REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak można rozporządzać środkami zgromadzonymi w PPK

REKLAMA

Ustawodawca założył, że środki gromadzone na prywatnych kontach uczestnika PPK będą wybierane dopiero po 60.roku życia. 25-proc. zostanie wypłacone jednorazowo, a pozostała część - w minimum 120 miesięcznych ratach. Można też będzie oszczędzać dłużej. Tego rodzaju wypłata środków będzie wolna od obciążeń podatkowych.

Wybór środków przed 60. rokiem życia

Uczestnik PPK może zadecydować o wybraniu swoich środków w dowolnym momencie oszczędzania. Trzeba jednak pamiętać, że wtedy należy się liczyć z potrąceniami.

I tak: 30 proc. środków z wpłat finansowanych przez pracodawcę zostanie przekazane na rachunek prowadzony przez ZUS. Wpłata ta zostanie zaksięgowana na koncie pracownika jako składka osoby zatrudnionej na ubezpieczenie emerytalne, ponieważ wpłaty pracodawcy do PPK nie były wliczane do wynagrodzenia stanowiącego podstawę ustalenia wysokości obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Ponadto z pozostałych środków potrącony zostanie podatek dochodowy od osób fizycznych - podatek od zysków kapitałowych, potocznie nazywany podatkiem Belki.

Dodatkowo z puli przeznaczonej do zwrotu potrącona zostanie część pochodząca z wpłat ze środków publicznych (wpłata powitalna w wysokości 250 zł, dopłaty roczne w wysokości 240 złotych

Wybór środków przed 60. rokiem życia, ale bez potrąceń?

W dwóch sytuacjach pracownik może wypłacić środki z konta PPK bez żadnych podatków.

Jedna z nich dotyczy potrzeby sfinansowania wkładu własnego wymaganego przy zaciąganiu kredytu na kupno mieszkania lub budowę domu. Z tej opcji może skorzystać jednak tylko  uczestnik PPK, który ma mniej niż 45 lat. Musi też pamiętać, że będzie musiał zwrócić całą kwotę w ciągu 15 lat. Jeśli tego nie zrobi, zostanie ona opodatkowana podatkiem od dochodów kapitałowych.

Termin zwrotu nie może być późniejszy niż pięć lat od dnia wypłaty środków i nie może trwać dłużej niż 15 lat.

Druga sytuacja, gdy pracownik może wypłacić pieniądze z konta PPK bez potrąceń, dotyczy poważnej choroby, która dotknęła jego, jego współmałżonka lub dziecko. Może wtedy wybrać do 25 proc. środków, których zwracać nie musi! Wypłata nie będzie też opodatkowana. Uczestnik PPK musi złożyć wniosek o wypłatę oraz dołączyć jeden z dokumentów: orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy (ze względu na umiarkowany albo znaczny stopień niepełnosprawności) lub zaświadczenie lekarskie potwierdzające zachorowanie na jedno ze schorzeń wymienionych w ustawie o PPK (m.in. nowotwór, gruźlica, choroba Parkinsona).

Reklama
Polecamy »
Kodeks kierowcy 2023. Mandaty. Punkty karne. Znaki drogowe
Kodeks kierowcy 2023. Mandaty. Punkty karne. Znaki drogowe
Tylko teraz

REKLAMA

Źródło: Artykuł partnerski
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Infor.pl
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kierowca dostał mandat przed 17 września. Zapłacił go po 17 września. Przedawnienie punktów po roku czy dwóch?

  Kierowcy mają wątpliwości dotyczące zastosowania przepisów skracających okres przedawnienia punktów karnych do roku. Wątpliwości te postanowiłem zatem rozwiać. Sytuacja modelowa na dziś brzmi: kierowca dostał mandat przed 17 września, ale zapłacił go po 17 września. Co z punktami i ich przedawnieniem? Jaki termin go obowiązuje?

  Centralna Informacja Emerytalna - już od 5 października 2023

  Co to jest Centralna Informacja Emerytalna? Okazuje się, że niebawem będzie można szybko sprawdzić jaką w przyszłości otrzyma się emeryturę i ile zgromadziło się oszczędności w ZUS, KRUS, OFE, PPK czy IKZE. Nowe przepisy to prawdziwa rewolucja dla ubezpieczeń społecznych!

  Czas urzędowy w Polsce

  Jaki czas urzędowy obowiązuje w Polsce? Gdzie można znaleźć odpowiednie przepisy? Czym jest czas środkowoeuropejski i czas letni środkowoeuropejski?

  Czy etanol używany w produkcji produktu leczniczego podlega zwolnieniu od podatku akcyzowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że etanol używany przez pewną spółkę S.A. w produkcji produktu leczniczego podlega zwolnieniu od podatku akcyzowego, nawet w kontekście zmian w procedurze produkcyjnej planowanej przez spółkę.

  REKLAMA

  Czy składki na ubezpieczenia społeczne, fundusz pracy i PPK są kosztem uzyskania przychodu spółki?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki spółki odpowiadające wysokości składek na ubezpieczenia społeczne, fundusz pracy oraz wpłat na PPK, poniesione od wynagrodzeń członków rady nadzorczej, stanowią koszt uzyskania przychodu w podatku CIT.

  Czy nabycie nieruchomości w celu inwestycji magazynowo-produkcyjnej podlega opodatkowaniu PCC?

  Dyrektor KIS potwierdził, że jeśli sprzedaż nieruchomości będzie podlegała przepisom ustawy o VAT oraz będzie opodatkowana VAT i nie będzie korzystała ze zwolnienia z VAT, to transakcja obejmująca sprzedaż nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu PCC.

  Ile kosztuje wykończenie nowego mieszkania w II połowie 2023 roku?

  Ile dzisiaj (październik 2023 r.) zapłacimy za wykończenie nowego lokalu w stanie deweloperskim? Czy opłaca się kupić już wykończone mieszkanie "pod klucz"?

  MF: Objaśnienia podatkowe dla cen transferowych, w zakresie stosowania metody ceny koszt plus

  Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe w zakresie cen transferowych nr 6 dotyczących metody koszt plus.

  REKLAMA

  Czy darowizna mieszkania od rodziny zastępczej jest objęta ulgami podatkowymi?

  W obecnej sytuacji prawnej, osoba będąca formalną rodziną zastępczą może stanowić zarówno zstępnych, jak i wstępnych dla swoich opiekowanych. Czy to oznacza, że w przypadku darowizny mieszkania od rodziny zastępczej, zostaną zastosowane odpowiednie ulgi podatkowe? Według interpretacji KIS/MF, tak właśnie powinno być. Artykuł przedstawia szczegóły tej kwestii i omawia konsekwencje podatkowe dla wszystkich stron.

  100 tys. osób na "Marszu Miliona Serc" - policja potwierdza informacje PAP

  "Marsz Miliona Serc" odbył się w Warszawie 1 października 2023 r. Frekwencja tego Marszu z godz. 12, to ok. 60 tys. na rondzie Dmowskiego i ok. 40 tys. na trasie przemarszu - informuje w poniedziałek 2 października stołeczna policja. Tym samym policja potwierdziła nieoficjalne informacje PAP, kwestionowane przez KO w tej sprawie.

  REKLAMA