REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Asertywna, czyli efektywna i szczęśliwa

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Katarzyna Golińska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Asertywność nie jest cechą osobowości, a to oznacza, że każdy może się jej nauczyć. Ty także. To umiejętność bezpośredniego wyrażania własnych myśli, uczuć, potrzeb. To dbałość o własne prawa.

REKLAMA

Kiedy mówisz „nie”, odmawiasz pomocy, wykonania jakiejś pracy, miewasz wyrzuty sumienia, chociaż wiesz, że postąpiłaś słusznie. Koło twojego biurka co chwila zatrzymuje się ktoś z prośbą o pomoc w przygotowaniu prezentacji, w zarezerwowaniu hotelu, dostarczeniu materiałów, zebraniu podpisów, lub aby po prostu poplotkować. Masz dużo pracy, ale nie chcesz być niegrzeczna. Robi się coraz mniej czasu do odebrania dziecka z przedszkola, a twój poziom stresu rośnie dramatycznie. Po raz kolejny powtarzasz sobie, że tak być nie może, że następnym razem... Czy to już brak asertywności, czy jeszcze prosty nadmiar obowiązków? Jak pracować wydajnie, pomagać kiedy jest taka potrzeba, ale jednocześnie nie dać sobie wejść na głowę? Jak szanować swoją pracę i czas, podobnie jak pracę i czas innych?

Asertywny pracownik eliminuje nieporozumienia wynikające z niedomówień lub przekazów sprzecznych z jego intencjami. Łatwo komunikuje swoje potrzeby, a swoją szczerością i otwartością motywuje pracujące z nim osoby w dążeniu do celu. Taka osoba umie łatwo i jasno formułować potrzeby i problemy, umie także szukać rozwiązań. Asertywność polega również na świadomości, że inni mają prawo być szczęśliwi, żyć po swojemu i także mogą nam odmawiać. Gdy zdamy sobie z tego sprawę, nie obrazimy się na szefa, który nie dał nam urlopu czy na znajomego, który nie pożyczył nam książki. Mają przecież do tego prawo. Podobne prawo należy dać też i sobie.

Najważniejsze, że będąc asertywną unikniesz trudnych decyzji i spięć, do których dochodzi, gdy ktoś nie jest do końca szczery, żeby „utrzymać dobrą atmosferę” lub po prostu „nie narażać się”. Bycie asertywną pozwoli ci także na osiągnięcie większej efektywności w pracy - będziesz mogła skupić się na rzeczach naprawdę ważnych, bez angażowania się w mało istotne sprawy. Jeżeli wykonałaś już swoją pracę na dzisiaj, a na pięć minut przed wyjściem szef zleca ci kolejne pilne zadanie, zaprotestuj i grzecznie, ale stanowczo powiedz, że nie możesz dłużej zostać. To nie zawsze jest łatwe, ale zawsze warto spróbować. Nie usiłuj się tłumaczyć, że mąż chory, dziecko w przedszkolu, przyjeżdża rodzina z daleka. Masz prawo do swojego czasu wolnego. Oczywiście istnieją wyjątki - może się zdarzyć, że firma wpadła w tarapaty i do pracy zwoływany jest cały personel. Takie awaryjne sytuacje nie powinny jednak być regułą.

Aby zdać sobie sprawę, kiedy zachowujemy się asertywnie, musimy rozważyć dwa style komunikacji, które asertywnością nie są - agresywny i pasywny.

Komunikację pasywną cechuje niejasny styl wypowiedzi, wiele wtrąceń typu: „nooo”, „sam rozumiesz”, „bo ja wiem”. Osoby posługujące się tym stylem wypowiedzi bardzo często pomniejszają wartość własnych słów, mówiąc: „nie jestem specjalistą w tej dziedzinie”, „nie powinienem się na ten temat wypowiadać”, „nie mam w tych sprawach doświadczenia”. Charakterystyczne jest też rozpoczynanie zdania od słów: „no nie wiem”, „a może”, „nie jestem pewien”. W tym stylu zwykle występuje niepewny, cichy głos, nieśmiałe uśmiechy podczas słuchania, spuszczanie wzroku w trakcie mówienia. Osoby komunikujące się w ten sposób albo wcale nie wyrażają sprzeciwu wobec słów rozmówcy, albo wyrażają go jedynie przez lekki grymas twarzy, zaskoczone spojrzenie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oto przykład:

- Panie dyrektorze, jeśli to możliwe, to chciałabym porozmawiać o organizacji przyjęcia dla pracowników, ale to w sumie nie jest takie ważne, jeśli jest pan zajęty, to może poczekać. Nie chciałabym przeszkadzać...

- Pani Aniu, bardzo proszę, niech pani siada, zaraz coś ustalimy. Ma pani jakieś propozycje miejsca i konwencji?

- Właściwie nie wiem, wszyscy mówią, że pan dyrektor miał zawsze dobre pomysły, może pan sam chciałby coś zaproponować?

- Oczywiście, mam kilka propozycji, ale chciałbym wysłuchać co pani sugeruje jako przedstawiciel naszych pracowników. Chciałbym, żebyście się państwo wszyscy dobrze bawili. W tym roku mamy bardzo dobre wyniki. Oprócz tradycyjnej prezentacji, zgodzę się na każdą propozycję pracowników - oczywiście w granicach rozsądku.

- To ja panie dyrektorze może jeszcze popytam kolegów - mam niewielkie doświadczenie w tego typu sprawach...

REKLAMA

Asertywność w rozmowie z osobą pasywną musi polegać na nieprzekraczaniu jej granic i szanowaniu stylu wypowiedzi. Jednak aby osiągnąć rezultat, pamiętaj aby każda twoja odpowiedź składała się z trzech części: okaż empatię (powiedz rozmówcy, że rozumiesz jego zachowanie i nie chcesz wywołać kłótni), nazwij problem (powiedz, co cię denerwuje lub wymaga działania i dlaczego), powiedz, czego oczekujesz (to propozycja jak problem rozwiązać i jaką rolę w jego rozwiązaniu widzisz dla osoby pasywnej).

Komunikację agresywną możemy bezbłędnie rozpoznać po bezpośrednim wyrażaniu potrzeb, myśli, poglądów, często kosztem rozmówcy i bez poszanowania jego osoby. Osoby stosujące ten styl wypowiedzi bardzo często mówią do swojego rozmówcy „ty”, omijają wszelkie formy grzecznościowe, mówią: „zawsze”, „nigdy”. Podkreślają swoją nieomylność, usiłują wzbudzić w rozmówcy poczucie winy i niższości. W trakcie rozmowy twardo patrzą na rozmówcę, często mrużąc oczy. Opierają ręce na biodrach, ich gesty są sztywne.

Oto przykład komunikacji agresywnej:

- Ty nigdy nie masz czasu na nic, muszę robić za ciebie tysiąc rzeczy, bo tylko latasz na te swoje szkolenia!

- Ależ Basiu, przecież te szkolenia mają nam właśnie ułatwić pracę. Jak tylko się skończą, będę mogła cię znacznie odciążyć, a i teraz staram się jak mogę nie zrzucać na ciebie moich obowiązków.

- Ja nie powinnam siedzieć w sekretariacie! Ja jestem specjalistą! A dla ciebie nic się nie liczy, praca, inni ludzie. Tylko się szkolisz - nie wiadomo po co.

- Basiu, jak wiesz, te szkolenia są konieczne. Ale, jeśli wolisz, następnym razem poproszę o pomoc Zofię na czas mojej nieobecności.

- Zofię! Przecież ona się do tego w ogóle nie nadaje. Ja to jeszcze jakiś porządek utrzymam i z dyrektorem się świetnie rozumiem! A ta rozmowa nie ma sensu. I tak wiadomo kto cię będzie zastępował.

Są ludzie, którzy w wybranych sytuacjach są bardziej asertywni niż inni, czasem wręcz agresywni. To normalne. Dużo łatwiej obstawać przy swoim zdaniu w rozmowie z osobą łagodną, uległą. Ale jeśli mamy do czynienia z osobą komunikującą się agresywnie w asertywny sposób, oddzielając ludzi od problemu, musimy poprowadzić rozmowę skupiając się wyłącznie na konkretach. Dobrze byłoby gdybyśmy zarówno my, jak i nasi rozmówcy opanowali asertywny styl komunikacji. Jasny styl wypowiedzi, łatwość w wyrażaniu emocji i komunikowaniu granic znacznie by nam ułatwiło życie. Osoba asertywna potrafi aktywnie słuchać, bezpośrednio wyraża swoje myśli, oczekiwania, potrzeby, uczucia. Ponieważ zna własną wartość, skutecznie radzi sobie z krytyką, jest otwarta na negocjacje i ustępstwa. Jej głos jest stanowczy, posiada dobrą modulację. Taka osoba utrzymuje dobry kontakt wzrokowy z rozmówcą, w jej zachowaniu odczuwa się empatię, pewność i siłę.

Oto przykład:

- Pani Kasiu, ja nigdy nic nie mogę znaleźć. Dlaczego znowu wszystko jest nie na swoim miejscu?!

- Panie dyrektorze, rzeczywiście ostatnio wprowadziłyśmy nowy system archiwizacji, może ja panu pomogę znaleźć te dokumenty. Czego pan szuka?

- Gdzie pani znowu schowała dokumenty dotyczące akceptacji technicznych? Wczoraj zostawiłem je na pani biurku, a dzisiaj ich nie ma! W tym biurze panuje taki bałagan, że za chwilę już nie starczy miejsca dla mnie.

- Rozumiem, że zdenerwował się pan brakiem dokumentów. Zaraz je panu przyniosę. Niestety, nie wiedziałam, że będą panu dziś potrzebne.

- To chyba oczywiste, skoro położyłem je pani na biurku.

- Schowałam te dokumenty, ponieważ, jak pan ostatnio powiedział, musimy służyć przykładem porządku. Ale za moment będzie je pan miał na swoim biurku.

- Tak, tak, oczywiście. Proszę się już tak nie spieszyć. Potrzebuję ich po południu. I proszę z nich zrobić dwie kopie.

Styl asertywny pozwala w sposób satysfakcjonujący i konstruktywny prowadzić rozmowę pomimo silnych emocji, jakie ujawnia rozmówca. Sprzyja temu charakterystyczny dla komunikacji asertywnej sposób formułowania wypowiedzi. Wyrażamy w nim w sposób bezpośredni nasze potrzeby i motywujemy je: „Mam na jutro jeszcze kilka podsumowań budżetowych, ale jestem już tak zmęczona, że boję się pomylić. Chciałabym, żebyś mi pomogła, albo sprawdziła moje wyliczenia. Możesz?”. W wypowiedziach asertywnych nie ma miejsca na domysły. Komunikujemy wprost swoje myśli, potrzeby, aby rozmówca na pewno dobrze nas zrozumiał.

W powyższym przykładzie padły nie tylko wypowiedzi emocjonalne, ale także słowa krytyki. Jak asertywnie zachować się w takiej sytuacji? Stosując asertywny styl komunikacji, możesz zastosować jedną z trzech strategii radzenia sobie z krytyką. Po pierwsze, możesz częściowo się zgodzić: „Być może z powodu nowego systemu archiwizacji nie może pan czegoś znaleźć”. Jeśli jednak krytyka jest w pełni zasłużona, będąc osobą asertywną przyznaj się do błędu i nie tłumacz się. Każdy ma prawo do popełniania błędów. A na przyszłość staraj się ich unikać. Kolejną techniką radzenia sobie z krytyką w sposób asertywny jest „wyłuskanie” z wypowiedzi osoby krytykującej tego fragmentu, z którym się zgadzamy i rozpoczęcie dyskusji, w której przejdziemy do elementów, z którymi nie możemy się zgodzić. Odwołując się do powyższego przykładu: „Tak panie dyrektorze, rzeczywiście, ma pan rację, schowałam te dokumenty, jednak nie pozostawił pan wskazówek, co powinnam z nimi zrobić”.

Jeśli krytyka następuje gdy jesteśmy z kimś w bardziej zażyłych stosunkach, można zastosować technikę „sondy”, aby obrać problem z emocji i znaleźć rozwiązanie. Aby zastosować tę formę radzenia sobie z krytyką należy wybrać ten fragment wypowiedzi, który naszym zdaniem jest najważniejszy dla osoby krytykującej. Odpowiedź budujemy według następującego schematu: „Co cię drażni w...?” i tu należy powtórzyć fragment wypowiedzi rozmówcy, który uznaliśmy za najważniejszy. Dzięki temu zrozumiesz, co tak naprawdę jest przedmiotem krytyki i będziesz mogła się do tego ustosunkować.

Asertywność jednak jest istotna nie tylko w momencie, gdy ktoś nas krytykuje. Jest ważna każdego dnia, aby dać sobie prawo do cenienia własnego czasu, pracy, decyzji. Warto ją ćwiczyć nawet codziennie, aby w sytuacji gdy będzie naprawdę potrzebna, była naturalnym odruchem. Wypróbuj kilka z podanych poniżej technik asertywnego prowadzenia rozmowy w różnych sytuacjach.

Zacięta płyta to technika szczególnie przydatna w rozmowie z osobą, która nie słucha naszych argumentów. W tej sytuacji wyjaśnienia zachęcałyby jedynie rozmówcę do trwania przy własnym zdaniu. Swoją opinię powtarzaj niskim, miłym głosem. Nie pozwól wciągnąć się w kłótnię czy tłumaczenia. To pozwoli ci uniknąć manipulacji. W tej technice musisz przede wszystkim wyrazić swoje potrzeby - jasno, krótko i precyzyjnie. Następnie spokojnie, ale stanowczo powtarzaj swoją wypowiedź tyle razy, ile to będzie konieczne, aby rozmówca zrozumiał i zaakceptował przekaz. Tę technikę najłatwiej możemy ćwiczyć podczas zakupów u akwizytora. Wiemy czego chcemy i nie interesują nas dodatkowe, wspaniałe oferty. Jeśli będziemy to powtarzać - kupimy jedynie to, co jest nam naprawdę potrzebne.

Z treści na proces to technika, którą można zastosować kiedy rozmowa schodzi na inny tor. Technika ta jest szczególnie pomocna, gdy w rozmowie zaczynają dominować emocje. Możesz wówczas powiedzieć: „Widzę, że oboje mówimy coraz głośniej, to trudny temat dla nas obydwojga. Może w takim razie, żeby emocje nieco opadły, zrobię nam herbatę?”. Istotą tej techniki jest wypowiedzenie w sposób neutralny i bez wyrażania emocji (aby rozmówca nie poczuł się zaatakowany czy oceniany) komentarza na temat tego, co dzieje się w sferze emocjonalnej rozmowy.

Chwila na oddech działa podobnie. Warto ją stosować szczególnie wtedy gdy rozmówca zadaje ważne pytania, wymagające namysłu. Aby nie żałować pochopnych odpowiedzi, warto dać sobie chwilę na zastanowienie. W tym celu możesz powiedzieć: „to bardzo ważne, pozwól mi chwilę pomyśleć” lub „nie jestem pewna, czy dobrze zrozumiałam - mógłbyś to jeszcze raz powtórzyć?”. Nigdy nie bój się poprosić o czas do namysłu - zawsze lepiej dłużej się zastanowić niż później zmieniać swoje decyzje.

Jeśli jest to ważny temat, a dodatkowo rozmowa budzi emocje - wówczas warto zastosować pewną modyfikację tej techniki i poprosić o przełożenie rozmowy na później - na przykład na kolejny dzień. Dzięki temu mamy czas do namysłu, a emocje opadną. Ważne jest, aby wyznaczyć konkretny termin dalszej rozmowy. Dzięki temu rozmówca nie poczuje się zlekceważony. W przeciwnym wypadku mógłby zinterpretować twoje zachowanie jako unik.

Praktyczne rady, jak być asertywnym:

• To, że kogoś lubisz, nie chcesz mu sprawić przykrości lub chcesz utrzymać miłą atmosferę w pracy, nie może mieć wpływu na to, co chcesz przekazać.

• Zawsze bądź bezpośrednia i konkretna - nie bój się wymagać.

• Jasno nazywaj problem i mów czego oczekujesz.

• Nigdy nie doprowadzaj do zgody za wszelką cenę.

• Zamiast od razu odmawiać, proś o wyjaśnienia i czas do namysłu.

• Bądź spokojna, kiedy mówisz „nie”.

• Opieraj się na faktach - oddziel ludzi od problemu.

• Okazuj empatię, ale niech nie będzie ona podstawą do podejmowania decyzji.

Z treści na proces to technika, która polega na tym, że przestajesz mówić o problemie i zaczynasz rozmawiać o tym, jak rozmówca zachowuje się tu i teraz. To doskonała metoda na kogoś, kto cię nie słucha, zabawia żartami, robi wszystko, by zbić cię z pantałyku. Na przykład: „Zbaczasz z tematu. Zaczyna mnie denerwować to, że mnie nie słuchasz”.

Pamiętaj, aby niezależnie od stosowanych technik zawsze nazywać rzeczy jasno i po imieniu. Mów: „Jestem zła, gdy mój szef łamie obietnice” zamiast: „Mój szef bywa irytujący” lub: „Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest...”, a nie: „Rozsądne wydaje się...”. Uwierz w siebie. Używaj podsumowań i dowolną ilość razy upewniaj się, że dobrze zrozumiałaś - na tym właśnie polega właściwa komunikacja. Zdawaj sobie sprawę ze swoich priorytetów. Nawet jeżeli masz trochę wolnego czasu zastanów się, czy naprawdę chcesz go poświęcić na zajęcie się sprawą, z którą ktoś do ciebie przyszedł.

Co się jednak stanie, jeśli nie będziesz asertywna? Brak umiejętności mówienia „nie” nie tylko utrudni ci życie zawodowe, ale także spowoduje szereg zbadanych i potwierdzonych naukowo dolegliwości.

Jeśli złość na innych przenosisz na siebie, jesteś zła, że nie jesteś wystarczająco zaradna - jesteś na prostej drodze do wpędzenia się w poważne dolegliwości nerwicowe, a także depresję. Prędzej czy później dojdziesz do wniosku, że nie panujesz nad swoim życiem i nie będziesz mogła się pozbyć wrażenia, że inni tobą manipulują. Brak asertywności będzie powodował urazy psychiczne, frustrację, a w końcu nawet agresję. Złość wybuchnie w najmniej spodziewanym momencie. Negatywne uczucia nie mogąc znaleźć ujścia mogą także doprowadzić do lęku przed kontaktami z innymi ludźmi. Omijając sytuacje, które wydają ci się niekomfortowe, unikając ludzi, którzy mogą ci sprawić przykrość, masz szansę przegapić wiele okazji do zdobycia nowej pracy czy nowych możliwości. Inne objawy, które powinny cię zaniepokoić, to bóle głowy, choroba wrzodowa, nadciśnienie. A łatwo możesz uniknąć tych wszystkich przykrych objawów - wystarczy codziennie ćwiczyć. W sklepie, w pracy, nie raniąc niczyich uczuć mówić „nie”.

Bycie asertywnym nie jest trudne, ale wymaga treningu. Oczywiście, na początku będziesz musiała specjalnie myśleć i pilnować się, aby być asertywną. Jednak z asertywnością jest tak, jak z nauką jazdy samochodem. Na początku wymaga wysiłku i skupienia, ale z czasem - po prostu możesz się nią cieszyć. Spróbuj!

Katarzyna Golińska

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

Co najmniej 2074 zł brutto za pracę w majówkę?

Związek Zawodowy „Związkowa Alternatywa” apeluje do rządu o wprowadzenie wyższego wynagrodzenia dla pracowników wykonujących swoje obowiązki w trakcie dni świątecznych w majówkę. W opublikowanym komunikacie związkowcy proponują, by za trzy dni pracy (1,3 i 4 maja) wypłacana była kwota nie niższa niż 2074 zł brutto.

Powstaje kompletnie nową gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

500 plus na badania dla każdego Polaka powyżej 20 roku życia. Nowe świadczenie dostępne już od 5 maja

Mowa o nowym programie „Moje zdrowie – bilans zdrowia osoby dorosłej”, który będzie realizowany od 5 maja 2025 r. przez wszystkie placówki podstawowej opieki zdrowotnej oraz laboratoria diagnostyczne wpisane do ewidencji Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych, w ramach którego, każda osoba powyżej 20 roku życia, będzie mogła bezpłatnie (na koszt NFZ) wykonać badania laboratoryjne o łącznej wartości od ok. 230 zł do niemal 500 zł – w zależności od wskazań lekarskich i wieku pacjenta.

REKLAMA

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

Dłuższe terminy ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności (7 lat) i inne zmiany w orzekaniu o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt rozporządzenia MRPiPS

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

Skarbówka robi pogrom. Sprawdzają to teraz na potęgę i prześwietlają nas pięć lat wstecz. Kara to nawet 30 tysięcy złotych

Zaległości w podatkach prześwietlane są nawet pięć lat wstecz, a wlepiane kary sięgają nawet 20-30 tysięcy złotych. Urzędy skarbowe biorą po lupę właścicieli lokali i mieszkań oferowanych na popularnych portalach, takich jak Booking.com oraz Airbnb. Fiskus nie ma litości dla tych, którzy trudnią się krótkoterminowym najmem, ale zyskiem z państwem dzielić się nie chcą.

Ukrywanie majątku przed komornikiem: czy grozi za to więzienie? Komornik wyjaśnia

Coraz więcej dłużników lokuje swoje pieniądze na aplikacjach takich jak Revolut czy Zen. Czy to bezpieczne rozwiązanie? Niekoniecznie. W Polsce celowe ukrywanie majątku przed egzekucją komorniczą może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych, w tym kary pozbawienia wolności.

REKLAMA

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

REKLAMA