REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Złom z Niemiec nie trafi do Polski

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Marcin Jaworski

REKLAMA

REKLAMA

Niemcy uszczelniają system dopłat do zamiany starych samochodów na nowe tak, żeby złom nie trafiał z powrotem do sprzedaży. Na rządowych dotacjach tego typu korzystają głównie producenci małych aut.

Z początkiem marca niemieccy kierowcy korzystający z dopłaty do zakupu nowego samochodu po przekazaniu starego na złom będą musieli oddawać oryginał karty pojazdu - wynika z informacji Instytutu Badania Rynku Motoryzacyjnego Samar. Obecnie, żeby otrzymać premię w wysokości 2,5 tys. euro, wystarczy przekazać kopię tego dokumentu.

Pozostawienie sobie oryginału pozwala na ponowną sprzedaż takiego zezłomowanego pojazdu.

REKLAMA

Taki proceder odkryli aktywiści z organizacji Niemiecka Pomoc dla Środowiska (DUH). Okazało się, że samochody zamiast na złom trafiały m.in. do Polski. Cieszą się one wciąż sporym powodzeniem, bo w Niemczech skorzystać z dotacji można złomując już 9-letni samochód. Przypomnijmy, że wciąż ponad 40 proc. samochodów trafiających do Polski ma ponad 10 lat.

Nieszczelność tego systemu mogłaby rzeczywiście powodować napływ starych aut do Polski, bo Niemcy zaczęli wymieniać samochody - wdrożenie systemu dopłat spowodowało większy ruch w niemieckich salonach z nowymi autami.

Rząd niemiecki przeznaczył na dopłaty 1,5 mld euro, co powinno wystarczyć dla 600 tys. osób i według ostatnich szacunków ta kwota może się wyczerpać nawet już pod koniec marca. Dodatkową zachętą jest to, że kupujący nowe auta do końca czerwca 2009 r. przez rok są zwolnieni z opłat za użytkowanie pojazdu. Dużym popytem cieszą się szczególnie małe samochody, które w salonach kosztują około 6 tys. euro, a dopłaty można dostać 2,5 tys. euro. Efekt jest taki, że np. fabryka Opla w Eisenach, gdzie produkowane są corsy, zawiesiła przestój i rozwija produkcję. Ale skutki widać też w Polsce.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Widzimy wzrost popytu na wszystkie produkowane w Polsce samochody, czyli fiata pandę, 500 czy 600 - mówi Enrico Pavoni, prezes Fiata w Polsce.

Podobne do niemieckiego programy działają w Austrii, Włoszech i we Francji. W tych dwóch ostatnich krajach auto trafiające na złom musi mieć przynajmniej 10 lat, a w Austrii - 13. Przy założeniu, że systemy wycofywania pojazdów będą rzeczywiście szczelne, może się okazać, że zmniejszy się podaż używanych samochodów. Przy czym będzie to dotyczyło raczej samochodów mniejszych. Wciąż za dziewięcio-, dziesięcioletnie większe samochody można będzie zainkasować więcej przy sprzedaży niż wynosi dopłata, co zmniejszy opłacalność takiej zamiany.

 

Znaczenie aut starszych niż 10 lat w strukturze importu

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pytania online na aplikację komorniczą. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [pytania z 2024 r.] cz. II
Oto kolejnych 25 pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów komorniczych. W następnych częściach będziemy przedstawiać pozostałe pytania.
Czy uczeń ma prawo do odwołania od wyniku matury? Procedura krok po kroku

Wyniki matury 2025 są już znane. Jeśli maturzysta spodziewał się wyższego wyniku niż uzyskał, może złożyć odwołanie od wyniku matury. Jak to zrobić? Oto procedura krok po kroku.

Jak zdobyć orzeczenie o niepełnosprawności w 2025 roku? Poznaj 6 ważnych kroków

Jak uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności w 2025 roku? Kto może się ubiegać, jakie dokumenty trzeba przygotować i co możesz dzięki temu zyskać? W naszym poradniku znajdziesz wszystko: 6 kroków, terminy, nowe przepisy i pełną listę ulg i świadczeń.

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Praktyczne aspekty korzystania z procedury VAT OSS – rejestracja, rozliczenia, płatności, ewidencja

Procedura OSS (ang. One Stop Shop) obowiązuje w Polsce od 1 lipca 2021 r., jednak wciąż wiele firm nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo może ona uprościć ich rozliczenia podatkowe w zakresie VAT. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowana, przy wsparciu doświadczonego doradcy jej wdrożenie jest szybkie i efektywne, a korzyści z jej stosowania znaczące.

Dodatek do emerytury po 65. i 70. roku życia. Jakie nowe dodatki do emerytury z ZUS dla seniorów w 2025 roku?

W 2025 roku seniorzy mogą liczyć na wyższe dodatki do emerytur – choć nie pojawiły się nowe świadczenia, to obowiązujące zostały zwaloryzowane. Sprawdź, ile dokładnie wynoszą nowe dodatki i w jakim wieku przysługują – po 65., 70. roku życia i później. Czy trzeba składać wniosek, żeby dostać dodatek do emerytury?

O co pyta lekarz orzecznik i jak wygląda komisja wydająca orzeczenie o niepełnosprawności w 2025 roku

Jak wygląda komisja orzekająca o niepełnosprawności? O co pyta lekarz orzecznik i jak się przygotować do badania? W tych kwestiach obowiązują konkretne procedury, których znajomość może pomóc w uzyskaniu orzeczenia. Zobacz krok po kroku, jak przebiega komisja, jakie pytania padają podczas rozmowy i co ma wpływ na końcową decyzję o przyznaniu stopnia niepełnosprawności.

Wzrost pensji nie wystarcza – 44% Polaków już szuka nowej pracy

Mimo dynamicznego wzrostu wynagrodzeń i rekordowo niskiego bezrobocia, polscy pracownicy nie czują się doceniani finansowo. Aż 44,2% z nich aktywnie szuka nowego miejsca zatrudnienia, wskazując na zbyt niskie wynagrodzenie, brak przejrzystości i poczucie niesprawiedliwości płacowej. Najnowsze badanie SD Worx pokazuje, że pieniądze to wciąż palący problem na rynku pracy – nawet jeśli słupki wynagrodzeń idą w górę.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Dobry wynik matury z języka angielskiego. Jakie studia może wybrać absolwent?

„Dobre wyniki z języka angielskiego dają uczniom realne szanse w rekrutacjach na bardzo zróżnicowane kierunki – od studiów językowych, przez ekonomię, aż po kierunki techniczne” – przekonuje Daria Domagała, specjalistka w zakresie edukacji językowej osób dorosłych.

REKLAMA