| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > PPK > Zmiana instytucji finansowej

Zmiana instytucji finansowej

Zgodnie z Art. 12. 1. Ustawy o PPK, podmiot zatrudniający może wypowiedzieć umowę o zarządzanie PPK, jeżeli zawarł umowę o zarządzanie PPK z inną instytucją finansową zarządzaną przez inne towarzystwo funduszy inwestycyjnych, PTE, pracownicze towarzystwo emerytalne albo zakład ubezpieczeń.

Czy zmiana instytucji finansowej powinna być konsultowana z reprezentacją pracowniczą? Ustawa nie precyzuje odpowiedzi na to pytanie, ale wydaje się, że podobnie jak w przypadku wyboru instytucji finansowej w porozumieniu z reprezentacją pracowników, tak i przy wypowiedzeniu umowy, podmiot zatrudniający powinien skonsultować się z pracownikami. Decyzja ostateczna należy jednak do niego.

Czy pracodawca musi poinformować pracowników o zmianie instytucji finansowej? Zdecydowanie tak. Natomiast ustawa nie precyzuje w jaki sposób ma to uczynić. Ma to być informacja skuteczna, a zawiadomienie powinno mieć charakter oświadczenia woli. Zapewne najtrudniej będzie dotrzeć z informacją do osób, które są na długim urlopie, urlopie macierzyńskim, czy na długim zwolnieniu lekarskim, dlatego warto to wziąć pod uwagę planując kolejne działania.

Jeśli podmiot zatrudniający podjął decyzję o wypowiedzeniu umowy,  nie później niż w terminie 7 dni od dnia zawarcia umowy o zarządzanie PPK z nową instytucją finansową, musi zawrzeć w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej umowę o prowadzenie PPK, jeżeli ta osoba miała zawartą umowę o prowadzenie PPK w dniu poprzedzającym dzień zawarcia przez podmiot zatrudniający umowy o zarządzanie PPK z inną instytucją finansową.

Kolejnym obowiązkiem pracodawcy jest poinformować pracownika o planach złożenia w jego imieniu wniosku o wypłatę transferową środków, które znajdują się na rachunku PPK,  prowadzonym przez instytucję finansową, której umowa o zarządzanie PPK została wypowiedziana. Środki powinny być transferowane na rachunek PPK prowadzony przez nowo wybraną instytucję finansową.

Pracownik może jednak odmówić transferu, deklarując chęć pozostawienia środków na dotychczasowym koncie.

Data publikacji:

Źródło:

Artykuł partnerski


Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

BAZA WIEDZY