REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dodatki do wynagrodzenia, Czas pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak święta listopadowe wpływają na wymiar czasu pracy

W naszym zakładzie pracownicy ochrony pracują w systemie równoważnym czasu pracy, w którym można wydłużyć pracę do 12 godzin na dobę. Czy ich wymiar czasu pracy obniża święto 1 listopada, które przypada w tym roku w niedzielę? Czy możemy im wyznaczyć pracę w święta listopadowe?

Wynagrodzenie pracowników w zakładach stosujących pakiet antykryzysowy

Na wynagrodzenie pracowników w zakładach stosujących tzw. pakiet antykryzysowy ma wpływ zarówno przestój ekonomiczny, jak i zastosowanie 12-miesięcznego okresu rozliczeniowego.

Jak po zmianie przepisów zatrudniać stażystów z urzędu pracy

Od 17 września 2009 r. obowiązuje nowe rozporządzenie dotyczące warunków odbywania stażu przez bezrobotnych. Nowe przepisy ograniczają liczbę stażystów, których pracodawca może przyjąć na staż. Wprowadzają również regulacje w zakresie czasu pracy stażystów oraz przypadków zakończenia stażu przed ustalonym terminem.

Wynagrodzenie pracownika przebywającego w areszcie

Na podstawie Kodeksu pracy tymczasowo aresztowany pracownik nie ma prawa do wynagrodzenia. Przepisy szczególne dotyczące określonych grup pracowników, np. nauczycieli, zawierają jednak wyjątki od tej reguły, przewidując częściowe otrzymywanie wynagrodzenia.

REKLAMA

Dodatek do wynagrodzenia

9 września 2009 r. weszły w życie przepisy nowelizujące wcześniejsze rozporządzenie z 25 września 2006 r. w sprawie dodatku do wynagrodzenia dla pracowników publicznych służb zatrudnienia.

Zapisy w ZFŚS dotyczące dzieci pracowników

Postanowienia regulaminu funduszu świadczeń socjalnych decydują o tym, czy świadczenie na dziecko otrzyma każdy z rodziców zatrudnionych w jednym zakładzie pracy czy samo dziecko.

Czy przysługuje dzień wolny za święto Wszystkich Świętych?

W tym roku 1 listopada przypada w niedzielę. Nie oznacza to, że pracownikom przysługuje dzień wolny w zamian za święto Wszystkich Świętych.

Obliczanie dodatku nocnego niepełnoetatowca

Pracownik niepełnoetatowy wykonujący pracę w porze nocnej ma prawo do dodatkowej rekompensaty w postaci 20% dodatku liczonego od płacy minimalnej. Kwotę dodatku oblicza się tak jak dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy.

REKLAMA

Obniżenie wymiaru czasu pracy

Jedna z pracownic zainteresowana jest obniżeniem wymiaru czasu pracy zamiast korzystania z urlopu wychowawczego zgodnie z art. 1867 k.p. Pracownica wnioskuje o obniżenie czasu pracy z całego etatu do 1/2 etatu. Chciałaby pracować przez 8 godzin dziennie przez połowę miesiąca, aż do wypracowania obowiązującego ją wymiaru czasu pracy (w zakładzie pracy jest 1-miesięczny okres rozliczeniowy), natomiast pracodawca wolałby, aby pracownica pracowała codziennie przez 4 godziny. Czy pracodawca zobowiązany jest uwzględnić zaproponowany przez pracownicę harmonogram czasu pracy, czy raczej zależy to całkowicie od jego decyzji? Czy w razie obniżenia wymiaru czasu pracy wynagrodzenie pracownicy może być obniżone? Czy brak możliwości wprowadzenia zaproponowanego przez pracownicę harmonogramu czasu pracy uzasadnia rozwiązanie z nią umowy o pracę?

Ogólny wymiar czasu pracy

Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Nie może on przekraczać 8 godzin na dobę oraz przeciętnie 40 godzin w średnio pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy.

Czy po uzyskaniu przez pracownika niepełnosprawnego umiarkowanego stopnia niepełnosprawności trzeba zmienić rozkład czasu pracy obowiązujący w zakładzie

Zatrudniamy pracownika niepełnosprawnego. We wrześniu br. dostarczył do działu kadr orzeczenie lekarza orzecznika ZUS kwalifikujące go do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Wcześniej był niepełnosprawny w stopniu lekkim. Wiemy, że musimy mu zmniejszyć czas pracy do 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Czy musimy również zmieniać rozkład czasu pracy podany w regulaminie pracy, gdzie jest określone, że pracownicy pracują od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 16.00? Jeśli tak, to jaki zapis należy zawrzeć w regulaminie pracy? Pracownik będzie pracował w godz. od 8.00 do 15.00.

Czy po uzyskaniu przez pracownika niepełnosprawnego umiarkowanego stopnia niepełnosprawności trzeba zmienić rozkład czasu pracy obowiązujący w zakładzie

Zatrudniamy pracownika niepełnosprawnego. We wrześniu br. dostarczył do działu kadr orzeczenie lekarza orzecznika ZUS kwalifikujące go do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Wcześniej był niepełnosprawny w stopniu lekkim. Wiemy, że musimy mu zmniejszyć czas pracy do 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Czy musimy również zmieniać rozkład czasu pracy podany w regulaminie pracy, gdzie jest określone, że pracownicy pracują od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 16.00? Jeśli tak, to jaki zapis należy zawrzeć w regulaminie pracy? Pracownik będzie pracował w godz. od 8.00 do 15.00.

Świadczenia przysługujące nauczycielom

Obowiązują już nowe przepisy dotyczące przyznawania świadczeń przysługujących nauczycielom polskim skierowanym lub delegowanym do pracy za granicą.

Jak rozliczać czas pracy pracowników zarządzających i kierowników

Pracownicy zarządzający zakładem pracy w imieniu pracodawcy oraz kierownicy wyodrębnionych jednostek organizacyjnych są objęci tymi samymi przepisami z zakresu czasu pracy, co pozostali pracownicy. Istnieje jedynie kilka wyjątków, które przewidują brak stosowania do tej grupy pracowników określonych przepisów z zakresu czasu pracy.

Treść stosunku pracy - wypowiedzenie zmieniające, rodzaj i czas pracy

Pracodawca musi pamiętać, że nie może jednostronnie zmienić pracownikowi wszystkich postanowień umowy. Do jednych może zastosować wypowiedzenie zmieniające, w stosunku do innych należy nawet rozwiązać umowę o pracę.

Czy czas pracy pracownika mobilnego obejmuje czas podróży oraz przerwy występujące w jej trakcie

Czas pracy pracownika mobilnego może być liczony od chwili wyjścia z domu do chwili powrotu do domu, wliczając w to czas przejazdu samochodem służbowym do siedziby kontrahenta, a także czas przerwy w podróży przeznaczony np. na posiłek czy odpoczynek w trasie (wyrok Sądu Najwyższego z 27 stycznia 2009 r., II PK 140/08).

Obowiązki pracodawcy wobec pracownicy w ciąży

Pracodawca zatrudniający pracownice w ciąży musi liczyć się z wieloma ograniczeniami. Prawo pracy szczególnie chroni pracownice w ciąży. Pracodawcy muszą im stworzyć odpowiednie warunki zatrudnienia.

Czy można z pensji pracownika potrącić pomyłkowo nadpłacone wynagrodzenie za poprzedni miesiąc

Pracownik otrzymuje wynagrodzenie stałe oraz regularnie dodatkowe wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych. To drugie świadczenie jest wypłacane w różnej wysokości. Za ostatni miesiąc pracownik powinien otrzymać z tego tytułu 340 zł, ale na skutek pomyłki otrzymał 450 zł. Czy różnicę między należnym a otrzymanym wynagrodzeniem możemy potrącić z następnego wynagrodzenia pracownika?

Dyżur a pogotowie do pracy

Pracodawcy, myląc instytucję dyżuru z pogotowiem do pracy, często nie są świadomi, że narażają się na problemy związane np. z rozliczeniem czasu pracy.

Czas pracy nauczycieli po nowelizacji

Od 1 września 2009 r. zajęcia dodatkowe będą realizowane przez nauczycieli w wymiarze 1 godziny, a od 1 września 2010 r. w wymiarze 2 godzin. Mają być prowadzone w ramach 40-godzinnego tygodnia pracy, lecz nie będą dodatkowo opłacane.

Obniżony wymiar czasu pracy zamiast urlopu wychowawczego

Wniosek pracownika o zmniejszenie wymiaru zatrudnienia w okresie, w którym mógłby korzystać z urlopu wychowawczego, musi być uwzględniony przez pracodawcę. Pracodawca nie może również zwolnić takiego pracownika przez 12 miesięcy od złożenia wniosku.

Czas pracy w Austrii

Przed podjęciem pracy w Austrii warto wiedzieć, jaki w tym kraju obowiązuje wymiar czasu pracy.

Dodatek motywacyjny dla nauczyciela

Jestem przewodniczącym związku zawodowego działającego w zespole szkół, którego organem prowadzącym jest gmina, i chciałbym się dowiedzieć, czy każdy zatrudniony w szkole nauczyciel musi otrzymać dodatek motywacyjny? Nadmieniam, że obowiązujący w naszej gminie regulamin wynagradzania określa minimalną wysokość dodatku przyznawanego nauczycielom.

Zmiany w rozliczaniu czasu pracy – ustawa antykryzysowa

Pracodawcy dotknięci kryzysem ekonomicznym mogą obniżać koszty zatrudnienia, korzystając z rozwiązań proponowanych przez tzw. ustawę antykryzysową. Mają oni m.in. możliwość uelastycznienia planowania i rozliczania czasu pracy zatrudnionych u siebie pracowników.

Nowe zasady wynagradzania egzaminatorów

Za udział w przeprowadzaniu sprawdzianu i egzaminów końcowych w szkołach egzaminatorzy będą otrzymywać wynagrodzenie od jednego zdającego. Wynagrodzenie egzaminacyjne liczy się jako procent od stawki minimalnego wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela dyplomowanego, posiadającego tytuł zawodowy magistra i przygotowanie pedagogiczne.

Dojazd do pracy a czas pracy

Jesteśmy firmą budowlaną. Nasi pracownicy dowożeni są samochodami służbowymi do miejsca pracy, tj. wsiadają do samochodu o 6.00 i są na miejscu pracy ok. 8.00. Czy za czas dojazdu należy się pracownikowi wynagrodzenie czy tylko za czas faktycznej pracy na miejscu? Czasami są też zakwaterowani w hotelu w pobliżu miejsca pracy i wyruszają samochodem służbowym z hotelu o 6.00 i są na miejscu pracy ok. 7.30. Czy za czas dojazdu do miejsca pracy należy się pracownikowi wynagrodzenie?

Przerywany czas pracy

Problematyka przerywanego czasu pracy została unormowana w art. 139 k.p. Dzięki temu rozwiązaniu pracodawca może dostosować czas pracy do potrzeb zakładu pracy.

Czy niepełnoetatowcowi zatrudnionemu w samorządzie należy ustalić w umowie o pracę limit godzin, których przekroczenie uprawnia go do dodatku za godziny nadliczbowe

Chcemy zatrudnić w Domu Opieki Społecznej pracownika na 1/2 etatu na stanowisku asystenta osoby niepełnosprawnej. Czy w umowie o pracę tego pracownika należy określić limit godzin, po przekroczeniu którego pracownikowi należy się dodatek taki jak za pracę w godzinach nadliczbowych?

Wykonywanie pracy w nocy

Z reguły praca jest wykonywana w dzień. Jednak w niektórych przypadkach specyfika pracy wymaga, aby była świadczona w nocy, a czasami konieczność wykonywania pracy w nocy jest następstwem nieprzewidzianych okoliczności.

Pożyczki z ZFŚS

Jedną z form prowadzonej działalności socjalnej jest udzielanie pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową.

Ewidencja pracy pracowników młodocianych (art. 193)

Pracodawca jest obowiązany prowadzić ewidencję pracowników młodocianych.

Święto dniem wolnym

Nowelizacja Kodeksu pracy przywracająca zasadę, że każde święto obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin jest zgodna z Konstytucją RP. Nie trzeba będzie odpracowywać drugiego dnia świątecznego występującego w jednym tygodniu.

Czym jest czas pracy pracownika? (art.128)

Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy.

Podstawowy czas pracy pracownika (art. 129)

Większość pracowników pracuje przez pięć dni w tygodniu po 8 godzin dziennie. Jest to podstawowy wymiar czasu pracy pracownika.

Tygodniowy czas pracy pracownika (art. 131)

Tygodniowy czas pracy łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym.

Prawo pracownika do codziennego odpoczynku (art.132)

Pracownik poświęca pracy w ciągu każdego dnia około 8 godzin, pozostałe godziny są przeznaczane na odpoczynek. Prawo gwarantuje pracownikowi prawo do odpoczynku po pracy.

Tygodniowy okres odpoczynku pracownika (art. 133)

Pracownikowi przysługuje w każdym tygodniu prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku, obejmującego co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego.

Prawo pracownika do przerwy w pracy (art.134)

Jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika wynosi co najmniej 6 godzin, pracownik ma prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut, wliczanej do czasu pracy.

Czym jest równoważny system czasu pracy? (art.135)

System równoważnego czasu pracy stosowany jest, kiedy dopuszczalne jest przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy.

Czas pracy przy skróconym okresie rozliczeniowym (art.136)

System równoważnego czasu pracy może być stosowany w przypadkach prac dolegających na dozorze. Okres rozliczeniowy skrócony jest w tym przypadku do miesiąca.

Czas pracy służb ratowniczych (art.137)

Do pracowników zatrudnionych przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób, a także pracowników zakładowych straży pożarnych i zakładowych służb ratowniczych może być stosowany system równoważnego czasu pracy.

Czy wynagrodzenie członka zarządu zależy od wymiaru etatu

Jeżeli członek zarządu spółki został zatrudniony na podstawie umowy o pracę w wymiarze 1/2 etatu, to jego wynagrodzenie powinno wynosić połowę wynagrodzenia pełnoetatowych członków zarządu, określonego w uchwale walnego zgromadzenia wspólników lub akcjonariuszy (wyrok Sądu Najwyższego z 9 czerwca 2009 r., II PK 7/09).

Dodatki wyrównawcze

Przepisy Kodeksu pracy wyraźnie wskazują okoliczności, których zaistnienie połączone z obniżeniem wynagrodzenia pracownika uprawnia go do otrzymania tego świadczenia.

Stawka miesięczna czy godzinowa – która jest korzystniejsza

Na wysokość otrzymywanego przez pracownika wynagrodzenia mają wpływ nie tylko przyznawane przez pracodawcę dodatki – istotny jest także system wynagradzania.

Pogotowie do pracy

Praca polegająca na częściowym pozostawaniu w pogotowiu do pracy charakteryzuje się tym, że jej stałym elementem (stałą cechą) jest oczekiwanie na świadczenie pracy.

Na jaki okres można przyznać pracownikowi samorządowemu dodatek specjalny

Przepisy samorządowe bardzo ogólnie wskazują, w jakich sytuacjach pracownik samorządowy zatrudniony na podstawie umowy o pracę może otrzymać dodatek specjalny. Jak powinno się rozumieć te sytuacje? Czy dodatek specjalny może być obecnie przyznany na czas nieokreślony?

Wycieczka w ewidencji czasu pracy

Jednostka samorządowa organizuje wycieczkę dla pracowników. Co należy wpisać w listę obecności – czy pracownik musi wziąć urlop, czy może być nieobecność usprawiedliwiona płatna?

Wycieczka w ewidencji czasu pracy

Jednostka samorządowa organizuje wycieczkę dla pracowników. Co należy wpisać w listę obecności – czy pracownik musi wziąć urlop, czy może być nieobecność usprawiedliwiona płatna?

Przerwa na karmienie piersią a harmonogram czasu pracy

Jestem kadrową w niewielkiej firmie. Jedna z naszych pracownic po urlopie macierzyńskim powróciła do pracy. Przedstawiła zaświadczenie, że karmi dziecko piersią. Jest zatrudniona na pełny etat, a więc przysługują jej dwie półgodzinne przerwy na karmienie. Pracownica na swój wniosek korzysta z przerwy na karmienie łącznie i przychodzi do pracy godzinę później. Na liście obecności wpisuje czas rozpoczęcia pracy godz. 9.00 (zamiast jak inni pracownicy 8.00) i czas zakończenia godz. 16.00. Czy jest to prawidłowe? Jeżeli tak, to jak w takim razie klasyfikować 5 godzin w tygodniu, których brakuje jej w harmonogramie, czy jako inną nieobecność usprawiedliwioną? Moje drugie pytanie dotyczy innej pracownicy zatrudnionej w wymiarze 3/4 etatu, która również karmi dziecko piersią. Pracownica wykonuje swoją pracę 5 razy w tygodniu po 6 godzin. Czy przysługuje jej przerwa na karmienie, jeśli tak, to w jakim wymiarze?

Czy dodatek funkcyjny i nagroda jubileuszowa mogą być w regulaminie wynagradzania uzależnione od minimalnego wynagrodzenia za pracę

Ustalam regulamin wynagradzania pracowników mojej firmy (jest to firma prywatna zatrudniająca 37 osób). Czy mogę wpisać, że dodatek za staż pracy, dodatek funkcyjny i nagroda jubileuszowa będą uzależnione od minimalnego wynagrodzenia za pracę, tj. dodatki jako określony procent będą zależały nie od wynagrodzenia poszczególnych pracowników, lecz od minimalnego wynagrodzenia?

REKLAMA