REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Budowa domu, Starosta

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy warto zdecydować się na dom z drewna?

Zgodnie z obiegową opinią Polacy nie dają się łatwo przekonać do nowych rozwiązań w budownictwie. W okolicach większych miast można spotkać wprawdzie coraz więcej domów jednorodzinnych wznoszonych zarówno tzw. metodą kanadyjską, jak tych drewnianych, jednak taki rodzaj zabudowy nadal jest u nas stosunkowo rzadko wybierany.

Obowiązki inwestora i wykonawcy z tytułu umowy o usługi budowlane


Zarówno na inwestorze, jak i wykonawcy spoczywają obowiązki wynikające z umowy o usługi budowlane. Wykonawca zobowiązany jest zarówno oddać obiekt wykonany zgodnie z projektem, jak i zasadami wiedzy technicznej. Natomiast inwestor powinien przygotować roboty budowlane zgodnie z przepisami prawa budowanego, przekazać w uzgodnionym terminie teren budowy, następnie dostarczyć projekt budowlany wykonywany, odebrać obiekt, a także uiścić w terminie wynagrodzenie.

Istota umowy o usługi budowlane


Umowa o usługi budowlane to wzajemne zobowiązania stron – wykonawcy i inwestora. Wykonawca zobowiązuje się do wykonania umówionego obiektu, natomiast inwestor zobowiązuje się do wykonania czynności związanych z przygotowaniem robót budowlanych zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz do przekazania projektu budowlanego, odebrania obiektu budowlanego, zapłacenia wynagrodzenia.

Po co rzeczoznawcy Sanepid, BHP i P.POŻ?


Zadaniem rzeczoznawcy jest sprawdzenie i uzgodnienie dokumentacji projektowej projektu budowlanego pod względem przepisów i rozporządzeń szczegółowych, które dotyczą poszczególnych dziedzin: sanitarnej, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz pożarowej.

REKLAMA

Od czego zależą różne rodzaje drewna do okien?


Na polskim rynku jest bardzo duży wybór okien drewnianych. Najpopularniejsze są okna sosnowe, okna dębowe i z egzotycznego meranti. Czy rodzaj drewna ma jakiś wpływ na jakość okna? Kupując okno drewniane, warto zwrócić uwagę na rodzaj drewna z jakiego zostało wykonane, będzie to mieć bowiem późniejszy wpływ na wytrzymałość, termoizolacyjność i trwałość zakupionych przez nas okien.

Jak znaleźć fachowca do budowy dachu?

Jak znaleźć odpowiedniego fachowca, który wie jak wykonać dach? To zadanie dla prawdziwych specjalistów, ponieważ dach to jeden z najważniejszych elementów domu. To, jak będzie wykonany dach, będzie miało wpływ nie tylko na komfort naszego mieszkania, ale i na nasze rachunki. Tylko poprawnie wykonany dach zapewni nam bezpieczeństwo i oszczędność.

Jak w prosty sposób ozdobić dach?

Dach to jeden z elementów domu, który nie tylko chroni nas przed wilgocią ale i zapewnia osłonę cieplną. Jednak czy tylko? Czy dach musi być jednym z nudnych elementów domu? Oczywiście, że nie! Jest wiele sposobów, które łatwo odmienią nasz dach, nadając mu oryginalny i niepowtarzalny wygląd.

Jaką funkcję pełni membrana dachowa?

Dach to jeden z najważniejszych elementów domu. Dobrze wykonany stanowi izolację cieplną a także chroni wnętrza budynku przed działaniem zewnętrznych czynników atmosferycznych takich jak słońce czy deszcz. Niejednokrotnie nie zdajemy sobie sprawy, że „dach” to wiele warstw ochronnych. Jedną z takich warstw jest membrana dachowa.

REKLAMA

Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania pozwolenia na budowę?


Uzyskanie pozwolenia na budowę jest procesem długotrwałym i wymaga skompletowania szeregu dokumentów jeszcze przed złożeniem wniosku.

Pozwolenie na budowę czy zgłoszenie do Urzędu Gminy?


Podstawowym obowiązkiem w procesie budowlanym jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Jest to decyzja administracyjna zezwalająca na rozpoczęcie i prowadzenie budowy lub wykonywanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu budowlanego.

Czy działkę rolną można przekształcić w działkę budowlaną?

Kiedy nie stać nas na zakup działki budowlanej, możemy nabyć grunty rolne i przekształcić je właśnie w działkę budowlaną. Takie rozwiązanie jest nawet dwa razy tańsze, chociaż ze względu na liczne formalności wymaga więcej czasu i cierpliwości.

Mapy geodezyjne i formalności przed rozpoczęciem budowy

Budując dom, inwestor musi uzyskać wiele dokumentów dotyczących wybranej przez niego działki. Wśród dokumentów niezbędnych w procesie budowlanym potrzebne są m.in. mapy geodezyjne i plan zagospodarowania terenu. Jaka jest funkcja mapy geodezyjnej? Do czego służy plan zagospodarowania terenu? Jaka jest rola tych dokumentów? Radzą eksperci firmy Xella Polska.

Dom pasywny: ile kosztuje? ile trwa jego budowa?

Dom pasywny (często mylony z budynkiem energooszczędnym) musi być tak zaprojektowany, aby jego zapotrzebowanie na energię było mniejsze niż 15 kWh/m2 na rok i ma zużywać tylko 1,5 litra oleju opałowego na rok, na 1 m2 powierzchni. W okolicach Złotowa (woj. wielkopolskie) na powierzchni 288 m2 młodzi architekci Emilia Durka-Zielińska i Walenty Durka wybudowali dla siebie dom pasywny, którego zapotrzebowanie na energię grzewczą jest niższe o 90% od wymagań tradycyjnego domu.

Kto może zostać starostą?

Starostą może być wyłącznie osoba, która spełnia warunki przewidziane w ustawie o pracownikach samorządowych. Powoływany jest wraz bezwzględną większością głosów, przez radę powiatu w głosowaniu tajnym.

Nieruchomości: ekologiczne rozwiązania deweloperów a ceny nowych domów i mieszkań

Po 2020 roku nowe budynki będą musiały charakteryzować się blisko zerowym zapotrzebowaniem na energię. Obiekty użyteczności publicznej taki wymóg będzie obowiązywał 2 lata wcześniej. Obecnie, tylko jedna inwestycja mieszkaniowa na dwadzieścia stawia w Polsce na ekologię - mimo, że firmy mają możliwość pozyskiwania dotacji z unijnej kasy na energooszczędne rozwiązania przy budowie nowych nieruchomości. Czy to kwestia cen? Czy nabywcy rynku nieruchomości po prostu nie są eko?

Budowa domu: samodzielnie czy z inwestorem zastępczym?

Czy warto budować dom samodzielnie? Czy lepiej zatrudnić inwestora zastępczego? Zlecić wykonywanie robót jednej firmie tzw. generalnemu wykonawcy czy kilku - realizującym poszczególne etapy?

Domy skrojone do potrzeb i nieuchwytne kredyty...

Dane Głównego Urzędu Statystycznego za I kw. 2011 przynoszą optymistyczne sygnały. Zwiększyła się ilość rozpoczętych budów, wzrosła liczba wydanych pozwoleń na budowę. Rośnie też liczba domów na rynku nieruchomości – i to nie tylko z inicjatywy deweloperów, ale także inwestorów indywidualnych (w I kw. 2011 ruszyło o 16,6% więcej inwestycji niż w analogicznym okresie roku ubiegłego). Obecnie gotowych do sprzedaży jest 1700 domów i segmentów. Problem w kredytach. Mimo, że banki stale obniżają marże kredytów hipotecznych z ich dostępnością wciąż nie jest najlepiej.

Przeprowadzka z mieszkania do domu


Okres wiosenny sprawia, że mamy ochotę zmienić coś w swoim otoczeniu. Najczęściej wtedy właśnie decydujemy się na zamianę mieszkania w bloku na dom. Rozpoczęcie tego procesu pociąga za sobą konieczność także podjęcia decyzji dotyczących losu mieszkania. Czy sprzedać stare mieszkanie? Kiedy będzie na to najlepszy moment? Jaki powinniśmy wziąć kredyt?

Jakie warunki techniczne powinny spełniać budynki i ich usytuowanie?


Zamawiając projekt u architekta lub kupując gotowy projekt, chcemy mieć pewność, że spełni on wszystkie warunki prawne potrzebne do jego budowy. Jednym z warunków, jakie powinny być spełnione podczas projektowania domu jest dostosowanie go do wytycznych zawartych w Rozporządzeniu o Warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Jaki naprawdę jest dom modułowy?

Budownictwo modułowe, choć nie jest jeszcze aż tak bardzo powszechne, stale zyskuje na popularności. Polscy inwestorzy, przyzwyczajeni do tradycyjnych metod wznoszenia domów, wolą korzystać z technologii dostępnych na rynku. Niewątpliwa zaletą domów modułowych jest szybkie tempo budowy, ponadto domy modułowe są trwałe i mogą nam służyć przez lata.

Jakie są rodzaje okien pasywnych?

By stworzyć dom prawdziwie energooszczędny, warto zwrócić uwagę na technologię domów pasywnych. Główną rolę odgrywają w nich odpowiednio dobrane okna i drzwi. Skupiając się głównie na parametrach stolarki, zdarza się że nie zwracamy uwagi na ich estetykę. Czy słusznie?

Jakie są kompetencje Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego?

Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego jest centralnym organem administracji rządowej w sprawach administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego, a przy tym organem właściwym do rozstrzygania spraw indywidualnych, toczących się w drodze postępowania administracyjnego wynikających z przepisów prawa budowlanego.

Czym zajmuje się inspektor nadzoru inwestorskiego?

W decyzji o pozwoleniu na budowę właściwy organ może nałożyć na inwestora obowiązek ustanowienia inspektora nadzoru inwestorskiego w przypadkach uzasadnionych wysokim stopniem skomplikowania obiektu lub robót budowlanych bądź przewidywanym wpływem na środowisko.

Jakie są obowiązki kierownika budowy?

Kierownik budowy jest odpowiedzialny za zapewnienie geodezyjnego wytyczenia obiektu oraz zorganizowanie budowy i kierowanie nią w sposób zgodny z projektem i pozwoleniem na budowę, przepisami, w tym techniczno-budowlanymi, oraz przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy.

Co należy do zadań inwestora?

Inwestor pełni kluczową rolę w procesie budowlanym, nie tylko ze względu na jego finansowanie, ale przede wszystkim ze względu na konieczność spełnienia szeregu wymagań wynikających z przepisów prawa budowlanego.

Jakie kompetencje posiada inspekcja nadzoru budowlanego?

Prawo budowlane reguluje właściwości rzeczowe i instancyjne organów nadzoru budowlanego. Ustawodawca, w zamkniętym katalogu wymienia zadania i kompetencje Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego oraz Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego, a także relacje zachodzące między tymi organami.

Jak nie przepłacić za mieszkanie?


Większość Polaków mieszkanie kupuje raz na całe życie. Dlatego warto się zastanowić na co musimy zwrócić uwagę w czasie wyboru mieszkania. Najczęściej interesuje nas cena, to czy nie przepłacamy, jak to jednak sprawdzić? Często też zastanawiamy się czy kupić mieszkanie czy może lepiej wybudować dom, jak podjąć taką decyzję?

Jakie są rodzaje balustrad?

Balustrady montowane na schodach mają za zadanie chronić przed upadkiem z dużej wysokości, a także zapewniać wygodę wchodzenia po schodach. Oprócz względów bezpieczeństwa tworzą ważny element estetyczny wnętrza domu. Balustrady najczęściej wykonuje się z metalu, drewna, betonu, cegły lub kamienia.

Jakie mamy rodzaje budynków drewnianych?

Drewno jako surowiec naturalny nadaje specyficzny wygląd i klimat budynkom z niego wznoszonych. Większość technologii wznoszenia budynków drewnianych ma swoja długą historię i tradycję. Znaczna ich część to domy stare, jednak zdarza się, że inwestorzy decydują się na budowę nowych domów z drewna. Mogą to być domy budowane z bali, domy szkieletowe czy szachulcowe.

Na jakie etapy można podzielić budowę domu drewnianego?


Budowa domu drewnianego wymaga odpowiednich technologii, techniki i szczególnej precyzji. Dom wykonany zgodnie ze sztuką budowlaną może służyć nawet trzem pokoleniom. W procesie budowy domu drewnianego można wyróżnić następujące etapy: fundamentowanie, wznoszenie konstrukcji i jej ocieplenie, dach, montaż stolarki oraz konserwacja.

Zalety i wady domów drewnianych


Decydując się na budowę domu z drewna mamy do wyboru kilka technologii. Dom może być wykonany z bali, w technologii kanadyjskiej lub prefabrykowanej. Każdy z tych sposobów ma swoje dobre i złe strony. Wady i zalety domów drewnianych zależą jednak w głównej mierze od właściwości drewna jako materiału naturalnego.

Jak uzyskać pozwolenie na budowę?


Zanim przystąpimy do budowy musimy uzyskać pozwolenie na budowę. Decyzję o pozwoleniu na budowę można uzyskać w kilku instytucjach. Uzyskamy je w Wydziale Architektury i Urbanistyki Urzędu Miasta lub w Wydziale Architektury, budownictwa, Inwestycji i Remontów Starostwa Powiatowego.

Ekspert radzi: jak dobrze wybrać ekipę budowlaną?

Jeśli już wybraliśmy projekt domu, zamówiliśmy materiały budowlane i załatwiliśmy wszystkie pozwolenia na budowę, i inne formalności to nastał czas na wybranie firmy wykonawczej. Bardzo ważne jest wybranie solidnej, sprawdzonej i dobrze wykwalifikowanej ekipy budowlanej. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nasz dom zostanie wykonany w założonym czasie i zgodnie z zasadami sztuki murarskiej. Czym należy się kierować w czasie wyboru ekipy budowlanej?

Więcej internetu w budownictwie

Przedsiębiorcy działający w branży budowniczej będą mogli przesyłać niezbędne dokumenty przez internet – zakłada nowelizacja Prawa budowlanego i ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Czy warto stosować energooszczędne technologie?

Jeśli w czasie budowy domu zdecydujemy się na zastosowanie energooszczędnych technologii to uda nam się w dużym stopniu ograniczyć zapotrzebowanie na energię do użytkowania budynku. Jest ono zależne od sposobu ogrzewania i wentylacji. Materiały, z jakich zbudowana jest ściana również mają wpływ na zapotrzebowanie energii. Na co zwrócić uwagę?

Jak zaplanować koszty budowy?

Zazwyczaj planowanie kosztów projektu kończy się tym, że ostatecznie koszty podwajają się. Jednak można podejść do sprawy rozsądnie i spróbować oszacować koszty poszczególnych etapów budowlanych. Pozwoli to na racjonalne kontrolowanie wydatków przez cały proces budowlany. Jak tego dokonać?

Wyrobów budowlanych droga na rynek, czyli co kupujący wiedzieć powinien


Wyrób budowlany będzie mógł znaleźć się w sprzedaży, dopiero jak uzyska niezbędne dokumenty potwierdzające dopuszczenie go do obrotu. Postępowanie to jest regulowane przez Ustawę o wyrobach budowlanych. Jest kilka dróg umożliwiających na wprowadzenie wyrobu do obrotu.

Jak ubezpieczyć budowę?

Suma ubezpieczenia jest określana jako końcowa wartość odtworzenia obiektu przewidywana na ostatni dzień obowiązywania umowy ubezpieczenia. Dlatego musimy określić, ile mniej więcej będzie nas kosztować budowa ostatniego dnia ważności ubezpieczenia.

Czy można postawić domek letniskowy na ziemi rolnej?

Większość z nas chciałaby mieć pewne miejsce na udany urlop. Dlatego często decydujemy się na wybudowanie tak zwanego domu na lato. Zanim zaczniemy budowę, sprawdźmy czy na wybranej przez nas działce można dokonać budowy letniskowej.

Towarzystwa budownictwa społecznego

Przedmiotem działania towarzystwa jest budowanie domów mieszkalnych i ich eksploatacja na zasadach najmu.

Jaki strop powinien być w Twoim domu?


Strop to niezwykle istotny element konstrukcji domu. Odpowiedzialny jest za bezpieczeństwo domowników. Jaki strop będzie odpowiedni do naszego domu? Na co zwrócić uwagę? Strop musi współgrać z wymaganiami technicznymi budynku. Jeśli remontujemy stary strop musimy zadbać o jego odpowiednie wzmocnienie. Przy każdym z tych działań powinien znajdować się specjalista z odpowiednimi uprawnieniami.

Czym są gonty modyfikowane elastomerem?

Gonty modyfikowane elastomerem charakteryzują się tym, że są elastyczne nawet w ujemnych temperaturach, poza tym są bardzo trwałe.

Cegła czy drewno? Różnice między domem drewnianym a murowanym

Dom drewniany, czy dom z cegły? Która technologia jest lepsza? Domy drewniane tak samo jak domy z cegły mają zarówno swoje zalety jak i wady. Zobacz jakie.

Błędy na budowie. Kto za nie odpowiada?



Jeżeli w naszym domu dostrzegliśmy jakieś błędy, które popełniono w trakcie budowy, możemy poprosić wykonawcę o dokonanie poprawy. Jednak co zrobić, gdy prośby nie pomogą?

Jak szukać mieszkania przez Internet?

Szukanie mieszkania przez Internet staje się coraz popularniejsze. Ekspert serwisu otoDom.pl zwraca uwagę na to, że internetowe serwisy ogłoszeniowe stają się głównym źródłem informacji o ofertach na rynku nieruchomości. Dlatego warto nauczyć się dobrze wykorzystywać narzędzia dostępne w takich serwisach.

Jak skutecznie zapobiegać mostkom termicznym?


Dobrze wykonana izolacja ścian od zewnątrz pozwala obniżyć koszty ogrzewania zarówno domu, jak i budynku komercyjnego. Prawidłowe funkcjonowanie systemu ociepleń jest uzależnione od sposobu jego instalacji. Podstawową zasadą jest zminimalizowanie przerw w izolacji, czyli tak zwanych mostków cieplnych. Niemożliwe jest ich całkowite usunięcie, jednak można zmniejszyć ich liczbę.

Co powinien zawierać aneks na wykonanie systemu ociepleń budynku?


Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń, w skrócie SSO, stworzyło wzór aneksu do umowy na wykonanie systemu ociepleń budynku. Dokument ma ułatwić indywidualnemu inwestorowi kontrolowanie prac ociepleniowych na własnej budowie. W ten sposób można uniknąć zagłębiania się w obszerne instrukcje techniczne i materiały inwestycyjne.

Stropy w domach drewnianych


Zarówno w domach o konstrukcji drewnianej jak i murowanej można stosować stropy z belek drewnianych. Najczęściej stosowane jest drewno świerkowe w rozstawie belek co 100–120 cm.

Budowa domu a zwrot VAT


Jeżeli w trakcie budowy naszego domu, starannie będziemy przechowywać wszystkie faktury i rachunki, będziemy mogli wystąpić o zwrot podatku VAT.

Kiedy władze budowlane mogą wnieść sprzeciw do zgłoszenia budowy lub robót budowlanych?


Po zgłoszeniu zamiaru wybudowania obiektu budowlanego lub wykonania robót budowlanych zwolnionych od pozwolenia na budowę odpowiedni organ władzy ma 30 dni na rozpatrzenie sprawy. Organ może wnieść w drodze decyzji sprzeciw z trzech podstawowych przyczyn.

REKLAMA