli jaka? Jakie praktyki związane ze sztuczną inteligencją są zakazane przez AI Act?

AI Act to rdzeń prawny dla uregulowania zasad handlu i stosowania technologii ze sztuczną inteligencją w Unii Europejskiej. Ten kluczowy dokument, który można sklasyfikować w segmencie prawa materialnego należy czytać przede wszystkim jako listę „zakazów” dla pełnej wolności gospodarczej w szczytnym celu: mianowicie chodzi o utrzymanie właściwej równowagi pomiędzy ochroną rynku a konkurencyjnością Europy wobec innych rynków światowych.

REKLAMA