REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gminy zapewnią mieszkańcom internet

Łukasz Kuligowski
Łukasz Kuligowski

REKLAMA

Samorządy będą mogły budować na swoim terenie infrastrukturę zapewniającą połączenie z globalną siecią, a w razie potrzeby będą też świadczyć usługi związane z dostępem do internetu.

Mieszkańcy gmin wiejskich nie będą skazani na odcięcie od internetu. Zgodnie z projektem ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci szerokopasmowych w telekomunikacji, samorządy będą mogły uczestniczyć w budowie infrastruktury potrzebnej do dostarczania internetu. Propozycje takich rozwiązań zostały uzgodnione już przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Projekt przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury ma na celu zwiększenie dostępu do globalnej sieci właśnie na terenach uboższych i mniej zaludnionych.

REKLAMA

– Jeśli znosi się bariery prawne, które obecnie wielu samorządom blokują organizację i współfinansowanie dostępu do internetu dla swoich mieszkańców, to jest to z pewnością krok w dobrym kierunku – mówi Marek Miros, burmistrz gminy Gołdapi. Dodaje jednak od razu, że ustawa powinna być bardziej precyzyjna w zakresie źródeł finansowania inwestycji internetowych, gdyż na terenie rozproszonym takie inwestycje nie są łatwe do przeprowadzenia.

W tej chwili przedsiębiorcy, którzy zapewniają potrzebną infrastrukturę i dostęp do internetu, są zainteresowani inwestycjami tylko na terenach o dużym zagęszczeniu, gdzie mogą liczyć na duże zyski. Projekt ustawy nie wprowadza gminnego monopolu. Zgodnie z projektem gmina, która zdecyduje się inwestować w internetową infrastrukturę, musi najpierw poinformować o swoich planach. Jeżeli firmy prywatne się tym nie zainteresują, to dopiero wtedy gmina przystąpi do realizacji swojego planu. Zapewnienie samego dostępu mieszkańcom do usługi też będzie możliwe, jeżeli nie znajdą się operatorzy zainteresowani korzystaniem z infrastruktury przygotowanej przez gminy.

Zgodnie z projektem przedsiębiorstwa wodociągowe czy energetyczne mają udostępniać swoje słupy, maszty i kanalizację inwestorom telekomunikacyjnym. Ponadto wzdłuż nowych i remontowanych dróg mają też powstawać tzw. kanały teletechniczne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli gmina będzie zajmowała się zapewnieniem nie tylko samej infrastruktury, ale także dostęp do internetu swoim mieszkańcom, to zgodnie z projektem taką usługę będzie mogła świadczyć za darmo lub poniżej cen rynkowych. W takiej sytuacji zakres i warunki usługi musi określić prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej po uwzględnieniu m.in. sytuacji na lokalnym rynku usług.

gazetaprawna.pl

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

Płaca minimalna 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Data zbliża się wielkimi krokami

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że płaca minimalna w 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Jeśli chodzi o kolejne lata, to jej wysokość określi już ustawa o minimalnym wynagrodzeniu, które ma wejść w życie w listopadzie br.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

REKLAMA

Babciowe coraz bliżej. Senat nie wprowadził poprawek, teraz czas na prezydenta. Do wzięcia max. 1900 zł miesięcznie na dziecko

Babciowe przechodzi kolejny etap legislacyjny. Senat nie wprowadził poprawek do ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic", która zakłada trzy rodzaje świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Teraz ustawa trafi do prezydenta.

2000 zł bezzwrotnego wsparcia, dofinansowanie wynagrodzeń i odroczenie terminu płatności składek. Poszkodowani przedsiębiorcy z Marywilskiej zgłaszają się do ZUS po pomoc

Pożar centrum przy ul. Marywilskiej pochłonął biznesy wielu kupców. Od czwartku zgłaszają się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po pomoc.

REKLAMA