| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > PPK > Jak można rozporządzać środkami zgromadzonymi w PPK

Jak można rozporządzać środkami zgromadzonymi w PPK

Ustawodawca założył, że środki gromadzone na prywatnych kontach uczestnika PPK będą wybierane dopiero po 60.roku życia. 25-proc. zostanie wypłacone jednorazowo, a pozostała część - w minimum 120 miesięcznych ratach. Można też będzie oszczędzać dłużej. Tego rodzaju wypłata środków będzie wolna od obciążeń podatkowych.

Wybór środków przed 60. rokiem życia

Uczestnik PPK może zadecydować o wybraniu swoich środków w dowolnym momencie oszczędzania. Trzeba jednak pamiętać, że wtedy należy się liczyć z potrąceniami.

I tak: 30 proc. środków z wpłat finansowanych przez pracodawcę zostanie przekazane na rachunek prowadzony przez ZUS. Wpłata ta zostanie zaksięgowana na koncie pracownika jako składka osoby zatrudnionej na ubezpieczenie emerytalne, ponieważ wpłaty pracodawcy do PPK nie były wliczane do wynagrodzenia stanowiącego podstawę ustalenia wysokości obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Ponadto z pozostałych środków potrącony zostanie podatek dochodowy od osób fizycznych - podatek od zysków kapitałowych, potocznie nazywany podatkiem Belki.

Dodatkowo z puli przeznaczonej do zwrotu potrącona zostanie część pochodząca z wpłat ze środków publicznych (wpłata powitalna w wysokości 250 zł, dopłaty roczne w wysokości 240 złotych

Wybór środków przed 60. rokiem życia, ale bez potrąceń?

W dwóch sytuacjach pracownik może wypłacić środki z konta PPK bez żadnych podatków.

Jedna z nich dotyczy potrzeby sfinansowania wkładu własnego wymaganego przy zaciąganiu kredytu na kupno mieszkania lub budowę domu. Z tej opcji może skorzystać jednak tylko  uczestnik PPK, który ma mniej niż 45 lat. Musi też pamiętać, że będzie musiał zwrócić całą kwotę w ciągu 15 lat. Jeśli tego nie zrobi, zostanie ona opodatkowana podatkiem od dochodów kapitałowych.

Termin zwrotu nie może być późniejszy niż pięć lat od dnia wypłaty środków i nie może trwać dłużej niż 15 lat.

Druga sytuacja, gdy pracownik może wypłacić pieniądze z konta PPK bez potrąceń, dotyczy poważnej choroby, która dotknęła jego, jego współmałżonka lub dziecko. Może wtedy wybrać do 25 proc. środków, których zwracać nie musi! Wypłata nie będzie też opodatkowana. Uczestnik PPK musi złożyć wniosek o wypłatę oraz dołączyć jeden z dokumentów: orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy (ze względu na umiarkowany albo znaczny stopień niepełnosprawności) lub zaświadczenie lekarskie potwierdzające zachorowanie na jedno ze schorzeń wymienionych w ustawie o PPK (m.in. nowotwór, gruźlica, choroba Parkinsona).

Data publikacji:

Źródło:

Artykuł partnerski


Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

BAZA WIEDZY