Prawa jazdy będą nadal zatrzymywane przez Policję pomimo wyroku TK
17 sty 2023
Prawa jazdy będą nadal zatrzymywane przez Policję w przypadku przypadku przekroczenia prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym lub przewożenia niedozwolonej liczby osób, chociaż Trybunał Konstytucyjny uznał przepisy w tym zakresie za niekonstytucyjne. Policja nadal jest zobligowana do zatrzymania prawa jazdy i poinformowania o tym starosty – poinformowała Komenda Główna Policji odnosząc się do wyroku TK w tej sprawie.
Korzystanie z nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym
19 gru 2022
Nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym. Czy w postępowaniu w sprawie ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym istnieje obowiązek przeprowadzenia rokowań?
Zatrzymanie prawa jazdy niezdogne z konstytucją - co dla kierowców oznacza wyrok TK?
13 gru 2022
Trybunał Konstytucyjny zbadał zgodność przepisów umożliwiających funkcjonariuszom policji zabieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h na terenie zabudowanym oraz za przewożenie zbyt dużej liczby pasażerów. 13 grudnia wydał wyrok o ich niezgodności z Konstytucją RP. To jednak wcale nie oznacza, że zatrzymanie prawa jazdy za to wykroczenie przestanie funkcjonować. Zatem co znaczy dla kierowców?
Umorzenie opłaty za zajęcie pasa drogowego. Czy to pomoc de minimis?
12 wrz 2022
Czy do pomocy de minimis kwalifikuje się umorzenie przez starostę niepodatkowej należności budżetowej w postaci decyzji za zajęcie pasa wobec przedsiębiorcy?
Czym jest informacja starosty? Jak ją uzyskać?
06 cze 2022
Informacja starosty, nazywana także opinią starosty lub testem rynku pracy, jest dokumentem wydawanym przez powiatowy urząd pracy, który pracodawca dołącza do wniosku o zezwolenie na pracę lub cudzoziemiec do wniosku o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę, albo wniosku o zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji. Jak i gdzie ją uzyskać? Na co zwrócić uwagę? Ile ważna jest informacja starosty?
Elektroniczny profil kierowcy zawodowego przed szkoleniem
21 lut 2022
Elektroniczny profil kierowcy zawodowego będzie trzeba uzyskać jeszcze przed szkoleniem. Należy zgłosić się w tym celu do starosty. Nowe rozwiązanie przewiduje projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury zmieniającego rozporządzenie w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami.
Dofinansowanie kształcenia pracowników z KFS - wniosek, umowa
04 paź 2021
Dofinansowanie kosztów kształcenia pracowników z KFS - kto może skorzystać? Co powinien zawierać wniosek i umowa ze starostą? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Na co można przeznaczyć środki z KFS?
Czym jest informacja starosty?
07 maja 2021
Informacja starosty to dokument związany z zatrudnianiem cudzoziemców. To tzw. test rynku pracy. Czemu służy? Kiedy jest wymagana, a kiedy nie?
Kupno auta z parkingu policyjnego: co musisz wiedzieć?
04 maja 2021
Kupno auta z parkingu policyjnego? Tak jest możliwe. Atrakcyjna cena to jednak nie wszystko. Kupujący musi też pamiętać o wadach takich pojazdów.
Spadek obrotów gospodarczych - dofinansowanie od starosty do wynagrodzeń niepełnosprawnych
08 kwi 2020
W przypadku spadku obrotów z powodu epidemii koronawirusa przedsiębiorca może otrzymać dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od nich składek na ubezpieczenie społeczne.
Zatrudnienie pracownika z Ukrainy – krok po kroku [PODCAST]
23 paź 2019
Aby legalnie zatrudnić pracownika z Ukrainy na podstawie umowy o pracę czy zlecenia, należy uprzednio dopełnić dodatkowych formalności. Najprostszym sposobem na zatrudnienie obywateli Ukrainy jest oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Jak zrobić to krok po kroku? Zapraszamy do odsłuchania podcastu.
Opłaty za usunięcie z drogi i parkowanie pojazdów w 2019 r.
06 lis 2018
Od stycznia 2019 r. wzrosną opłaty za usunięcie pojazdu z drogi i parkowanie na parkingu strzeżonym. Ile wyniosą poszczególne stawki?
Informacja starosty na temat braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych
15 paź 2018
Informacja starosty na temat braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy to pierwszy krok do zatrudnienia cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę w Polsce. Sprawdź, kiedy nie wymaga się uzyskania informacji starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych.
Zanim starosta odmówi pozwolenia na budowę
01 gru 2017
Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego z 7 kwietnia 2017 r. wprowadziła wiele nowych instytucji i rozwiązań prawnych. Duża część nowych przepisów ma charakter ramowy. To zaś powoduje trudność w ich dostosowaniu do rozwiązań obowiązujących w ustawach szczególnych. Ponadto sytuacja, w której mamy do czynienia zdublowaniem się rozwiązań w ustawie ogólnej oraz w ustawach szczegółowych, wprowadza chaos zamiast porządkować stan prawny wokół postępowań administracyjnych.
Baza nieruchomości skarbu państwa
16 sie 2017
Starosta, prezydent miasta, wojewoda szef KOWR, prezes AMW oraz szef Lasów Państwowych będą zobowiązani do prowadzenia wykazów nieruchomości skarbu państwa.
Zaświadczenie o samodzielności lokalu
08 cze 2017
Właściciel nieruchomości składa wniosek o wydanie zaświadczenia o samodzielności lokalu. Wniosek, o którym mowa w zdaniu poprzednim, wydawany jest przez właściwego starostę.
Postępowanie administracyjne nie dla spółek wodnych
17 maja 2017
Trybunał Konstytucyjny uznał, że członek spółki wodnej może bronić swoich praw, ale wyłącznie na drodze cywilnej. Nad spółką wodną nadzór sprawuje organ administracji publicznej, natomiast jest to podmiot prywatny.
Marszałkowie województw naliczą opłaty wynikające z wyłączania gruntów
24 wrz 2015
Proponowana zmiana pozwoli uniknąć kosztów po stronie starostów. Pieniądze będą gromadzone przez samorząd województwa, gdzie są rozdysponowane. Po zmianach to marszałek województwa będzie wierzycielem należności
Kogo może upoważnić dyrektor urzędu do podpisywania dokumentów
23 cze 2015
Czy do podpisywania skierowań do pracy, wezwań w sprawie propozycji pracy lub innej sprawy, w której urząd pracy wzywa osobę bezrobotną potrzebne jest upoważnienie starosty na podstawie art. 9 ust. 7 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, biorąc pod uwagę fakt, że jeśli wzywana osoba bezrobotna nie zgłosi się w terminie określonym w wezwaniu lub odmówi propozycji pracy lub nie tylko, traci status osoby bezrobotnej na podstawie art. 33 ust. 4 ww. ustawy? Czy w tym przypadku wystarczy upoważnienie dyrektora urzędu?
Celowość skierowania bezrobotnego na szkolenie
12 maja 2015
Celowość skierowania bezrobotnego na szkolenie, jak również wysokość jego kosztów finansowanych z Funduszu Pracy, musi być oceniana nie tylko przez pryzmat indywidualnego interesu bezrobotnego, ale także interesu społecznego, wyrażającego się w potrzebach innych bezrobotnych zarejestrowanych w danym urzędzie pracy i możliwościach finansowych tego urzędu.
Wynagrodzenie dla właściciela parkingu za przechowanie pojazdu
26 mar 2015
Czy starostwo powiatowe w formie decyzji administracyjnej może przyznać od właściciela pojazdu na rzecz właściciela parkingu, na którym ten samochód jest przechowywany, wynagrodzenie?
Ustawa o rzeczach znalezionych podpisana przez Prezydenta
11 mar 2015
Ustawa wejdzie w życie po upływie trzech miesięcy od dnia jej ogłoszenia. Celem ustawy jest uregulowanie problematyki rzeczy znalezionych poprzez określenie praw i obowiązków znalazcy rzeczy, przechowującego, postępowania w sprawach przyjmowania i przechowywania rzeczy znalezionych oraz poszukiwania osób uprawnionych do ich odbioru, postępowania z rzeczami o wartości historycznej, naukowej lub artystycznej. Na mocy ustawy powstać ma też krajowy rejestr utraconych dóbr kultury.
Opłata od wniosku starosty o rozwiązanie stowarzyszenia
25 cze 2014
Kwestia obowiązku ponoszenia przez starostę opłaty od wniosku o rozwiązanie stowarzyszenia jest różnie traktowana przez sądy. Wyjaśnienia w tym przedmiocie udzieliła Regionalna Izba Obrachunkowa w Opolu.
Grant od starosty na nowe stanowiska w obszarze telepracy
18 cze 2014
Stosownie do zawartej ze starostą umowy, pracodawca zobowiązany jest utrzymać zatrudnienie skierowanej osoby bezrobotnej przez okres 12 miesięcy w pełnym wymiarze czasu pracy lub przez okres 18 miesięcy w połowie wymiaru czasu pracy.
Czym jest sektor rządowy? Forum Od-nowa
13 sie 2013
Czym jest w wymiarze organizacyjnym sektor rządowy i na jakie napotyka problemy, wynikające z rozproszenia danych o instytucjach publicznych i niesatysfakcjonującego sposobu ich przedstawiania? Niniejszy artykuł jest próbą odpowiedzi na to pytanie. Państwo, czyli co?
Usuwanie pojazdów z dróg
11 gru 2012
Kwestia usuwania pojazdów z drogi na koszt właściciela dla wielu osób pozostaje niejasna i budzi wiele kontrowersji. W jakich sytuacjach powinniśmy liczyć się z możliwością odholowania naszego pojazdu?
Jak sprzedać nieruchomości, na których znajdują się powierzchniowe wody płynące?
20 kwi 2012
W celu zbycia nieruchomości, na których znajdują się wody płynące konieczne jest wydzielenie tych wód. Z wnioskiem należy wystąpić do właściwego starosty.
Zgłoszenie budowy do starosty
04 kwi 2012
W przypadku niewielkich przedsięwzięć budowlanych wystarczy zgłoszenie do odpowiedniego organu. Są też i takie przypadki, kiedy żadne formalności nie są wymagane aby móc rozpocząć realizację drobnych prac budowlanych.
Jak przewieźć zwłoki z zagranicy?
09 lut 2012
W dzisiejszych czasach wielu Polaków mieszka i umiera poza granicami naszego kraju. W jaki sposób rodzina może przewieźć zwłoki do Polski?
Kto wydaje prawo jazdy?
31 sty 2012
Zdanie państwowego egzaminu na prawo jazdy uprawnia osobę do wydania jej potwierdzającego ten fakt dokumentu. Kto wydaje prawo jazdy w Polsce?
Zagraniczne prawo jazdy – jakie jest honorowane w Polsce?
31 sty 2012
Wiele osób długo mieszkających za granicą posiada tamtejsze prawa jazdy. Jak wygląda uznawanie tych dokumentów w Polsce? Czy wszystkie zagraniczne prawa jazdy są honorowane w Polsce?
Kiedy instruktor może stracić uprawnienia?
31 sty 2012
Z roku na rok nie słabnie zainteresowanie kursami prawa jazdy. Pomimo dużej konkurencji bycie instruktorem jazdy wydaje się dosyć stabilną i bezpieczną pracą. Jednak instruktorzy muszą być ostrożni, aby nie utracić swoich uprawnień. Jakie okoliczności powodują utratę uprawnień przez instruktora jazdy?
Wpis do ewidencji instruktorów nauki jazdy
14 lis 2011
Sprawdź jakie wymagania należy spełnić, aby zostać instruktorem i jak otrzymać wymagana legitymację.
Samorządowcy w sytuacjach kryzysowych - poradnik
21 paź 2011
Zły wizerunek samorządowca przekłada się w bezpośredni sposób na wizerunek całego miasta bądź gminy. Negatywne opinie o samorządzie mogą spowodować, że nawet przez kilka lat dany region będą szerokim łukiem omijać poważni inwestorzy, którzy przykładają wyjątkową wagę do swojego wizerunku i nie chcą, aby zła sława o danym miejscu przeniosła się na ich markę.
Odprawa dla starosty
20 wrz 2011
Czy w związku z zakończeniem kadencji starosta ma prawo do jednomiesięcznej odprawy z art. 75 Kodeksu pracy? Starosta nie pozostawał w związku z wyborem na urlopie bezpłatnym.
Jak legalnie łowić ryby?
15 wrz 2011
Osoba, która chce zgodnie z prawem łowić ryby na wędkę, musi pamiętać o trzech podstawowych kwestiach – musi wyrobić kartę wędkarską, używać odpowiedniego sprzętu i przestrzegać przepisów o okresach i wymiarach ochronnych ryb.
Usuwanie pojazdów
13 wrz 2011
Coraz częściej ujawniane są pojazdy pozostawione bez tablic
rejestracyjnych, lub których stan wskazuje na to, że nie są używane czy
też których używanie może zagrażać bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu
drogowego. Może także zaistnieć sytuacja w której konieczne będzie usunięcie pojazdu utrudniającego
prowadzenie akcji ratowniczej.
Wynagrodzenie dla rodzin zastępczych 2012
08 sie 2011
Od 2012 r. zmieniają się przepisy dotyczące wynagrodzenia rodzin zastępczych. Wszystko za sprawą ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
Kto może zostać starostą?
30 maja 2011
Starostą może być wyłącznie osoba, która spełnia warunki przewidziane w ustawie o pracownikach samorządowych. Powoływany jest wraz bezwzględną większością głosów, przez radę powiatu w głosowaniu tajnym.
Objęcie funkcji w samorządzie a wykonywanie innych działalności
28 sty 2011
Samorządowcy nie mogą wykonywać wielu dodatkowych funkcji i działalności. Objęcie stanowisk we władzach samorządowych wiąże się z koniecznością zaprzestania takich zajęć.
Objęcie funkcji w samorządzie a wykonywanie innych działalności
26 sty 2011
Samorządowcy nie mogą wykonywać wielu dodatkowych funkcji i działalności. Objęcie stanowisk we władzach samorządowych wiąże się z koniecznością zaprzestania takich zajęć.
Jakie skutki powoduje rezygnacja starosty?
14 sty 2011
Zarząd powiatu jest organem wykonawczym powiatu. Jest to organ kolegialny w jego skład bowiem wchodzi od 3 do 5 członków. Bycie członkiem zarządu jest jednak dobrowolne, dlatego tez każdy z członków zarządu może złożyć rezygnację z funkcji.
Jakie uprawnienia ma starosta?
14 sty 2011
Warto wiedzieć, że starosta nie jest organem powiatu. Takim organem jest bowiem zarząd powiatu. Starosta natomiast z mocy przepisów prawa jest przewodniczącym kolegialnego ciała jakim jest zarząd. Z tej też racji ma on specyficzne uprawnienia.
Czy starosta może wydawać uchwały?
13 sty 2011
Powiat ma organy stanowiące i organy wykonawcze. Organem stanowiącym prawo w powiecie jest rada powiatu. Natomiast organem wykonującym prawo jest zarząd powiatu. Są jednak przypadki w których akty prawa może wydawać starosta.
Co to jest pozwolenie na budowę
11 sty 2011
Każdy to chce wybudować dom musi uzyskać pozwolenie na budowę. Pozwolenie na budowę to decyzja administracyjna zezwalającą na rozpoczęcie i prowadzenie budowy lub wykonywanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu budowlanego.
Co to jest zarząd powiatu
11 sty 2011
Zarząd powiatu to jeden z organów powiatu. Zarząd powiatu jest organem wykonawczym powiatu. Zarząd powiatu wykonuje uchwały rady powiatu i zadania powiatu określone przepisami prawa.
Co wchodzi w skład mienia powiatu
11 sty 2011
Mieniem powiatu jest własność i inne prawa majątkowe nabyte przez powiat lub inne powiatowe osoby prawne. Powiat jest w stosunkach cywilnoprawnych podmiotem praw i obowiązków, które dotyczą mienia powiatu nienależącego do innych powiatowych osób prawnych. Zarząd i ochrona mienia powiatu powinny być wykonywane ze szczególną starannością.
Czym jest związek powiatów
11 sty 2011
Zgodnie z postanowieniami ustawy o samorządzie powiatowym powiaty mogą tworzyć związki z innymi powiatami, w celu wspólnego wykonywania zadań publicznych, w tym wydawania decyzji w indywidualnych sprawach z zakresu administracji publicznej.
Czym charakteryzuje się związek powiatów
11 sty 2011
Związek powiatów wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. Związek ma osobowość prawną. Rejestr związków prowadzi minister właściwy do spraw administracji publicznej.
Czym zajmuje się starosta?
11 sty 2011
Starosta wchodzi w skład zarządu powiatu. Starosta kieruje powiatem oraz reprezentuje go na zewnątrz. W przypadku miasta na prawach powiatu funkcję starosty sprawuje burmistrz lub prezydent miasta.