REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zawód: trener biznesu

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Maciej Szczepaniuk
Maciej Szczepaniuk
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Eksperci szacują, że w Polsce brakuje nawet 2 tys. fachowców od szkolenia. Rynek usług trenerów biznesu rośnie i nie zaszkodzi mu spowolnienie w gospodarce.

Najlepsi trenerzy zarabiają po kilka tysięcy złotych za jednodniowe szkolenie. Dolna stawka za godzinę treningu to ok. 60 zł. To pozwala zarobić nawet 10 tys. zł miesięcznie.

Zainwestuj w siebie

REKLAMA

Wysokie pensje i stosunkowo niewielkie koszty prowadzenia działalności to ogromny magnes dla coraz większej rzeszy osób, które chcą spróbować swoich sił na rynku szkoleń. Marek Chojnacki założył firmę szkoleniową przed wakacjami. Jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej, przez niemal dziesięć lat był menedżerem średniego szczebla. Mieszka w Lublinie, ale terenem jego działalności, jak sam mówi, jest praktycznie cała Polska. Żeby wystartować, Marek Chojnacki zdecydował się na szkolenie w uznanej firmie na rynku przygotowującej trenerów biznesu do pracy.

- Koszty wejścia w branżę wyceniam na kilkanaście tysięcy złotych - mówi Chojnacki. 7 tys. pochłonęło szkolenie, 2,5 tys. laptop niezbędny do tworzenia prezentacji, kolejne 1,5 tys. kosztowało potrzebne oprogramowanie.

- Kilkaset złotych wydałem na lektury uzupełniające wiedzę z kursu - wylicza Chojnacki, który zapisał się również do szkoły językowej.

- Musiałem odświeżyć sobie angielską gramatykę i odnaleźć płynność w mowie, ponieważ coraz więcej klientów stanowią zagraniczni pracownicy polskich firm - tłumaczy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Chojnacki, oprócz pozyskiwania swoich własnych klientów, współpracuje z dużą firmą szkoleniową.

Uznani gracze na rynku przyznają, że chętnie korzystają z usług wolnych strzelców. Potentat w tej branży, firma Altkom Akademia, zatrudnia ponad setkę etatowych trenerów i współpracuje z ponad 150 freelancerami. Powód?

- Pracownik z zewnątrz jest tańszy - mówi dyrektor pionu edukacji Katarzyna Chojnowska z Altkomu. Przyznaje, że to konieczność spowodowana niską liczbą dobrych fachowców.

Trenerem praktycznie może zostać każdy. Jest jednak jeden warunek.

- Kandydat na trenera musi lubić ludzi - podkreśla Magdalena Guille, wiceprezes zarządu Polskiej Izby Firm Szkoleniowych (PIFS) i właścicielka firmy szkoleniowej.

- To piekielnie trudna praca i wyczerpująca emocjonalnie. Grupa, którą się szkoli, od razu wyczuje nieszczerą osobę i zamknie się na prowadzącego. Wtedy nie ma dobrej oceny i następnych zamówień - argumentuje Guille.

Popyt przerasta podaż

REKLAMA

Wszyscy nasi rozmówcy podkreślają, że pracy i zamówień jest wciąż więcej niż dobrych trenerów. PIFS w swym ubiegłorocznym raporcie oszacowała liczbę pracujących w Polsce trenerów na 8,8 tys. osób. Według izby w najbliższych latach będzie ich potrzeba nawet o ok. 2 tys. więcej.

Czynnikiem nakręcającym popyt będą pieniądze na szkolenia z Unii Europejskiej. Na przeszkodzie nie stanie, a może nawet pomóc, zwalniająca gospodarka. Powód - spora część pracowników będzie zmieniać zatrudnienie i branżę, a do tego potrzebni są trenerzy, którzy nauczą ich nowego zawodu.

Z tego powodu eksperci przyznają, że największy boom dopiero przed nami. W ramach programu operacyjnego Kapitał ludzki w latach 2007-2013 na różne szkolenia do wzięcia jest prawie 2,3 mld euro. Efekt dotacji unijnych pokazały ostatnie trzy lata. Szkolenia finansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego, z którego napłynęło do Polski 255 mln euro, nakręciły popyt na trenerów. Niemal dziesięciokrotnie szerszy strumień pieniędzy do wzięcia w najbliższych pięciu latach może oznaczać tylko jedno: pracy dla trenerów na pewno nie zabraknie.

Kontrowersje wokół certyfikacji

Aby do zawodu nie trafiali przypadkowi ludzie i nie psuli rynku, PIFS pracuje nad standardami zawodu trenera. To może jednak okazać się trudne, bo różne rodzaje szkoleń wymagają różnych kompetencji. Na razie tych standardów nie ma.

Ponieważ na rynku trenerów rośnie konkurencja, co jakiś czas pojawiają się głosy za wprowadzeniem certyfikatów. Sami trenerzy są zdecydowanie przeciwko nim. Na forum zamieszczonym na stronie internetowej www.trenerbiznesu.pl rozgorzała na ten temat gorąca dyskusja.

- Nie ma sensu certyfikować trenerów, bo regulację w tym zakresie zapewnia rynek. Certyfikacja trenerów skończy się tym, co spotkało adwokaturę i radców prawnych - to opinia, która najczęściej się powtarza.

Jak podkreśla Magdalena Guille, najważniejsze dla trenera jest odpowiednie doświadczenie.

DOKĄD PO WIEDZĘ I SZKOLENIE

Wybrane firmy i instytucje szkolące trenerów

(w kolejności alfabetycznej):

• Akademia Liderów (www.akademialiderow.pl)

• Akademia Treningu Umiejętności Trenerskich Atut (www.negocjator-atut.pl)

• Coach U Poland (www.couchu.pl)

• Europejski Instytut Psychologii Biznesu (www.eipb.pl)

• Grupa Training & Consulting (www.grupatc.pl)

• Grupa TROP (www.grupatrop.pl)

• Instytut Coachingu i Mentoringu (www.icim.pl)

• Instytut Rozwoju Biznesu (www.irb.pl)

• Laboratorium Arkanów Biznesu (www.lab.xo.pl)

• Kefann (www.kefann.pl)

• Norman Benett Academy (www.nbacademy.pl)

• Stowarzyszenie Trenerów i Konsultantów Matrik (www.matrik.pl)

• Szkoła trenerów biznesu Strategia (www.strategia.org.pl)

• Transmisja Grupa Doradczo-Szkoleniowa (www. transmisjagds.pl)

• Wszechnica UJ (www.wszechnica.uj.edu.pl).

Maciej Szczepaniuk

maciej.szczepaniuk@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Matura 2025 matematyka - co zabrać?

We wtorek 6 maja 2025 r. o 9:00 startuje matura z matematyki. Co trzeba obowiązkowo zabrać ze sobą? Czy materiały zapewnia szkoła czy sam maturzysta przynosi własne? Oto lista.

Matura 2025. Arkusze egzaminu maturalnego w 2025 r.: matematyka, poziom podstawowy

We wtorek, 6 maja 2025 r. egzaminy maturalne rozpocznie egzamin z matematyki na poziomie podstawowym. Egzamin z matematyki rozpocznie się o godz. 9:00. Następnie, o godz. 14:00 rozpoczną się egzaminy z języka kaszubskiego, języka łemkowskiego oraz języka łacińskiego i kultury antycznej na poziomie rozszerzonym. Matury rozpoczęły się w poniedziałek egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rozwód pozasądowy – będzie można rozwiązać małżeństwo przed kierownikiem USC. Jaka będzie procedura? Są już założenia nowelizacji

W ramach deregulacji prawa Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło pod koniec kwietnia 2025 r. założenia nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz niektórych innych ustaw, która ma na celu wprowadzenie możliwości pozasądowego rozwiązania małżeństwa (tzw. rozwodu pozasądowego). W tym nowym trybie rozwiązanie małżeństwa następowało będzie w drodze czynności podejmowanych przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, który sprawdzi, czy zaistniały ustawowe przesłanki rozwodu pozasądowego i dokona odpowiednich wpisów w rejestrze stanu cywilnego. Ten nowy tryb rozwodu ma być wyjątkiem od zasady rozwiązania małżeństwa przez sąd.

Dodatkowy urlop dla pracownika ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Są warunki i apel o zmianę przepisów

Pracownikowi z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnoprawności przysługuje prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Nie przysługuje on jednak od razu i nie w każdym przypadku. Stąd propozycja zmiany aktualnych przepisów.

REKLAMA

Od 1 maja zakaz dla telefonów komórkowych w szkołach. Radykalna decyzja rządu

W Polsce MEN zastanawia się nad przepisami, które ograniczą korzystanie ze smartfonów przez uczniów, natomiast w Austrii podjęto już radykalną decyzję. Od 1 maja w szkołach w tym kraju zacznie obowiązywać zakaz korzystania z telefonów komórkowych. Wprowadzono go również podczas krótkich wycieczek szkolnych.

Matura 2025. CKE zabrała głos ws. przekazywania informacji o treści materiałów egzaminacyjnych po rozpoczęciu egzaminu z języka polskiego

W poniedziałek, 5 maja 2025 r. rozpoczęły się matury. O godz. 9:00 maturzyści zaczęli pisać egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. W ciągu dnia, dyrektor CKE Robert Zakrzewski zapowiadał, że zbada sprawę opublikowania w mediach społecznościowych zdjęć z tegorocznego arkusza egzaminacyjnego z matury z języka polskiego.

Matura 2025 r. Testy. Odpowiedzi. Rozprawki [język polski] [PDF]

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z trzech części. Maturzyści musieli rozwiązać dwa testy ("Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki") oraz napisać tekst własny - rozprawkę na wybrany temat spośród dwóch podanych. W artykule zadania egzaminacyjne w formacie PDF (do ściągnięcia).

Czy nieobowiązkowa edukacja zdrowotna to dobry krok? Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r.

Od roku szkolnego 2025/2026 przedmiot "Wychowanie do życia w rodzinie" zostanie zastąpiony przez "Edukację zdrowotną". Będzie to przedmiot nieobowiązkowy. Czy nieobowiązkowa edukacja zdrowotna to dobry krok?

REKLAMA

Ile jest warta informacja czy akcja zdrożeje? Kolizja interesów prawnych i obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej a należyte wykonywanie zadań giełdowych. Przepisy i sankcje

W sytuacji kolizji pomiędzy obowiązkiem lojalnego wykonywania obowiązków służbowych a obowiązkiem zachowania tajemnicy i ochrony informacji poufnych, rozstrzygnięcie, które przyznaje pierwszeństwo temu drugiemu, opiera się na fundamentalnych zasadach prawa rynku kapitałowego oraz etyce zawodowej. Zasadniczo, ochrona rynku finansowego i zapobieganie nadużyciom w obrocie papierami wartościowymi mają nadrzędne znaczenie, a w związku z tym obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej w kontekście informacji poufnych staje się priorytetowy. Jest to nie tylko kwestia przestrzegania przepisów prawa, ale także zapewnienia uczciwości i przejrzystości w działaniach podejmowanych na rynku kapitałowym - pisze radca prawny K. Jakub Gładkowski. I wyjaśnia także jakie są sankcje i odpowiedzialność za tego typu naruszenia w unijnym i polskim porządku prawnym.

Nieruchomości budowlane – jakie są dziś możliwości inwestycyjne? Czy zakup mieszkania pod wynajem to wciąż najlepsza inwestycja w nieruchomości?

W odróżnieniu od mieszkań, najem mikro lokalu nie podlega ustawie o ochronie lokatorów. Oznacza to większą swobodę w zarządzaniu najemcami – w przypadku problemów z płatnościami można szybko rozwiązać umowę i wprowadzić nowego najemcę. Co więcej, stopa zwrotu z wynajmu takich lokali bywa nawet dwukrotnie wyższa niż w przypadku mieszkań – wskazał w rozmowie z redakcją Infor.pl założyciel i współwłaściciel Magmillon Kuba Karliński.

REKLAMA