REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zmiany demograficzne niosą z sobą nie tylko ryzyko, ale i wiele nowych szans. Okres emerytury można wykorzystać z pożytkiem zarówno dla samego zainteresowanego, jak i jego byłej firmy.

REKLAMA

Dla Marianny restrukturyzacja w międzynarodowym koncernie, w którym zatrudniona była w Niemczech przez wiele lat, oznaczała nieuchronny koniec jej życia zawodowego. Szefostwo miało dla 57-latki tylko jedną propozycję: przejście na wcześniejszą emeryturę. Dla Marianny było to bolesne pożegnanie z karierą - nastąpiło wcześniej niż oczekiwała, zastało więc ją całkowicie nieprzygotowaną.

Pomocy szukała u specjalisty od coachingu, musiała poradzić sobie z własnym rozczarowaniem i frustracją, a także znaleźć nowe cele na dalsze życie. Pierwszym zadaniem było zapanowanie nad negatywnymi emocjami, jakie ogarnęły ją po owym wymuszonym pożegnaniu się z pracą. Krótko potem nastąpił kolejny krok: zwrócenie się ku przyszłości. Razem ze swoim trenerem Marianna poszukiwała nowych szans tkwiących w jej obecnej sytuacji i perspektyw na kolejne lata. Prócz pomysłów dotyczących osobistego życia, młoda emerytka uświadomiła sobie, że zależy jej na kontynuowaniu dotychczasowej działalności zawodowej. Jej celem było już jednak nie tyle zarabianie pieniędzy, co praca, która pozwoliłaby jej odnaleźć utracone poczucie własnej przydatności. Ale... kto zechce mnie zatrudnić? - pytała ze smutkiem.

Lista umiejętności

Coach i jego podopieczna zaczęli od sporządzenia wykazu kompetencji i cech osobowości Marianny, które mogłyby okazać się przydatne dla innych. Było ich wiele, ale na pierwszych miejscach znalazły się trzy najważniejsze:

Elastyczność i opanowanie. Marianna w swojej długoletniej karierze zawodowej przeżyła już wiele zmian, trudnych sytuacji, konfliktów i potrafi stawić im czoło. Doświadczenie podpowiada jej, że większość problemów daje się rozwiązać, nawet jeśli na początku sytuacja wygląda beznadziejnie.

REKLAMA

Roztropność. Marianna wie, że szybkie działania nie zawsze okazują się najlepsze. Czasem warto dać sobie trochę czasu na refleksję, by móc spojrzeć na sprawę z dystansem i określić swoje priorytety. Dopiero wtedy można podjąć skuteczne kroki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Umiejętność współpracy. Wiele nowych przedsięwzięć i pomyślnie zrealizowanych projektów daje wiedzę, że potrzeba do tego zaangażowania całego zespołu, a także wsparcia ze strony przełożonych. Motywowania kolegów i podwładnych, przekonywania osób, w których gestii leży podejmowanie decyzji, można się nauczyć dopiero po latach.

Uświadomienie sobie własnych mocnych stron przekonało Mariannę, że ma w ręku wiele atutów. Nie czuła się już „starym wrakiem”, jak mówiła wcześniej, spodobało jej się określenie „senior-ekspert”, czyli ktoś, kto dysponuje bogatą wiedzą i doświadczeniem i może je przekazać innym. Pytanie „Kto mnie zechce?”, zastąpiła innym: „Dla kogo mogę okazać się przydatna?”.

Mentoring - popularna w krajach Europy Zachodniej, u nas dopiero „raczkująca” forma przekazywania doświadczeń w życiu zawodowym. Młodemu pracownikowi wykazującemu wysokie ambicje przydziela się, zwykle na rok, doświadczonego opiekuna, który będzie go wspierał i służył pomocą we wszelkich trudnych sytuacjach. Mentor przejmuje rolę doradcy, rozmówcy i partnera, obserwując poczynania swego podopiecznego. Ich spotkania odbywają się co cztery-sześć tygodni, omawia się wówczas aktualne sprawy zawodowe, problemy i osiągnięcia.

Dzielić się wiedzą

Marianna usiadła do komputera aby sprawdzić, w jaki sposób osoby w jej wieku mogą spożytkować swoje atuty. Szybko zauważyła, że nie jest jedyną, która ma podobne oczekiwania: wiele innych kobiet i mężczyzn po pięćdziesiątce i starszych szukało szans powrotu do aktywnego życia zawodowego. Znalazła też nieco ofert - od różnego rodzaju wolontariatów społecznych po mentoring i ekspertyzy umożliwiające wykorzystanie zawodowych doświadczeń. Swój „pomysł na życie” znalazła jednak sama: odnowiła kontakty z byłą koleżanką, z którą pracowała kiedyś w tej samej firmie i wprowadzała ją jako bardzo młodą osobę w nowe obowiązki. Okazało się, że koleżanka również zainteresowana jest podtrzymaniem dawnej znajomości i korzystaniem z przydatnych rad.

Trener wyjaśnił jej, na czym powinna opierać się taka współpraca, aby przyniosła zysk obu stronom. Jej konieczne warunki to:

Jasne sprecyzowanie zasad. Warto wyraźnie określić wzajemne oczekiwania i wspólne cele, a także granice, jakich nie wolno przekroczyć.

Otwartość na rzeczy nowe. Bogactwo doświadczeń mentora jest bezcenne dla podopiecznego - ten pierwszy był wielokrotnie w sytuacjach, które dla drugiego są czymś całkowicie nowym. Pomocna będzie również jego wiedza fachowa, zdobyta w ciągu wielu lat pracy. Mentor z kolei musi uwzględnić fakt, że zmieniły się warunki i organizacja pracy, trzeba więc dopasować do nich stare, sprawdzone wzorce i nie upierać się przy własnej nieomylności. Doświadczenie pomoże zrozumieć trudny problem i znaleźć sposoby, jak się z nim uporać, nie należy jednak odrzucać nowych pomysłów tylko dlatego, że „dawniej tak nie było”.

Sugestie zamiast gotowych rad. Marianna może pomóc swojej młodszej koleżance znaleźć najlepsze wyjście z sytuacji poprzez stawianie pytań i ukazywanie jej nowych perspektyw, nie powinna jednak jej w tym wyręczać. To nie ona ma rozwiązać dany problem, zadaniem mentora jest jedynie pokazanie różnych dróg wiodących do tego celu oraz konsekwencji, jakie mogą z nich wyniknąć. Trzeba, nawet jeśli okaże się to niełatwe, zaakceptować fakt, że nasza rola nie polega na „kształtowaniu”, lecz na „wspieraniu i towarzyszeniu”.

Niezależność mentora. Senior nie może żyć życiem podopiecznego, ich przyjaźń i współpraca nie ma prawa stać się jedynym jego celem. Ważne jest zachowanie równowagi pełnionych ról i niezaniedbywanie pozostałych: żony, matki, babci, przyjaciółki... Muszą istnieć też inne ważne dziedziny życia i relacje z bliźnimi - należy ich stale szukać i nad nimi pracować.

Dla Marianny ubocznym efektem jej nowej sytuacji stało się to, że zyskała otwartość i pewność siebie, jakich wcześniej jej brakowało. Nie bolała już nad tym, że przedwcześnie odsunięto ją od pracy, lecz starała się wykorzystać otwierające się przed nią szanse. W samoakceptacji pomogło jej również uznanie ze strony otoczenia oraz nawiązane nowe kontakty.

Same korzyści

Dla juniora:

• Zyskuje wiedzę, jak postąpić w nieznanych dla niego sytuacjach.

• Nie jest osamotniony w pierwszych krokach swojej kariery, ma kogo zapytać o radę.

• Szybciej i mniej boleśnie zdobywa doświadczenie zawodowe.

• Uczy się szacunku dla wiedzy i kompetencji osób starszych.

Dla seniora:

• Ma poczucie własnej przydatności, cieszy się poważaniem.

• Znajduje miejsce dla spożytkowania swojej energii i wolnego czasu.

• Pozostaje na bieżąco w swych kompetencjach zawodowych, rozwija własną wiedzę.

Dla firmy:

• Bezcenna wiedza i doświadczenie nie przepadają wraz z odejściem dysponujących nią pracowników na emeryturę.

• Szefowie zostają odciążeni od dodatkowego obowiązku przyuczania do pracy osób nowych.

• Rozwiązywanie problemów staje się łatwiejsze i bardziej skuteczne.

• Nie ma konfliktów między starszymi i młodymi pracownikami - pierwsi nie są postrzegani jako mało przydatni, drudzy przestają być zagrożeniem.

• Zachowana zostaje ciągłość ważnych dla przedsiębiorstwa zasad i celów.

Barbara Hubal

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

REKLAMA

Jeśli posiadasz dużą rodzinę, należą Ci się zniżki. Jakie?

Jesteś rodzicem przynajmniej 3 dzieci? Możesz nie wiedzieć, że przysługują Ci zniżki. Dowiedz się, jak z nich skorzystać oraz jak i gdzie złożyć odpowiedni wniosek.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Trzaskowski wydał zarządzenie dotyczące symboli religijnych w urzędach. Hołownia komentuje

Prezydent Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie dla Warszawy dotyczące wprowadzenia 16 standardów "równego traktowania”. Jest to szerokie zarządzenie, które dotyczy kwestii związanych z równouprawnieniem i zakazem dyskryminacji. Ocenił je marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Gość Infor.pl: Cezary Kaźmierczak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców) [17.05.2024] – Oglądaj na żywo!

Czy propozycja Trzeciej Drogi ws zakazu handlu to dobry kierunek? Dlaczego rośnie liczba przypadków łamania prawa przez przedsiębiorców? Czy płaca minimalna w Polsce jest na właściwym poziomie? Czy koszty pracy w Polsce są niskie? Czy Zielony Ład pomoże naszej gospodarce? Te pytania usłyszy gość Piotra Nowaka - Cezary Kaźmierczak - Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

REKLAMA

Bon energetyczny - kto się załapie na 300-1200 zł? Kryteria dochodowe są naprawdę niskie

Wysokość bonu energetycznego będzie zależała m.in. od liczby osób w gospodarstwie domowym, jak również od kryterium dochodowego na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub wieloosobowym. Pieniądze w wysokości od 300 zł do 1200 zł są do wzięcia już w 2024 roku. Jednak załapać się na to nowe świadczenie nie będzie łatwo.

Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

REKLAMA